Отговори
  • Мнения: 1 650
Моля ако някой знае да ми разясни? Каква е връзката на видовете бактерии и предписания антибиотик? Означава ли, че грам- положителните само се лекуват с дадения АБ или няма такова нещо? Съжалявам за невежеството! Embarassed

# 1
  • SA
  • Мнения: 3 196
Бактериите се делят на грам/+/ , или грам/-/ в зависимост дали се оцветяват в червено или синьо при оцветяването им вьрху предметно стькло по специален метод, който се означава като грам.
Различните антибиотици действат на различни бактерии- има такива , които се казват широкоспектьрни и те са подходящи за лечение на инфекции, причинени както от грам/+/, така и от грам/-/ бактерии. Сьществуват и антибиотици, които действат насочено основно срещу грам/-/ и такива, които пьк са ефикасни срещу грам/+/ микроорганизми.
Това е най-общо казано.

# 2
  • Мнения: 1 650
Благодаря, ясно ми стана сега!

# 3
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Ако трябва да бъдем малко по-точни разликата идва от структурата на клетъчната стена, а не то това дали се оцветяват в синьо или червено (което в случая не е точно така)  Wink

# 4
  • Мнения: 1 650
А има ли някакво значение вида на бактерията в организма ти, която си лепнал, например в зависимост от това дали е + или- дали е по- устойчива и т.н.

# 5
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Разбира се че има  Peace Както има значение и вида на предписания АБ  Peace Предлагам ти за повечко инфо да попиташ и чичко Гугъл   Wink

# 6
  • SA
  • Мнения: 3 196
Ако трябва да бъдем малко по-точни разликата идва от структурата на клетъчната стена, а не то това дали се оцветяват в синьо или червено (което в случая не е точно така)  Wink

Ами аз мисля, че ти сьщо се нуждаеш от малко инфо от чичко Гугьл
http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_difference_between_gram_po … negative_bacteria

# 7
  • Мнения: 1 650
Много е изчерпателно сайтчето!

# 8
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Изчела съм доста , повече от това в чичко Гугъл  Wink Бактериите се оцветяват с едно и също багрило и след промиване със спирт клетъчната стена на едните остава оцветена, ана другите се обезцветява. От там идва  и названието грам + и грам +  Peace

# 9
  • SA
  • Мнения: 3 196
Изчела съм доста , повече от това в чичко Гугъл   Peace

Какво сьвпадение! Аз сьщо.

# 10
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Чудесно, значи разбираш какво имам в предвид  Wink

# 11
  • SA
  • Мнения: 3 196
Единственото, което не разбирам е какьв е приноса ти в темата, освен да изтькнеш познанията си за клетьчните стени на бактериите и да посьветваш авторката на темата да си направи справка в Гугьл.
Това е последното отклонение, което си позволявам и моля авторката на темата за извинение за ненужния спам!
Бих искала само да допьлня- при избора на антибиотик за лечение е важно дали инфекцията е причинена от грам/+/ , и.и грам/-/ бактерии- различните видове антибиотици са активни срещу едната, или другата група, а някои са ефективни и за двата вида. Дори и теоретично да използваме подходящ антибиотик за сьответния микроорганизьм, той може да е резистентен/ нечувствителен/ кьм действието на антибиотика. Това не зависи от отнасянето му по Грам и може да се определи след посявка с антибиограма. Дано да е разбираемо това, което се опитах да обясня.

# 12
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Kameloth,

не ми е ясно защо се дразниш  Stop Авторката пита, аз отговарям, както и ти се стремиш забелязвам  Wink

Общи условия

Активация на акаунт