Консултации с адвокат / темата на tais

  • 121 330
  • 1 005
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 7
Ще се радвам, ако някой може да вземе отношение: БНД ни заряза внезапно в деня, в който разбра, че на следващия ден сме в болницата за раждане. За да избегна запис в акта за раждане на детето "Баща неизвестен" , го припозна мой роднина.  Детето е на 3 години. Може ли БНД да получи права, в случай, че детето има баща по документ?

# 211
  • Мнения: 188
Доколкото съм запозната, след припознаването има срок, през който някой заинтересован може да го оспори.Ако не се лъжа, е 3 месеца.След този период БНД няма да може да направи нищо.Така мисля, но е добре да се посъветваш с адвокат.

# 212
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Таксите при ЧСИ и ДСИ са еднакви. И се плащат първоначално от взискателят, а се събират от длъжника.
Не ти разбрах въпроса- какво имаш предвид под ограничаване на контакти?
Съдът може ли да му забрани да вижда детето при положение, че има риск за самото дете и то е ставало свидетел на побоища, а бащата има тежко съдебно минало? Аз заради това искам да му отнема родителските права - за да не няма режим на свиждане.
Друг е въпроса, че той се сеща веднъж или два пъти в годината да се обажда/само за да иска да види детето, а не да пита как е има ли нужда от нещо или друго/ и дотам. Не е съден за издръжка, няма споразумение за такава, няма и споразумение за поделяне на правата и задълженията над детето.

Да, съдът може да постанови ограничен режим на лични контакти. Както и те да се извършват в присъствието на другият родител или трето лице.

# 213
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754

1.Има ли правно значение изневярата (било то доказана, или недоказана) затова при кого ще бъде оставено детето да живее, респ кой ще има РЛО, или не? Ако има, какво е значението на такъв аргумент и каква е практиката на съда?
2.как се доказва в съда "лошия"морал, мога ли да кажа, че неговите свидетели (които ще излъжат) не са компетентни да установяват подобни качества на човека?
Отговор 1- Изневярата би имала значение за доказване на вината при развод. При вас обаче няма брак.
Отговор 2- Морала се доказва със свидетели. Да, можеш да твърдиш, че неговите свидетели не компетентни.

# 214
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей, Таис!
Моля ви за извинение ако вече сте отговаряли на такъв въпрос, но аз не успях да открия нищо по въпроса.
Та конкретно: Съпругът ми заведе дело за развод по исков ред. Проблемът е, че докато бях на работа той е подменил бравата на  семейното жилище и така възпрепятства достъпа ни до него. Наложи се с детето да се приютим при родителите ми без дрехи, лични вещи, документи и пари. Искама да попитам какви действия мога да предприема, за да мога поне да прибера моите и на детето вещи до приключването на развода и излизането на съдебното решение за правота на ползване на семейното жилище?

Ти всъщност можеш да влезеш в жилището, независимо, че той е сменил патрона.

# 215
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте. Разведени сме с бащата на детето от 2007 година. От тогава до сега да е платил не повече от 3 издръжки( които са 70 лв). Какъва е процедурата да го съдя , до колкото разбрах от няколко месеца се намира в затвор в чужбина. Има ли изобщо смисъл, тъй като неговият постоянен адрес е жилището на майка му, не се е водил и не се води че работи някъде, никога. Прочетох някъде в нет пространството , че държавата поема издръжката на детето в подобни случаи, но дали е точно така?
Да има смисъл да го съдиш. С осъдителното решение, ако той няма имущество, в последствие ще можеш да искаш издръжката да ти се плаща от Общината.

Последна редакция: ср, 26 май 2010, 14:49 от tais

# 216
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте!
Бих искала да попитам към кого се адресира жалба срещу съдия изпълнител не свършил работата,за която е назначен?
Благодаря ви предварително  bouquet
Окръжен съд.

# 217
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Моля за съвет. Имам детенце на възраст под 1 г. С БНД нямаме брак и не живеем заедно. Рядко идва да види детето. Искам да го осъдя за издръжка и евентуално отнемане на родителските права за да не се налага да му се моля всеки път, когато реша да заведа детето на екскурзия в чужбина примерно.
Въпрос 1)  Това, че не идва да види детето, не полага грижи за него и подхвърля жълти стотинки за отглеждането му, достатъчно основание ли е да искам отнемане на родителските права?
Въпрос 2)  Ако сега го осъдя само за издръжка и той я плаща, ще мога ли да искам отнемане на родителските му права след няколко години на основание неполагане на грижи за детето?
3)  В случай, че се отнемат родителските права на БНД, детето губи ли право да го наследи?
4)  каква е максималната издръжка, която би могъл да определи съдът? Мога ли да искам издръжка в размер на ¼ от заплатата, позовавайки се на текста в семейния кодекс, който определя минимум ¼ от МРЗ дори за родител, който няма доходи?
 Въпрос 5)  Има вероятност заплатата му да не е изцяло “на светло”. В такъв случай как да докажа пред съда, че той има добри доходи и следва да плаща издръжка, по-висока от минималната, определена от закона?
вЪПРОС 6)  Това, че БНД има добри доходи, достатъчно основание ли е да искам по-висока издръжка, или трябва да доказвам, че нуждите на детето надхвърлят 80 лв на месец? Ако се налага да доказвам нуждите на детето, как става това – достатъчно ли е да съставя списък със средномесечни разходи за храна, дрехи и т.н., или трябва да представя касови бележки?
Въпрос 7)  Тъй като живеем в различни градове, мога ли да заведа делото в съда по настоящия ми адрес?
Отговор 1 Да.
Отговор 2 Да.
Отговор 3 Не.
Отговор 4 Многократно сме писали по въпроса- в зависимост нуждите на получаващият и възможностите на даващият. Процент от заплатата- едва ли.
Отговор 5 Адвоката ти ще те посъветва.
Отнговор 6 По- горе ти писах как се определя размера на издръжката
Отговор 7 Да.
Здравейте, използвам този пост, тъй като точно отговорите на тези въпроси ме интересуват.Бих искала да попитам колко време е достатъчно БНД да не търси детето за да му се отнемат родителските права, благодаря  Hug
Поне 6 месеца според мен. Закона казва" трайно не полага грижи за детето и не му дава издръжка"

# 218
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей Тайс.Аз съм от Варна и имам нужда от консултация.Може ли да ми дадеш някакви координати?
Писах ти на лични.

# 219
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
здравейте Таис, може ли да ми отговорите на следният въпрос-без брак,едно дете,майката с психическо заболявяне в ремисия,ходи на работа,гледа си детето.Бащата го е припознал-на кого ще се присъди детето в случай на дело.какви са шансовете на майката да си получи детето.благодаря предварително
Най- вероятно на майката. Зависи разбира се от естеството на заболяването, колко често ескалира и т.н.

# 220
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754

Въпросите ми са:1. Възможно ли е майка му да докаже по някакъв начин, че аз не мога да си гледам детето ( тя постоянно парадира с това, колко пари има и парите в Б-я можели всичко).
2. Има ли значение кой от двама ни ще подаде първи в съда документи за попечителство?
3. Мога ли като причина за раздяла да посоча психически тормоз от страна на майка му, и как става това доказване?
Отговор 1- Не.
Отговор 2 - Не.
Отговор 3- Според мен не. Още повече, че както и сама казваш живеете в различни градове.

# 221
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754

1. Имам ли правно основание да претендирам за подялба на въпросното жилище, при евентуален развод, ако то е прехвърлено по време на брака на съпруга ми чрез договор за дарение? Изобщо- какви са основанията за правна претенция за подялба върху въпросния имот след развод?
2. Имам желание със съпруга ми да строим къща. Неговите родители настояват да ползваме техни материали за сглобяема къща. Въпросът ми е: ако ползваме техните материали и си построим къща, мога ли след евентуален развод да претендирам за равната й подялба?

Отново много благодаря за консултацията ви и приятен ден!  bouquet Peace
Отговор 1 Няма правно основание да претендираз за делба на имот, придобит по дарение от родителите.
Отговор 2 Зависи как документално ще оформите придобиването. Но по принцип, да би била при условията на сем. имущ. общност .

# 222
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей, Тайс,
Как може да се издаде декларация за извеждане на детето в чужбина по служебен ред без съгласието на бащата? Разбрах, че има такъв вариант. С бащата нямаме брак, но той има родителски права. Става въпрос за страна извън ЕС.
По съдебен ред.

# 223
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте мили мами.Аз искам съвет относно странен казус.Докато бях бременна с бащата на детето ми(8 месеца) изтеглихме ипотечен кредит,като заложихме моя апартамент.Кредита е на мое име, но парите ги усвои той.Та въпроса ми е как мога да го накарам да изплати кредита при условие, че аз не съм похарчила и стотинка от него?Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем?Знам че по съдебен път може да стане, но не мисля че някой е успявал.Забравих да спомена ,че нямаме брак.
Мисля, че ти си дължника по кредита. Не той. Освен ако можеш да докажеш че си му предоставила пари, които да ти връща.

Последна редакция: ср, 26 май 2010, 14:50 от tais

# 224
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754

Искам да Ви попитам:
1.Имат ли законово основание от кредитната институция да изискват аз да погасявам кредита?
2.При развода могат ли да ме задължат да поема изплащането на някаква част от кредита? Или целия?

Благодаря !
Отговор 1- зависи от вида на кредита. Щом ти не си се подписвала, най- вероятно е потребителск, така че не могат да изискват от теб да плащаш. Могат обаче да изпълняват евентуално върху ваше общо имущество.
Отговор 2- Не.

Общи условия

Активация на акаунт