Кои храни са позволени при кърмене????

  • 7 593
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Здравейте!!! Може  ли някой да ми каже какво се яде по време на кърмене, защото моето дете цялото е в пъпчици и педиатърката каза, че е от нещо което съм яла!!!! Кои са зеленчуците, плодовете, и .......... всичко останало което може да се яде и ако някой знае за сайт с рецепти при кърмене ще съм много благодарна??? знаете ли дали може да се яде мюсли, защото лекарката ми каза, че получавали колики от мюслито?????

# 1
  • Мнения: 5 401
Здравей, merilin9!   bouquet

Педиатърката не обърна ли повече внимание на тези пъпчици - къде точно се появяват, как се разпространяват, дали приличат на атопичен дерматит и т.н.? Не ти ли даде съвет какви храни да отбягваш?  Rolling Eyes Проявява ли бебето ти други симптоми на алергия?

Принципно кърмачки, чийто бебета са с доказана алергия (АД, АБКМ) спазват диета с определена продължителност, след което се захранват и следят реакцията на бебешкия организъм. Има различни варианти на въпросната диета според специалиста, който я е препоръчал, както и различни периоди за спазването й. Някои алерголози / дерматолози / гастроентеролози съветват диетата да се спазва поне месец.

Бих ти предложила да потърсиш мнение от специалист при първа възможност. Може би тази тема ще ти е от полза. Принципно храни, които трябва да избягваш, ако се докаже алергия при бебето, са:

1. Мляко и млечни продукти - прясно /най-мощно/, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;

2. Яйчен белтък - твърдо сварен жълтък може да се яде, но най-много един на ден, като се следи бебето. Не се въвеждат две неща едновременно!

3. Риба и черупчести - може хек, по-късно.

4. Цитруси - портокали, киви, лимон ... - мандарините са най-безобидни, но все пак...

5. Ядки - особено фъстъци

6. Храни, водещи до освобождаване на хистамин, други биогенни амини - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./

7. Мед /заради полените/

8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб.

9. Шоколад, какао, кафе

10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин

11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н.

Важно е да наблюдаваш детето - дали проявява някаква реакция след определена храна, която си консумирала. Помисли дали си приемала някои от тези чести алергени - понякога след натрупване на "проблемни" храни, може да се получи реакция.

Ако бебето е здраво, кърмачката може да приема всички храни, които да й осигурят балансирано меню, спазвайки правилото на умерена консумация - никоя крайност не е полезна!  Wink

Успех!   bouquet

# 2
  • Мнения: 147
Аз ям всички тези храни без цитрусите...........но незнам към кои от тях може да е алергичен. педиатърката ми каза, че били пъпчици отпретопляне,но в нас е 20 градуса и детето е с къс ръкав и боди -как може да се е претоплило????? Незнам какво да правя. пъпчиците са малки червени, но са много.....по скоро искам да питам кои храни са подходящи за кърмачките, а не кои не са????

# 3
  • Мнения: 2 981
Мерилин, всички храни по принцип са подходящи за кърмачките, освен в случаите, в които се е проявила алергия или чувствителност при бебето, както е писала Бръмбазела. Ако няма такава официално поставена диагноза, няма защо да се лишаваш от каквато и да било храна.

Алергична реакция така с лека ръка не може да се диагностицира - детето може да е алергично не към храната ти, а към шампоана ти, примерно, или към бебешката козметика - затова се правят наблюдения, тестове и т.н. Не става само с поглед.

Малките червени пъпчици по тялото може наистина да са от претопляне. Къде са по тялото пъпчиците? Кога се появяват, бързо ли изчезват? Детето завито ли е с нещо, или само по къс ръкав го държиш?

А, и още нещо - не се получават колики от мюслито. По принцип няма списък на храни, които да предизвикват колики у всички бебета, всяко дете е различно.

# 4
  • Мнения: 147
Вчера  бях на лекар и ми казаха, че няма нищо притеснително, все пак ви благодаря за съветите!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт