Проблеми с паметта - диагностика, лечение?

  • 13 667
  • 24
  •   1
Отговори
Първо искам да започна с факта че материалното ми състояние в момента не е никак добро и не мога да си позволя дори услугите на здравната каса но ако може чрез нея ще намеря начин. Т.е. нямам пари за частници, не че там опастноста да ми вземат парите без да ми свършат работа е по малка, но поне нещата са по-бързи и лесни...


Отделно че никога не съм ходил на лекар по никакъв повод и просто нямам ни най-малко понятие за какво става дума... И смятам че пред всеки с подобни проблеми стоят следните въпроси:

1. През какви изследвания трябва да мина за пълна диагностика? До сега разбрах за ЕЕГ,доплер и ЯМР - по какви клинични пътеки трябва да мина за да получа право на безплатни такива и има ли? Има ли други които е необходимо да си направя?

2. Има ли някакви специалисти в тази област, хора които да са достатъчно компетентни за да открият проблема?

3. И ако имам късмета да подлежи на лечение към кой да се обърна и колко ще ми струва?


П.П. За повече информация за конкретния проблем http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=229486.new#new

# 1
  • Мнения: 701
Понеже не мога да разбера, питам:
1. Каква е връзката с темата в посочения линк?
2. Поставена ли ти е някаква диагноза до сега?
3. Възраст?

Май с това да започнем ...

# 2
Понеже не мога да разбера, питам:
1. Каква е връзката с темата в посочения линк?
2. Поставена ли ти е някаква диагноза до сега?
3. Възраст?

Май с това да започнем ...

Тази тема попринцип има за цел да даде конкретни и ясни отговори на въпросите поставени в първия пост. За да може всеки с подобен проблем да може бързо и лесно да се информира как да постъпи.

Конкретно аз се оплаквам от невъзможност за запаметяване. И каточели е засегната само дълготрайната памет. Сякаш като легна да спя и умирам, събуждам се и системата е рестартирана... Има някакви спомени, но са в мъгла и с времето избледняват все повече докато напълно не изчезнат, но това става за доста кратко време. Буквално губя представа за времето, а в спомените то просто не съществува, дори да помня някакви неща, не мога да ги подредя в хронологичен ред по време! Примерно записвам си час при зъболекар и просто забравям. Знам че ще забравя и затова си го записвам на листче, което после губя и чак след 5 дни като попадна на него случайно се сещам... Ей такива елементарни неща не мога да помня, като се има предвид че не съм натоварен психически. Не е да имам 100 неща на главата, дори да е само 1 - няма да го помня. А ако искам да науча нещо просто не ми е възможно. Няма начин целенасочено да запомня нещо. А нещата които все пак помня, просто силно се съмнявам в тях, нямам усещането за ясна памет... Студент съм, кандидатствах миналата година и чак следкато ме приеха осъзнах колко тежък всъщност е проблема. Дори имаше случай колега да си вземе изпит благодарение на мен, просто му обяснявах нещата допълнително след лекции. Неща които разбирам и "научавам" на място, за разлика от повечето колеги, на които им трябват доста сериозни допълнителни занимания за да освояват подобен, според мнозина труден материал... Но докато стане време за изпит вече не помня нищо... И ако нямаше хора които са взимали изпити с моя помощ да ми обърнат внимание на това, просто те недоумяваха как може да не знам нещо което съм знаел само преди месец примерно. И се замислих, всъщност се оказва че и в средното съм го карал така само на интелект, всъщност не помня нищо... Все пак съм само на 26 години, но и преди 10 години е било така...

И тъй като вече се постарах доста по-подробно да опиша всичко свързано с моя проблем, но в друга тема, мислех да не се повтарям и в тази. Линка би трябвало да води до конкретния пост. Поради което не разбирам първия ти въпрос... На втория и третия също има отговор там, но тъйкато е прекалено дълаг пост разбирам защо не си го прочела Simple Smile

Не ми е поставяна диагноза, тъйкато дори не мога да се добера до изследвания. Личната ми лекарка ме прати при някаква невроложка която има познания по медицина не по-големи от моите и познания в конкретната област колкото 2 годишно дете... Но освен че беше крайно некомпетентна беше и безкрайно нагла... Като почнем с това че ми направи някакъв общ тест за оперативната памет, на който резултата ми бил супер и нямало от какво да се притеснявам... На което отговарям че имам проблем с дълготрайната памет и тя ми казва "ами добре но аз нямам такива тестове, те са по сложни и дори да имах не бих могла да ги направя правилно"... Трябвало ми специалист в тази област(добро утро). Питам аз - добре тогава може ли да ме изпратите при такъв. Не могло защото нямало такива в България, имало само един и той бил частник...

Предполагам затова при "лекари", като тази "невроложка" трябва да си платиш преди да влезеш. Никога не бих платил потребителската такса след подобен преглед, в който просто отчете дейност, сякаш пред себе си да се извини че ми взима парите без да ми върши работа... Предполагам на много хора им звучи смешно, все пак не е чак толкова голяма тази такса, но когато ти я вземат на няколко места и само ти загубят времето вече си става доста по-сериозна сума. А и е доста убидно и долно по този начин да се възползват от човешкото страдание, за да се облагодетелстват. Когато не могат да си свършат работата следва да не ми вземат пари, да не говорим че няма как да компенсират факта че и ми губят времето. Така че това е чиста кражба и виша форма на наглост според мен! Трябва да има закони против това или не знам и аз какво, но да не могат да си позволяват да се гаврят така с пациентите!!!

С две думи нямам доверие на лекари, откакто здравеопазването се озова в ръцете на капитализма... Не че преди това беше на кой знае какво ниво, но поне не ти губеха времето ако не могат да ти помогнат. И тогава можеше да ти навредят опитвайки се да ти помогнат и тогава можеше да ти загубят времето заради некомпетентност, но все пак сякаш нямаше користни цели, нямаше причина да има такива! А сега целта е да ти приберат парите и ако имаш много голям късмет може и да ти помогнат. А дали ще ти навредят няма значение, важното е да ти приберат парите. Пък ако имаш и проблеми с паметта си перфектния пациент, могат да ти прибират парите по един и същи начин всяка година... Затова предпочитам да не се доверявам на хората, а на техниката. Да си направя всички възможни изследвания, да ги имам черно на бяло, пък после остава надеждата че все пак има поне един доктор, който заслужава званието си и да е хем съвестен, хем компетентен, че да ми постави точна диагноза и да ми назначи съответното лечение, ако има такова. И се надявам да не е необходимо да съм милионер за да получа това което според мен трябва да е безплатно!

# 3
  • Мнения: 701
Разбирам те напълно.
Като за начало: личният лекар може да те прати /ако иска, де/ на невролог. За целта по принцип в началото на месеца имат повече направления и е нужно да настояваш. Оттук вече ти сам си избираш при кой от многото да отидеш. Направлението мисля важи за 1 месец, така че можеш да отидеш и в друг град, стига съответният невролог да работи със здравната каса. Неврологът трябва да те прати на доплер - също е безплатно, баща ми вчера ходи. ЕЕГ - също е безплатно. Виж вече за компютърен томограф /скенер/ трябва бая да се помолиш - не пращат току-така. Трябва да си много зле, че да те пратят. Ама ако засилиш нещата, може да те огрее. За ядрено-магнитен резонанс - това е най-доброто, което може да ти се случи - просто нямам представа дали се дават направления. Всъщност също е безплатно, но ако си лежащ в болница. Това го знам със сигурност, майка ми е с мозъчен кръвоизлив и ходи на ЯМР, но беше в болницата. Виж да се добереш като начало до доплер и ЕЕГ, а оттам нататък незнам. Скенерът е 80 лв., ако се наложи контраст, се плаща допълнително. За ЯМР съм чувала за около 200-250 лв., но не съм сигурна.
Ако си от София, има много специалисти, а не като нас в провинцията ограничени отвсякъде.
Това е, с което мога да ти помогна.

# 4
Благодаря много Simple Smile

Това не го знаех че мога да си избирам при кой да отида. Мислех че се взема направление за конкретен лекар. Поне при мен ми даде без проблем, но ме прати при изключително некомпетентен невролог в същата болница, това на всички ни е ясно защо се прави Simple Smile Тя дори може да не знае че е чак толкова некомпетентна, но сигурно си имат там техни договорки да си уреждат пациенти, просто не мога да повярвам че толкова некадърен невролог все още има работа... Значи трябва да търся читав невролог и чак тогава да взема направление, щом трябва да мина през него. В смисъл че не може личния лекар директно да ми даде направление за някое от тези изследвания?

Отделно ако съм разбрал правилно невролога е човека който по-късно на база на тези изследвания ще постави диагноза и ще назначи лечение, нали така? Т.е. търсим невролог който да е специализирал в проблеми с паметта, а такъв не намирам...

# 5
  • Мнения: 17
Здравей, Мога да ти препоръчам цял набор от различни невролози (имам неврологично заболяване и чест през годините ги посещавам). С направление за лекар по определена специалност може да се ходи след личен избор, а не при определен препоръчан точно от Личния ти лекар. Взимаш ли направление, отиваш при който си пожелаеш невролог стига да работи със Здравна каса.  На частно взимат двайсетина лева. Но от там на сетне изследваниятамай  се плащат. Опитай при доктор Христин Христов например, отговаря на мобилен 0888343838. Има частен скромен кабинет, но последно като бях при него основно работеше в 3-та Граднска (в Сф). Този лекар е велик за мен, без да имам оплаквания ми постави диагноза след прост профилактичен преглед в службата ми. Може би изследванията няма да покажат нищо при теб. При мен не беше така. Обърни внимание на начина си на живот междувременно и стой малко пред компютрите. Ако имаш неясноти питай ме.

# 6
За съжаление не мога да си позволя посещение при частници. И да речем да прежаля едни 20 лева, после той като не работи с касата няма да може да ми даде направление за безплатни прегледи със съответната апаратура и стават едни брутални цифри там... А както казах в момента съм студент и не мога да си позволя този лукс...

Сещаш ли се за някой който да работи с касата и да е специализирал проблеми с паметта?

# 7
  • Мнения: 800
Докато се каниш да идеш или да не идеш на доктор, почни да пиеш рибено масло - по 4 г дневно. Ще ти е от полза при всяко положение. Ще се почустваш, все едно са ти увеличили RAM-а и скоростта на достъп до хард диска в главата newsm78.

Резултат - след две-три седмици.

# 8
Докато се каниш да идеш или да не идеш на доктор, почни да пиеш рибено масло - по 4 г дневно. Ще ти е от полза при всяко положение. Ще се почустваш, все едно са ти увеличили RAM-а и скоростта на достъп до хард диска в главата newsm78.

Резултат - след две-три седмици.
Всъщност съм си харесал Omega3 на Fortex. Преди няколко дни си го взех, но още не съм го почнал. На опаковката пише да не се приемат повече от 3 капсули на ден. Но аз мисля да го предозирам - 3 на обяд и 2-3 вечер. Искам и да го комбинирам с подходящ хранителен режим, какъвто в момента не мога да си позволя и само заради това не го пия... Не съм сигурен дали само по себе си ще има чак такъв ефект, като описания от вас. Имам чуството че просто ще го изхабя безрезултатно, затова чакам първо преглед и мнение на специалист, ако вие сте такъв, мога да го почна и от сега Simple Smile

# 9
Насочиха ме към Проф. д-р Ивайло Търнев, някой може ли да ми каже нещо за него?

# 10
  • Мнения: 186
М.Димитър, нямам медицинско образование и проблеми с паметта свързвам главно с болест на Алцхаймер, Паркинсонова болест и съдова деменция. За първите две със сигурност има данни, че макар и много, много рядко, може да започнат около 30 годишна възраст. Ето един пример:

Майкъл Джей Фокс - Фокс за Паркинсоновата болест


Сега обратно в България:
1. Алцхаймер България казва "Алцхаймер може да се докаже със сигурност единствено в Александровска болница или в “Св. Наум”, по-известна като болницата на 4-и километър, намиращи се в София."
2. СБАЛНП "Св. Наум" пише "Извършване на амбулаторни прегледи и консултации от цялата страна и прием на пациенти на стационарно лечение.Болните се насочват от ОПЛ и специалисти-невролози. Извършват се и платени прегледи." Значи може да отидеш с направление и да не плащаш на частно, също от този кабинет може да бъдеш приет в едно от двете им отделения, които пише че се занимават с деменции, разбира се ако прегледалият те невролог прецени. Не е необичайно за някои неврологични заболявания да бъдеш приет в болница за диагностика и назначаване на лечение, а и да ти направят нужните високоспециализирани и скъпоструващи изследвания по Здравна Каса.
3.  Клиника по неврология към Александровска Болница, където работи и доктора, за който питаш. Вероятно приемането става по подобен на т.2 начин. Те си имат още един интернет адрес - Клиника по неврология, МБАЛ "Александровска" и там например има още информация - "Специализирани кабинети:
Неврогенетика – Д-р И. Търнев тел. 02-9230/ 667 ; Деменции – Д-р Л. Трайков тел. 02-9230/ 338 ..."

Успех и винаги питай дали работят със НЗОК, и ако да, то какъв документ/направление и от кого да носиш.
Успех!

# 11
  • Мнения: 2 069
Цитат
Сякаш като легна да спя и умирам, събуждам се и системата е рестартирана...
все едно аз съм го писала
Ходила съм на психолог след като ме изпрати хевролог, преди 8-9 години и там ми казаха че ми няма нищо, имала съм пропуски в учебния материал. И това лекарката го разбра след като ме попита на кой автор сме по литература, а аз не знаех защото бях частна ученичка.
За скенер не можах да се класирам  Rolling Eyes въпреки че бях в тежко състояние след една катастрофа. ....вече не се и надявам лекар да ми помогне за този проблем. 

През месец гледам да пия Омега 3 или рибено масло, PinkPanther вече е писал за него. Наистина помага  Peace
......добре че ме подсетихте скоро не бях пила  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 701
Това, което се сещам и което каза една невроложка на болните в Неврологично отделение, е сутрин на гладно 5-6 ореха - усилва паметта и подобрява въобще мозъчната дейност. Също риба поне 2 пъти в седмицата. Лененото семе /а има и масло, мисля/ съдържа Омега 3.

М.Димитър,
Pisateva е направила това, което ти можеш и сам много добре да направиш, щом можеш да ползваш компютър и да пишеш във форуми. Остава да си избереш невролог и да направиш поне това, което те посъветвахме всички. Системата ти стана ясна: личен лекар - невролог - преглед - изследвания по здравна каса.

# 13
  • Мнения: 701
Ето и още информация, която случайно ми попадна:

http://zdraveya.com/20-hrani-za-mozaka.html

# 14
Това, което се сещам и което каза една невроложка на болните в Неврологично отделение, е сутрин на гладно 5-6 ореха - усилва паметта и подобрява въобще мозъчната дейност. Също риба поне 2 пъти в седмицата. Лененото семе /а има и масло, мисля/ съдържа Омега 3.

М.Димитър,
Pisateva е направила това, което ти можеш и сам много добре да направиш, щом можеш да ползваш компютър и да пишеш във форуми. Остава да си избереш невролог и да направиш поне това, което те посъветвахме всички. Системата ти стана ясна: личен лекар - невролог - преглед - изследвания по здравна каса.


Проблема с интернет е следния. Още преди повече от 10 години си правех докладите в училище с негова помощ. Тогава ме гледаха като извънземен. Защото въпреки че все още беше бебенце си имаше достатъчно много неща, които да принтираш за 5 минути и да си се справил много по-добре от някой ровил се в библиотеките с дни Simple Smile Но това беше в зората на интернет или поне тъкмо се беше появил в България...

Но за съжаление сега нещата са много по-различни... Сега интернет е брутално нафлуден с какво ли не... Когато търсиш нещо на Български, то или ще е ужасно старо и неактуално или ще са форуми, статий и какво ли още не, да го наречем неща на любителско ниво и в крайна сметка ако имаш много, ама наистина много голям късмет, може и да цъкнеш на бутона "чуствам се късметлия" и да попаднеш на точното място от раз. Но много по-вероятно просто ще изчетеш хиляди екранни страници без да получиш почти никаква полезна информация. И тъйкато вече съм го направил, именно затова пиша тук.

А това което е направила Pisateva, предполагам е същото което съм направил и аз. Просто е търсила доста и е намерила малко и крайно безполезна информация Simple Smile С което не искам да звуча неблагодарен за усилията, просто искам да подчертая че няма нищо в интернет за тези проблеми! Може би единственото полезно е че алцхаймер и паркинсон могат да се появят и около 30, това не го знаех, но както вече уточнихме няма скоро да прехвърля 30, а и се оплаквам от 15 да речем, което не значи че не е имало проблем и преди това! Отделно тези две болести доколкото ми е известно са наследствени, а няма данни в рода ми да е имало някой с подобни проблеми, въпреки че всички са дълголетници, та в този ред на мисли мисля че отпадат. И остава третия вариант за съдовата деменция, която гугъл ми каза че е вид шизофрения, причинена от множество малки или големи удари в мозъка. Тя е вторият най-чест тип деменция, след болест на Алцхаймер. Честотата на съдовата деменция се увеличава с увеличаване на възрастта. Като цяло, деменцията засяга около 10% от тези на възраст над 65 години, и 20% от тези над 80 години страдащи от тежка деменция.

Цитат
Какво представлява деменцията?
Деменцията е влошаване на умствените способности и засяга паметта, мисленето, възможността за
решаване на проблеми, концентрацията и възприемането. Някои форми на деменция като болестта на
Алцхаймер са дегенеративни, т.е. при тях състоянието се влошава с времето. Други форми на деменция,
каквато е васкуларната (съдова) деменция, не са дегенеративни, т.е. с времето състоянието на болния не
винаги става по-лошо.
Хората с деменция стават объркани, държат се неспокойно, повтарят действията, които извършват. Те
могат да станат раздразнителни, плачливи или възбудени, да имат депресия, нарушен сън, да бъдат
агресивни, с несъответстващо сексуално поведение.
Деменцията почти винаги е болест на старостта. Над 65 годишна възраст засегнатите от деменция са
около 1 на 20 души, а на възраст над 80 години – 1 на 5 души. Деменцията на хора под 65 години се смята
за ранно начало или предстарческа деменция и е рядкост, тя засяга под 1 на 1000 души.
От какво се причинява деменцията?
Деменцията настъпва като резултат от умиране на мозъчни клетки или на части от мозъка, важни за
мисловните процеси. Това може да е следствие от други проблеми като например:
• Недостатъчно снабдяване на тези мозъчни участъци с кръв/кислород;
• Травми на главата, напр. от боксиране или удари от автомобилни катастрофи;
• Притискане на мозъка (от тумори);
• (събиране на течност между мозъка и мозъчната обвивка)
• Неврологично заболяване (болестта на Паркинсон, болестта на Creutzfeld Jakob , хидроцефалия);
• Инфекция (СПИН);
• Витаминен дефицит;
• Продължителна злоупотреба с алкохол.
Най-често срещаната форма на деменция е болестта на Алцхаймер. Не знаем кое причинява тази болест,
но знаем, че старостта е фактор. Вторият често срещан вид деменция е васкуларната (съдова) или
мултиинфарктна деменция. Тя се причинява в резултат на недостатъчен приток на кръв или кислород към
мозъка по време на серия от малки инсулти (“удари” ) .
Има ли лек за деменцията?
За съжаление повечето видове деменция не се лекуват. Изключение правят случаите на деменция ,
причинени от витаминен недостиг и травмите на главата (лечение чрез хирургична намеса).

В този ред на мисли мога да допусна много лека форма на съдова деменция в резултат на недостиг на витамини... Макар да имам само един от симптомите, а именно слабата памет и се радвам че поне тя е лечима, но! Едно много голямо НО. Въпреки че е имало периоди от живота ми в които да съм гладувал, принудително разбира се, никога не съм пазил диети и такива глупости... Та мисълта ми е че съм се хранил доста добре когато са започнали оплакванията ми. Освен това никога не съм употребявал алкохол, цигари, наркотици и въобще каквото и да патологично или канцерогенно, макар че вече и храната в магазина е такава, но говорим за поява на проблема във времето в което нещата бяха други!

Та при пренебрежимо малката вероятност и то само за възможно най-слабата форма на някое от тези заболявания, смятам че спокойно мога да ги отпиша Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт