работодателят не плаща осигуровки по време на майчинството

  • 16 145
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте момичета, пиша ви за съвет със следният казус
(пиша от името на приятелка, която няма компютър и не може сама да зададе въпросът)
Работодателят й от май месец не й плащал осигуровките, съответно тя досега не е взела нищо от майчинството. да май месец е бил болничният. Въпросът й е може ли сама от името на фирмата да си плати осигуровките, или да мине като само осигуряваща се. И къде би било най-удачно да подаде оплакване
благодаря Ви предварително

# 1
  • Мнения: 2 471
Не, не може. Осигуровките на фирмата, трябва да се платят за всички служители, не само за нея.
Да подаде сигнал в НАП

# 2
  • Мнения: 3
Мисля, че и да подаде сигнал в НАП...по-добре според мен в Инспекция по труда

# 3
  • Мнения: 56
Социалните осигуровки се превеждат едновременно с изплащане на трудовото възнаграждение във фирмата. След като се преведат осигуровките се подава Декларация 1 и 6. Болничните се изчисляват, възоснова на информацията, съдържаща се в декларация 1. В случай, че заплатите са само начислени, но неизплатени, декларация 1 и 6 трябва да се подадат в НАП, до края на месеца, следващ месеца за който се отнасят.
Освен това върху болнични и майчинство работодателя дължи само здравна осигуровка. Така че не виждам причина приятелката ти да не си получава майчинството. В НОИ какво причина са посочили???

# 4
  • Мнения: 197
Аз имам същия проблем, вече пет месеца не получавам майчинство, причината , която изтъкнаха в НОИ, е , че липсват данни в Персоналния Регистър за въпросните месеци, каквото и да значи това... Казаха ми, да се обърна към НАП, което и направих, но все още нямам отговор от тях...По принцип, при неизпълняване на задълженията от страна на работодателя се подава жалба в РУСО ...

# 5
  • Мнения: 3 621
По принцип, при неизпълняване на задълженията от страна на работодателя се подава жалба в РУСО ...
Вече НАП е органа, който събира осигуровките и данните по декларация 1. Жалбата трябва да се подаде в НАП.

# 6
  • Мнения: 197
Ми подадох, но ми искат електронен подпис...А аз нямам такъв  Thinking

# 7
  • София
  • Мнения: 98
Къде ти искат електронен подпис? Това не може да е така. Може би си пробвала онлайн и затова така е станало. Отиди на място, в офис на НАП и подай на хартиен носител жалбата. Нямат законово основание да не ти я приемат. Електронен подпис приеха да е задължителен за работодатели с брой служители над 40.... така че..../не попадайки в тази графа/... действай Wink

# 8
  • Русе
  • Мнения: 7 794
И аз с едно въпросче  Praynig
По майчинство съм, първата година, т.е. до 410-я ден. Ако закрият фирмата какво ще стане с моето майчинство?

# 9
  • Мнения: 3 621
И аз с едно въпросче  Praynig
По майчинство съм, първата година, т.е. до 410-я ден. Ако закрият фирмата какво ще стане с моето майчинство?
ще продължиш да получаваш майчинство до изтичане на 410-те дена. За 2-рата година обаче, ако не те назначат някъде на трудов договор, няма да може да получаваш майчинство.

# 10
  • Мнения: 24
Социалните осигуровки се превеждат едновременно с изплащане на трудовото възнаграждение във фирмата. След като се преведат осигуровките се подава Декларация 1 и 6. Болничните се изчисляват, възоснова на информацията, съдържаща се в декларация 1. В случай, че заплатите са само начислени, но неизплатени, декларация 1 и 6 трябва да се подадат в НАП, до края на месеца, следващ месеца за който се отнасят.
Освен това върху болнични и майчинство работодателя дължи само здравна осигуровка. Така че не виждам причина приятелката ти да не си получава майчинството. В НОИ какво причина са посочили???
Нищо не е подадено в НОИ, уви

# 11
  • Мнения: 197
Отиваш и подаваш жалба (сигнал) в НАП или в РУСО НОИ по местоживеене  Peace Те си знаят работата

# 12
  • Мнения: 24
Благодаря   bouquet
 ще предам на девойката

# 13
  • Мнения: 3 413
Аз съм в болнични вече 4 месеца.Не мога да разбера защо всеки месец имам различни суми социални-един път 400,друг път 80лв ,а даже имам и 2.02лв  Shocked Каква е тази осигуровка ???  ooooh! Shocked Twisted Evil И после ще искам що-годе прилично майчинство  Cry

# 14
  • София/Овча купел 2
  • Мнения: 984
И аз имам въпрос.
Момченцето ми стана на 25ти януари на годинка и сега ми казаха от фирмата,че ако искам да си получавам майчинството до навърване на 2г трябва сама да си поема осигуровката.Ок,няма проблем ще си я плащам,но ми казаха,че тя е на стойност 33лв.Обясниха ми,че от новата година прагът за осигуряване бил 420лв и осигуровката била 8% от сумата.До колкото знам се заплаща само здравната осигуровка,която е еднаква не зависимо от дохода и е около 10лв.Права ли съм?Някой може ли да ми каже дали това,което те ми казват е вярно?

Общи условия

Активация на акаунт