Рецепти за сач

  • 3 581
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 232
Купихме си сач, а в готварските книги намирам само катми. Може ли да предоставите и др. рецепти?

# 1
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Веднага давам любимата на семейството рецепта. Това е вариация на прочутото Банско сачле. Сачът леко се намазва с мазнина, след което се започва реденето. На дъното се поставя лук, нарязан на лунички и три вида месо на ивици или хапки: свинско, телешко, пилешко. Поставя се на огъня и се изчаква месото да побелее. След което се сипват останалите продукти по реда на изброяването: тънко нарязана луканка, ивици пушен бекон, нарязани на тънки ленти моркови, зелена чушка на ивици, нарязани на фини шайби гъби. На финала всичко се покрива с тънки кръгчета домати. Не се разбърква! Не мога да кажа точно колко време е нужно да се изпече, защото ние го правим на огнище през лятото и зависи от това колко се е разгорял огъня. Може да стане за 10 минути, а може и за 15. Относително е. На котлон не сме го правили, така че за времетраенето там не мога да кажа. Следи се яденето - като започне да се задушава и пуска приятен аромат, значи е готово. След като се дръпне от огъня се посипва доста обилно с ронена сушена чубрица и чак тогава се разбърква, за да се смесят продуктите. Невероятно вкусно нещо се получава.
Може да се направи вариант само с един вид месо, но и тогава луканката и беконът са задължителни. Така ми казаха майсторите-готвачи от прочутата Молерова къща в Банско. Всъщност от тях взех рецептата.
Има вариант и на постно сачле. В този случай се процедира по същия начин, но без участието на никакво месо.
И още един вариант от Банско. Нямам нищо общо с този край, но нещата много ми харесаха и разпитах подробно как точно се правят. Нарязва се тънко бански старец, добавя се масло и няколко скилидки чесън. Запича се и се хапва топло.
Иначе друго любимо нещо на сач са ми търкалаците, но там се иска точене на кори, дебнене и задължително се правят на огън. Иначе вкусът не е същият. Grinning 

# 2
  • Мнения: 1 318
Аз правя сач с пилешко.
Продукти:
500 г пилешко месо
3 бр. картофи
3 бр. чушки
2 бр. моркови
около 100 г пушен кашкавал
4 глави лук
сол
черен пипер
копър/магданоз
250 мл готварска сметана
100 г масло

Слагам сача на котлона, за да се загрее, като предварително съм го намазала с олио. нарязвам пилешкото на парченца (може и на лентички, зависи как го рпедпочитате). Зеленчуците също се нарязват - пак в каквато форма ви хареса, лично аз режа чушките на лентички, а морковите, лукът и картофите - на колелца/филийки. Първо се слага пилешкото месо и се разбърква, за да се изпече равномерно. Отделя се в някакъв съд. Тогава в сача се слагат всички зеленчуци. Върху тях на 3-4 пъти се сипва от предварително разтопеното масло и се задушават докато омекнат хубаво. Щом станат почти готови, към тях се прибавя отново месото и хубаво се разбърква. Върху всичко се поръсва настърган кашкавал и се изсипва сметаната. Оставя се 1-2 минути още на котлона, докато сметаната да се разлее навсякъде по сача. Поднася се поръсен с копър или магданоз.

Общи условия

Активация на акаунт