прехвърляне на майчинство

  • 84 806
  • 541
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 8
Здравейте, имам следният въпрос: Детето ми навърши една година и искам да се върна на работа и  да прехвърля майчинството на моя близка регистрирана в бюрото по труда. От там ми отговориха, че тази програма за наемане на детегледачки  вече не е актуална. Някой знае ли, дали това наистина е така или на служителката не и се занимаваше с мен? И още един въпрос прехвърлянето на майчинство на дядо пенсионер (имам и такава възможност) пак ли е по програма от ЕС и към коя институция мога да се обърна, за да осъществя тези мои намерения? Благодаря!

# 496
  • Мнения: 8
Здравейте, искам отново да питам за моята сложно ситуация - смяна на работното място и прехвърляне на майчинството на бащата.Говорих със фирмата, която напускам,там ще подам предизвестие със стара дата 1м назад, но детето ми е родено на 07.10.2013 / 5 дни преди термина/ и на практика тези 410 дни от болничния са изтекли, сега трябва ли да подам молба за удължаване на майчинството и предизвестие за напускане и заявление по чл.12 и ако не какво точно ще стане с тези дни от 410 до 20.10.14 датата на напускане ? Хм,дано си зададох правилно въпроса, че в моята глава изглежда сложно  Embarassed

# 497
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, имам следният въпрос: Детето ми навърши една година и искам да се върна на работа и  да прехвърля майчинството на моя близка регистрирана в бюрото по труда. От там ми отговориха, че тази програма за наемане на детегледачки  вече не е актуална. Някой знае ли, дали това наистина е така или на служителката не и се занимаваше с мен? И още един въпрос прехвърлянето на майчинство на дядо пенсионер (имам и такава възможност) пак ли е по програма от ЕС и към коя институция мога да се обърна, за да осъществя тези мои намерения? Благодаря!

Щом казват,че програмата не действа значи е така.АКо се съмняваш,отиди да питаш пак.Дядото пенсионер може да му прехвърлиш майчинството само,ако започне работа някъде.Назначето го във фирма на познати,отработва един ден и поема майчинството ти.Фирмата ще ти съдейства с документите по прехвърлянето

Здравейте, искам отново да питам за моята сложно ситуация - смяна на работното място и прехвърляне на майчинството на бащата.Говорих със фирмата, която напускам,там ще подам предизвестие със стара дата 1м назад, но детето ми е родено на 07.10.2013 / 5 дни преди термина/ и на практика тези 410 дни от болничния са изтекли, сега трябва ли да подам молба за удължаване на майчинството и предизвестие за напускане и заявление по чл.12 и ако не какво точно ще стане с тези дни от 410 до 20.10.14 датата на напускане ? Хм,дано си зададох правилно въпроса, че в моята глава изглежда сложно  Embarassed

Дните от втората година,които вече са минали ще ги загубиш като пари,ако не подадеш документи за гл на дете до 2 г т.е да ползваш втората година.

Последна редакция: чт, 16 окт 2014, 19:10 от ♥Elfita♥

# 498
  • Мнения: 8
Това значи ли че мога да подам документ за гледане на дете до 2г. докато ми е текло уж предизвестие и да подам след това и за прекратяване, като напускам?

# 499
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Това значи ли че мога да подам документ за гледане на дете до 2г. докато ми е текло уж предизвестие и да подам след това и за прекратяване, като напускам?

Да,попълни си документите за гл на дете до 2 г,със задна дата.Да ги носят в НОИ и ще ти платят дните.Отделно ще си пуснеш предизвестие и ще попълниш прил 12

# 500
  • Мнения: 8
Благодаря за експресния отговор Simple Smile А прехвърлянето на майчинство на дядо/ баба пенсионер по програма ли е или не? От кого мога да получа тази информация?

# 501
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря за експресния отговор Simple Smile А прехвърлянето на майчинство на дядо/ баба пенсионер по програма ли е или не? От кого мога да получа тази информация?

Не,не е по програма.Няма как да е по програма и същевременно да трябва да се назначи някъде на работа,за да поеме майчинството.Вариантите за прехвърляне са два-по програмата или на работещ баба/дядо/баща.След като програмата не работи оставаш на втория вариант

# 502
  • Мнения: 8
Много благодаря за помощта   bouquet!

# 503
  • Мнения: 8
Сърдечни благодарности за изчерпателната информация!

# 504
  • Пловдив
  • Мнения: 3 581
Има ли значение на какъв договор ще бъде назначена бабата, за да отговаря на условията майчинството да и бъде прехвърлено?

# 505
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Има ли значение на какъв договор ще бъде назначена бабата, за да отговаря на условията майчинството да и бъде прехвърлено?

  Трудов договор,който да продължи през периода на майчинството

# 506
  • Мнения: 38
Здравейте, детето ми навърши годинка 10.14г. Прехвърлих майчинството на бащата. От 12.14 ме съкращават. Предпочитам обезщетението от бюрото, тъй като е по-голямо от майчинството. Предполагам бащата вече няма право на майчинството. Трябва ли да информирам лично НОИ или всичко става по служебен път?

# 507
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Трябва ли да информирам лично НОИ или всичко става по служебен път?

Бащата подава прил 12 в работата

# 508
  • Мнения: 20
Здравейте, четох, четох, но отговор не намирам по случай като моя. Ако някой би могъл да ми каже в следната ситуация какво мога да направя:
1. Имам трудов стаж около 3 години. Но съм студентка и последните 4 години не съм работила на трудов договор, т.е. нямам право на майчинство (доколкото разбирам като редовен студент имам право на еднократна помощ 2880лв).
2. Тъй като нямам право на майчинство, предполагам че не мога да преотстъпя това право на таткото, понеже го нямам Simple Smile. Никъде не прочетох, да се упоменава че майката трябва да има право и след това да го отстъпи или може би не съм разбрала. Мисля че родителите са с равни позиции в тази ситуация, но явно не мисля достатъчно  Rolling Eyes, та има ли опция таткото да излезе в бащинство (въпроса е и относно 15те дни веднага след раждането и следващите 410 /след навършване на 6 месеца/ които са определени за бащинство).
Ще се радвам ако някой е запознат, ако не - може би трябва да се обърна към НОИ с тези въпроси.
Благодаря!

# 509
  • Мнения: 297
Здравейте, четох, четох, но отговор не намирам по случай като моя. Ако някой би могъл да ми каже в следната ситуация какво мога да направя:
1. Имам трудов стаж около 3 години. Но съм студентка и последните 4 години не съм работила на трудов договор, т.е. нямам право на майчинство (доколкото разбирам като редовен студент имам право на еднократна помощ 2880лв).
2. Тъй като нямам право на майчинство, предполагам че не мога да преотстъпя това право на таткото, понеже го нямам Simple Smile.-Правилно. Никъде не прочетох, да се упоменава че майката трябва да има право и след това да го отстъпи или може би не съм разбрала.-Носител на правото на отпуск порад бременност и раждане е майката. В Кодекса на труда и Наредбата за работното време, почивките и отпуските изчерпателно са изброени видовете отпуск поради майчинство. Изрично никъде нямате да откриете текста, който търсите. Мисля че родителите са с равни позиции в тази ситуация, но явно не мисля достатъчно  Rolling Eyes, та има ли опция таткото да излезе в бащинство (въпроса е и относно 15те дни веднага след раждането-Условията за 15 к.д изискват само осигуреност на бащата и наличие на 12 месеца осигурителен стаж за ОЗМ. и следващите 410 /след навършване на 6 месеца-Условие е вие да работите през този период и да имате осигуровки, за да имате право да прехвърляте Ваше право на отпуск. Важи и за отпуска до 2г. възраст на детето. В сайта на НОИ  намерих указание, вижте т.23, в самото заявление бащата декларира, че майката не е с прекратено правоотношение/осигуряване. http://nssi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13/ които са определени за бащинство).
Ще се радвам ако някой е запознат, ако не - може би трябва да се обърна към НОИ с тези въпроси.
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт