За соковете и рахита!!!

  • 1 361
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Предположих, че най-подходящото място за тази тема е именно в този форум, а не в Здравния, защото там може и да ми се нахвърлят. Та на въпроса: Моето бебе е на 4 месеца и тежи 7900гр. Само на кърма е! HugОбаче му откриха ранна форма на рахит-главата му е започнала да омеква и той също така е и доста неспокоен и пр. Педиатърката ни/която ни е и ДЖИ ПИ/ ни каза, че вероятно причината за това е в голямото му тегло! Тя знае ,че не съм го захранила с нищо, а и аз постоянно я зарибявам с инфо от Форумите. Досега тя не е имала нищо против моето желание за късно захранване. И в случея не направи връзка с това ,че има рахит и  не са му давани сокове. Но  днес, една позната, която е също медицинско лице, буквално ме обвини, че "понеже съм четяла интернет и не съм си давала на детето сокове, то затова имало рахит". Даже и учебници искаше да ми покаже, където го пишело ТУЙ НЕЩО ooooh!.
И аз сега съм в шах newsm78! И искам вашето мнение, защото благодарение на този форум, на вас мили мами аз преминах през куп проблеми / то мастити ли не бяха, лактационни кризи ли не бяха, кърмачески ли стачки не бяха #Crazy/ и все още съм в кърмаческото братство bowuu

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Мисля, че няма нищо общо между даването на сокове и рахита. В соковете няма вит.Д или поне на мен не ми е известно от там да се снабдява организма с него newsm78. Рахита е свързан с липсата на вит.Д.
От друга страна обаче в соковете има вит В, който спомага за по-доброто усвояване на вит.Д, но според мен все пак не е от липсата на сокове.

Последна редакция: ср, 05 окт 2005, 18:57 от Tedulina

# 2
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Чуй мнението на поне още един специалист за този т.нар рахит. За соковете- ми накарай твоята позната да ти го покаже в учебник- много ще ми е интересно от къде ще го изсмуче. Сока според мен няма общо с рахита. Дъщеря ми е на година и два месеца и е на вашите килограми, което говори по- скоро не добре за дъщеря ми- дребосък си е. Но дтенце, което е родено с по- голямо тегло, и на всичко отгоре е лятно бебе и е поело и летния витамин Д и придполагам и Вигантол даваш, какъв е тоя рахит.  newsm78 Непременно чуй мнението на поне още един специалист. Успех- не се шашкай.   bouquet

# 3
  • Мнения: 1 896
Не знам каква връзка може да има между рахита и соковете, все пак соковете биха заместили някакво количество кърма, която съдържа калций, а соковете - не.
Питала съм моя педиатър, който не изписва на децата витамин Д, защо педиатрите толкова плашат майките с рахит и неговият отговор беше "Защото нищо не разбират". Според него рахитът е болест на гетата и той лично не е виждал рахит откакто приключила работата му по разпределение в някакво село до Преслав, където майките съмняващи се в недостатъчна кърма си дохранвали децата с препечено и разтворено във вода брашно. Освен това и сезонът е такъв, че трудно би могло детето да страда от рахит. Не знам, на твое място бих потърсила още едно мнение за рахита. А за соковете мисля, че може да си спокойна - само си помогнала на детето като не си ги дала.

# 4
  • Мнения: 7 837
Меко казано са глупости  Confused
Тук не само, че не дават сокове в ранна възраст, ами и вит. Д не дават.

# 5
  • Мнения: 5 228
Интересно как в държавите, в които не дават сок от 40-тия ден, се справят с рахита.  Rolling Eyes А обясни ли ти каква е връзката между рахита и соковете? За първи път чувам подобно нещо.

# 6
  • UK
  • Мнения: 1 334
и тука не дават витамин Д и сокове не даваме и слънце няма...ама няма и рахит. провери с още един доктор.

# 7
  • Мнения: 8 462
Честно казано и мен в началото една педиатърка така ме плашеше с рахит,защото не давам сокове.Писах го някъде отдавна.
Според мен просто не мислят с главите си и за да уплашат майките измислят тия глупости и просто ги повтарят като папагали.Е съжалявам,но не мога да харесам такъв лекар,който не ми обяснява със силата на логиката,а ми казва:ТОВА Е ТАКА,ЗАЩОТО Е ТАКА.Няма такава песен.

# 8
  • Мнения: 830
Не съм давала сокове , не съм давала вит Д под никаква форма . Освен в адаптираното ,  което пиехме след 5-6 месечна възраст .
И двете ми деца са нямали рахит .
И изобщо , тази диагноза "рахит" , толкова злоупотребяват тука лекарите с нея ...

# 9
  • Мнения: 3 550
И аз не мисля, че има общо със соковете. Ще му се втвърди главичката, не му мисли. Не пишеш къде живееш. В България ли си? Тук една майка писа навремето, че  лекарят `и казал, че през неговата 20-30-годишна практика в България не е виждал случай на истински рахит. Май го използват повече за сплашване на майките.

# 10
  • Мнения: 1 071
Моят Дамян на 4 мес тежеше 8300,но нищо не ми казаха за рахит.Даже лекарят ми каза да спра вит Д защото е лятно бебе.Също сме само на кърма и сокове не съм му давала.Така че не се шашкай излишно.

# 11
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
За соковете разпитвах педиатърката с какво са така жизнено необходими. Тя мъдри-мъдри и изцвъка, че добавяли необходимата скорбяла (сякаш ще му правя сок от картоф).  Rolling Eyes
Споко и за рахита, аз също минах през т.нар. омекнала глава (омекнала според първата педиатърка, според ортопеда и втората педиатърка-бързо затваряща се) и без витамин Д и сокове, ей на, сега пък фонтанелата почти е затворена след края на лятото.
Рахитът е болест на бедните, а не на нормално гледаните деца.  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 481
 Наскоро прочетох, че много важно за профилактиката на рахита е достатъчното кърмене, защото кърмата съдържа в правилното съотношение калций и фосфор. Така че по отношение на храненето си направила най-доброто за своето детенце.А и с най-високо съдържание на витамин Д са рибеното масло, рибата, черния дроб, маслото... не съм сигурна, че го има в плодовете или зеленчуците.
Но все пак потърси и друго лекарско мнение, за свое успокоение. Убедена съм, че всичко ще е наред!

# 13
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Няма връзка между сок и рахит.
В плодовете няма вит. Д, а дори и другите витамини много бързо се разграждат и окисляват на въздух (затова се препорычва яденето на цял плод, а не смачкването му на сок) За бебето цял плод е немислим.
От друга страна в кърмата има вит.Д, а и бебето образува такъв при излагане на слънце.
В една друга тема писах за плодовете и сега пак - от тях бебето може да усвои само някои захари и някои витамини, другото е целулоза, която дразни червата, и вода...
Как да ти кажа - с бебетата човек се ошашква... Аз съм биолог и ясно си спомням как нашия биохимик агитираше за кърмене повече и от Бу....
А когато се сдобих с бебе се шашках за всяка глупост, звънях на лекарката и слушах разни "премъдрости"... Когато детето беше на 4 години вече, един съсед ми даде да чета книга за полезно хранене и тем подобни... и изведнъж се плеснах по челото - ами аз тези неща съм ги учила, а за чий съм ги учила, като не съм свързала теорията и практиката... щото едното си е останло по биохимия, а другото по физиология, а когато дойде бебето, слушаме лекарка, 9 баби и после - що е хилаво внучето...
 newsm78

# 14
  • Мнения: 4 629
Интересно как в държавите, в които не дават сок от 40-тия ден, се справят с рахита.  Rolling Eyes А обясни ли ти каква е връзката между рахита и соковете? За първи път чувам подобно нещо.

  202uu

Тази позната вероятно няма да извади никакъв учебник или, ако ти покаже нещо то ще е от преди 20 години. Връзката между даването на сокове и превенцията на рахита е, че това е поредният мит целящ да популяризира даването на сокове сред бебетата. А каква е целта на това популяризиране идея си нямам - тъй като е доказано, че те вредят и с нищо не допринасят за развитието на бебчетата

# 15
  • София
  • Мнения: 18 679
Пълни глупости!Мисли логично - от какво са съставени соковете и кое точно в тях би допринесло за по-бързото втвърдяване на костите Thinking
А това с рахита са такива шменди-капели, че просто....По цял сват изчезнал/е, за Сомалия не говорим/, у нас - всяко десето бебе с рахит ConfusedХъм, хъм, що тъй Rolling Eyes

# 16
   Sad И нас днес ни стреснаха, че имаме рахит (ние сме на 2 мес и 24 дена) и педиатърката ни изписа дъщеря ми Алекс да взима 15 дни по 3 капки Вигантол 2 пъти на ден, за да се оправи. Попитах по какви сомптоми смята, че има рахит, отговори ми, че й е много мека главата и фонтанелата е много отворена.
Попита ме естествено дали давам редовно сок, а аз съм го  спряла преди около месец, защото от него имаше много колики, а и ме е страх от алергиите впоследствие, но това не съм го казвала на педиатърката, за да не се караме. Затова днес й казах, че пие, но по-малко и по-рядко. Тя ми препоръча да увеличим сока, защото в него имало много минерални соли- калциево-фосфорни, които са важни за рахита,а вит. Д само подпомага усвояването им. Понеже ние сме само на адаптирано мляко, попитах не са ли достатъчни тези в млякото- според нея не били.

# 17
  • Мнения: 3 926
А как по-точно провери главата, питам, защото аз мога да ти кажа как сама да провериш и да видиш дали наистина има нещо такова. Хващаш главичката на бебето с две ръце така, че дланите ти да опират в челцето максимално близо до очичките, без да ги покриват. Така пръстите ти ще обхванат главичката. Стискаш здраво пръстите навътре, към дланите, като притискаш задната част на черепа. Ако костта поддаде, все едно е пинг-понг топче, значи наистина има от какво да се притесняваш.
Дано съм обяснила добре. Да знаеш, че бебоците се сърдят много на тази процедура. Голяма фонтанела изобщо не е признак. А детето върти ли си главичката и поти ли се в тилната част и около вратлето?

# 18
  • Мнения: 2 531
Според мен те шашка за да те накара да даваш сок Mr. Green Сина ми е захпочнал със сок на 1 м., плодово пюре на 2 м. ,зеленч. на 3  и въпреки това имаше рахит 3-4месец.Това е от бързото израстване. Сега на бебата давам по-малко сок и е само на кърма лекарката ми каза да увелича вит.Д защото започва рахит и толкова.

# 19
  • Мнения: 980
Връзката между сок и рахит - едва ли.
И при нас имаше начална форма на рахит, според лекарката ни. Увеличихме вит. Д на капки.

# 20
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
и при нас така - днес ни каза д-рката  че имаме рахит, на четири месеца и половина е 6300, кърмена, без сокове, с много малко вода. сега да увеличим вигантола на три капки два пъти. и сокче да се дава. показа ми главичката отзад, че е мека, чак се стреснах защото ми сложи пръстите там и отгоре натисна - меко е. ей, няма почивка...

Общи условия

Активация на акаунт