Маслини в саламура.Как ?

  • 26 097
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз си купувам от магазин маслинките и те според мен вече са "изчистени" откъм горчивост.
У дома само ги попарвам за малко и ги слагам в буркани от компот. Наливам зехтин да ги покрие и хоп - в шкафа. Дори не е нужно да са в хладилник.
И в момента имам около 2-3кг. затворени в буркани със зехтин. Но ние обичаме само черни, мисля, че се водят "мамут". Само малко повечко сол им липсва.

# 16
  • ES
  • Мнения: 2 172
.......
Гери  едно  голямо    bouquet за теб    беше ми надеждата като те  четях но  за съжаление не успях да те последвам    Hug



За какво съм била надежда и в кое да ме последваШ не разбрах?  newsm78

# 17
  • Bulgaria-Italia
  • Мнения: 218
Друг на4ин да не си играеШ да ги цепиШ 5 кг е, да се удрят с дъска, ката маслината се отваря леко. Цепенето помага по_лесното обезгор4аване,  Laughing ако може дата да се каже. А това за каустика... дали правилно си про4ела продукта? Тя разлага, какво Ще остане от маслината?

Заинтригува ме и реШих да попро4ета в някой испански форум. Та в един пиШе, 4е много зависи какви са маслините _ зелени или 4ерни (зрели). Ако са зелени ги "набиваШ" по горния метод с дъска или камък, изкисваШ 8_10 дена и правиШ саламура с 10% разтвор със МОРСКА сол. Може и да не ги цепиШ, пак ги киснеШ 8_10 дни, но после стоят в саламурата (пак 10%ов солен разтвор) 3_4 месеца, т.е. за другата година. 4ерните не ги бие, пак изкисва 8_10 дена като се сменя водата само 1_2 пъти за тези дни. После се покриват със сол и се оставят 1 седмица. След тази седмица ги вадиШ, слагаШ ги в 10% разтвор със сол, подправки и до края на месеца можеШ да ги консумираШ.

Много важно _ водата да няма хлор, да е от извор или дъждовна и солта да не е йодирана, а едра морска сол. Ина4е ти се скапват.
ето ти оригинала

Цитат
Primero, verdes chafadas.
De primero se cojen las olivas y se chafan, con una maza, una piedra, con cualquier cosa que no sea muy contundente, no se tiene que chafar el hueso, cuando estan chafadas se ponene en agua clara y se les cambia el agua cada dia durante 8-10 dias despues se pone agua con sal a la proporcion de 10% de sal, unas ramas de ajedrea y al cabo de 8-10 dias mas a comer olivas chafadas, de esta manera no es conveniente poner muchas, pues a los dos meses ya se empiezan a poner blandas y hay que tirarlas, el aliño, yo solo les ponga acedrea de monte, pero se le puede poner cuatrocientas mil maneras de aliñarlas, picantas, hinojo,ajos y un largo etc.......

Verdes enteras.
Durante los 8-10 dias primeros es conveniente cambiarles al agua a diario, despues se ponen en agua con sal al 10% unas ramas de ajedrea de monte y se dejan, tardan entre 3-4 meses en estar a punto de comerlas y despues duran todo el año, yo casi siempre las pongo de un año para otro, ahora estoy comiendo todavia las del 2003, las del 2004 solo he comido unas pocas para provarlas.

Las negras.
Igualmente poner en agua clara durante 8-10 dias, solo es necesario cambiarles el agua una o dos veces, al cabo de estos dias sacarlas del agua, lavarlas bien a golpe de manguera y dejarlas tendidas al sol una semana, despues bolverlas a poner en agua con sal, 10% de sal unas ramas de tomillo y si es posible unos brotes de algarrobo borde, este las aguanta que se mantengan duras, añ cabo de un mes ya puedes comerr olivas negras.
Si en la zona no hay mucho sol y la temperatura ambiente no es seca, aliñarlas seguidamente despues de lavarlas, pues al dejarlas tendidas si no tienen ambiente seco, podrian llegar a podrirse y por lo cual a tirarlas.

Muy IMPORTANTE no poner sal yodada poner sal de grano grueso y el agua que no lleve cloro, o sea agua de algun manantial ó de lluvia, el yodo y el cloro erstropean las olivas.
Bueno amigos esta es la manera que me enseñaron mis padres y la que estoy llevando a la practica hace muchos años.
Saludos cordiales para todos. Peret.
Дано съм помогнала  Peace

Благодаря ти много   bouquet.Смятам да пробвам по твоята рецепта . После ще докладвам .Само имам едно въпросче ,трябва ли да се изплакнат хубаво маслините,преди да се сложат в саламурата , и какви точно са подправките за нея ?

# 18
  • Bulgaria-Italia
  • Мнения: 218
Побутвам  Grinning и да докладвам,че маслинките ми са покрити със сол ,всеки ден изхвърлям водичката.която са си пуснали.Опитах-вече са по-малко горчиви  Party. Остава да приготвя саламурата  #Crazy

# 19
  • ES
  • Мнения: 2 172
Подправките, които тук слагат са маЩерка на клонки, но малко нагар4а и е нетипи4но за наШия вкус, поне за моя. Слага се зехтин, оцет, пар4енца лимон, 4есън.

# 20
  • ВАРНА
  • Мнения: 202
Зехтин, половин лимон и малко оцет. Става перфектно.

# 21
  • Мнения: 914
моята  вода престанах да я сменям  ,избистри се

сложихме сол, няколко  стръгчета дафинов лист  , чесън  на скилидки и  няколко   малки чушлета  и  лимон нарязан на парченца            Laughing че съм забравила да пиша вчера 


Гери    браво за  плодуването    и  добрите резултати   bouquet

Последна редакция: пт, 04 дек 2009, 11:49 от svear

# 22
  • Bulgaria-Italia
  • Мнения: 218
Моите до днес стояха в сол .Сега съм ги сложила в саламура (на 1 л вода - 120 гр. морска сол).След месец ще я сменя,като ги сложа в саламура с ниска концентрация на сол .

Tzela , Geri_to благодаря   bouquet

Svear,да докладваш после как са станали твоите   chef

Общи условия

Активация на акаунт