Вредно ли алуминиевото фолио

  • 19 079
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 881
Здравейте, кулинарки:)

От много време насам си мисля дали алуминиевото фолио и приготвянето на храна в него не е вредно newsm78
Приготвам риба и зеленчуци,, завити и задушени във фолио, уж е здравословно, но това фолио много ме притеснява, дали ефекта не е обратен Sad
Знам, че този метал е изключително опасен, дори притежава способността да преминава през кожата, да не говорим за отлаганията в храната.
Ще се радвам да споделите мнения!

# 1
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Ето малко инфо -

Безопасността на алуминиевото фолио се контролира чрез измервания в независими лаборатории, които анализират миграцията на елементи от повърхността на фолиото към обработваната храна. Необходимо е да се спазват два стандарта, които регламентират безопасността - американския FDA и европейския Euronorm. Макар че няма доказателства за вредно въздействие върху човешкия организъм при готвене с алуминиево фолио, на някои марки пише то да не се използва за продукти на киселинна база.

# 2
  • Мнения: 1 881
Благодаря ти, малко притеснително звучи, предвид това как тук се спазват стандарти Sick

# 3
  • Мнения: 6 713
Колко често готвиш така? Риба никога не съм правила така, или да е имало 1 път. Също и за зеленуците.

# 4
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
да споделя и аз какво знам
до колкото ми е известно ако приготвиш нещо в алуминиево фолио и след приготвянето, махнеш ястието от него, не е вредно, същото е за алуминиеви тавички, а аз варя мляко в една алуминиева млековарка на баба ми, но веднага след това трябва да се присипва в друг съд, иначе започва да става вредно, ако постои повече време
нещо на кисела основа реагира с алуминиевото фолио и тогава вече става вредно, така че кисели неща не трябва да се приготвят в такива съдове или фолио, проблем в случая са натуралните сокове - киселите, в кутиите за сокове, тъй като от вътре имат алуминиево покритие и трябва май да се избягват такива сокове - от ябълка, вишна, портокал

# 5
  • Мнения: 1 881
Мириам, това със соковете е ужасно, детето пие основно ябълка, вкъщи вече не купувам, но навън не мога да го избегна Sick

Ами напоследък по - често приготвям така ястия,  много лесен и бърз начин на готвене е, и уж здравословен. Зеленчуците стават страхотни така, само бланширани и после малко олио и във фолио, правя като джобчета с разноцветни зеленчуци:) Само фолиото ме притесняваше:(

Ще ги изваждам веднага....

Последна редакция: нд, 01 ное 2009, 10:46 от Небесна

# 6
  • София
  • Мнения: 210
Небесна, накара ме да се замисля.  Hug Като живеех при мама и тате имахме млековарка и тава от алуминий и майка винаги след готвенето прехвърляше яденето в друг съд. Пък за фолиото хич не бях помисляла, че може да е вредно.  newsm78

# 7
  • Мнения: 1 881
Да, същото предполагам е с млековарките, тавичките и онези стари формички за крем карамел, също са улуминиеви мисля Whistling

# 8
Питала съм и съм разпитвала и аз за това фолио преди време. Ако приготвяш месо и зеленчици със сигурност не е вредно. По принцип от фолио, ал.тави и прочие храната трябва да се изважда не по късно от час след като се сготви.

# 9
  • Мнения: 1 650
Аз пък знам, че и тефлоновте съдове са вредни.

# 10
  • София
  • Мнения: 210
Аз пък знам, че и тефлоновте съдове са вредни.
Да, и аз така знам, но ми се струва, че е при някакви условия беше, но не се сещам какви.  newsm78

# 11
  • Мнения: 7 418
Аз пък знам, че и тефлоновте съдове са вредни.
Да, и аз така знам, но ми се струва, че е при някакви условия беше, но не се сещам какви.  newsm78
   Ако им се нарани тефлоновото покритие.

# 12
  • Мнения: 7 418
  За алуминия съм чела ,че е вреден.
  Една руска привърженичка на здравословното  Галина Шаталова смята,че по-добре е да изхвърлите всичко алуминиево,каквото имате вкъщи,в това число и фолиото.
  Не че аз съм изхвърлила,но.....това е още едно мнение по темата. Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 971
Аз пък знам, че и тефлоновте съдове са вредни.

Да, така е! До колкото съм чела тефлоновото покритие е няква топлоустойчива пластмаса, която с времето се разтапя и преминава в храната. Аз си купих на скоро 1 емайлирано старовремско новичко беличко тиганче и му се кефя за сега пък дано не е вредно и то.  Rolling Eyes

Иначе по темата - предпочитам йенска тенджерка и гледжосани глинени гърненца.  За алуминиевото фолио също знам, че не трябва да има досег с домати щот се водят киселина, както са те посъветвали по-напред в темата.

# 14
  • София
  • Мнения: 210
  За алуминия съм чела ,че е вреден.
  Една руска привърженичка на здравословното  Галина Шаталова смята,че по-добре е да изхвърлите всичко алуминиево,каквото имате вкъщи,в това число и фолиото.
  Не че аз съм изхвърлила,но.....това е още едно мнение по темата. Peace
Предполагам, че ако се покрива яденето в тавичка, за да се задуши, без да е в контакт с храната, все пак не може да навреди по никакъв начин. Аз предимно така го използвам.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт