Вкусна новогодишна баклава.

  • 29 586
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 394
По принцип не ям такива неща,но днес бях на гости у майка ми и опитах от нейната баклава-чудо и приказ!  Crazy
Реших,че идва Нова година и много от вас ще запретнат ръкави да си направят домашна баклава и ще е грехота да не споделя рецептата с вас.  Hug
Ето я и нея:
1 пакет готови кори "Фамилия",в краен случай Бела.
4 големи чаши/на нескафе например/ захар
1 чаша брашно
1 чаша смлени орехи /може да добавите и шам фъстък/
3 яйца
1 бакпулвер
1 ванилия
Първо приготвяме плънката.С миксер се разбиват трите яйца,1 чаша от захарта,1 чаша брашно,1 ч. орехи/шам фъстък/,1 бакпулвер.
Намазваме една тавичка хубаво с олио /масло/.Разстиламе една кора и слагаме от плънката.Завиваме на роло и подреждаме в правоъгълната тава по ширина.Така процедираме и с останалите кори,докато се напълни тавата.Печем в умерена фурна,докато се зачерви.Вадим тавата от фурната,нарязваме на малки квадратчета/правоъгълничета/ и оставяме да изстине напълно.В съд завираме останалите три чаши захар с три чаши вода и ванилията.Заливаме хубаво вече напълно изстиналата баклава с врелия сироп.Оставяме да престои поне два дни.Иии...Бон апети!  Hug
ПП:Използва се една и съща мерителна чаша за продуктите.
Това е рецептата.Баклавата става сочна ,пухкава...абе невероятно вкусна.Почти няма нищо общо с обикновената баклава.
Хайде споделете и вашите рецепти за хубава баклава!
Аз мноооого рядко си позволявам такива глезотии,ама мъжа ми си умира за тях...та....какво да го правя. Rolling Eyes

# 1
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Dodyniki, абсолютно същата рецепта я имам от преди 30 годни може би, така че и аз потвърждавам, баклавата е разкошна  newsm10. Аз обаче не навивам отделните листа, а ги нареждам в тавата и поръсвам тук там от плънката и пак става супер. Дъщеря ми много повече я харесва от обичайната баклава и даже вече си я поръча за Нова година  Joy Joy Joy.

Последна редакция: пт, 25 дек 2009, 22:54 от Venetta

# 2
  • Мнения: 289
Моята майка и слага и локум когато я завива на руло .Наистина е разкошна баклавата .Малкия син иска от нея за Нова година .За Бъдни вечер малкия син прави баклавата докато майка му беше на котлона и готвеше плънката за чушките и сармичките .

# 3
  • Мнения: 1 394
Аз знам ,че тая баклава е отдавнашна.Майка ми от едно време все нея прави,но нали ви казах-никога не я бях опитвала понеже не обичам такива неща.Пък и онази вечер 6 човека спориха с мен,че не съществувала такава баклава с яйца,че изобщо не се слагали яйца в никоя баклава  Wink/ама незнаете какъв спор беше само-лют спор.  ooooh!/...Е,майка ми им натри носовете.И не само,че им доказах,че има такава баклава,ами и констатираха,че била по-вкусна от обикновената.../Ха добър ден... Wink/ И на мен ми е поръчано да правя такава за Нова година.  Hug
Вени,всякак става.  Hug И навита и ненавита и на триъгълници,само,че на мен по-ми хареса така както я направила майка ми на малки хапчици,затова писах как я беше подредила тя. Hug

Последна редакция: пт, 25 дек 2009, 23:00 от dodyniki

# 4
  • София
  • Мнения: 1 529
 Точно това е баклавата ,която правя за всяка Нова година задължително. Peace

# 5
  • Мнения: 549
Здравейте.Честита Коледа.Бъдете здрави.
Ще взема и аз да я направя тази рецепта. Joy  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 119
Ще се пробва за Нова година!
Имам питанка масло не се ли слага? newsm78

# 7
  • Мнения: 1 394
Тавата можеш да я намажеш вместо с олио с масло и всяка кора вместо да я наръсиш с олио може с масло,преди да сложиш плънката. Peace

# 8
  • Мнения: 28
ще я пробваме за празниците

# 9
  • Мнения: 589
Toва по моя край наричат "Министерски сладкиш", само че не завиват корите на пури, а се нареждат половината кори с масло м/у тях, изсипва се плънката, отгоре другата половина кори, пак поръсени с масло, реже се преди печенето на ромбове и след печенето се залива със сиропа. Нещо като обединение м/у баклава и реване Laughing.Предишни години и аз много я правех, но много калорично, бе...
 А, в сиропа може да се настърже и лимонова кора- придава невероятен вкус!

# 10
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Dodyniki,ти си виновна   най-после (след сигурно най-малко 25 години), да се опитам да направя тази така обичана от мен Баклава с мая / Саралия. Препоръчвам я горещо на тези, които обичат сиропирани сладкиши.
Благодаря ти, че пусна тази сладка тема   love001 newsm10!

Последна редакция: нд, 27 дек 2009, 09:33 от Venetta

# 11
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Тази година съм се наканила и аз да правя баклава. Иначе винаги купувам продукти и майка ми и баща ми я правят, но ми се иска и аз да се науча.
Темата ми идва точно на време. Благодаря.  Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 1 394
Вени,много вкусна изглежда.  Hug...Аз моята ще я правя утре вечерта,за да може вдругиден да я сиропирам сутринта,че нали трябвало да е напълно студена.Ама мисля да и сложа и шам фъстък и орехи.Пък и съм си наумила в сиропа да сложа и малко настъргана лимонова кора,какво ще кажете?  Thinking

# 13
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Вени,много вкусна изглежда.  Hug...Аз моята ще я правя утре вечерта,за да може вдругиден да я сиропирам сутринта,че нали трябвало да е напълно студена.Ама мисля да и сложа и шам фъстък и орехи.Пък и съм си наумила в сиропа да сложа и малко настъргана лимонова кора,какво ще кажете?  Thinking

Dodyniki, според мен с лимонов сок ще стане баклавата по-свежа, ако прибавиш канела, ще има типичния за тези дни и празници аромат и ако не сложиш нито едното нито другото, пак ще си е супер, ще си точно баклава .
А баклавата с мая я правих за първи път, обаче стана много вкусна. Мисля, че ще се наложи за Нова Година да правя и от двете  smile3521. Твоето предложени също ме върна в годините назад и събуди доста носталгия  ooooh! по баклавата от онези години, така че ще трябва да запрятам ръкави и да правя баклави  smile3521.

# 14
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Аз моята ще я правя утре вечерта,за да може вдругиден да я сиропирам сутринта,че нали трябвало да е напълно студена.Ама мисля да и сложа и шам фъстък и орехи.Пък и съм си наумила в сиропа да сложа и малко настъргана лимонова кора,какво ще кажете?  Thinking

Dodyniki, ти защо я правиш толкова рано. Питам защото аз винаги като я изпека чакам около 4-5 часа да изстине добре и я сиропирам и на другия ден е готова за хапване. Да не би да трябва да я залея със сиропа едва след един ден, а аз да го правя много по-рано или ти искаш просто по-рано да ти е готова баклавата.

Общи условия

Активация на акаунт