ФИМОЗА III или споделено за кожичката на пениса

  • 168 695
  • 751
  •   1
Отговори
# 390
  • София
  • Мнения: 3 189
Помня добре Орлин. И при други деца е имало колебание относно диагнозата на "асансьорния тестис" както и по отношение начина на лечение. Колегите уролози имат наблюдения, че до 5-та година проблемът се разрешава спонтанно и естествено. Друго тяхно наблюдение е, че инжекции с хормони спомагат за излекуването. Приемам това, макар че съм оперирал по-големи деца, които са изчаквали или са прилагали хормони, но накрая е трябвало да бъдат оперирани.

За да се развива нормално, тестисът трябва да е на "по-хладно" място долу в торбичките. Колкото по-дълго време стои високо горе, той изостава в развитието и функцията си.

От моя опит аз лично съм се убедил, че има конкретни анатомични причини за това "махало" - нагоре-надолу. Тези причини се разрешават хирургично. Вземането на това решение е лична отговорност на лекаря, на когото родителите вярват. Ако се консултирате с много специалисти ще получите различни съвети. Накрая става трудно да изберете и да повярвате в най-правилния съвет.

# 391
  • Мнения: 2
Здравейте, Д-р Оги! Наскоро ми правиха операция от Фимоза, засега трябва да го мажа с Йодасепт за да зарастнат раните, но четох в интернет, че не е много добре да си мажеш члена с това мазило, защото вреди. Може ли да ми препоръчате някакво мазило за раните?!

# 392
  • Мнения: 498
Помня добре Орлин. И при други деца е имало колебание относно диагнозата на "асансьорния тестис" както и по отношение начина на лечение. Колегите уролози имат наблюдения, че до 5-та година проблемът се разрешава спонтанно и естествено. Друго тяхно наблюдение е, че инжекции с хормони спомагат за излекуването. Приемам това, макар че съм оперирал по-големи деца, които са изчаквали или са прилагали хормони, но накрая е трябвало да бъдат оперирани.

Мисля, че не трябва да приемате това с хормоните. Според майка ми, ваша съкурсничка както ви казах, и педиатър с 40 години опит, та според нея на нито едно дете на са му помогнали тези хормони при този проблем. А за 40 години стаж трябва доста деца да е видяла. За мен е по скоро изненадващо как така изведнъж преди 2 месеца забелязах това издуване? Сигурна съм че ако го е имало преди съм щяла да го видя. Детето е преглеждано от доста лекари в годините - нефролози, уролози, педиатри, инфекционисти - как никой не забеляза това ?
 Според майка ми наистина при повечето деца до 5 години това топче се спуска и си остава долу. Явно има и такива деца обаче при които се качва и слиза. И нашият проблем е да сме сигурни от какво е точно тази подутина, която ту се появява ту изчезва в различни големини. И естествено дали може да си мине сама, или трябва да се оперира  Sunglasses  Grinning Вие като хирург може и д ами се присмеете, обаче ще кажа, че наскоро си снимах коляното на ЯМР и там имаше една голяма киста - 3-4 см в диаметър залепена за хрущяла. Мисля че го ударих силно преди година това коляно. Та лекарите от София Мед ми казаха лапароскопска операция - само така се оправяло. Някаква Бейкерова киста. Аз им казах да изчакаме малко....а и специално отидох при доц. д-р Тони Георгиев да ми каже мнението си. Той ме посъветва да изчакам докато започне кистата да притиска кръвоносните съдове или нервите.  И докато чаках един месец кистата изчезна или изцяло или поне 90 % защото вече това топче отзад зад коляното просто го няма! А беше като орех голямо и твърдо. Или ще посоча друг пример - Орлин ми го дадоха с инфектирани очи след раждането в Майчин дом. Изписаха ни и казаха да капем Тобрекс. Да обаче тази инфекция се повтаряше всеки месец до навършване на една година, сменихме и изкапахме какви ли не капки. После от немай къде решиха да му направят малка операцийка на слъзния канал, като според мен хич не бяха убедени че това е проблема. Трябваше да бъде с обща упойка. И така в деня в който трябваше да постъпим в Токуда той се разболя и му назначиха Зинат. След 5 или 7 дена Зинат изчезнаха всичките ни очни проблеми  Grinning Не се наложи нито операция, нито упойка.
Та затова всички решения свързани с оперативни намеси трябва да са абсолютно сигурни. И когато един лекар не е съвсем убеден че трябва нещо да се прави,  е по добре да каже на родителите да изчакат, или на пациентите си. Ако е убеден, че трябва, няма как, трябва да повярваме.

Благодаря ви за вниманието и хубав ден   bouquet

# 393
  • София
  • Мнения: 3 189
Та затова всички решения свързани с оперативни намеси трябва да са абсолютно сигурни. И когато един лекар не е съвсем убеден че трябва нещо да се прави,  е по добре да каже на родителите да изчакат, или на пациентите си. Ако е убеден, че трябва, няма как, трябва да повярваме.

Аз мисля че го казах: Тези причини се разрешават хирургично. Вземането на това решение е лична отговорност на лекаря, на когото родителите вярват.

 Hug

# 394
  • София
  • Мнения: 3 189
Здравейте, Д-р Оги! Наскоро ми правиха операция от Фимоза, засега трябва да го мажа с Йодасепт за да зарастнат раните, но четох в интернет, че не е много добре да си мажеш члена с това мазило, защото вреди. Може ли да ми препоръчате някакво мазило за раните?!

Не знам какво е състоянието при Вас, но не съм привърженик на Йодасепта. Знам че така практикуват уролозите. Допускам че имат положителен опит.
Ако наистина трябва някакво мазило, по-добре Риванол, или просто промивки с  Риванол.

# 395
  • Мнения: 2
Благодаря за отговора, ще продължа с Йодасепта. Simple Smile

# 396
  • София
  • Мнения: 3 189
Използвам темата на форума за една препратка (link  Laughing ) :

http://www.pedsurg.net/forum/viewtopic.php?f=13&t=157

# 397
  • София
  • Мнения: 1 335
Здравейте, д-р Оги,

Синът ми е на 5 и половина, правена му е пластика на 2 годишна възраст заради фимозен пръстен.

Доскоро всичко беше ок (въпреки че преди около година поради не-отваряне докрай пръстенът мааалко се беше стегнал, но после се оправи), само че тези дни забелязах, че кожичката на препуциума се е сраснала или залепила за ръбчето на долната част на главичката.
Това се е случило съвсем скоро, пак не-отварянето докрай играе някаква роля явно, защото при къпане синът ми не издърпваше кожата максимално за период от около 1-2 месеца може би.

Преди това съвсем ясно се виждаше, че кожата няма никакви слепвания никъде. Виждаше се и че му е къса юздичката, но сега никаква юздичка не се вижда така или иначе.

Какво да правим? Да упорстваме ли с максимално издърпване за някакъв период? Мазане с някакъв крем? Притеснява ме, че това слепване се случва 3 години и половина след пластиката и след като всичко си е било наред толкова време... Т.е. мисля си, че това не е онова физиологично слепване при малките деца, а все едно - срастване някакво вторично, което само с нова операция може да се отстрани Sad Дано да греша...

# 398
  • София
  • Мнения: 3 189
Според мен не е нужно да насилвате нещата. Колкото по-голямо внимание обръщате на този проблем, толкова повече увеличавате взаимното безпокойство. При положение, че го няма кожния фимозен пръстен, това малко слепване към ръбчето на главичката не е страшно. Възможно е юздичката да не се вижда, защото кожичката около нея също е слепнала. Засега не предприемайте разни действия.
Някой ден доведете детето да го прегледам. Може да запазите час в Детския център на Токуда на 02 403 4000
 Hug

# 399
  • София
  • Мнения: 1 335
Много благодаря! Simple Smile
Надявам се, че всичко ще е наред. Ако след известно време нищо не се промени ще дойдем на преглед Simple Smile

# 400
  • Мнения: 9
Здравейте, наскоро открих тази тема, ровейки се за инфо за късото гемче. Със синът ми на 3,5 години не съм имала проблем досега със забелването , всичко е ок, но баща му откри че юздичката му е много къса и иска да го водим на преглед при специалист, личната е на мнение че за момента не е наложително и да не стресираме детето. Моля ви дайте съвет малък ли е още или пък съм изпуснала момента.....

# 401
  • София
  • Мнения: 3 189
Дали детето има късо гемче трябва да прецени специалист. Имайте пред вид, че често някои поставят тази диагноза за да извършат манипулацията, просто заради самата нея...
Има различни мнения по въпроса. Ако искате моето мнение, доведете детето в Токуда. Всеки ден преглеждам в детския център след 11 часа.

# 402
  • Мнения: 3
Здравейте д-р Оги.Имам син на 1.8м. Педиатърката каза ,че трябва да ходим на хирург да го забели.Аз съм против.Искам да опитам сама .Преди 3 месеца започнах отново (след известно прекъсване)-бавно след баня.Но когато натисна кожичката по дължина се сцепва (стават тъмно розови линии,понякога от тях теква малко кръв).Искам да попитам това нормално ли е?Главичката се е показала 3-4мм.И има ли някакви кремчета с които да мажа за да го обезболя?Благодаря Ви!И още нещо ако се наложи да отидем при специалист можете ли да ми препоръчате лекар във Варна?

Последна редакция: пт, 05 дек 2014, 16:21 от tedka88

# 403
  • София
  • Мнения: 3 189
Трябва да знаете, че при всяко дете нещата с кожичката се развиват индивидуално. Някои от самото начало са наред, други впоследствие развиват фимоза без никаква външна намеса (освен запарването от памперсите), при трети няколко опита за забелване водят до краен благоприятен резултат  newsm78.
В голяма част от случаите, какъвто е при вас, опитите за забелване причиняват разкъсване и хронични възпаления на кожичката, така че се стига до вторична фимоза  #Crazy.

Не се обвинявайте, но в много случаи (и то по преценка на опитен специалист) търпеливото изчакване може да доведе до нормално развитие на един физиологичен процес.
В момента сега Вие нямате избор - трябва да спрете с опитите и да видим (заедно) какво ще се случи по-сетне.

Не бих възразил ако доведете детето на преглед при мен  Hug

# 404
  • Мнения: 3
Благодаря Ви за бързият отговор!С удоволствие бих довела детето при вас,но за съжаление сте много далеч.Живеем във Варна.Можете ли да ми препоръчате специалист от Варна?

Общи условия

Активация на акаунт