ПЪРВОКЛАСНИ страсти - тема 6

  • 41 261
  • 755
  •   1
Отговори
# 555
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
ох, хубаво ги говори господинът /не му запомних титлите/, наистина тука повечето казваме "чета". A аз лично съм възмутена че трябва да благодариъ. Понеже дариъ не е като даря. И как може "да даря" и "благодариъ"! Губи се смисъла на думата.

Потъмняването не ми е трън в очите, а осакатяването с правоговора...., който за мен в случая е много крив...

ПС Анда мерси за обяснението!
и аз за подобно помнех, но не посмях да напиша, понеже не ми се връзва с пиюка - 5 звука.. явно грешка...

# 556
  • Мнения: 5 877
П.С. "пиюка" дума няма. "Пиука" се пише, освен нещо БАН тотално да са объркали междувременно.

П.П.С. Мисля да оставя детето си в блажено неведение по въпроса колко букви има "ю" и "я" и кога. Затова пък се опитвам да му обясня къде да слага запетайки (общо взето като беснея пред него по адрес на студентите си, които още не знаят).

# 557
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
дам... мен значи не ме чети Simple Smile

# 558
  • Варна
  • Мнения: 5 546
дам... мен значи не ме чети Simple Smile

По тоя повод си мислех, че ако дойдат мен да ме изпитат по писане не се знае как ще го докарам въпроса с правописа и пунктуацията.

# 559
  • София
  • Мнения: 4 027
Ще напиша сборниците по математика, които ни препоръча госпожата:
"Часът на математиката"
"Задачи по математика за бързоуспяващи ученици за 2клас"
"Европейско кенгуро"

Не знам дали са добри, надявам се някой тук да сподели мнение за тях, и евентуално и  други сборници -  за дечица , които обичат математиката.

Това с ю и я е най-безсмисленото нещо дето учиха тази година ooooh!

# 560
  • Мнения: 5 877
Извинявайте, момичета, ама сте цвете в сравнение с едни девойки и младежи, дето искат да ми стават колеги-преводачи.
Както им обясних, писател неграмотен може, преводач неграмотен - изключено.

При това си отделих цял ден да им обяснявам правилото за подчинените изречения - нещо, което се учи в шести клас. И пак курсовите им работи са една пунктуационна юфка.

# 561
  • Мнения: 4 204
дам... мен значи не ме чети Simple Smile

По тоя повод си мислех, че ако дойдат мен да ме изпитат по писане не се знае как ще го докарам въпроса с правописа и пунктуацията.
Е, то и на всички шофьорки ,ако ни направят теоритичен изпит ще изгърмим.
Идеята за ученето е друга. Не всичко ще запомнят децата, то е ясно, по-важното според мен е да разбират какво учат.

# 562
  • Мнения: 5 877
Децата в първи клас е добре да овладеят основите на правописа - изречението започва с главна буква и завършва с точка, удивителна, въпросителна или многоточие. Като не знаеш една дума как се пише, първо си я казваш наум бавно, после проверяваш какви близки нейни думи знаеш (или други форми на същата дума). "Шоколад-шоколади" и пр. Ако се научат да пишат правилно представките като "из", "през" и "над", ще са преизпълнили плана по моему.
Фонетична теория просто няма да им трябва.

Логиката ми е детето да научи няколко прости правила, но да ги знае добре.

# 563
  • Мнения: 21 455
Ще напиша сборниците по математика, които ни препоръча госпожата:
"Часът на математиката"
"Задачи по математика за бързоуспяващи ученици за 2клас"
"Европейско кенгуро"
Втората е много добра, а третата съдържа задачи от едноименното състезание. И двете са предназначени за деца, които обичат математиката и/или се подготвят за състезания. "Кенгурски" задачи от последните години има свободно в мрежата (обажда се габровската ми кръвMr. Green), така че може и да не купуваш последната. Peace

# 564
  • Бургас
  • Мнения: 675
ох, хубаво ги говори господинът /не му запомних титлите/, наистина тука повечето казваме "чета". A аз лично съм възмутена че трябва да благодариъ. Понеже дариъ не е като даря. И как може "да даря" и "благодариъ"! Губи се смисъла на думата.

Потъмняването не ми е трън в очите, а осакатяването с правоговора...., който за мен в случая е много крив...

ПС Анда мерси за обяснението!
и аз за подобно помнех, но не посмях да напиша, понеже не ми се връзва с пиюка - 5 звука.. явно грешка...

Проф. Куцаров е ректор на ПУ "Паисий Хилендарски". Някога, когато  беше зам.ректор, ми е бил преподавател, макар и в друг университет. Идеите му може и да са крайни, но е наистина признат в своите среди. Лично аз съм научила доста от него. Може би му се иска да е реформатор или пък като достигнеш един връх ти се присква да поучаваш всички.  Simple Smile Времето ще покаже, но нищо чудно да бъдем съвременници на някои от езиковите реформи, за които говори професорЪТ. Grinning

# 565
  • Мнения: 505
desi_max , нещо такова http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=22010 предполагам ще ти свърши работа.В момента ги печатат и към края на месец май ще са по книжарниците.
EliG и аз искам нещо такова, дано не забравя в края на май да проверя. Благодаря ти.   bouquet

# 566
  • у дома
  • Мнения: 7 154
EliG , Часът на математиката не съм го виждала и нямам представа ,другите два са добри,но Дидева те е ориентирала за Кенгуруто-издават я всяка година със задачите за съответната година от 1 до 12 клас...В пръви клас работили ли сте със сборника за бързоуспяващи ученици-този за втори е аналогичен,само че е със задачи за втори клас...

# 567
  • Мнения: 1 159
Анда,Маншон ми е любим,даже си пазя моята книжка от детството,може и да му я предложа...скоро открих анимационно филмче по книгата и съм го свалила,но не е гледано още  Grinning ...дажи и от мен поне,защото до края на май ми е доста натоварено и нямам време за нищо...
Aко имаш възможност,дай линк към това филмче!Озвучено ли е на български?И на мен ми беше любима тази книжка,сега и Макс ги е харесал тези смелчаци! Hug
Децата в първи клас е добре да овладеят основите на правописа - изречението започва с главна буква и завършва с точка, удивителна, въпросителна или многоточие. Като не знаеш една дума как се пише, първо си я казваш наум бавно, после проверяваш какви близки нейни думи знаеш (или други форми на същата дума). "Шоколад-шоколади" и пр. Ако се научат да пишат правилно представките като "из", "през" и "над", ще са преизпълнили плана по моему.
Фонетична теория просто няма да им трябва.

Логиката ми е детето да научи няколко прости правила, но да ги знае добре.
  202uu

# 568
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
За първи клас не го харесах за бързо успяващите и не го взех.
За втори ако е същия, може би като нещо допълнително.
Не ми е това представата за задачи - малко, тънко и главно логически. Очаквам техника и много писане Simple Smile

И аз мисля, че малко, но добре научено е супер формула Simple Smile

# 569
  • у дома
  • Мнения: 7 154
Ние за бързоуспяващите си работим допълнително,в училище и по ЗИП -математика си работят с други - и да,той е точно тип задачи ,които се дават на състезания...
desi_max - не съм го гледала още ,но мисля че е озвучен на бг,ще погледна след малко...честно казано изобщо нямам спомени откъде съм го сваляла,ще се опитам да го намеря.
Проверих,не е озвучен,със субтитри е и честно казано качеството не е добро... от тук съм го сваляла http://DMCA-removal-from-Google/details.php?id=49917

Последна редакция: вт, 11 май 2010, 20:09 от svetlaem

Общи условия

Активация на акаунт