Подправките

  • 1 112
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 621
 Въпроса ми е какви подправки давате на децата си. Сина ми е на 8 месеца и е много капризен. Зеленчуково или месно пюре яде единствено ако в него има копър и магданоз. Мога ли обаче да му слагам копър във всяко пюре? А какви други подправки мога да слагам. Сол не слагам никъде, само по съвсем малко зехтин, а в попарата слагам на върха на кафяна лъжичка краве масло.

# 1
  • Мнения: 6 713
Мога ли обаче да му слагам копър във всяко пюре?

Нали това пюре го даваш 1 път на ден. Не мисля, че има проблем. Копър и магданоз ми се виждат безобидни подправки. Аз като се замисля не давам кой знае какви други различни.  Simple Smile Според мен и солта ви е ОК, захарта - също. Peace

# 2
  • Мнения: 9 450
А,пробвала ли си да даваш супа?

# 3
  • Мнения: 1 062
Относно подправките имам това в записките си:

Цитат
Подправки (около 8 м.)
Лук, праз, чесън
- лук, праз, чесън (в много схеми не се прави разграничение между видовете лук)
- задължително термично обработени; в символично количество (около 1-5% от общото съдържание); трудносмилаеми, тежки за стомахчето; но пък слаб алерген ;  избягва се при чувствително стомахче,въвежда се с 1-2 люспички в началото,да е много добре сготвен и пасиран,нискоалергенен ; целта на въвеждането преди 10-12 м. е овкусяване (в по-голямо количество - след 1 год. поради хранителната им ценност)
Магданоз, копър
- първоначално се въвеждат обработени в лека степен; после в свеж вид
- зелените подправки се водят алерген (но алергията често не е от типа на хранителната): при липсва на алергично предразположение може около 8м.

Разрешени подправки под 1 год. (по преценка, в символично количество):босилек; джинджифил; индийско орехече; копър; кориандър; куркума; лимонова кора; магданоз; мащерка; мента; портокалова кора; риган; розмарин; червен пипер; чесън; червен пипер, капки лимонов сок, чубрица
Проблемни подправки под 1 год.:
- ванилия (да не съдържа алкохол); горчица; канела (спорен алерген); къри (понякога алерген); лимонов сок или лимонена киселина (по няколко капки може преди 1 год.); целина (алерген); хрян

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз подправки зарочнах да давам когато започнах да им давам готвени манджи - около 8 мес. Давала съм копър, магданоз, чубрица, мащерка, целина, лук, чесън, червен пипер. Но всяка подправка се въвежда внимателно като всяка друга нова храна.

# 5
  • Мнения: 1 372
Ползвам по малко джоджен, чубрица, копър, магданоз, сол в минимални количества и ползвам зехтин и краве масло.

# 6
  • Мнения: 3 621
А,пробвала ли си да даваш супа?
Пробвала съм, просто за да яде какъвто и да е зеленчук, трябва да има копър иначе плюе всичко.
Чесън още не съм давала, а лук слагам по съвсем малко

Относно подправките имам това в записките си:

Цитат
Подправки (около 8 м.)
Разрешени подправки под 1 год. (по преценка, в символично количество):босилек; джинджифил; индийско орехече; копър; кориандър; куркума; лимонова кора; магданоз; мащерка; мента; портокалова кора; риган; розмарин; червен пипер; чесън; червен пипер, капки лимонов сок, чубрица
Стана ми много чудно за индийското орехче, бях чела някъде че е опиат  newsm78 ама може и да бъркам де. Въпреки всичко едва ли това ще е от първите подправки които ще дам на детето си.
п.п.Аз лично гледам на подправките като на билки, което означава че с тях трябва да се внимава.

# 7
  • Мнения: 2 521
Nefertity,И аз съм чела подобни неща за индийското орехче и никога не съм го ползвала.Но копъра не е проблемен според мен и можеш да си го слагаш по малко.
Ето и цитат за индийското орехче който ме плаши да го ползвам

В малки дози индийското орехче няма забележим ефект върху организма. При високи дози обаче (10 g или повече) то е слаб до средно силен халюциноген, като предизвиква видения и приятно усещане, подобен на този от марихуаната. Но си има причина, порди която то е непопулярно — ефектите продължават до 24 часа след първоначалната кулминация (ок. 12 часа след поглъщане) и има неприятни странични ефекти през време на целия процес, които продължават до 36 часа. Ако се използва редовно в големи количества, индийското орехче може да предизвика увреждане на черния дроб.

Индийското орехче е изключително отровно, ако се инжектира интравенозно. Прекалената употреба на тази подправка е също опасна и може да причини смърт. В миналото индийското орехче е било използвано за предизвикване на аборт и при прекалена употреба може да предизвика халюцинации, повдигане, обезводняване, обща телесна болка. Големи дози (7,5 г или повече на един път) са опасни и водят до конвулсии и сърцебиене.

# 8
  • Мнения: 1 062
Това са ми записки от Косе Босе, което не казвам че е меродавно Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=415830.msg12001179#msg12001179

Освен това, след като се готви за малките, с подправките не се прекалява, слага се малко, все пак има и други неща в храната, не само подправки Simple Smile Относно индийското орехче, много ясно че не е от първите подправки, с които децата се "сблъскват". А във връзка с писанията за него - всяко нещо, с което се прекали, не е добре Simple Smile
Освен лук, чесън, масло, зехтин, оли и т.н., в отделни ястия и в малки количества до момента съм давала червен пипер, магданоз, копър, риган, чубрица, девисил, джоджен, праз лук, кориандър и розмарин.

Последна редакция: пт, 16 окт 2009, 16:04 от Black_rose

# 9
  • София
  • Мнения: 1 735
Копърът, според мен, няма какво да те притеснява,защото се дава отвара от копър още на новородени срещу коликите.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 554
На тази възраст съм давала копър, магданоз и чубрица. Не мисля, че ще му стане каквото и да било от тях.

# 11
  • Мнения: 2 658
Аz слагах понякога и още слагам и джоджен. Не съм чела zа него, не го и видях в описаните, но след като се пие чай от него и успокоява стомашно нераzположения, смятам, че е чудесен.
По лична преценка под годинка не бих дала портокалова кора(както и лимонова) и куркума, щото видях, че ги пише. И сега не бих ги дала. Каzвам zащо. В корите на купените цитруси( е, ясно, че няма да си ги гледаме в къщи) е бъкано с всичката въzможна химия, с която ги третират. И да ги иzмия, не мисля, че ще иzчеzне.. Не мога да се пречупя да иzполzвам в къщи такова нещо, дори и zа нас... А и не харесвам вкуса им.
Куркума, тежичка (според мен) подправка.

# 12
  • София
  • Мнения: 39 787
Използвала съм единствено лук (много малки количества), копър, магданоз, целина, чесън (много малки количества), чубрица, джоджен.

# 13
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
А някой може ли да даде инфо за дафинов лист?

Общи условия

Активация на акаунт