ПЪРВОКЛАСНИ страсти - тема 6

  • 40 726
  • 755
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 6 031

Четенето е интимен процес, то е любов и удоволствие.
Да се мери количествено е все едно някой да засича с хронометър приятелски разговор. Ами един път си говорите бавно, друг път бързате да избърборите всичко. Ако ти засичат време, ще забравиш и удоволствието, и дори темата на това, което четеш.


Анда, това страхотно ми хареса!   bouquet

# 676
  • Варна
  • Мнения: 5 530
На нас даже ни казаха средна успеваемост на класа за български, математика и роден край на база изходните нива. Ще ги покажат във вторник на който иска да ги види.
Учителката и част от майките бяха безкрайно възмутени, че няма да има оценки. Какво щяло да стане в 4-и клас?
Нямали право да оставят никого да повтаря, а след 4-ти клас до 8-ми клас е разрешено да се преминава от един в друг клас с една двойка. Това беше изтъкнато като причина децата да са тотално неграмотни в по-горните класове.

# 677
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Учителката и част от майките бяха безкрайно възмутени, че няма да има оценки. Какво щяло да стане в 4-и клас?

Оо това го чух и на нашата родителска среща.

Анде моите съболезнования! Hug

Ние четири дни бяхме на Рибарица. Марти се наигра поне. Ще имат изходно по БЕЛ, но не съм я занимавала с нищо. Оставих я да се наиграе на въздух.  Времето беше добро, само днес вече стана много студено и дъждовно. Не ставаше за игра навън, но ние и след обяд си тръгнахме.

# 678
  • Мнения: 5 877
Благодаря за съболезнованията на всички.

Нашата учителка пък е на моето мнение, че е важно да се запази любознателността на децата, интересът им, а оценките само пречат в това отношение. Ако във втори клас една учителка не може да учи децата на грамотност, без да ги плаши с двойки, това говори много зле за нея според мен.

# 679
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Да, оценките ако са им проблема, каква им е работата? Simple Smile И аз мисля като Анда.

Пък таз' причина как я измислиха Wink - бъдещото положение трябва да е подействало за отрицателно време преди години...  Това дето го въведоха да се минава с двойка като студент, е много интересно наистина. Но пък пести пари Simple Smile

За учителите не знам, но за родителите още преди първи клас стои въпроса интелект и интелегентност или начетеност ще гонят. Образованието и принудата са несъвместими според мен.


# 680
  • Мнения: 5 140

Четенето е интимен процес, то е любов и удоволствие.
Да се мери количествено е все едно някой да засича с хронометър приятелски разговор. Ами един път си говорите бавно, друг път бързате да избърборите всичко. Ако ти засичат време, ще забравиш и удоволствието, и дори темата на това, което четеш.


Анда, това страхотно ми хареса!   bouquet

и аз съм напълно съгласна с това  Peace Hug

# 681
  • Мнения: 1 159
В нашия случай - защото директорката разбира от педагогика, колкото аз от ядрена физика.
Поне ни бяха спестени тези глупости със засичането на време.

Четенето е интимен процес, то е любов и удоволствие.
Да се мери количествено е все едно някой да засича с хронометър приятелски разговор. Ами един път си говорите бавно, друг път бързате да избърборите всичко. Ако ти засичат време, ще забравиш и удоволствието, и дори темата на това, което четеш.


 smile3501Анде,толкова се радвам на твоите постове!Не знаеш колко ми е приятно и в точицата...
И на мен ми е непонятно за какво са им оценки на тези родители!Само объркват децата с тях!Всъщност,от 15.09. ще има ли оценки за нашите второкласници?
Наистина 4 дни остават!Кога мина тази годинааа...

# 682
  • Мнения: 3 034
При нас и да е имало някакви изходни нива, тестове или каквото и да било, госпожата не го е направила на въпрос. Според нея излишната паника не е в полза на никой. Каза, че периодически си ги проверява децата и не са необходими специални контролни, тя си следи класа през цялата година. То ние и разбираме за това, тъй като почти всяка седмица се подписваме под някое контролно, което се връща обратно. Оценки няма. Учителката на Марена е против тях и не ги използва.
Четене за норматив не ме въодушевява, надявам се да няма. А пък и факта, че някое дете чете по-бавно не е показателен, че то не осмисля прочетеното. Не виждам какво точно показва бързото четене.

# 683
  • Sofia
  • Мнения: 8 221


 Ако във втори клас една учителка не може да учи децата на грамотност, без да ги плаши с двойки, това говори много зле за нея според мен.

Абсолютно съм съгласна. Peace
При нас обаче някой родители реагираха много странно като нямало оценки как щели да стимулират децата да учат. Rolling Eyes

# 684
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
ох, ако ползвах емотикони и аз щях да се оцъкля едно хубаво... то ученето не е самоцел...
И аз в последно време се дерзая от едни подобни наблюдения над ученето и родителско-бабината намеса, но гледам да не ги мисля, че тръпки ме побиват.

# 685
  • Мнения: 4 204
Четене за норматив не ме въодушевява, надявам се да няма. А пък и факта, че някое дете чете по-бавно не е показателен, че то не осмисля прочетеното. Не виждам какво точно показва бързото четене.

Съгласна съм с теб. В нашия клас не са правили такива нормативни проверки. Междувпрочем в началото, когато се учеше да чете Сами при непознат текст не запомняше нищо от първия път. Така че,Да, скоростта няма абсолютно никакво значение. Всеки добър учител и без хронометър може да прецени,ако едно дете има сериозни затруднения в четенето и да му обърне внимание.

# 686
  • Варна
  • Мнения: 966
Здравейте мацки,

Нашите изходни нива минаха - бълг., математика и роден край. Вики има отличен и на трите. По мателатика материала е приключен, по бг май имат още малко. Общо взето не знам какво правят в момента в това училище, май само ходят така колкото да са там. Тържеството ни е на 22 в събота и приключва учебната година. Бързо мина. Ще ни останат тренировките само. То добре, че са поне те, че му е скучничко вкъщи на милия. Какво ще го правя цяло лято направо незнам. Кара ме да играем на разни игри обаче много се сърди и аз направо издивявам  Mr. Green

# 687
  • Мнения: 5 140
Нашите изходни са тези дни, както и "бързото четене" за някакво време трябвало да прочетат 30 думи. Ния е стресирана, много се е насмела, и ми вика амаааа аз не съм картечницааааа, не обичам да чета бързооооо, щот не го разбирам  Confused Довечера ще видя какво ще ни говорят на родителската среща.

# 688
  • Мнения: 4 967
То бързото четене няма нищо общо с разбирането. В смисъл, няма да ги питат после какво са разбрали. Успокой детето. Hug Иначе като цяло идеята е адски тъпа. И моето дете като се старае да бърза пропуска смисъла...

# 689
  • Мнения: 5 140
То бързото четене няма нищо общо с разбирането. В смисъл, няма да ги питат после какво са разбрали. Успокой детето. Hug Иначе като цяло идеята е адски тъпа. И моето дете като се старае да бърза пропуска смисъла...

Бети тя по принцип го казва, че за да разбереш нещо от написаното трябва да се чете бавно. И в този ред на мисли съм напълно съгласна с мнението на Анда.  Hug
Аз вярвам, че Ния ще се справи, но ми е притеснено, защото тя ще се притеснява.

Общи условия

Активация на акаунт