Прави ли се преглед на гърди при гинекологичен профилактичен преглед?

  • 15 821
  • 93
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 335
Правят ми, да. 1 път годишно като ходя за цитонамазка. И се прави от лекаря, няма сестра по време на прегледа.
Човека опипва здраво Wink

# 46
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Интересно ми е в другите държави практика ли е ако е мъж-гинеколог да има и сестра?

В Израел няма такава практика.

# 47
  • Мнения: 419
Прави, само, ако кажеш, 4е имаш някакви оплаквания.

# 48
  • Мнения: 2 990
Мен ме опипват на поразия - веднъж личният лекар при годишния преглед и веднъж акушерката при годишния гинекологичен. Най-смешното е, че при толкова ръце по гърдите ми никой досега не е усетил двата ми фиброаденома, всеки път трябва да им казвам/напомням. А не е като да са незабележими...  Confused

По другия въпрос: В гинекологичната ми клиника профилактични прегледи се правят само от акушерките (все жени), иначе личният ми лекар ме пита преди преглед дали искам да присъства сестра.

# 49
  • Мнения: 4 399

Интересно ми е в другите държави практика ли е ако е мъж-гинеколог да има и сестра?

Ти пък, тук сестра няма в цялата ординация, да не говорим за присъствие. Сестри, акушерки и подобни екстри за последно съм виждала в България.  Laughing Има по една рецепционалистка дето едва смогва да дава Часове и да вдига телефони и хиЧ не може да стигне до там да седи да ни варди от лекаря. Но по принцип мисля Че американците са много по-Чувствителни по темата, в Европа положението е доста по-лабаво.

# 50
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
Само цитонамазка и дават брошурка как сам да се прегледаш  Crazy Не знам, ако попиташ да ти покажат как, дали те биха го направили за теб  Thinking Извънредни цитонамазки и мамография се правят, ако отидеш с конкретни оплаквания при GP-то.
За частно можеш да идеш, но цените са супер.  Sick , малко хора могат да си го позволят. Не знам как стои въпроса със частните застраховки, тези дето имат да кажат.
Зависи от застраховката, но и частниците не съветват да се прави мамография преди 40 години. Цитонамазка и мамография излиза около 200 паунда.

# 51
  • Мнения: 3 491
За практиката да присъства сестра на прегледа, да добавя: аз си спомням времето, когато нямаше такова нещо (Ню Джързи, САЩ). Беше преди около 10 години.  Около 3 години по-късно за първи път гинекологът ме попита искам ли сестра по време на прегледа, аз първоначално изобщо не зацепих какво ме пита - все пак ставаше дума за човека, следил двете ми бременности и израждал двете ми бебета, много странно се почувствах и отказах сестра. След някоя и друга година престанаха да ме питат - просто викаха сестрата. Той и гинекологът вече е друг, предният се пенсионира.
Та така - явно някъде някой по някакъв повод е повдигнал въпроса, и практиката се е наложила.

Последна редакция: пн, 07 дек 2009, 04:21 от блажка

# 52
  • Мнения: X
тук (Швеция) единствено пращат писмо за цитонамазка на 3 години, която се извършва от акушерка
била съм на гин. прегледи заради стари проблеми
нито на тях, нито по време на цитонамазка се обръща внимание на гърдите
когато попитах за контрол, защото съм в рискова група, ми бе казано, 4е съм била твърде млада
това при положение, 4е има моми4ета на по 20 с рак на гърдата

както и да е
затова всяко лято в БГ това ми влиза в плановете: мамологи4ния център на 1 АГ

ина4е когато в Дания открих да изти4а един тъмен секрет, ме пратиха веднага на мамолог
но и там ли4ният лекар не обръщаше внимание на гърдите, извършваше само цитонамазката на 3 год

# 53
  • Мнения: 1 761
Всяка година получавам писмо от някаква слубжа за женското здраве, личният лекар взима проба за цитонамазка.Имам три профилактични вече.
При всеки преглед при гинеколог  в Холандия ми правят видеозон и ми преглеждат гърдите.Тук съм от 4 години и вече 2 пъти са ме пращали на мамография.

А, не знам дали има значение-личната ми лекарка е жена, всички останли са мъже,но всички са ме преглеждали и даже ми дадоха наставления как да се проверявам сама и кога веднага да потърся консултация.


Палмира,с теб все едно живеем  в различни светове. Hug

# 54
  • Мнения: 3 371
...


Палмира,с теб все едно живеем  в различни светове. Hug
холандия да мръднеш в съседното хемеенте и е друго  Laughing .

# 55
  • Мнения: 364
Въпросът ми е дали палпацията на гърдите е практика при профилактичен гинекологичен преглед в страните, в които живеете?

(Австрия) Моите първи двама гинеколози не са.
При актуалната съм от около три-четири години и го прави без допълнителна такса.

# 56
  • Paris, France
  • Мнения: 14 326
Ами при нас GP-то прави прегледа, ако например имаш гъбички
или изобщо се оплачеш от някакво гинекологично неразположение.

Същото важи изобщо за какъвто и да е здравословен проблем.
До специалист се стига трудно и се чака.

За мен беше важно да си намеря GP, което дава часове веднага,
изписва антибиотици и праща на специалисти без да те мъчи по половин година.

Програмата на здравната каса за редовни мамологични прегледи е за жени над 50.

Ако е някакво обяснение...
Четох, че напоследък има много противници на честите профилактични гинекологични и мамографски прегледи.
Водели до ненужни интевенции.
Поради това се водят кампании за разреждането на тези профилактични прегледи.
Т. напр. се смята, че цитонамазка на три години е достатъчно.
От друга страна, тук първи искаха да въведат задължително ваксиниране на момиченцата
срещу папилома вируса. Нищо, че за ваксината още не изяснено всичко.
Изобщо, пообъркани са..Или политика..знае ли човек..
- Абе, както са пообъркани така са с по-добра статистика от БГ. Няма задължителни ваксини в Англия и имаш право да откажеш. Синът ми се роди там, отказах една от ваксините. Тук също покриват мамографиите след 50. Преди това рискът е по-голям от ползата в общия случай. В Англия е отчайващо с раково болните. Има, които чакат по ЕДНА година за достъп до специалист и лечение.

zlatnata tolumba я дай линк към такива клиники, но не на частно. Е, има ги така наречените клиники за семейно планиране, но познай стигаш ли до лекар в тях и освен да дават безплатно противозачатъчни на социално слаби друго не правят.
И не всичко е до човек, а какво ти предоставят като възможност и каква информация ти дават най-напред.
Със здравословни проблеми съм и ходенето по мъките ми е втръснало тук.
- в повечето клиники за семейно планиране НИКОГА НЯМА лекар. Противозачатъчните там са безплатни за всички, не само за социално слабите. НО! Нищо не казват за предпазване от венерически болести, за това, че преди да се прави какъвто и да е секс с нов партньор и двамата трябва да отидат на лекар и да се изследват за доста зарази, че освен вагинален трябва да се прави и анален ПАП, секрет от гърло и устна кухина, че въпреки противозачатъчните презервативът си е мъст. Колко ме мотаха с едни хапчета, от които цял месец ми се повръщаше и настояваха, че е ОК а хормоните ми се бяха вдигнали извън норма.

В Англия никога за повече от 12 години не са ми преглеждали гърдите. Нито Джи Пи, нито семейно планиране, женска консултация, родилно. Не съм и знаела. Пък и гърди почти нямам Mr. Green.

Тук във Франция гинеколожката веднъж ми опипа гърдите по време на втората бременност и ако беше мъж щях да помисля, че е малко хм, как да кажа.... Аз на гинеколог от 6 години не съм ходила никога. Джи Пито ме праща в лаборатория, където лаборантка взема цитонамазката с четка. Като питах Джи Пито за анална цитонамазка ме изгледа странно и попита да не би да правя анален секс. Щях да повърна. Казах и, че е доказано, че вирусът прави дисплазия и там дори при хора, които не правят анален секс, но ми каза, че не е така, аз и не задълбах.

В Англия ми пращаха писмо на всеки 3 години за цитонамазка, тук трябва сама да питам и ако не питам не ме изпращат, но може би гинеколог би предписал намазка без да го питат.

# 57
  • Мнения: 1 175
За САЩ е трудно да се говори общо, защото всеки щат си прави каквото реши, пък и от болница до болница има разлика. Например някой спомена преглед на гърдите или присъствие на сестра при гинеколог мъж на преглед... Но на мен например досега нито са ми преглеждали гърдите, нито са ми водили сестра. Даже не са ме питали на място искам ли я. Това за Бостън. Профилактичните гинеколожки прегледи се правят както от GP-то, така и от гинеколог. На мен са ми правени и от GP, и от двама различни гинеколози, и за мое учудване никой не ми провери гърдите... може би защото съм млада? По принцип преди прегледа има опция да си избереш мъжки или женски лекар, но на мен не ми пука особено и затова ми се падат все мъже  Mr. Green Иначе профилактичен преглед с цитонамазка препоръчват веднъж годишно.

# 58
  • Мнения: 1 959
Мнението на Nevena Virolan за пореден пъм ме убеждава,
че всеки си живее в неговата Англия...

И честно казано, това профилактично бъркане по всички дупки ми идва в повече..

# 59
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 117
zlatnata tolumba, явно нямаш голям допир със здравната им система, да си жива и здрава и да не опираш до тях.
Един съвсем малък здравословен проблем, неоткрит и нелекуван навреме води след себе си лавинообразно още куп проблеми и затъваш в блатото на чакане и непрофесионално отношение. Не съм за "бъркане по всички дупки", но не и да ме връщат десетки години назад, във времето на баба ми.
Напълно съм съгласна с Nevena Virolan, всичко е не къде живееш, а доколко си била в контакт с нещо.

Общи условия

Активация на акаунт