кога лекарство за температура

  • 9 037
  • 26
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 506
Всеки, които е работил педиатрия знае в какво състояние е дете на 3-4 години например с 38.8 в продължение 6-7 часа. За по-малки деца да не говорим.
Мислиш ли, че ние майките не знаем? Или че ще си оставим детето да се мъчи ей така за принципа? Знаеш ли, че в мноооого случаи децата се чувстват толкова нормално с температура, че се "хваща" напълно случайно като се пипне детето, че е горещо например.

Много ми е чудно как на практика ще дадат течности на тези деца, и как те ще ги приемат без да повръщат.
В повечето случаи не е никакъв проблем, не виждам връзката между температура и повръщане. Що се касае до гърчовете, гърч може да се направи и при по-ниска температура, ако вирусът е от такъв тип...

Не съм работила педиатрия, но като се започне от частната ни педиатърка, която е привърженик на старата българска школа, мине се през по-"съвременни" лекари, които сме пощавали тук в Бг, и през близки приятели с деца от САЩ, Канада, Англия, Франция, Германия, Холандия и ГЪРЦИЯ, всички без изключение поддържат тезата, че до 38 (Европа), респ. 38.5 (Америка) няма нужда от лекарство.

Аз лично обикновено не давам лекарство и не правя опити да смъкна температурата поне до 38.5 - 38.9 според това кое време на деня е и как се чувства детето. Ако вдигне над 39 се къпем в топла вода докато се поохлади. Така процедирам с двете деца (2 г 4 мес и 10 мес) от раждането им, както и със себе си от 8 клас, когато един учител по биология ни обясни с прости думи "функциите" на температурата.

ПП И наистина като че ли си доста избирателен, обикновено даваш линкове към американски сайтове и ААР.  newsm78

# 16
  • Мнения: 8 585
Не става въпрос за момента, когато сте разбрали, че детето има температура-става въпрос да не го оставяте с часове с температура. Ако тя от самосебе си се понижава с времето може и да не дадете Парацетамол.
Повишената температура е "страничен ефект" от протичащи в организма процеси-от възпалителни до неопластични. Овладяването на този "страничен ефект" няма влияние върху основният ход. Ако това би било вярно, защо не можете да самоизлекувате един туберкулозно или неопластично болен, оставяйки повишената му температура без контрол? Старанията на някои да ни убедят,че температура 37.2 била без значение е несъстоятелна-колко заболявания протичат с опасен субфебрилитет?-от Туберкулоза до левкемия и Ходжкин.

За останалото:
Всеки пречупва знанията през опита си. Затова и подкрепя това, в което е убеден. И е критичен в съжденията си. Това кой откъде е не е критерий за достоверност.
Те са избрали тактиката да държат деца с температура, те също са избрали тактиката да казват на болните тежки истини най-нагло директно в очите. Това е тяхното разбиране за медицина. Аз съм на различно мнение по тези въпроси и мога да се аргументирам. Много мои колеги също са на моето мнение-просто два лагера... Simple Smile
Терминът-"очевидно зле" е пречупено през Вашето разбиране за "зле"->>по-често търсим по-обективни критерии за това, кое е "зле"-дете в добро иначе състояние, но с изразена дехидратация и сухи лигавици за мен е "много зле", независимо, че то скача насам-натам, превъзбудено и от температурата. Децата се променят много бързо-сега е с 38 след 10 минути е със 40 ( или с температурен гърч). Температурните гърчове не са вирусен феномен-те са последствие от лошият контрол на температурата, независимо,че не всяко дете ги прави при температура.
Истина е,че много от колегите и в Европа са на мнение за недаване на антипиретици. Никой от тях обаче не може да се подкрепи със солидни научни аргументи. Затова за съжаление аз съм на различно мнение по този въпрос.

Последна редакция: сб, 01 окт 2005, 23:56 от Birdie

# 17
  • Мнения: 3 506
Всеки пречупва знанията през опита си. Затова и подкрепя това, в което е убеден. И е критичен в съжденията си. Това кой откъде е не е критерий за достоверност.

Напълно съм съгласна, но при това положение е хубаво човек да поясни, че има две еднакво популярни (най-малкото) школи, но той лично поддържа еди коя си. А не да твърди, че едната е изостанала, назадничава и малко популярна, както беше в твоя първи постинг:

Европейската педиатрия е резервирана и не подкрепя широко тези мнения. В САЩ през последните 3-4 години упорито се обсъжда доколко имат база схващанията за "полезността на температурата" и като че ли ще има дълбоко преосмисляне...

За сравнение ето и втория:
Истина е,че много от колегите и в Европа са на мнение за недаване на антипиретици.

Що се касае до "Терминът-"очевидно зле"" и това доколко е пречупен през моето разбиране, май вече на доста места се смята, че родителите на детето са критерий, който често е по-точен от "по-обективни критерии"...

Както и друг път съм ти казвала, чета те с интерес, но често ми се иска да не си толкова назидателен, особено по въпроси, по които просто има "два лагера" (а то май повечето медицински са такива  newsm78)...

# 18
  • Мнения: 8 585
Температурният контрол в случай на заболяване при деца е от изключително значение. Ако погледнете въпроса от друг ъгъл, много майки биха се съгласили да не дадат антибиотик на децата, ако температурата им е под контрол. Повишената и задържаща се така температура с дни е една от най-честата причина за даване на антибиотици без нужда, когато при поредни прегледи "не се открива нищо". От друга страна, лекомислието, с което високи температури се отдават на "вирусни заболявания" е причина за много опасни пропуски.

# 19
  • Мнения: 2 452
От малкото си опит с температури и т.н. ще се съглася с Бърди. При дъщеря ми температура от 38 градуса е придружена от дискомфорт и аз винаги съм и давала антипиретик. Това ми мнение се затвърди категорично след като аз се разболях миналата година - температура от 38 градуса е некомфортно състояние - не бях в състояние да стана от леглото, дори да гледам телевизия - друго не може да се прави при такова състояние и се получва един омагьосан кръг. При достигане на температура от 37+ градуса се почувствах друг човек. Затова съм решила да не си променям тактиката. Не зная дали високата температура помага по някакъв начин на борбата с инфецията, но със сигуррност не помага за благосъстоянието на пациента.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
при каква температура давате лекарство?


37,7-38- Панадол или нещо което има парацетамол.Вдигне ли над 39,обаче течен аналгин.При 40 недай си боже-течен аналгин плюс мокри кърпи и оцетени чорапи.

# 21
  • Мнения: 882
Бих искала и аз в подкрепа на Бърди, да кажа какво по-точно ни се случи преди няколко дни.
Детето ми беше с температура 38 - 38.5 няколко дни, като предимно я измервах в следобедните часове и през нощта. Естествено чета този форум и в началото се опитвах да сваля температурата с компреси, хладки вани, хомеопатични свещички и т.н. На третия ден температурата мина 39 и нагоре, така, че след консултация с лекарката се наложи да й дадем антибиотик. Видимо всичко се успокои, но след 2 дни,   следобяд  Ради започна да повръща, отпусна се, неможеше да помръдне, само изплакваше при позивите за повръщане и за десет минути се озовахме в спешно отделение на система.
През целия този период, тя беше видимо в добро състояние, играеше си, хапваше си добре и т.н.
В крайна сметка се оказа наистина вирусна инфекция и ако аз бях контролирала температураа с таблетки, мисля, че нямаше да се стигне до антибиотик и спешно отделение.

# 22
темата явно вълнува доста хора.
А Нурофена давали ли сте го повече от оказаната доза?Само той ни влияе,а "денонощието"е толкова дълго Cry

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
bebiradi, температурата е причинена от болестта, а не обратното. Лекува се причината (вирусна или бактериална инфекция), а не високата температура. Симптомите като температура, секреция от носа (очите, ушите...), кашляне, кихане... са все опит на организма да се оттърве от микробите.
Когато става въпрос за дете, ситуацията наистина е по-деликатна, защото при децата температурните състояния са по-опасни. Но има друг момент- болното дете трябва да почива и силите на организма да са насочени към справяне с болестта. А не да изглежда привидно здраво след приема на лекарството и да играе, докато организмът му е наистина изтощен. Аз давам парацетамол само за да облекча страданието (все пак никоя майка не би оставила детето си да страда).

# 24
  • Мнения: 882
Рени, сигурно си права! Аз не съм компетентна, просто си мисля от личен опит, че високата температура отслабва организма, обезводнява го, от висока температура се повръща и боли глава, болят ставите, чувства се отпадналост, на големият ми син се пукат капиляри в носа и става малък ад след това.
Притесняваме също, факта че напоследък масово се самолекуваме.

# 25
  • Мнения: 2 332
темата явно вълнува доста хора.
А Нурофена давали ли сте го повече от оказаната доза?Само той ни влияе,а "денонощието"е толкова дълго Cry
Не мисля, че трябва да се дава повече от оказаната доза. Ако ти се налага да даваш по-често го редувай с нещо друго, примерно Калпол или Панадол.

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Организмът отслабва от болестта, не точно от високата температурата, въпреки че и тя сама по себе си създава дискомфорт. Това както отбелязах е необходимо за лечението. Колкото до обезводняването- може да се получи заради обилното потене (което също помага да се изхвърли шлаката от организма). За това се пият течности- за препоръчване определени билкови чайове (бъз, липа и др.), които подпомагат процеса. Аз също не претендирам да съм особено компетентна, за това ако не съм права- нека някой специалист ме поправи.

Общи условия

Активация на акаунт