Молба за съвет относно даване на жилище под наем

  • 4 034
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 111
Здравейте,

Обръщам се с молба за съвет към тези, които имат опит като наемодатели, а също и евентуално към представители на посреднически агенции. Ситуацията е следната - за първи път давам жилище под наем, но засега опитите ми да работя с посредници се провалят. Първо се обърнах към уж реномирана столична агенция. Дойдоха, огледаха, консултираха ме за цената и започнаха огледи. Дотук добре, но се оказа, че самите огледи са пълна загуба на време както за техните клиенти, така и за мен, защото пристигайки на оглед се оказваше, че на клиентите са им говорени неща, които не съответстват на истината - например, че има плазмен телевизор, че дограмата е PVC, при положение, че всъщност е дървена, дори имаше случай, в който бяха изкарали жилището с една стая повече. На няколко пъти се опитах да отстраня проблема, но без успех. В крайна сметка, след н-тия безплоден оглед, с тази агенция се разделихме.

Опитах с друга агенция, пак уж известна и проверена, но опитът ми беше кратък и отново безуспешен. Още на първия уговорен оглед брокерката, която уж щеше да доведе клиентка изобщо не се появи. Не отговори на обажданията ми, а от офиса им ми казаха (приблизителен цитат) "ми в последния момент е изникнал оглед на друго жилище и сме забравили да ви звъннем).

Трети и последен опит - нито един оглед в рамките на близо месец. На въпроса защо - жилището не им е приоритетно, защото е в по-нисък ценови сегмент.

Вдигнах ръце и се опитах сама да действам. Пуснах обяви навсякъде, почнаха да ми звънят за огледи, до тук ок. Преди малко се върнах от осмия уговорен оглед в рамките на девет дни, на който просто кандидат-наемателите не се появиха. Отделно, на три пъти се случва трима различни човека да кажат, че го наемат, да отидат уж да вземат пари за капарото и след това просто да изчезнат.

В резултат на цялата тази сага, губя ужасно много време и нерви. Нервите, хайде - мога да ги прежаля, но времето ми е изключително ценно, защото аз работя за себе си и цялото това безполезно разкарване ми причинява професионални неудобства. На драго сърце ще платя комисионна на агенция, но такава, която наистина си върши работата и наистина ще ми спести време. Затова се обръщам с молба да ми препоръчате коректен посредник.

Благодаря!   bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
Град?

# 2
  • Мнения: 2 111
Извинявам се за пропуска - София.

# 3
  • Мнения: 4 916
Случват се такива неща, особено с големите агенции. Пробвай с някой самостоятелен елемент или пиши за кой район в Сф става въпрос, за да може някой да ти помогне. Често има малки агенции, които работят само в определени квартали  Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 3 069
Аз имам дългогодишен опит като наемател и да ти кажа един съвет - хич не се занимавай с тези агенции. Всички наематели предпочитат да ги избегнат, защото дължат комисионна. Пусни една обява в Позвънете - частно лице дава под наем ....... или в имот.бг и само гледай. Аз първо винаги търсех частни лица и без посредници, но това са обяви кът и веднага се наемат. Внимавай с избора на наемател, не се хвърляй на първите срещнати, ако цената е разумна, няма да можеш да се отървеш, както се казва. Никой не иска да дава излишни пари на разни "брокери" и прочие паразити  Naughty

# 5
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
А като пусна обява за жилище под наем (предполагам, че се е случило в Интернет пространството), снимки постна ли? Според мен така много по-лесно ще се ориентират и потенциалните наематели. Иначе за реплики от сорта на "отивам да взема пари за капаро" и после ги няма - не виждам какво те изненадва Simple Smile

Преди време бях изключително доволна от услугите на Георги Христов от БГ Имоти във връзка с покупка на жилище. Ако искаш опитай да се свържеш с него. По-долу давам координатите му.

Успех с наемоотдаването!

Координати:
Георги Христов
Мениджър Продажби
бул. Ал. Стамболийски 34
1301 София
България
http://www.bgimoti.com
TEL: +359 950 65 25
MOBILE: +359 896 769369
FAX: +359 2 950 77 36
E-MAIL: g.hristov@bgimoti.com
 
 

# 6
  • София
  • Мнения: 1 555
Имам поглед върху нещата (майка ми е брокер) и да, за съжаление положението с големите агенции е такова. Общо взето дават лъжлива информация, губят времето и на търсещи и на предлагащите.  Аз те съветвам някоя по-малка агенция да потърсиш също, най-добре препоръчана от познати. Все пак не се отказвай от услугите на брокер и то не за друго, а за да си сигурна, че ще ти изготвят договор, който да защитава правата ти. Но пак трябва на читава агенция да попаднеш... успех ти пожелавам!  Peace

# 7
  • Мнения: 8 999
Трябва да си търпелива. Кой е казал, че като се появи нов имот на пазара и хората се избиват, за да го наемат! Има жилища, които с месеци стоят без нито един оглед. Може би цената ти не е разумна?
Друг момент - ако не искаш да си губиш времето с огледи, то по-добре е да предоставиш ключ на брокера. Така по-лесно ще се осъществяват и самите огледи, защото ще трябва да се координират само между брокера и бъдещия наемател.
Трето - добър договор може да ти изготви и някой адвокат, не разчитай, че агенцията ще се нагърби да ти предложи перфектния вариат. Те си имат стандартни договори, но много от клаузите са в твой ущърб като наемодател. По-добре се консултирай със специалист. Аз поне така правя.
Колкото до това, че идват хора и обещават да го наемат, а после изчезват безследно - какво да ти кажа! Това са рисковете на професията "наемодател".
Пусни си обява с подробно описание и приложени снимки, ако е възможно и схема с размери и разположение на помещенията в интернет. Непременно отбележи с големи букви, че наемателят не плаща комисион.
Предложи апартамента в няколко агенции едновременно.
Друго какво да ти кажа - търпение му е майката. И успех!

# 8
  • Мнения: 1 513
Пробвай да се насочиш към някоя не толкова лъскава агенция. Ние така постъпихме, с тази разлика че се обърнах към агенцията с чиято помощ го купихме преди 3г. Хората се отнесоха много отговорно ,направо им оставих ключовете и си заминах спокойна. За 10 дни вече имах наематели,капаро и депозит. Направиха снимки на жилището,консултираха ме за наема, възползвахме се от съвета им за умерен наем= постоянни наематели.
Не знам в какво състояние даваш жилището,колко обзаведено но ако си оставяш всичко както нас, най добре недей сама потърси хора за да се направи опис на оставеното,състояние и т.н. Да не стане някоя беля,ходи ги гони после.

 HugУспех ти пожелавам

# 9
  • Мнения: 2 463
Напълно подкрепям горните две мнения.
От споделеното от авторката на темата си си правя изводите,че първата агенция има много брокери,не всеки от които е добре подготвен какво точно предлага. ooooh!
При втората агенция най-вероятно се е случило и клиента им да не се е появил на насроченият оглед.Това не ги извинява,че не са се обадили на наемодателя,за да го предупредят.
Третата агенция поне не е загубила времето на наемодателя.
Когато не се използват услугите на посредническа агенция се рискува да се загуби много време,а и нерви.Просто е много трудно са се намерят професионалисти,които да свършат качествено работата,за която са наети.
Успех желая! Peace

Общи условия

Активация на акаунт