Запушени и двете маточни тръби, а сега накъде?

  • 114 253
  • 675
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 35
А една цветна снимка не дава ли точна информация за проблема

# 61
  • Мнения: 338
Според мен, цветната снимка е най-неточния метод за диагностика, но последно време започвам да оставам с впечатлението че е най-добрия метод за отпушване на леки запушвания.
Сега обаче се замислих - а защо хидротубацията да не е толкова точен метод, при положение че проходимостта, движението на физиологичния разтвор се следи постоянно на ехограф? При цветната снимка имаме еднократно заснемане чрез рентген на местоположението на контрасното вещество и ако е настъпил спазъм на тръбите, може да се улучи точно този момент. А може би един спазъм на тръбите трае по-дълго време ,т.е. достатъчно дълго за да обърка диагнозата и при двата метода?!

# 62
  • Мнения: 646
Може и да не е  точна  Sad
И все пак на лапароскопията би могло да се вярва най-много / винаги има риск от човешка грешка /.

Миши татко , защото си писал точно когато исках да публикувам  отговарям , да тръбата може да направи спазъм, който да се изтълкува като непроходимост.

# 63
  • Мнения: 338
Сори Радостинке че съм писал точно когато си искала да публикуваш отговора си, но все пак не мога да знам кой и по кое време пише Simple Smile   bouquet
Ок, тогава следвам логиката и продължавам с размишленията:
--> кое предизвиква спазъм - начина на вкарване на разтвора, самия физиологичен разтвор или нещо друго?
---> има ли вероятност от спазъм и при лапароскопията, при която разтвора е същия както при хидротубацията, с тази разлика че се вкарва чрез спринцовка в матката?
--> реалната моментна картина на външното състояние на матка, тръби, яйчници, дали е достатъчна да се види настъпил спазъм на тръбите, ако такъв разбира се е възможен?
Тези въпроси най-вероятно трябва, или може би е трябвало да ги отнеса към лекуващия ни лекар.
Стаси, добре де, какво излиза при теб  newsm78 - че си имала 3 погрешни диагнози, което означава че при теб всичко е било наред, а причината да не забременееш 10г е била в бившия ти партньор  newsm78 ?!А той между другото, имаш ли някаква информация за него дали е станал татко?
Може евентуално даже да отхвърлим и вероятността - отпушване на леки запушвания, защото не е имало никаква проходимост заради спазмите ...

Последна редакция: ср, 13 яну 2010, 18:00 от mishi_tatko

# 64
  • Мнения: 646
Миши татко, аз не мога да ти дам отговор на последните въпроси. Май е най-добре да ги зададете на лекаря, който е правил лапароскопията.

# 65
  • Мнения: 338
Не знам кога и дали ще се видим с лекаря който ни прави лапароскопията, но това не ми пречи да задам тези въпроси и на други лекари.
Днес се рових в нета, погледах малко видео от лапароскопии youtube - някой бяха интересни, други - не толкова приятни за гледане ... не подозирах че има такова нещо на този сайт.
Та докато се "шляех" из нета, чичко Гугъл ми подхвърли един сайт, в който става дума за някакво продухване. Ще копирам част от текста:

"ОСНОВНИ МЕТОДИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ ПРИ БЕЗПЛОДИЕ У ЖЕНАТА:

1. Продухване на маточните тръби - Тази методика се основава на принципа на въвеждане на въглероден двуокис под определено налягане през маточната шийка. Продухването се осъществява в предовулаторната фаза - между 8-мия и 12-тия ден, считано от първия ден на менструацията. При този метод е необходимо да се спазват следните условия: да са минали 3-4 дни от последната менструация, задължително изследване на кръвна картина, кръвна утайка и степен на влагалищна чистота, микроскопско изследване на цервикалния секрет за наличие на гонококи и левкоцити, гинекологичен преглед за отхвърляне на възпалителен процес в малкия таз на жената, наличие на редовен менструален цикъл, въздържане отполово общуване до деня на манипулацията.

2. Цервикохистеросалпингография - Извършва се с водоразтворими контрастни вещества. Въвеждането се осъществява с помоща на апарат на Шулце. Последователно изпълване на цервикалния канал, маточната кухина и преминаване на контрастната материя през маточните тръби в коремната кухина се проследява чрез рентгеноскопия.

3. Диагностична пелвиоскопия - това е ендоскопски метод, който се осъществява с лапароскоп. Като чрез този метод се придобива реална и точна представа за състоянието на маточното тяло, маточните тръби, яйчници, и други органи в коремната кухина на жената, като се обръща по-специално внимание върху състоянието на малкия таз.
Диагностичната пелвиоскопия се извършва между 10 и 18 ден на менструалния цикъл, задължително в болнично отделение след необходима предоперативна подготовка.

4. Хромопертубация - впръскване на оцветител дава точна представа за проходимостта на маточните тръби."


Хайде момичета да ми помгнете , като си кажете мнението за номер едно - за продухването. Според мен това не е цветна снимка, нито хидротубация, даже доколкото си мисля този метод май вече е забранен, или не се практикува? Сещам се че едно време моята майка ми е споделяла, че преди да забременее са и правили одобна процедура. А някъде май в форума бях срещнал мнение за някакъв лекар от В.Търново който продухвал тръбите и имаше доста негативни изказвания за него.

Намерих и още нещо в нета:

"КОНТРАСТНО ВЕЩЕСТВО

Течността може да е просто контрастна за съответния метод, когато правим диагностична процедура.
Истеропак, урополин, урографин
Еховист, физиологичен разтвор с въздушни мехурчета (Echovist is an ultrasound contrast agent consisting of a suspension of micron-sized air bubbles, formed upon reconstitution of specially formulated galactose granules with an aqueous galactose solution.)
Оцветен физиологичен разтвор


Но и трите процедури могат да бъдат и лечебни, когато вкарваме и друго към контраста – напр. антибиотик или хилазен разтвор."

Обърнете внимание на последното изречение. В него се споменава за хилазен разтвор, това което беше споменал и лекаря който ни прави лапароскопията - за дефицитното лекарство Helase което не се продава в Бг. В предишните си мнения бях споменал за това

Последна редакция: пт, 15 яну 2010, 12:25 от mishi_tatko

# 66
  • Мнения: 338
Не е само Стаси, при която е станало чудо, вижте това изказване в форума на Зачатие. Оставям го без коментар ...

" При мен също чудото се случи при 2 напълно непропускливи тръби /това беше установено при лапароскопия/, освен това съм с един яйчник - другият беше премахнат поради дермоидна киста! Подготвяхме се за първото инвитро и ето...месец преди това чудото се случи! Мили момичета, не се отчайвайте, на мен доктора ми каза, че има неща, които медицината не може да обясни, вярвайте и ви пожелавам чудото да достигне и вас! :bighug:"

# 67
  • Мнения: 646
Дай Боже всекиму този късмет  Peace

# 68
  • софия
  • Мнения: 1 201
Лошото е, че докато чакаш чудото, времето минава, а с това всичко става по-трудно
не искам да звуча песимистично, но влез в темичката за ин витро/ИКСИ, ще видиш колко много хора пишат там, а това са само малка част от семействата, които провеждат процедури и пак си помислете заслужава ли си да чакате да се случи чудо Peace

Чета темичката ти от самото начало, съвет за тръбите не искам да ти давам, защото няма да е от личен опит-нашите проблеми с мъжа ми са други, не са с тръбите.Единственото, което ми се иска да те посъветвам е да взимате някакво решение-ако смятате, че си заслужава с Хелазата-намирай я от чужбина и действайте, ако не-правете нещо друго,подавайте документи във фонда да текат месеците докато ви одобрят, но не си губете времето, защото то е много ценно Peace

Успех

# 69
  • Мнения: 338
mozzi , ще очаквам да се включваш в темата по честичко и нямам нищо против да чуя какъв е вашия проблем.
Не искам никой в форума да остава с впечатлението че не сме решили какво да правим, напротив, решили сме го категорично - ще ходим в КИРМ-Плевен и ще кандидадстваме за фонда  . Само че решенията ни са свързани с намирането/събирането на парички, защото такива ще са ни нужни дори и за едно "Добър ден" в клиниката . Няма как да ги съберем толкова бързо, а и като се има в предвид разните харчове януари месец - застраховки, винетки, данъци и тем подобни и ... Отделно, до някъде се съобразяваме с времето на вън - все пак да не забравяме че сме в най-зимните, мразовити месеци през които е много рисковано да се пътува. Ако ни кажат примерно в клиниката " Елате еди кога си" а тогава се окаже люта зима, не ми се иска да пътуваме в мръсните влакове, особено след извършването на някаква процедура.
Ще изчакаме, най-вече паричките, толкова време сме загубили, та 2-3 месеца няма да ги правим на проблем, поне знаем вече причината.
Та докато чакаме, защо да не се интересувам по проблема, защо да не размишляваме тук в форума, може пък от някъде да "изкочи зайчето" , може да открия "топлата вода", може да стане чудо.
И докато чакаме, знаете ли как ме гложди и незнайно защо не ми дава мира ей това усещане, ей тези съмнения:
Честно казано, от самото научаване на диагнозата след лапарото изпитвам ОГРОМНИ съмнения че не става дума за сериозно запушване на тръбите, т.е. запушването е на лице, но не е в резултат на заболяване!Съмненията ми се подхранват от следните неща:
- не е запушена само едната, а двете и още по странното -запушени са в един и същи участък;  newsm78
- тръбите са в много добро състояние от огледа при лапарото - не са нагънати, не е имало външни сраствания, лиспва хидросалпинкс ( може и да не съм го изписал правилно), не са подути на места. Т.е. доброто им външно състояние не подсказва за прекарана инфекция, взъпаление и т.н. от което да се запушат  newsm78;
- споменатата вероятност от лекаря който прави лапарото и факта че днес го открих и в нета, а именно: " Неотдавна лекарите разбраха, че много пациентки имат запушвания на маточния рог, поради наличието на слузести запушвания и наслоявания в много фината рогова част на тръбите. Днес са измислени по-нови нехирургични методи за лечение на това. Това включва преминаване на тънка водеща тръба или тънък балон в роговия край на тръбата през матката. Това се нарича "балонна пластика на тръбите" или "реканализация на маточния рог" и може да се направи под ултразвуков, хистероскопски или флуороскопски (рентгенов) контрол. Това е забележителен напредък, тъй като спестява на пациентката нуждата от коремна операция; а също така има отлични шансове за постигане на бременност."  newsm78

И сега ще попитам - има ли някой от вас който да е чувал, или да знае, че в някои клиники се правят "балонна пластика на тръбите" или "реканализация на маточния рог"?

Последна редакция: пт, 15 яну 2010, 15:56 от mishi_tatko

# 70
  • Мнения: 646
Аз за пръв път го чувам това нещо.

И още нещо - миши татко радвам ти се като те гледам колко много се интересуваш от темата и как търсиш начини да си обясняваш нещата. Браво  Peace

# 71
  • софия
  • Мнения: 1 201
Цитат
mozzi , ще очаквам да се включваш в темата по честичко и нямам нищо против да чуя какъв е вашия проблем

Аз съм с поликистоза на яйчниците, а при мъжа ми има проблеми в спермограмата-първоначално сперматозоидите бяха с намалена подвижност, намален брой и лоша морфология.Направихме някои хормонални изследвания при мъжа ми и се откриха проблеми с щитовидната жлеза и висок пролактин.След като проведе нужното лечение имаше голямо подобрение в броя и подвижността на сперматозоидите(бяха влезли в норма), но все още лоша морфология
Заключението на лекарите беше, че на теория може да се получи забременяване и по естествен път, но колко ще се чака и дали изобщо ще се получи-няма никакви гаранции.Така ни препоръчаха първоначално да опитаме с инсеминации-направихме две неуспешни и с мъжа ми решихме, че ще минем на ин витро-решението си го взехме ние, преценихме, че за нас да продължаваме с инсеминации е загуба на време и пари
Първото ин витро беше в София-за съжаление беше съпътствано от много проблеми и в крайна сметка беше неуспешно
За втори опит избрахме голяма частна болница в Истанбул-там потвърдиха, че с нашата комбинация от проблеми те препоръчват единствено и само ИКСИ.направихме го в началото на декември и за наша радост опита ни е успешен-бременна съм с близнаци.Надявам се с бременността ми до края всичко да е наред, за това се моля всеки ден Praynig Praynig

Това е в общи линии, надявам се че с нещо ще съм ти полезна Peace

# 72
  • Варна
  • Мнения: 686
Здравей mishi_tatko  Hug
Първо искам да ти пожелая късмет и дано скоро щастието споходи и вашето семейство, колкото и банално да звучи. Аз не съм толкова запозната като теб с тръбите, но в болницата с мен беше едно момиче, но което лапаскопски й отпушваха тръбите. Докторът й каза, че ги е отпушил, но според него шанса да забременее по естествен път клони към нула. При отпушени тръби й каза до два месеца, ако не забременее да прави инвитро. Аз също съм с една тръба вече, дори още не съм е проверила дали е проходима. Но с мъжът ми сме решили, че ако не е, веднага се насочваме към АРТ и няма да губим време. Дори смятаме да си платим първото инвитро, защото предполагам че поне от 6 до 8 месеца ще минат. Та мисълта ми беше, че по-добре вземете пари на заем и подайте документите към фонда, защото много се чака. Пък докато чакате и ако е рекъл Господ, може и на вас чудо да се случи.Относно пътуването - според мен тази зима е доста мека, дано имате късмет.

# 73
  • Мнения: 338
До няколко дни ще пуснем изследване за FSH в местната лаборатория. Някой знае ли колко време отнема това изследване , какво се взема като материал ( предполагам кръв ) , има ли значение по кое време на цикъла и по кое време на денонощието ?
След като излязат резултатите за FSH и дано да са добре, тръгваме веднага за КИРМ - Плевен  за да ни оформят документите за кандидатстване към фонда. Спермограма имаме , епиркизата от лапарото имаме, лични карти ... значи сме готови. Единствено, лошото време навън може да ни забави.

# 74
  • Мнения: 646
Кръв се взема и мисля , че  трябва да е  м/у 3 и 5 ден. Ако бъркам моля момичетета да ме поправят.
ФСХ е хормон.Тук ги правят бързо, при вас питайте в лабораторията за колко време ще стане готов резултата.

Общи условия

Активация на акаунт