Бъдни вечер...

  • 8 668
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Тази година на мен се пада честа да се занимая със създаването на Коледна атмосфера в къщи и да подготвя празничната трапеза за Бъдни вечер. Heart Eyes
И тъй като не съм го правила до сега , а искам да изпипам нещата,моля за помощ  Mr. Green
Атмосферата знам как да я постигна но за гозбите ми е малко трудно.
Моля дайте ми предложения какво да приготвя и евентуално как Mr. Green Е,добре де,може и без как,само какво....  bouquet

Мерсииии!!!! bowuu

# 1
# 2
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Здрасти. Значи като начало баница, може със кисело зеле,а може и с тиква. Или и двете.Постни сарми, ошав, боб, питка,плодове,ние правим и една разядка от чесън и орехи.Е, ако нещо съм пропуснала извинявай. newsm12

# 3
  • Мнения: 1
и аз да се включа.бъдни вечер е един прекрасен празник.най важното е да имаш постни ястия и то да са нечeтen брой  и разбира сe на трапезата трябва да оставиш едно празно място за тези който не са с нас.(така поне баба ми казва че се прави)  chefосновното което трябва да присъства е обредната погача с паричка вътре за късмет и берекет,постни сърми(може да използваш лозови или листа от кисело зеле),постни пълнени чушки(пиперки),боб,ошав(или може просто да сложиш сушени плодове на трапезата),баклава,тиквеник,а да забравих че трябва да присъстват също така и орехи,лук,чесън и плодово но не сушени на масата.общо взето всичко да е постно! Peace

# 4
  • Мнения: 96
Това което приготвям аз:
 
1.Постен боб
2.Сърми
3.Пълнени сухи чушки,може с ориз ,може и с боб
4.Тиквеник
5.Питка-в нея слагам,копче,дряново клонче,1монета от 1лв или 50 ст
6.Ошав
7.Плодове
8.Орехи с чесън-счуквам 2,3 ореха и настърквам малко чесън .Всичко това разреждам с много  малко вода,докато се получи кашичка.От това нещо си топим всички по 1 залче.Спред писаниято Богоридица е яла това часовете преди да роди.
9.Червено вино
10.Греяна ракия
11.Мед
12.Жито

Когато станем готови нареждаме всичко на масата,като в средата е питката върху ,която има запалена свещ.Би трябвало най-възрастният да прекади с тамян масата и домът,но понеже съпругът ми не ще и да чуе,това го правя аз.По време на прекаждането си пожелавам нещо за семейството.След това сядаме и този път съпругът ми разчупва питката високо над масата,като първото парче го оставяме за Богородица ,след това за всеки един от нас като се започне от най-възрастният,и започваме да ровим като кокшки да търсим в кого ще се падне паричката.

# 5
  • Мнения: 876
1. Питка
2. Постни лозови сърми
3. Боб в гърне
4. Пълнени чушки с ориз
5. Тиквеник
6. Кьопоолу (така ли се пишеше?  Embarassed )
7. Чесън, лук

# 6
  • Мнения: 637
Здрасти. Значи като начало баница, може със кисело зеле,а може и с тиква. Или и двете.Постни сарми, ошав, боб, питка,плодове,ние правим и една разядка от чесън и орехи.Е, ако нещо съм пропуснала извинявай. newsm12

Яяяя дай набързо рецепта за разядката Wink

Иначе нашето меню ще е като на Zlatence плюс ядки, ошав, салати и задушени картофи с копър.

# 7
  • Мнения: 876
Ооох, така обичам Бъдни вечер....Чак се размечтах и нямам търпение!  Heart Eyes Heart Eyes Много ми е едно такова семейно, романтично  Heart Eyes Тогава се прибирам вкъщи, цялото семейство сме заедно.... Two Hearts

# 8
  • Мнения: 4 166
И ние правим тази чесново/орехова разядка - страхотна е просто Crazy - смилам около две шепи орехи, счуквам два - три сухара, обелвам и пресовам една глава чесън - всичко това изсипвам в дълбок съд, доливам около 2-3 суп. лъжици зехтин и пресовам с пасатора - жестоко е Heart Eyes, разбира се и сол на вус Simple Smile

Последна редакция: пт, 18 дек 2009, 18:24 от Tess d`Urberville

# 9
  • Мнения: 22 458
Подкрепям всичко изредено, основно е ястията да са посни и да са нечетен брой. Вече всеки си преценява какво да приготви. )))

Това за разядката с орехи и чесън не го знаех и мисля да го изпробвам. ) Вероятно само аз ще си го ям, но ще го пробвам задължително. ))))

# 10
  • Мнения: 158
Подкрепям всичко изредено, основно е ястията да са посни и да са нечетен брой. Вече всеки си преценява какво да приготви. )))

Ооох, така обичам Бъдни вечер....Чак се размечтах и нямам търпение!  Heart Eyes Heart Eyes Много ми е едно такова семейно, романтично  Heart Eyes Тогава се прибирам вкъщи, цялото семейство сме заедно.... Two Hearts

 Peace И аз обичам много Бъдни вечер.

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
1. Питка
2. Ошаф
3. Чушки с боб
4. Зелеви сърми с ориз и гъбки
5. Ядки
6. Тиква (тиквеник или тиквен сладкиш)
7. Плодове.

Според майка ми, а тя го знае от божийте служители и риба е разрешено.

...евентуално кис. краставички и кьопоолу...

смилам около две шепи орехи, счуквам два - три сухара, обелвам и пресовам една глава чесън - всичко това изсипвам в дълбок съд, доливам около 2-3 суп. лъжици зехтин и пресовам с пасатора - жестоко е Heart Eyes

не я знаех. Може да се пробвам.  Thinking

# 12
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Ти знеш ли колко про newsm68 newsm68стичка е разядката? Но със нея се изяждат тонове храна. Та значи : Счукват се чесън и орехови ядки и се объркват. Добавя се сол, оцет и......малко вода! Пак се разбърква всичко и това е. Интересното обаче е, че сме опитвали да го ядем през друго време на годината, но не е така вкусно. Само на Бъдни Вечер. С една лъжичка по малко. Иособено със постния боб и сърмите се е утрепало.

# 13
  • София
  • Мнения: 23 098
...
5.Питка-в нея слагам,копче,дряново клонче,1монета от 1лв или 50 ст
Кажи ми моля те какво символизира копчето  Crazy За пръв път чувам, че се слага и такова нещо.

Иначе ястията, които слагаме на масата, вече сте ги изброили и няма да повтарям.
Задължително ще се пробвам с чесново/ореховата разядка  Peace

# 14
  • Девето поколение софиянка
  • Мнения: 438
Кажи ми моля те какво символизира копчето  Crazy За пръв път чувам, че се слага и такова нещо.
Копчето е за късмет.

Ястията трябва да бъдат 7-9-12, а не нечетен брой
7- дните от седмицата
9-месеците от бременноста
12-месеците в годината

Общи условия

Активация на акаунт