За любителите на кучета - въпрос за възрастна първескиня - поведение

  • 3 647
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 80
Здравейте,
не съм в този форум, но търся отговор, който в моите 3 книги за кучета и в Google не намерих.
Имаме източноевропейска овчарка на 8г и 3 месеца. Много красива и любвеобвилна. От август месец я заведохме на ранчото. Някакво песче разровило през оградата докато беше разгонена. От неделя започна поведение като за раждане. Големи тревоги ! В четвъртък след работа намерихме едно кученце ? Много хубаво  едро  бебче. В събота  то бе вече мъртво ?   Стреснати обиколяхме безмълвни и почна да рови в земята. видяхме други 2 кученца - по-дребни. Звъннахме на ветеринар за консултация за
спиране на млякото и за ситуацията. Той ме довърши. Или били мъртви - нежизнеспособни ( все пак различни породи )и ги заровила, или ги била убила, защото нямала майчин инстинкт, защото е възрастна. На живото е възможно да не му дала  да суче .

   Въпроса ми към вас е: възможно ли е моята любвеобвилна и мила кучка така да се държи. А не може ли това зловещо поведение да е резултат на това, че наахалният кавалер е от дребна порода и кучетата не са адаптивни и жизнени. ?

 БОЛИ - от тревогите за раждането , от загубата на хубавото кученце, от разочарованието от любимо същество, от което най-малко очакваш зло. Казвам си че това все пак е животно, но на ..снощи възглавницата ми беше до късно мокра .

# 1
  • Мнения: 80
Пак съм аз л И не може ли всичко това да е от неопитност  и незнание като за първи път ?Чувала  съм от други че някои път от нервност първескините изпотъпквали малките. Пак плача !

# 2
  • Мнения: 25 677
А за ветеринарни лекари не си ли чувала?
Значи кучето те разочарова, а?
А ти, ти къде беше, когато то имаше нужда от помощ?
Първескиня на 8 години! Оставена сама! Без лекар и надзор! Sick
Абе...

# 3
  • Мнения: 1 942
Айде пак кака Сийка акъл няма да даде, ама винаги готова да нахока или да се подиграе ...  ooooh!

За съжаление при неопитните майки и при кучетата и при котките първото едно - две котила не оживяват. Въпрос на характер на животното, на поведение и т.н. Суетят се, местят ги, не знаят какво да правят, не намират подходящ дом и малките умират от студ.

Кучето ти не е лошо, но ... явно има нужда от помощ как да бъде майка.

Не разбрах - кучето ли ви показа къде са заровени малките? Имаше ли следи да са малтретирани /хапани, наранени/? Къде бяхте предвидили да роди и да се грижи за кученцата? Къщичка или заслон? Кучето вързано ли стои или е на свобода в градината? Може ли да е влязъл друг мъжки и да е убил кученцата?

Пуснете кучето догодина на мъжкар от неговата порода. Редно е да отгледа поне едно поколение. Когато наближи времето да роди го затворете в къщата или поне в пристройка докато ви няма, като внимателно подготвите удобно и топло място за малките.  Вода обезателно да има и предполагам си знаете - храна за бременното куче.

# 4
  • Мнения: 1 942
А и следващия път се уверете, че дава на малките да сучат. Ако не виждате това да се случва ходом марш на ветеринар, после до аптеката за адаптирано мляко и почвате с бибероните да помагате.

# 5
  • Мнения: 80
Здравей мила,
Благодаря ти, отговорите ти са по-компететни от двама ветеринари, които ми изглеждаха бездушни.
Кучето беше 8 години в гарсониера, но от август е на градина около 1 декар, не е вързано - тича на воля. През август му купих колибка, не я обичаша но сега с триста зора я научихме да влиза. Оцелялото кученце беше най-вътре, в колибата на сигурно място. Но вечерта температурите паднаха до 4 градуса. Никой не живее  на мястото - нямаме ток.Има за сега има една каравана, чешмата е навън, водата студена.. Просто не сме очаквали че на тази възраст и   от малко куче ше прихване. Късно видяхме че е бременна - има дълъг косъм. Говорихме с двама ветеринари, но те ни успокоиха че възрастта не е проблем, и щом кавалера е по- дребен. Но тези тънкости не ни казаха. Стояхме при нея, редувахме се 6 дни, но роди когато бе сама .
    Кучето започна пред нас да рови  докато не се показаха  2-те малки. Бяха по-дребни и извити като че ли са се гърчили. Много ми е тежко ! Когато ги заровихме по-навътре избяга далеч. не знам защо. Но не е лоша майка, най-едрото е  в колибката. Не  беше заровено, а при нея. Какво е станало вечерта не знаем. Мислехме че го топли с тялото си. Когато го изкарахме да го закопаем беше странна , не издаде звук, не ни попречи ? Защо не знам. После за кратко подуши мястото.  В началото видяхме че малкото суче. какво е станало вечерта ? Не изглеждаше измъчено, а като заспало с отворена устичка. Талисманче с бели крачета и черно телце.  А много ми се събра вече!
    Звъннахме на ветеринар заради млякото, как да го спрем. Може да ме посъветвате и вие зашото ги намразих тези ветеринари. Той ме ужаси , не била добра майка зашото била стара, тя ги убила,най-добре било напролет да я кастрираме.  Ужас !  Много ми се събра. Догодина ше стане на 9 години. А трябвало да се прескочи една година за ново раждане. Милата изтърва шанса си да стане майка. От 10 години за къде вече, дали ще издържи сърцето  и.
    Много ми е мъчно !

# 6
  • Мнения: 1 942
Тя не е кърмила много, предполага се, че млякото и само ще спре. Наблюдавайте я известно време. Не съм попадала в подобна ситуация и нямам идея как да се спре млякото - пиши в кучакрските форуми, там има и ветеринари с много хъс.

Принципно се чака една година да прескочи, но тя не е отглеждала кученцата - т.е. според мен може да пробвате и догодина да има кученца.

Но имайте в предвид, че тя не е улично куче. Гледана е в апартамент и не е много изобретателна в начините на оцеляване. Най-вероятно не схваща, че трябва да топли кученцата.

Също така е странен факта, че е заровила двечките умрели. Пиши и в кучешките форуми да видиш хората с повече опит какво ще кажат.

# 7
  • Мнения: 80
Здравейте,
не съм писала от ноември месец, когато имах нещастен инцидент с  любимата ми източноевропейска овчарка. Припомням че тя роди от един дребен натрапник не от нейната порода 3 кученца - от тях едното приличаше на нея, другите две на него. Оцеля само първото, какво е станало с другите две - само тя си знае. То живя само 24 часа - предполагаме че от липса на опит не знае как да постъпи- беше на 8 години тогава. И ние до последно не разбрахме че е бременна , има гъста козина .  Беше разгонена през септември и не знаехме и е кога приблизително е  заченала . В бараката там има само мотики и не можехме да оставаме, Но сега вече ше я пригодим за оставане и ше подходим грамотно към въпроса.
Въпросите ми са следните :
 1. Разгонването след  неуспешното раждане и липса на къмене след приблизително 6 месеца ли става или в друг срок ( имаше кърма след диетичен режим около седмица )
 2. Възнамеряваме тази година да я заплодим с мъжкар от нейната порода, зашото понякога  вечер виеше където бяхме заровили нейното бебче и ми късаше сърцето. Трябва ли да изчакаме 1 година . Идва топлия сезон , отделно и ние може да взимаме сега отпуска и да се грижим за ситуацията. След една година ше стане на 9 години и това малко ме тревожи в случая.
    Първо ше пиша на вас а после ше търсим светстен ветеринар, че един  ме довърши като я обиди че е лоша майка и по-добре да я кастрираме.
   Поздрави .

Общи условия

Активация на акаунт