Удряне на гърда и бучка

  • 5 411
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 277
Здравейте!
Днес сутринта при игра с мъника мъжът ми го остави по-рязко върху гърдите ми, при което ме позаболя едната гърда. До обяд се образува бучка на тази гърда и е доста болезнена. Въпросът ми е дали може да има връзка между удара и бучката? Не знам какво да правя и как да разбера дали пък не е запушен канал. Дали да вземам лецитин? Лецитинът е съвместим с кърменето, нали? Ако не премине проблема до утре, към какъв специалист да се обърна - мамолог ли?
Благодаря предварително за отговорите!

# 1
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравей!

Напълно възможно е след механично притискане, каквото може да е бил този удър, да се получи запушване на каналче.

Може да опиташ да третираш мястото по следния начин:
1. загрява се мястото с топъл компрес или пък горещ душ или гърдата се потапя в съд с топла вода (но е добре да се внимава да не е прекалено горещо, за да не се изгори);
2. лек, кръгообразен масаж (най-вече на засегнатото място) от основата на гърдата към зърното;
3. слага се бебето да суче от засегнатата гърда или пък се изцежда (но бебето е много по-ефикасно), като може едновремено с това да се прави отново масаж.
4. след кърменето или изцеждането, се слага хладен компрес, който да облекчи.

Лецитинът е хранителна добавка и е напълно съвместим с кърменето. По принцип се препоръчва при запушване на канали и образуване на бучки, но това е по-скоро при често повтарящи се такива. Вариант е да третираш засегнатото място сега и ако не даде резултат до утре, да си вземеш лецитин да пиеш. Схемата е следната:
    * 2 до 4 х1,000 или 1,200 на ден докато изчезнат буците и запушванията (зависи колко е тежко положението). По принцип при лецитина е много малко вероятно предозирането (при прием над 50х1,000 мг капсули)
    * После се намалява по 1 на всеки няколко дни (например 2-3 дена пиеш по 2, после 2-3 дни по 1).
    * Като остане само 1 дневно, се пие още седмица-две за профилактика.

Важно е също повече почивка и спокойствие, ако е възможно. Би било хубаво, ако може мъжът ти да те отмени малко в домакиската работа, а ти да се погрижиш за гърдите си и за бебето.

По принцип, ако бучката не се разсее утре други-ден и имаш съмнение, че може да не е само от запушен канал, а някаква друга травма от удара, може да отидеш да те погледне личния и той да те насочи към специалист.

В случай, че мястото се зачерви, чувстваш го като натъртено, боли те и започнеш да вдигаш температура, а нещата, които ти препоръчах по-горе, не работят, е добре да се обърнеш отново към лекар.

Надявам се нещата да се успокоят и утре бучката да я няма. Ако нещото те притеснява, пиши.

Поздрави

Последна редакция: нд, 07 мар 2010, 21:42 от Бу

# 2
  • Мнения: 1 277
mimsat, благодаря ти много за изчерпателния отговор!   bouquet
Ще пробвам всичко, което си ми описала. Дано има бърз ефект. Ще пиша как се развиват нещата.

# 3
  • Мнения: 1 277
Да се отчета как вървят нещата с бучката в гърдата. Вчера бучката "слезна" от под мишницата към зърното. Днес като че ли не се напипва толкова ясно, но си има нещо твърдо и подуто и доста си понаболява. Продължавам с описаните неща. Лецитин не съм вземала още и се чуда дали пък да не си пия за всеки случай  newsm78

По време на кърмене удачно ли е да се прави мамография при нужда? Майка само ми повтаря от 3 дена да си направя.

# 4
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравей,

явно нещата се развиват добре. Хубаво е да продължиш с мерките, щом имат резултат. Важно е да се махне бучката и да се почувстваш комфортно. Няма проблем да вземеш лецитин - вероятно ще подейства добре в тази ситуация.

Принципно няма проблем да се отиде на момограф, но за да има смисъл, трябва мамограмата да се разчете от лекар, който има опит с лактиращите гърди, тъй като те са по-особени като структура от непроизвеждащите кърма.

Надявам се утре да ми пишеш, че вече се чувстваш много по-добре и бучката я няма.

# 5
  • Мнения: 1 277
Това за лактиращите гърди и мамогрмата не го знаех. Явно заради това се препоръчва преглед при мамолог 6 м. след спиране на кърменето. Аз по-скоро мислех облъчването да не влошава качествата на кърмата.
Вече нещата са досто по-добре при мен - болката е едва доловима, а бучка като че ли се разнесе. Но ще продължа още ден-два с компресите и масажите. mimsat, отново ти благодаря за помощта   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт