Идеи от елхичка

  • 2 980
  • 3
  •   1
Отговори
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Печена тиква със слънчогледови кълнове



Предложение за здравословен и не по-малко вкусен десерт. Правя го също и като следобедна закусна за сина ми. Моята добавка към традиционно приготвената печена тиква са слънчогледовите кънове (истинска витаминно-минерална бомба: источник на полиненаситени мастни киселини, Вит. В1 и В6, магнезий, мед, фосфор, желязо, калий и цинк, влакнини).

Продукти
Тиква Цигулка
Захар (за предпочитане нерафинирана)
Олио
Кълнове от слънчоглед


1.   Нарязвам тиквата на шайби, дебели 1-2 пръста.
2.   Нареждам в тавичка, която съм намазнила с олио на решетка.
3.   Поръсвам със захар (не я пестя).
4.   Пека на около 180-200 С, на вентилатор, до получаване на кафява коричка.
5.   Преди сервиране към всяко парче добавям от слънчогледовите кълнове, които са сложени в съд да покълват от предната вечер.

Да ви е сладко!

Последна редакция: нд, 25 окт 2009, 16:15 от елхичка

# 1
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Патладжанова мусака (постна)



Наскоро майка Таня (свекърва ми) изпрати доста патладжани. Спретнах следната рецепта, която взаимствах от „Веселият готвач” (http://www.receptite.com/recepta.php?cat=veg-pat). Получи се доста вкусна мусака, в интерес на истината надмина очакванията ми. Аз действам с продуктите на око, но ето и точните пропорции:

Продукти:

1.3 кг патладжан
150 гр лук
500 гр домати или доматено пюре
150 гр ориз
1-2 моркова
2 бр. яйца
250 мл мляко (прясно или кисело)
1-2 с.л. брашно
Олио, сол, магданоз

1.   Патладжаните се измиват и нарязват на филийки. Без да се солят, се запържват леко в горещо олио.
2.   Нарязаният на полумесеци лук се задушава в олио докато поомекне. Добавят се измитият ориз, наситнени моркови и част от нарязаните домати (аз нямах пресни, сложих едросмлян доматен сок, 500 мл). Добавя се топла вода и се задушава да поомекне оризът.
3.   Останалите домати се нарязват на шайби (това го пропуснах).
4.   В тава (ненамазнена, патладжаните са достатъчно блажни) се нареждат филийките патладжан. Аз използвах голяма кръгла тава и ми стигнаха точно, за да се покрие дъното й. Посоляват се.
5.   Изсипва се задушеният ориз.
6.   Нареждат кръгчетата домати (това го пропуснах).
7.   Покрива се с патладжани, посоляват се (това го пропуснах).
8.   Залива се с гореща вода и се запича, докато водата изври.
9.   Залива се с разбитите мляко, брашно и яйца, запича се до златиска коричка.

Преди сервиране поръсих с магданоз и добавих по лъжица кисело мляко.

Последна редакция: пн, 26 окт 2009, 10:42 от елхичка

# 2
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Торта "Габрово"



Рецептата я имам от наши познати от Габрово, за това и така я кръстих. Лесна е и страшно вкусна - вкусът й ме връща към детството.

Продукти

За блатовете (, които са по-скоро кори)

1 ч.ч. захар
2 амоняка
5 с.л. олио
брашно, колкото поеме, обикновено отива около 1 кг


Разточват се 6 кори. Слагат се в предварително загрята фурна на 200 С, а преди да се вкарат корите се намаля на 180 С. Пекат се до зачервяване. Стават мн. бързо, за около 10тина минути едната.

Крем
2 л прясно мляко
1 ч. захар (или повече, ако искате по-сладко)
2-3 яйца  (и само с 1 става)
2 ч.ч. брашно


Яйцата и захарта се разбиват. Прибавя се по малко от брашното + 1 и 1/2 от общато количество мляко, докато се получи еднородна смес.  Останалото мляко се слага да заври и към него с непрекъснато бъркане се добавя млечно-яйчената смес. Вари се до сгъстяване. Когато кремът е готов се прибавя ванилията. Като изстине се заливат корите една по-една (може предварително да ги залеете с пр. мляко или друг сироп - доста корави са, като големи бисквити).
Отгоре се поръсва със смлени орехи. Престоява поне 1 нощ в хладилник. После си облизвате пръстите! Simple Smile

Тази доза е за голяма кгръгла тава, тортата става за цяла армия. Обикновено я правя наполовина. Покривала съм я и с фондан, но тогава под фондана използвах друг крем.

# 3
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Спагети със сос "КАРБОНАРА"

Любима рецепта на семейството ми.

Продукти

1 скилидка чесън (но и без нея е вкусно),
мазнина,

350 гр бекон (или шунка)
250 мл сметана (ако нямате растителна, става и със заквасена, като добавяте малко вода, напр. към 1 кофичка от 200 гр - 50 мл вода)
3-4 жълтъка,
Пармезан (поне 100 гр)
Паста (около 2/3 пакет за това количество сос)


Наситнената скилидка чесън се запържва 1 мин. в няколко супени лъжици мазнина. Добавя се нарязаният бекон и се запържва 2-3 мин. Добавя се сметаната с разбитите жълтъци. Бърка се на среден огън до сгъстяване. Добавя се пармезан.

! Внимавайте да не сгъстите прекалено соса, тъй като се сложи сиренето става още по-плътен. Консистенцията трябва да е горе-долу като на рядка боза преди да е сложен пармезана.

Смесвате със сварената паста (може да не са спагети, напр. аз много харесвам макарони тип "спиралки").

Да ви е сладко!

Общи условия

Активация на акаунт