Отговори
  • Мнения: 160
Винаги сме се събирали при моята баба за Коледа, но искам тази година да се съберем вкъщи и да приготвя всичко сама.
Ще се радвам ако споделите каква ще бъде Коледната ви трапеза, имате ли някакви традиционни ястия във вашето семейство, с какво ново искате да изненадате близките си и разбира се, очаквам да споделите вашите вкусни рецепти. Аз все още не съм решила какво да направя, но имам още време и очаквам вашите препоръки. Мисля, основното ядене да е капама. Ако имате хубава рецепта, споделете я...

Последна редакция: чт, 26 ное 2009, 17:19 от Ronichka77

# 1
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Миналата Коледа аз правих ароматната коледна пуйка на Кеми http://vkusnoikrasivo.com/forums/viewtopic.php?p=465#p465 и стана супер. Ако тази Коледа ще правя пуйка, пак ще е по същата рецепта, много е сполучлива Peace

# 2
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Миналата Коледа аз правих ароматната коледна пуйка на Кеми http://vkusnoikrasivo.com/forums/viewtopic.php?p=465#p465 и стана супер. Ако тази Коледа ще правя пуйка, пак ще е по същата рецепта, много е сполучлива Peace
А можеш ли да споделиш каква точно ти беше пуйката и колко тежеше? Моят мъж си е наумил за тази Коледа да е пуйка. Гледах в Метро два вида замразени бройлерни пуйки едната Френска едната Бразилска. Та все още съм в чуденка каква да избера. newsm78

# 3
  • Под звездите
  • Мнения: 1 299
Ще събирам идей от тук,че несъм решила още,но ще е за обяд защота слетобед сме на работа с мъжо.

# 4
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Миналата Коледа аз правих ароматната коледна пуйка на Кеми http://vkusnoikrasivo.com/forums/viewtopic.php?p=465#p465 и стана супер. Ако тази Коледа ще правя пуйка, пак ще е по същата рецепта, много е сполучлива Peace
А можеш ли да споделиш каква точно ти беше пуйката и колко тежеше? Моят мъж си е наумил за тази Коледа да е пуйка. Гледах в Метро два вида замразени бройлерни пуйки едната Френска едната Бразилска. Та все още съм в чуденка каква да избера. newsm78

Ако не се лъжа, май беше бразилска и беше дребна - под 4 кг., аз нарочно не исках голяма, защото сме 3-ма души и няма кой да яде толкова.
Могат да се добавят и още подправки в ароматното масло, до колкото си спомням, прибавих стрит босилек и стрит градински чай /салвия/ и малко смлян черен пипер. А към портокаловият сок бях добавила и чашка уиски Mr. Green много добре се получи.

# 5
  • Мнения: 534
За бъдни вечер ще е пълнена зелка и боба от мен.За коледа пуйка.

# 6
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
За бъдни вечер ще е пълнена зелка и боба от мен.За коледа пуйка.
С какво пълниш зелката  newsm78

# 7
  • Мнения: 5 228
За Коледа основното ястие в нашето семейство от няколко години е капама. Най-вкусното ястие за мен. Приготвям я така: първо приготвям свински и пилешки пържоли от бут, които намазвам с олио, черен пипер и чубрица. Приготвям постни сарми, като запържвам праз и ориз, като са готови, добавям червен пипер и гореща вода, чубрица, естрагон и джоджен. Когато се сгъсти, добавям шепа стафиди, разбърквам и завивам сармите със зелеви листа.
На дъното на глинен гювеч слагам нарязано кисело зеле и бекон на дребно, ким, кимион. Отгоре нареждам свинските пържоли, покривам със нарязано зеле, пилешките пържоли, сармите, сурова наденица, нарязана на парчета. Отгоре поръсвам с още ким, кимион и червен пипер. Сипвам 1/2 чаша бяло вино и 1/2 чаша зелев сок, завивам с цели зелеви листа, слагам капака на гювеча. Повече от 1 чаша течност не се слага, защото ястието пуска достатъчно.
Гърнето се слага в студена фурна, пуска се на 220 градуса и така се пече 1 час; след това температурата се намалява на 140 градуса и се пече още поне 4 часа.

# 8
  • Мнения: 5 001
За Коледа...
Зависи колко човека ще сме....
Или капама или зелеви сърми с кайма и ориз...
Имаме на масата и ралични салати и мезета:
Пастърма(домашна),филе,луканка,суджук
Туршийки
Снежанка
Бобена салата
Орехов пастет
Пита с мая

В капамата аз слагам пилешки горни бутчета,свинско месо-шарено,суров пушен суджук,сарми с кайма и ориз.
Месото го натърквам с червен,черен пипер.Нарязвам кисело зеле,поръсвам и обърквам с червен пипер.
В гювеча редя нарязано кисело зеле,месо,сърми.На няколко места слагам 2-3 дафинови листа..И така докато свърши.Отгоре слагам няколко цели листа.Наливам вода+зелва чорба.Похлупвам и слагам в студена фурна.Включвам на макс и след като заври намалявам на най-слабото.

# 9
  • Мнения: 160
За Коледа...
Зависи колко човека ще сме....
Или капама или зелеви сърми с кайма и ориз...
Имаме на масата и ралични салати и мезета:
Пастърма(домашна),филе,луканка,суджук
Туршийки
Снежанка
Бобена салата
Орехов пастет
Пита с мая

В капамата аз слагам пилешки горни бутчета,свинско месо-шарено,суров пушен суджук,сарми с кайма и ориз.
Месото го натърквам с червен,черен пипер.Нарязвам кисело зеле,поръсвам и обърквам с червен пипер.
В гювеча редя нарязано кисело зеле,месо,сърми.На няколко места слагам 2-3 дафинови листа..И така докато свърши.Отгоре слагам няколко цели листа.Наливам вода+зелва чорба.Похлупвам и слагам в студена фурна.Включвам на макс и след като заври намалявам на най-слабото.

Как го правиш този орехов пастет?

# 10
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
  • Мнения: 4 454
    Задължително капама с кисело зеле, свински и пилешки пържоли,сърми с накълцано месо и ориз, тънка и дебела наденица, всичко покрито със зелеви листа, с подправки чер пипер, кимион.
     Баница с ръчно точени кори
     Еклерова торта
     Мезета и ядки
     Плодове и салатки пресни разбира се

# 11
  • ВАРНА морето сините вълни
  • Мнения: 449
и на нашата трапеза капамата е задължителна
в нея аз слагам
свинско телешко пилешко  зелеви и лозови сарми сурова наденица пушени гърди гъби много подправки вино соев сос зелева чорба -пека 5 часа на ниска температура

# 12
  • Мнения: 5 001
Как го правиш този орехов пастет?
Орехови ядки,сол,скилидки чесън.Слагам всичко в кухненския робот( приставката е ножа).Включвам като се посмели,започвам да наливам олио и гледам да стане кремообразно.Понякога слагам и 2-3 с.л. кисело мляко,за да е по-лекичко.
Това е.Става за 2-3 минутки,но е много вкусно да се намаже на филийка или да си мазнеш на топла питка... Crazy


П.п. Ох! май довечера ще направя,че докато ти обяснявах и..таковата... hahaha

# 13
  • Мнения: 534
За бъдни вечер ще е пълнена зелка и боба от мен.За коледа пуйка.
С какво пълниш зелката  newsm78

Вместо сърми пълня зелка,което е същото.Правя постен ориз олио,200-300гр ориз,стафиди,чубрица,джоджен,сол,черен пипер,2 стръка праз лък.Разбърквам всичко.Една средно голяма кисела зелка,издълбаваме кочана,но не целия(да има къде да се държат листата) и след това всяко листо се пълни едно по едно,без да се дели от зелката.Слага се в гювеч и се налива вода да покрие половината зелка.Така се пече поне 1 час.Накрая зелката се чеже на 2 части,така се поучават елхички,така се сервира.

# 14
  • Мнения: 2 007
 В сряда Звездев беше на гости в някакво село и една жена  показа как се прави точно такава зелка Grinning Grinning
Много интересно,а и вкусно.
Та съм си я заплюла за бъдни вечер.

Общи условия

Активация на акаунт