бременност и имунизация

  • 3 115
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 95
Имам такъв въпрос:Може ли по време на бременност да се слага имунизация за шарка?
Моята племенница е на 20 години,до сега не е карала никаква шарка.В момента е студентка в Дания и е бременна в 6-8 г.с.Лекарят там й казал,че трябва да й се направи имунизация /другата седмица  доколкото е разбрала/ за рубеола. newsm78Възможно ли е това?Не е ли опасно за плода?

# 1
  • София
  • Мнения: 44 098
Че тя няма ли си имунизация за рубеола...тя си е задължителна в БГ и се слага на бебетата....
Да не би за варицела да искат да й сложат...за нея съм чувала, че я слагат и на бременни.

# 2
  • Мнения: 95
Явно и момичето не е разбрало със сигурност за коя шарка става дума точно,защото ми казва ,щели да я огледат дали има белези от едра шарка/което за мен е варицела/ и ако няма/?/,да й правят имунизация за  рубеола.Но при всички положения това си е рисковано според мен ,при положение,че няма епидемия в момента там,няма контакти с такива болни.Може би мамите ,които живеят в чужбина ще се вклучат ,да ме просветлят.

# 3
  • София
  • Мнения: 44 098
Едрата шарка е вариола и не съществува от доста години... някъде бях чела, че след изчезването й заради по-едрите обриви варицелата сега наричали  едра шарка, въпреки, че до скоро се е водила дребна Simple Smile
Варицелата оставя тези  като дупчици белези, така че ако ще я оглеждат за такива - вероятно за нея иде реч...като обаче може да си я прекарал и да нямаш белези. Обаче дали си я карал се остановява лестно с кръвен тест за антитела. У нас за нея ваксина не се поставя, така че...предполагам по-точно за нея иде реч наистина.


Какви лабораторни изследвания могат да се направят?

Извършват се кръвни (серологични) изследвания за търсене на защитни антитела, които се образуват след преболедуване от варицела и остават за цял живот. Жените, в детеродна възраст, които не са сигурни дали са прекарали в миналото варицела лесно могат да установят това с тези серологични тестове. Наличието на защитни антитела в серума на изследваната жена, говори за това, че ако тя е контактна на болен от варицела по време на бременността си, то за нея не съществува риск от заразяване и усложнения (не съществува опастност за плода). Такова изследване трябва да се направи веднага без отлагане при бременна жена, контактна на болен от варицела и ако при нея липсват защитни антитела срещу варицела-зостер вируса, то тя е чувствителна към инфекцията (за нея, респ. за плода и съществува риск от заразяване). Особено внимателни трябва да бъдат бременните жени, които имат или контактуват често с малки деца (най-често от варицела боледуват децата между 2-та и 6-тата година от живота).
http://www.cibalab.com/tests/Varicella_graviditas.htm

та аз преди да си сложа ваксина бих си направила теста Wink

# 4
  • София
  • Мнения: 12 554
Не бих си сложила нито една ваксина, камо ли на шарка, по време на бременност. Макар и много малък има шанс да се разболееш.

# 5
  • Мнения: 192
Ако може да се отложи ваксината за след раждането ще е по-добре. Аз също не бих рискувала да се ваксинирам по време на бременност.

# 6
  • Мнения: 3 483
В никакъв случай!!! Хората вече децата не си ваксинират, та бременни..... ooooh!

# 7
  • Мнения: 718
Мен ме караха да се ваксинирам за свински грип по време на бременност, но не го направих. Никакви ваксини не бих си сложила, докато съм бременна  Naughty

# 8
  • Мнения: 11 003
Не бих си сложила никаква ваксина по време на бременност. Риск има, колкото и минимален да е.

# 9
  • Мнения: 1 186
Бременни и ваксини...категорично НЕ Naughty....също така и на кърмачки Naughty

# 10
  • Мнения: 991
Ваксината срещу рубеола (и срещу другите шарки) е опасна за плода. В БГ и в САЩ никой не слага ваксина срещу рубеола на жена, за която се знае, че е бременна. Даже съветват след ваксина срещу шарка да се изчака поне един месец преди да се "работи" за бременност.

Последна редакция: сб, 20 фев 2010, 01:21 от Homesick

# 11
  • Мнения: 6 713
Ваксината срещу рубеола (и срещу другите шарки) е опасна за плода. В БГ и в САЩ никой не слага ваксина срещу рубеола на жена, за която се знае, че е бременна. Даже съветват след ваксина срещу шарка да се изчака поне един месец преди да се "работи" за бременност.

Абсолютно е така! Тука дори ако се ваксинираш за рубеола, се препоръчва 3 месеца да не се правят опити за бебе, камо ли бременна да се ваксинира. ooooh! На мен пък един пишман зъболекар искаше да ми вади мъдреците в 6-ия месец, да не би станело проблем до края на бременността ми... Twisted Evil Понякога прехвалените "западните и умни" лекари, са стотици пъти по-зле от българските, тъй че изобщо да не го слушат тоя лекар.... ooooh!

# 12
  • Мнения: 4 615
Явно са сметнали, че ползата ще е по-голяма от колкото вредата, но аз и при това условие щях да пропусна в периода на бременността да се ваксинирам.

# 13
  • Мнения: 7 418
    Аз съм изправена пред същия риск.Не съм боледувала от никоя шарка досега.Но моята лична каза,че за никава ваксина не може да става въпрос по време на бременност,същото каза и небезизвестният д-р Мангъров.
    Единственото,което може да се направи това е тест за антитела.Просто да се успокоиш,ако случайно ги имаш.В София такъв тест се прави тук:
 

НЦЗПБ - сграда "Вирусология", София 1233

бул. "Ген. Столетов" 44 А

номератор: 931 23 22 (24); 931 07 13; 822 01 50;
факс: 943 30 75

# 14
  • София
  • Мнения: 39 759
Аз лично не бих се съгласила да си поставя ваксина за шарка по време на бременност.

Селма, момичето за което става дума е в Дания.

Общи условия

Активация на акаунт