Отговори
  • Мнения: 647
Здравейте!

Понеже се оказва, че с увеличаването на заболелите от грип, наличните количества от тамифлу са подновени, но само и единствено във формата от 75мг капсули за възрастни, Рош (производителят на тамифлу) публикува инструкция за приготвяне на дози по-малки от 75 мг при пациенти под 40 кг телено тегло.

Ако лекар ви изпише Тамифлу сироп, да знаете, че в България не е внасян от миналата година и няма!

Затова ние се постарахме да адаптираме инструкцията на разбран език и да я публикуваме на сайта на аптеката, за да можете да си го приготвите сами детските дози.

Ето линк към статията, понеже се оказа, че тук не мога да публикувам таблици (или не знам как да ги публикувам – все тая).

http://www.eruditabg.com/?pid=7&NewsID=273

Във всеки случай, държа да подчертая, че ако не сте уверени в начина на приготвяне, по-добре да се обърнете към вашия личен магистър фармацевт или дори към мен – ще отговоря на всеки.

Приготвянето се повтаря всеки път за всяка еднократна доза! Нестабилно е! Не можете да си приготвите всичките дози наведнъж и да така приготвеното лекарство да съхранявате в хладилника, например…

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 1
  • София
  • Мнения: 748
Благодаря много!
Написах ви лично съобщение, моля да ми отговорите! Поздрави!

# 2
# 3
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
благодаря за полезната информация!

# 4
  • София
  • Мнения: 978
И аз се присъединявам към благодарностите. Много полезна тема.

Искам да попитам знаете ли защо няма внос на детския сироп?

# 5
  • Мнения: 572
Вижте и това инфо преди да правите сами разтворите си.


http://www.-spam078-/?p=444

# 6
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Много ви благодарим маг.фарм. Антон Вълев.
Някъде бях чела,че този препарат не се препоръчва за деца под 12 год. вие какво ще кажете.

# 7
  • Мнения: 2 821
Да, и аз четох, че СЗО не препоръчва Тамифлу за деца въобще....

# 8
  • Мнения: 60
Тамифлу влиза в препоръките за лечение на грип при деца.За другия препарат реленца условието е над 5 год.
    Много полезна информация.Благодаря!

# 9
  • Мнения: 647
Здравейте!

Тамифлу е препарат, който се прави от едно растение. Плантацията се намира нейде в Китай. При това, тя е само една. Та, капацитетът на тази плантация трябва да стигне за ... целия свят!

В момента Рош са в процес на подготовка на препарати с по-ниска концентрация на активното вещество, за да може да се дава на малки деца. Става въпрос за капсули, а не за сироп! Официалната информация на представителството в България гласи, че първите количества с новите форми се очакват у нас към декември - януари. Дотогава, налага се да боравим с наличностите от 75 мг, които са силно ограничени!

Искам да ви известя, че в складовете се подават количества Тамифлу всеки ден, тоест всеки ден препаратът свършва в складовете и се подават нови количества отново и отново. Това е типична схема за зареждане в период на дефицит. Целта е да не се получи презапасяване в дадени региони, като в другото време в останалите няма никакви количества. В някои аптеки вече започна да се чувства дефицит - не се паникьосвайте, като цяло в аптечната мрежа има от препарата, така че може да се наложи да търсите по-интензивно. Ние поне засега имаме що-годе редовни доставки.

Инструкцията, която ви дадох, е за приложение на препарата, АКО СЕ НАЛАГА. Никъде не сме посочили в, че ТРЯБВА непременно да се тъпчете с противовирусни препарати. Точно обратното, има и други средства, например инхалации в домашни условия с инхалатори. Те поне не са дефицитни на пазара и стават за всеки от семейството.

На въпроса ви каква е схемата на приложение на Тамифлу, отговарям:

ПРОФИЛАКТИКА (при наличие на болен човек, с когото имате контакти) - по една доза на 24 часа, след хранене
ЛЕЧЕНИЕ (когато самите вие сте болни) - по една доза на всеки 12 часа, след хранене

Постинга с прасетата на журналисти от блога няма да коментирам - не ми е в работата. Моята задача е да ви дадем адекватни съвети за лечение, пък ако ще и цялата пандемия да е пусната от "някои лоши хора" - това са обстоятелствата, с които се налага да се съобразяваме, уви.

На въпроса за Долната възрастова граница на Тамифлу:

Официално е деца до 12-месечна възраст. ВСички таблици за лечение с Тамифлу започват от 1 година нагоре. За деца под 1 година засега няма данни. Официалната версия на ЕМЕА (Европейската агенция по лекарствата) гласи: при деца под 1 годишна възраст, приложението на препарата се прави по преценка на лекаря. Това в прав текст означава: ако трябва да спасяваме живота на детето, ще му включим Тамифлу с риск да го увредим (евентуално). Може с времето да се окаже, че Тамифлу няма фатални последствия при деца в кърмаческа възраст. Все пак, това е препарат с растителен произход.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 10
  • Мнения: 647
Здравейте!

Информирам ви, че Тамифлу изчезна от складовете. Всеки ден се доставят силно ограничени количества, заради това от складовете наложиха ограничение – на аптека се дават по 3 опаковки максимум.

Моля никой да не се презапасява, защото няма да има лекарство за тези, които наистина се нуждаят! Приоритет се дава на децата.

За постъпилите за хоспитализация засега са осигурени количества по линия на Министерството на здравеопазването.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
8 месечно кърмаче беше излекувано успешно /засега/ с Тамифлу /от аптека/.Болестта е била доказана с изследване в инфекциозна болница-положително за щам AH1N1.Излиза,че е предозирано,но дано да няма последствия за детенцето

# 12
  • Мнения: 22
Вижте и това инфо преди да правите сами разтворите си.


http://www.-spam078-/?p=444
                   
                                                                                                                                                                                                                             
   Абсолютно съм съгласна.  Интересувайте се повече за ваксината и за грипа. Има много инфо в youtube. Тамифлу- не благодаря.                                                   http://www.youtube.com/watch?v=nYu9ejXZ8Q8&feature=fvw                                                                   

# 13
  • Мнения: 22
http://www.youtube.com/watch?v=19i-EOO__Zk                 
                                                                                                                                                                  
 http://www.youtube.com/watch?v=9ivQ4RrCeto&feature=related

Ето и още и се извиняавам за спама, но не исках да отварям тема.
Искам да уточня, че  първият линк е официално изказване.
Спирам до тук.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ciceri ,линковете са хубави,но тук не говорим за ваксини и ваксинация.А как се лекува вече болен човек с хапчета Тамифлу

мисля че бъркаш Тамифлу с предварителната ваксинация,срещу която аз също съм против

# 15
  • Мнения: 22
ciceri ,линковете са хубави,но тук не говорим за ваксини и ваксинация.А как се лекува вече болен човек с хапчета Тамифлу

мисля че бъркаш Тамифлу с предварителната ваксинация,срещу която аз също съм против
Не ми се искаше да пиша повече, но истината е, че за хаповете не съм и чувала. Като последно бих искала да споделя, че в Италия за свински грип препоръчва да се лекува като всеки оникновен грип ( с обикновени хапове и почивка). Обръща се по/ голямо внимание на хора със слаба имунна система, с определени хронични заболявания и възрастни дядовци и баби 70+. Разбира се има я вече ваксината. Обаче ....официално( по едни от TV новините) обявиха, че от  8 лекари 6/ма не  желаят да се ваксинират. в % –
Извинете ме за прекъсването !

# 16
  • Мнения: 206
Здравейте. И аз да кажа моето мнение за тамифлу. Имам малко момиченце на 1г. и 7 месеца. Днес вдигна температура и се оказа грип. Изписаха ми тамифлу.Защото е мъничка и обичайните препарати които добре знаем като фервекс, колдрекс и други не стават за нейната възраст.Разбрах , че в момента това било най-доброто. А истината е , че когато няма избор човек ес примирява с това което му дават. От всякъде се чуват различни мнения за тамифлуто, повечето май негативни, но нямакак да сиоставя детенцето с грип. И така... Гадно е да даваш нещо на детето си за да се оправи, а да знаеш че може и да му навреди всъщото време. Остава ни само да се молим на Бог, децата да се оправят бързо и без старнични ефекти.
 Благодаря на маг.фарм. Антон Вълев за информацията. Ние също ползваме от  този който е за възрастните, и си го делим на две вкъщи, но лекарката каза че може остатъка от приготвеното да се даде после, като втора дозичка. Сега ако съм разбрала правилно май прочетох ,че не става така. Отивам пак да прочета какво пише гн/Вълев.

# 17
  • Мнения: 273
Всъщност и моят въпрос е относно страничните ефекти и въздействия на това лекарство. Имам дете на 5 години и не знам какво да правя в случай на грип. Знам, че лекарят ще прецени, но не знам дали да се дава този препарат или не? Има толкова противречиви мнения. Също искам да попитам не върши ли работа изопринозина, който се дава при вирусни инфекции? Какво друго се дава при грип? Нурофен? Вит Ц?

# 18
  • Мнения: 647
Здравейте. И аз да кажа моето мнение за тамифлу. Имам малко момиченце на 1г. и 7 месеца. Днес вдигна температура и се оказа грип. Изписаха ми тамифлу.Защото е мъничка и обичайните препарати които добре знаем като фервекс, колдрекс и други не стават за нейната възраст.Разбрах , че в момента това било най-доброто. А истината е , че когато няма избор човек ес примирява с това което му дават. От всякъде се чуват различни мнения за тамифлуто, повечето май негативни, но нямакак да сиоставя детенцето с грип. И така... Гадно е да даваш нещо на детето си за да се оправи, а да знаеш че може и да му навреди всъщото време. Остава ни само да се молим на Бог, децата да се оправят бързо и без старнични ефекти.
 Благодаря на маг.фарм. Антон Вълев за информацията. Ние също ползваме от  този който е за възрастните, и си го делим на две вкъщи, но лекарката каза че може остатъка от приготвеното да се даде после, като втора дозичка. Сега ако съм разбрала правилно май прочетох ,че не става така. Отивам пак да прочета какво пише гн/Вълев.

Здравейте!

Истината е, че няма данни дали лекарството е стабилно, след като се разреди по този засега екстремен начин. Понеже няма информация, няма направени смислени проучвания, не можем да ви кажем: „разредете го и направете 4-5 дози наведнъж, които да съхранявате в хладилника”, например.

Затова, от фармацевтична гледна точка, правилното е да се изготвя всеки път нова доза ex tempore (на момента).

Изказването на вашата лекарка бих нарекъл „самозвано”, защото така смело се дават всякакви инструкции, които са обосновани само и единствено на „мисля си, че така е правилно”. Щом фирмата-производител Рош не смее да ви каже – разреждайте го и го слагайте в хладилника, дето го е произвела това лекарство, и е получила разрешение от Изпълнителната агенция по лекарствата да направи допълнителна листовка с инструкции, то на кое отгоре вашият лекар стана специалист в технологията на противовирусните препарати?!

Моля ви, пазете се от импровизирани изказвания на всякакви хора, дето това не им е работата.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 19
  • Мнения: 273
Здравейте, имате ли наблюдения също така след кой ден от заболяването и при какви признаци следва да се предпише антибиотик, с цел предотвратяване или лекуване на насложила се бактериална инфекция, в резултат на вирусната? То е ясно, че всеки лекар ще прецени за всеки пациент, но по принцип как да се избегнат и как да се лекуват евентуални усложнения. Медиите ни побъркаха с тези новини и броене на заразени. Аз за себе си не се притенсявам, но за детето си. Смятате ли че е неизбежно да се дава Тамифлу? Или би могло и да не се дава от този препарат, а да се приемат други? Все пак няма много данни за влиянието на лекарството, особено върху деца.

# 20
  • Мнения: 647
Всъщност и моят въпрос е относно страничните ефекти и въздействия на това лекарство. Имам дете на 5 години и не знам какво да правя в случай на грип. Знам, че лекарят ще прецени, но не знам дали да се дава този препарат или не? Има толкова противречиви мнения. Също искам да попитам не върши ли работа изопринозина, който се дава при вирусни инфекции? Какво друго се дава при грип? Нурофен? Вит Ц?

Здравейте!

Най-честият нежелан ефект при прилагането на Тамифлу е повръщането, особено при деца. С по-малка честота са регистрирани болки в стомаха, гадене и разстройство. Обикновено се проявяват в първите два дни от приема, след което изчезват. Досега тези симтоми не са били основание за прекратяването на лечението с Тамифлу.

Затова се счита, че той е практически безвреден препарат. Прилага се при деца също.

При бременни няма данни дали уврежда плода. При кърмачки се предполага, че се излъчва в кърмата (понеже се излъчва в кърмата при опитни мишки), но не са правени проучвания с хора.

Няма данни да пречи на шофирането.

Разбира се, за профилактика можете да ползвате други препарати – например, Герисан, Изопринозин, Цитросепт, Самбукус сироп (черен бъз), Есберитокс, Алое вера, Ехинацея… МНого са. Не трябва да се забравя и Вит Д3, който го има като чист препарат (Вигантол) или като рибено масло от риба треска или от сьомга. Мощен имуностимулант е също рибеното масло от акула (Актавит акула).

Високи дози вит.С са препоръчителни въобще за сезона (около 3000 мг на ден при възрастен).

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 21
  • София
  • Мнения: 170
Високи дози вит.С са препоръчителни въобще за сезона (около 3000 мг на ден при възрастен).

Здравейте, г-н Вълев
Интересувам се какви дози витамин С трябва да се дават на деца? Кое е по-добро - таблети, ампули или разтворими? За възрастни също, ако са таблети/или друг вид витамин С/, по колко на ден трябва да давам, съответно на децата и на нас възрастните?
В момента всички приемаме Респивах. Има ли нещо друго, което трябва да вземем за предпазване от усложнения на грипа.

# 22
  • Мнения: 647
Здравейте, имате ли наблюдения също така след кой ден от заболяването и при какви признаци следва да се предпише антибиотик, с цел предотвратяване или лекуване на насложила се бактериална инфекция, в резултат на вирусната? То е ясно, че всеки лекар ще прецени за всеки пациент, но по принцип как да се избегнат и как да се лекуват евентуални усложнения. Медиите ни побъркаха с тези новини и броене на заразени. Аз за себе си не се притенсявам, но за детето си. Смятате ли че е неизбежно да се дава Тамифлу? Или би могло и да не се дава от този препарат, а да се приемат други? Все пак няма много данни за влиянието на лекарството, особено върху деца.

Здравейте!

Както написах в предния постинг, можете да давате други препарати, за да профилактирате. За лечение на грип можете да ползвате и симптоматично лечение – температуропонижаващи лекарства, имуностимуланти, препарати с изразен противовирусен ефект. Един такъв препарат е Изопринозин, например, както и горните, които споменах.

Все пак, спомнете си, че грип е имало и преди да се появи Тамифлу – това не означава, че не сме лекували пациентите. Просто този вид препарати – Тамифлу и Реленца, са най-ефективни, най-модерни.

Твърдението ви, че няма данни за действието на Тамифлу не са верни. Няма достатъчно данни от прилагането му при кърмрачета. Данни за деца над 1 година има отдавна.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 23
  • Мнения: 686
Здравейте, г-н Вълев!

Искам да благодаря за даваните от вас ценни съвети и да ви помоля за отговор. Детето ми е на 5 г. и се предпазваме от грип повече с природни препарати, но дали са достатъчно силни според вас, достатъчно ефективни в тази обострена ситуация? Лошото е, че в детската градина ежедневно се водят деца, които са болни и никой не може да попречи на безотговорността на родителите.

Това, което аз давам, е Цитросепт (капки равни на половината от килограмите му), клеева тинктура, сребърна вода, рибено масло (обикновено. всъщност кое е най-добро, защото споменавате няколко вида).

Минахме преди месец един курс Бронховаксом, но се притеснявам, че не е достатъчно за вирусите, които в момента върлуват. Дали мога да включа и Тамифлу?

Благодаря ви предварително!

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
mili ,тамифлу е за болни деца.Как ще го даваш на здраво дете?

# 25
  • Мнения: 686
mili ,тамифлу е за болни деца.Как ще го даваш на здраво дете?

Не си съвсем права. Навсякъде се казва, че се дава и профилактично. Въпросът е профилактично както даваме останалите препарати или само при доказан контакт с болен от свински грип.

# 26
  • Мнения: 273



Твърдението ви, че няма данни за действието на Тамифлу не са верни. Няма достатъчно данни от прилагането му при кърмрачета. Данни за деца над 1 година има отдавна.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Благодаря за тази информация. Всъщност какви точно данни има за приложението върху деца - има ли много странични ефекти? Наскоро се тиражира информация, която не знам доколко е коректна, че не било желателно приложението на Тамифлу върху деца, заради вредни въздействия.  Аз самата не знам дали е така и кой източник на инфо е достоверен.

# 27
  • Мнения: 647
Високи дози вит.С са препоръчителни въобще за сезона (около 3000 мг на ден при възрастен).

Здравейте, г-н Вълев
Интересувам се какви дози витамин С трябва да се дават на деца? Кое е по-добро - таблети, ампули или разтворими? За възрастни също, ако са таблети/или друг вид витамин С/, по колко на ден трябва да давам, съответно на децата и на нас възрастните?
В момента всички приемаме Респивах. Има ли нещо друго, което трябва да вземем за предпазване от усложнения на грипа.

Здравейте!

Витамин С се дава по таблица, съгласно телесното тегло.

При перорален прием (таблетки, бонбони, капки) дозата е 10-15 мг/ килограм телесно тегло, но не по-малко от 100 милиграма.

Ампули инжекционни пият само в България! Има си специални ампули за пиене или най-добре на разтворими таблетки. При по-малките деца (под 1 година) е добре да се дава от ампули, докато при по-големите не е обосновано, при условие, че има разтворими таблетки, които са около 8-10 пъти по-евтини.

При пациенти над 6 години подходящи са и капсулите със забавено действие Цетебе – по една на ден. При възрастви хора- до две на ден при болестно състояние и по една на ден за профилактика.

Щом приемате Респивакс, не ви трябва друга профилактика на усложненията.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 28
  • Мнения: 647



Твърдението ви, че няма данни за действието на Тамифлу не са верни. Няма достатъчно данни от прилагането му при кърмрачета. Данни за деца над 1 година има отдавна.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Благодаря за тази информация. Всъщност какви точно данни има за приложението върху деца - има ли много странични ефекти? Наскоро се тиражира информация, която не знам доколко е коректна, че не било желателно приложението на Тамифлу върху деца, заради вредни въздействия.  Аз самата не знам дали е така и кой източник на инфо е достоверен.

Здравейте!

Всеки препарат има вредни въздействия някакви. Важното е дали те са сериозни, дали са преходни (да изчезват след време) или са фатални.

При Тамифлу те са леки, нечести, преходни и не са фатални. Тоест, трябва да се види какво точно твърди вашият източник и на какво се основават твърденията. Първото златно правило, което трябва да спазвате, е че журналистическите писания не са достоверни.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 29
  • Мнения: 273
Благодаря, определено ме успокоихте. Сега ще потърся въпросната статия и ще ви я покажа. Уж не се връзвам, но всеки ден ни облъчват с каква ли не информация. http://news.ibox.bg/news/id_19806741 Ето я статията. Не публикувам , за да стряскам някого, а просто за да попитам вярно ли е. Аз самата съм скептична на подобни писания.

# 30
  • Мнения: 206
Благодаря ви много за бързия отговор г-н Вълев. Благодарение на вас избегнах тази грешка да и давам и остатъка като следваща доза. Имам обаче още един въпрос и ще съм ви много благодарна ако отново ми отговорите. За моето малко момиченце ни изписаха и Изопринозин. Казаха също , че мога да давам и на другите си две дечица от него,профилактично.
Те са на 7 год.- 23 кг и на 4г .и 2 месеца - 17 кг. По колко точно да им давам? На бебчо - на 1г. и 7 месеца -13 кг. давам 1/3 от таблетката. И следващия ми въпрос е след като едното ми момиченце е болно, да давам ли на другите Тамифлу, като предпазна мярка или само ако са налице симптоми на вируса? Предварително ви благодаря! А на всички пожелавам - Бъдете здрави!

# 31
  • Мнения: 817
Привет и от мен Laughing
днес започнах да давам на малкия Тамифлу.
Нашта педиатърка ни каза,да раздаляме капсулата ,да изсипвам прахчето приблизително да раздалям количеството на две равни части и да го давам два пъти дневно.Тоест половината сутрин другата половина вечер.......
Синът ми е на 8 години и тежи около 23кг.
И друго да попитам.Аз започнах да пия Полиерга плюс,но се чудя дали превантивно  да не изпия и аз една опаковка тамифлу?
Двете могат ли да се комбинират..............
И още един въпрос извинявам се ,че ще разводаня темата ,но ми се ще да ви попитам ,дали имате мнение за Полоергата,мой близък я приема от години и е много доволен,той ми я препоръча и на мен сега заради грипавия период.
И последно ,кое е за предпочитане Тамифлу или Реленца.........
Предварително ви благодаря Hug

# 32
  • Мнения: 647
Благодаря ви много за бързия отговор г-н Вълев. Благодарение на вас избегнах тази грешка да и давам и остатъка като следваща доза. Имам обаче още един въпрос и ще съм ви много благодарна ако отново ми отговорите. За моето малко момиченце ни изписаха и Изопринозин. Казаха също , че мога да давам и на другите си две дечица от него,профилактично.
Те са на 7 год.- 23 кг и на 4г .и 2 месеца - 17 кг. По колко точно да им давам? На бебчо - на 1г. и 7 месеца -13 кг. давам 1/3 от таблетката. И следващия ми въпрос е след като едното ми момиченце е болно, да давам ли на другите Тамифлу, като предпазна мярка или само ако са налице симптоми на вируса? Предварително ви благодаря! А на всички пожелавам - Бъдете здрави!

Здравейте!

Дозата при Изопринозин се изчислява на телесна площ, което е леко трудно. Затова, усреднената формула е 50мг/кг телесно тегло.

Ако детето е 20 килограма, то дневната му доза е 1000 мг, разделено на 3-4 приема, тоест ще бъде 4 х ½ таблетка.

Пресметнете по тази формула дозата за вашето дете и я разделете на 3 или 4 приема, така че да стане удобно за даване – една таблетка Изопринозин е 500 мг.

За Тамифлу: вие имате достатъчно количество по схемата за разреждане, приготвяйте доза и останалите деца, но в доза за профилактика – по една доза на 24 часа!

Във вашия случай, така или иначе разреждате лекарството, а остатъка изхвърляте – вместо да го изхвърляте, давайте на другите деца.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 33
  • Мнения: 647
Привет и от мен Laughing
днес започнах да давам на малкия Тамифлу.
Нашта педиатърка ни каза,да раздаляме капсулата ,да изсипвам прахчето приблизително да раздалям количеството на две равни части и да го давам два пъти дневно.Тоест половината сутрин другата половина вечер.......
Синът ми е на 8 години и тежи около 23кг.
И друго да попитам.Аз започнах да пия Полиерга плюс,но се чудя дали превантивно  да не изпия и аз една опаковка тамифлу?
Двете могат ли да се комбинират..............
И още един въпрос извинявам се ,че ще разводаня темата ,но ми се ще да ви попитам ,дали имате мнение за Полоергата,мой близък я приема от години и е много доволен,той ми я препоръча и на мен сега заради грипавия период.
И последно ,кое е за предпочитане Тамифлу или Реленца.........
Предварително ви благодаря Hug


Здравейте!

За съжаление, технологията, която ви е дала вашата лекарка, показва отново как лекарите се натискат да бъдат специалисти в сфери, в които не са.

Как гарантирате, че това прахче го разделяте точно на две половини? При това, дозата при деца 23 кг телесно тегло не е ½ от капсулата, а е 3/5 от нея.

То, затова е измислен методът с разрежданията, защото при него грешката се намалява до практически никаква.

Да разделите прахче, което не можете нито да претеглите, нито да премерите като обем (защото е твърде малко) е практически невъзможно. При разтварянето на прахчето във вода се получава разтвор, който се мери лесно- с пипета, с градуирана спринцовка. На една спринцовка от 5 мл или 10 мл е къде-къде по-трудно да объркате цял един милилитър в показанието.

При това, щастие е направо факта, че лекарството се разтваря във вода! Повечето не се разтварят във вода! Тогава ги разреждаме по съвсем друга технология, която е по-трудоемка и несигурна.

Съблюдавайте инструкцията, предписана от производителя и няма да имате риск от предозиране или пък недостатъчно дозиране.

За полиергата нямам много отзиви, така че не се ангажирам да ви кажа нищо смислено.

За диспута Реленца или Тамифлу? Ами Реленца-та е доста по-скъпа. Тя не е подходяща при пациенти под 5 години. Инак, за мен такъв въпрос не стои- каквото има.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 34
  • Мнения: 647
Здравейте!

За статията в интернет.. Ами, класическа манипулация. Тези странични ефекти са посочени в листовката на препарата. Даже са посочени колко често се появяват при малки деца.

Тоест, една статия се пише, като се прочетат листовките и се напише, все едно това е новооткрито и е било тайна. Мисля, че без да бях чел тазци статия, няколко постинга по-назад ви бях написал точно същите неща..

Моля ви, проверявайте източниците си. Този сайт не е и не може да претендира за точност по отношение на медицината..

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 35
  • Мнения: 817
Аз не можах да ви разбера !
В лекарството Тамифлу ,което закупих не пише как се приготвя разтвор за деца.
Но понеже аптекарката каза че може го взех и питах за това педиатър..........
И аз се усъмних защото по предписание на педатъра ни излиза ,че той трябва да взима една капсула дневно ,разделена на два приема.............,а същото количество но на един прием е и подходящо за мен като профилактика Rolling Eyes
Та за това конкретно ви питам ,за дете на 8 години тежащо около 22кг. каква доза дневно трябва и на колко приема!?
Още веднъж Ви благодаря ,че отделяте от времето си да ни обяснявате тези неща Hug
И още един въпрос предстои ми бечение с Енбрел,притеснява ме това че подтиска имунитета.........../въпреки че лекарката каза ,че нямало проблеми/,според вас да го отложа ли за след като отмине грипната вълна или да го правя сега.И евентулно ако го започна дали мога да го комбинирам с Тамифлу ,за профилактика един вид........... .
Знам ,че не сте вие човека ,който е длъжен да ми отговоря и се извинявам,ама лекарите ми се струвагт леко некомпетентни по тези въпроси........,мойта ревматоложка ми каза ,че само трябва да се въздържам от ваксини ,грипни и други.......... ,ама каза хич за не се шашкам от грипове и такива раоти,но мен ме притеснява подтиснатия имунитет от Енбрела няма ли да е рисковано в този период........
Благодаря Ви още веднъж Hug

Последна редакция: вт, 03 ное 2009, 21:00 от mam4e_mia

# 36
  • София
  • Мнения: 2 217
Здравейте г-н Вълев,

искам да знам как да приемаме Цитросепт, цялото семейство?
От упътването не мога да се ориентирам точно за децата  - едното е на 4, а другото на 2 годинки, съответно килограмите са приблизително 17-19 и 13-14.
За нас големите горе-долу разбрах, но ако не Ви затруднявам ми кажете и Вие - обяснение като за паникьосан родител Grinning
Благодаря Ви предварително!  bouquet
И още нещо - възможни ли са алергични реакции, защото аз и малкия сме с алергии? Как да започнем, с какви дози за проба?

# 37
  • Мнения: 206
Здравейте mam4e_mia. Ще си позволя да ти отговоря на въпроса за тамифлу. Разтвора се приготвя , като в 5мл. вода ( аз използвам дозатор от нурофен или панадол, тип спринцовка дето са, за да мога да сложа точното количество вода) ,разтваряш прахчето от капсулката. Разбъркваш добре 2 минути, аз разбъркам малко повече, докато се убедя, че се е разтворило добре. След това със спринцовчицата изтегляш необходимата доза от вече разтвореното лекарство и я даваш на детето.
                   тегло                                          възраст                                          доза
                 до 15 кг.                                      1-2 год.                                           2ml.
                 15-23кг.                                       3-5 год.                                           3ml.
                 23-40кг.                                       6-9 год.                                           4ml.

Изтеглената готова дозичка можеш да я разредиш в нещо сладко, за да е по лесно на детето да я пие, защото е много горчива. Надявам се да съм ти помогнала. Разбира се говорим за Тамифлу 75mg което е за възрастни, а я използваме за деца.Този начин на приготвяне е именно за Тамифлу 75mg. което си го правим в подходяща доза за деца. И мило мамче не знам дали си прочела, но не е добре да даваш остатъка от дозата после. Трябва за всеки прием дозата да се приготвя прясна.
Г-н Вълев е дал подробно обяснение на предните страници! Ако ви е профилактично се дава доза на ден, а при личение два пъти на ден. Извини ме, че се намесих,но исках са помогна. Все пак можеш за по сигурно да изчакаш отговора на г-н Вълев.
А аз отново,най-сърдечно ви благодаря г-н Вълев за бързия отговор.

# 38
  • Мнения: 50

Профилактика на свински и сезонен грип

Днес, когато вируса на свинският грип е вече толкова разпространен в света, в съображение влизат някои стари и изпитани методи за лечение и профилактика, а именно-масло от звездовиден анасон. Защо именно масло от звездовиден анасон?
Плодовете на звездовидния анасон се използват като подправка и лечебно средство от древността.Известен е в Китай, Виетнам и Кампучия още 3000г. пр. н. е.
Звездовидният анасон е вечно зелено дърво с височина до 10м и се отнася към сем.Магнолиеви. Произхожда от Китай, а се отглежда в тропическите страни. Сборният плод има звездовидна форма, дълъг е 10-17мм, широк, 4-5мм и висок 5-17мм. Във всеки отделен лъч на звездата се намира по 1 лъскаво, червеникавокафяво, закръглено семе. В околоплодника се съдържат етерично масло, добиващо се чрез дестилация с водна пара, съдържа до 90% анетол, на който се дължат приятният анасонов аромат и сладникав вкус.
Междувременно китайските медии съобщават, че в редица китайски градове са се повишили с до 100 процента цените на анасона, предаде ДПА. Това е станало заради голямото търсене на анасон, за който китайците са убедени, че има противогрипни свойства. Досега анасонът се продавал за 1,3 долара за килограм. Сега е скочил на 2,7 долара за килограм в някои градове.
Няколко изследвания на американски учени са установили, че в действителност маслото от звездовиден анасон  притежава директен противовирусен ефект.Екстракт от анасон има и в лекарството „Тамифлу“ на швейцарската компания „Рош“, което се оказа единственото ефикасно срещу новия грипен вирус A (H1N1).Анасоново масло съдържа българският препарат „Анисол” на немската фирма Д-р Тайс Натурварен.
За профилактика, когато все още нямаме контакт и не сме болни може да се използват препарати съдържащи анасоново масло(Anisol).Можем да комбинираме и с Ехинацея(капки).
Когато обаче вече започнат типичните симптоми на грип, а именно високата температура, болките в мускулите и ставите, главоболието и силната отпадналост е необходимо веднага да започнем противовирусен препарат-Тамифлу или Реленца.

# 39
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Г-н Вълев, искам да попитам наистина ли ако се дават противовирусни препарати профилактично, страничните ефекти са толкова страшни? Всеки ден слушам как не било добре да се пият такива препарати без нужда, защото били много силни и имали много странични ефекти. Кое е правилното? Питам, защото от вчера, след консултация с личния лекар, започнах да давам на голямата си дъщеря и на мъжа си Ремантадин.

# 40
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
.... Просто този вид препарати – Тамифлу и Реленца, са най-ефективни, най-модерни.

....

Реленца за деца /над 5г./ в Б-я има ли?

# 41
  • Мнения: 2 556
Реленцата уж я има, но ние реално не я намерихме, затова даваме Тамифлу. Иначе - Реленцата е инхалаторна и затова с по-малко странични ефекти от Тамуфлуто. Сега виждам тази статия, на нас никой нищо не ни е обяснил, цяла нощ беше зле детето и му дадохме цяла капсула Тамифлу наведнъж. Той е на 9 години, 30 кг. Сега ще умувам как да му дозирам занапред.

# 42
  • Мнения: 14
дащеря ми има симптомите и ли4ната и изписа Тамифлу търсихме над 30 аптеки в София и няма ,но не е най страшното дефицит са и маските. Sad

# 43
  • Мнения: 42
Здравейте, искам да попитам какви са отзивите за Умкалора, някой знае ли ? Дъщеря ми има суха кашлица, болки в дясната сливица и зачервено гърло, без температура. Личната и и списа Умкалор и каза, че е много ефикасно. Тя го пие вече два дни и като че ли не виждам резултат, боли я още сливицата, трябва ли да изчакаме още или да я водя пак на лекар направо незнам какво да правя? Дайте съвет!

# 44
  • Мнения: 273
Аз лично от Умкалор не съм доволна. Няма ефект при детето ми, но според мен е до организъм. Има и доволни.

# 45
  • Мнения: 42
Защо не си доволна ще ми обясниш ли? не действа така ли ? А кашлицата трябва ли да стане влажна или да се разреди? не знам как да действам по - нататък......

# 46
  • Мнения: 273
Здравей, ами не съм доволна, защото няма ефект, ще ти дам скорошен пример. Детето ми изкара гнойна ангина и след като се излекува го пуснах на ДГ. Лекарят каза да продължа да давам УМКАЛОР все ден. Аз давах всеки ден Умкалор и на петия ден детето пак се разболя ( от друго - не от гнойна), т. е ако беше ефективен този Умкалор, защо се разболя малкия? Лекарят щом разбра за това, каза да го спра и предписа Изопринозин. Относно кашлицата - най - добре си питай лекаря - той го е преслушвал, има много видове кашлици, най-добре ще знае. Определено, ако няма промяна примерно до 24 след започване на лечение, бих го завела на лекар. При децата картината се променя бързо.

# 47
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Г-н Велчев , колко дни може да се дава Изопринозина на дете на 5 години. В момента сме на АБ - аугментин и давам и Изопринозин - сутрин и вечер по половинка. От понеделник трябва да е на нетска детето и ми се иска ако е възможно да и давам нещо рофилактично , тъй като непрекъснато се разболяват деца.

# 48
  • Мнения: 647
Аз не можах да ви разбера !
В лекарството Тамифлу ,което закупих не пише как се приготвя разтвор за деца.
Но понеже аптекарката каза че може го взех и питах за това педиатър..........
И аз се усъмних защото по предписание на педатъра ни излиза ,че той трябва да взима една капсула дневно ,разделена на два приема.............,а същото количество но на един прием е и подходящо за мен като профилактика Rolling Eyes
Та за това конкретно ви питам ,за дете на 8 години тежащо около 22кг. каква доза дневно трябва и на колко приема!?
Още веднъж Ви благодаря ,че отделяте от времето си да ни обяснявате тези неща Hug
И още един въпрос предстои ми бечение с Енбрел,притеснява ме това че подтиска имунитета.........../въпреки че лекарката каза ,че нямало проблеми/,според вас да го отложа ли за след като отмине грипната вълна или да го правя сега.И евентулно ако го започна дали мога да го комбинирам с Тамифлу ,за профилактика един вид........... .
Знам ,че не сте вие човека ,който е длъжен да ми отговоря и се извинявам,ама лекарите ми се струвагт леко некомпетентни по тези въпроси........,мойта ревматоложка ми каза ,че само трябва да се въздържам от ваксини ,грипни и други.......... ,ама каза хич за не се шашкам от грипове и такива раоти,но мен ме притеснява подтиснатия имунитет от Енбрела няма ли да е рисковано в този период........
Благодаря Ви още веднъж Hug


Здравейте!

По схемата, която ви дадох с разреждане с вода, еднократната доза е 3 мл от получния разтвор, размесено с нещо вкусно за детето - написано е в първата статия на тази тема. Това е дозировката за вашето дете.

Лечението с имуносупресори е твърде рисковано в период на грипна епидемия, мой съвет е да отложите, доколкото можете такова лечение.

Поздррави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 49
  • Мнения: 647
Здравейте г-н Вълев,

искам да знам как да приемаме Цитросепт, цялото семейство?
От упътването не мога да се ориентирам точно за децата  - едното е на 4, а другото на 2 годинки, съответно килограмите са приблизително 17-19 и 13-14.
За нас големите горе-долу разбрах, но ако не Ви затруднявам ми кажете и Вие - обяснение като за паникьосан родител Grinning
Благодаря Ви предварително!  bouquet
И още нещо - възможни ли са алергични реакции, защото аз и малкия сме с алергии? Как да започнем, с какви дози за проба?

Здравейте!

В тази тема говорим за Тамифлу. Но, ще ви отговоря и за Цитросепта. Той се дава в пирамидално нарастваща и после намаляваща доза.

Започва се с нарастване на дозата:

ден   капки
1   2 пъти на ден х 1 капка
2   2 пъти на ден х 2 капки
3   2 пъти на ден х 3 капки
-------------
11   2 пъти на ден х 11 капки
12   2 пъти на ден х 10 капки
13   2 пъти на ден х 9 капки
---------
21   2 пъти на ден х 1 капка

Максимумът се определя, като брой капки, равни не килограмите на детето. Тази максимална дневна доза се дели на два приема.

Алергичните реакции са винаги възможни - това не може да предвиди никой, докато не пробвате.

Поздррави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 50
  • Мнения: 647
Г-н Вълев, искам да попитам наистина ли ако се дават противовирусни препарати профилактично, страничните ефекти са толкова страшни? Всеки ден слушам как не било добре да се пият такива препарати без нужда, защото били много силни и имали много странични ефекти. Кое е правилното? Питам, защото от вчера, след консултация с личния лекар, започнах да давам на голямата си дъщеря и на мъжа си Ремантадин.

Здравейте!

Всяко лекарство има странични ефекти. Тези неизмерени журналистически думички няма смисъл да ги четете.. Какво значи "тежки странични ефекти имат противовирусните лекарства". Кое точно лекарство, кой точно ефект? Всеки ефект нежелан се мери колко често се случва и какъв проблем точно прави. Едно лекарство има много странични ефекти и за всеки един поотделно с еправи преценка. Няма такава оценка "накуп".

Приемането на противовирусни препарати без нужда е причина за изменчивост на щама на вируса-  той се адаптира, когато много хора приемат един и същи препарат и така вирусът след време става устойчив - резистентен- на това лекарство. Тогава се оказва, че нямаме лекарство за новия вирус.

Амантадин (Ремантадин) не действа на щама A (H1N1). Той, обаче действа добре на другите форми на грип.

Поздррави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 51
  • Мнения: 6
Здравейте г-н Вълев,
бях решила да давам на дъщеря ми (5г. и 6месеца) профилактично Тамифлу.Вчера слушах по телевезията д-р Ангел Кунчев ,че няма смисъл да се дава профилактично, защото никой не знаел кога и дали ще срещне вируса ,то било същото все едно да пиеш антибиотик превантивно , защото може някога да се разболееш от бактериална инфекция.
Посъветвах се с моята лична лекарка и тя ми каза , че ако искам мога да двам Тамифлу , но по- добре  е превантивно да се дава Изопринозин.
Ако може да чуя и Вашето мнение има ли смисъл да се пият противовирусните препарати за профилактика. newsm78Така или иначе аз започнах да давам Изопринизина -дъщеря ми е 18кг.-лекараката ми каза с профилактична цел да давам по 1 на ден.

Благодаря!

# 52
  • Мнения: 647
Здравейте г-н Вълев,
бях решила да давам на дъщеря ми (5г. и 6месеца) профилактично Тамифлу.Вчера слушах по телевезията д-р Ангел Кунчев ,че няма смисъл да се дава профилактично, защото никой не знаел кога и дали ще срещне вируса ,то било същото все едно да пиеш антибиотик превантивно , защото може някога да се разболееш от бактериална инфекция.
Посъветвах се с моята лична лекарка и тя ми каза , че ако искам мога да двам Тамифлу , но по- добре  е превантивно да се дава Изопринозин.
Ако може да чуя и Вашето мнение има ли смисъл да се пият противовирусните препарати за профилактика. newsm78Така или иначе аз започнах да давам Изопринизина -дъщеря ми е 18кг.-лекараката ми каза с профилактична цел да давам по 1 на ден.

Благодаря!

Здравейте!

В напредналата епидемиологична обстановка, при дефицит на Тамифлу, по-добре е да се взема Изопринозин. Първо, той е доста по-достъпен, и после, има по-широк, макар и неспецифичен спектър.

За обща профилактика можете да ползвате и Осцилококцинум в доза по една ролка на седмица.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 53
  • София
  • Мнения: 7 097
Тамифлу само при доказан свински грип ли се ползва или изобщо при грипни състояния?
Дъщеря ми е болна от през нощта и ни предстои да отидем при педиатърката, та затова се чудя какво да предприемем  Thinking Да я изследваме ли на своя глава за A /H1N1/ и да вземем ли Тамифлу? Притесняват ме симптомите й, които са точно като описаните характерни за свинския грип, а кашлицата й е просто ужасяваща и диша доста шумно Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 647
Тамифлу само при доказан свински грип ли се ползва или изобщо при грипни състояния?
Дъщеря ми е болна от през нощта и ни предстои да отидем при педиатърката, та затова се чудя какво да предприемем  Thinking Да я изследваме ли на своя глава за A /H1N1/ и да вземем ли Тамифлу? Притесняват ме симптомите й, които са точно като описаните характерни за свинския грип, а кашлицата й е просто ужасяваща и диша доста шумно Rolling Eyes

Здравейте!

Тамифлу е препарат за лечение и профилактика на грипни състояния, причинени от вируси от семейството А. Тоест, той става не само за свински грип.

Свинският грип няма свои си симптоми - прилича на всички останали форми на грип. Различава се само и единствено серологично- при изследване.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 55
  • София
  • Мнения: 7 097
Благодаря.
Само да вметна, че да се намери Тамифлу в момента се оказва мисия невъзможна. Даже по складовете го няма, но се очаква пратка. Това за София, в другите градове не знам как е. Намерихме го все пак, но по много сложен начин.
Вероятността да има изостанал някъде по аптеките е нищожна. Народът масово се презапасява и е изчерпан навсякъде.  Rolling Eyes

# 56
  • Мнения: 367
Здравейте,

Ние май също се разболяхме от този модерен грип. Док. ни изписа РЕЛЕНЦА. Но май както и всичко останало  това също го няма. Някой има ли поглед върху това лекарство?

# 57
  • Мнения: 647
Здравейте,

Ние май също се разболяхме от този модерен грип. Док. ни изписа РЕЛЕНЦА. Но май както и всичко останало  това също го няма. Някой има ли поглед върху това лекарство?

Днес се получиха доставки от Реленца в складовете. Разбира се - доставките са силно ограничени. Отпускаме само и единствено по предписание. Реленца е препарат за инхалиране, който е подходящ при пациенти от 5-годишна възраст нагоре.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 58
  • Мнения: 367
Сърдечно Ви благодаря за мнението.
Всъщност говорих и с Глаксо, които го произвеждат. Дъщеря ни е на 4-ри години. От там ми казха, че не ми препоръчват РЕЛЕНЦА, защото детето е по-малко от дадените 5 години. Това лекарство е на прах който се вдишва и реално защото тя е по-мъничка няма да може да го употреби правилно. И по-скоро няма да навреди, но реално и няма да помогне. За заместител док. ми каза да взема изопринозин. Трябва да отбележа, че до скоро пихме БРОНХОВАКСОН по схемата 10 дни пие, 20 дни почива, но все пка не ни подмина грипа.

Бъдете здрави дечица;) Kissing Heart

# 59
  • Мнения: 647
Сърдечно Ви благодаря за мнението.
Всъщност говорих и с Глаксо, които го произвеждат. Дъщеря ни е на 4-ри години. От там ми казха, че не ми препоръчват РЕЛЕНЦА, защото детето е по-малко от дадените 5 години. Това лекарство е на прах който се вдишва и реално защото тя е по-мъничка няма да може да го употреби правилно. И по-скоро няма да навреди, но реално и няма да помогне. За заместител док. ми каза да взема изопринозин. Трябва да отбележа, че до скоро пихме БРОНХОВАКСОН по схемата 10 дни пие, 20 дни почива, но все пка не ни подмина грипа.

Бъдете здрави дечица;) Kissing Heart


Здравейте!

Не бъркайте имуномодулатора срещу бактериални усложнения Бронховаксом с противогрипните ваксини. Грипът е вирусна инфекция, на която Бронховаксом не влияе по никакъв начин.

Знам, че всеки гледа да му излезе по-евтино, но ако правите тотална профилактика, то вие трябва да примемате поне два вида препарати:

1. препарат против вируси (например, противогрипна ваксина)
и
2. препарат против бактериалните усложнения (например, бронховаксом)

Не се взема противо вирусен препарат или противобактериален, а се взеат И ДВАТА. Те си допълват спектъра на действие. Пациент, който е приемал Бронховаксом е много вероятно да се зарази и да преболедува от грип, но е подготвен за бактериални усложнения и много вероятно няма да направи такива усложнения. Обратно, пациент, с поставена противогрипна ваксина няма защита от бактериални усложнения, но е по-малко вероятно да прихване грип.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 60
  • София
  • Мнения: 7 097
За заместител док. ми каза да взема изопринозин.

В крайна сметка и дъщеря ми е на Изопринозин. Въпреки, че намерихме Тамифлу, лекарят засега не препоръчва да го започваме, заради страничните действия. Каза, че до утре вечер не е късно да се включи и утре ще прецени като дойде в къщи да я види.

# 61
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
.... че да се намери Тамифлу в момента се оказва мисия невъзможна. Даже по складовете го няма, но се очаква пратка. Това за София, в другите градове не знам как е. ....

Същата е ситуацията в повечето големи градове  Confused

# 62
  • Мнения: 367
......................
Бъдете здрави дечица;) Kissing Heart


Здравейте!

Не бъркайте имуномодулатора ..................
Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Благодаря Ви. Грешката е моя и не съм разбрала че са с различно действие. Аз изцяло се доверявам на нашата лекарка и дори не чета листовките. Затова и съм останала с погрешно впечтление, че в някаква степен покриваме и грипните инфекции.

 

# 63
  • Мнения: 18
Здравейте. Въпросът ми е следният - декември месец заради силно повръщане и обезводняване от вирус,  детето ми (на 6г.) влезе в болница. Там сутрин и вечер му даваха по 20mg Тамифлу на прах. Разреждах го с малко вода и го изпиваше, но въобще не горчеше. Сега като изчетох темата ми е чудно защо единият Тамифлу горчи и то много, а другият не?

Общи условия

Активация на акаунт