(Био) зеленчукова градина 2

  • 108 079
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 26
                   Вес ,  Cry Няма нищо -само са набъбнали стръкчетата.
    Вече ще ги садя в пясък /дано "магията" им е дала сили/ и ще ги захлупя с пластмасови половин -бутилки.
  Да се похваля - накиснала съм стръкове коприва в един леген.
  Утре ще прецедя и ще поливам цветята . Дано им повлияе добре.
    Имам си и босилек на две листенца. Да разсаждам ли?
    А личито упорито расте - напук на мен http://media.snimka.bg/6113/018481384.jpg

# 706
  • Мнения: 465
И моят босилек беше на 2 листенца,но го изкълваха едни черни косове с червено на крилцата.Ще купувам разсад и за него.
Посях снощи преди дъжда лененото семе-повърхностно.Добавих грах-по 2 бобчета през 5 см,поръсих с рохкава почва.Не смея да притъпкам с длан,че става на кора почвата.
Лененото ми семе е от маслодайния вид.Счуканo го добавям в салата или като меся хляб.То притежава същите аминокиселини Омега3-6-9 като рибеното масло.Пише,че не бива да се мокри семето,не се рати ,че става слугаво и залепват зрънцата.
Миме на белите праскови лесно се отделят костилките,нали.По-дребнички са,но ароматни.Дали пък с някаква цел не садеше баща ми люцерна и детелина под дръвчетата?
Мари66-разкажи повече за личито.Само плодовете му гледам в магазина.Моето киви 2-ра седмица не надига пръстта,но и в сънищата си виждам как се пресягам и късам ли късам.
Лавандулата е до коляно висока,ДедоLaughing

# 707
  • Мнения: 28
Вес-да така е-вкусна е прасковата и доста едра и сочна.Това за люцерната е доста интересно.Вмомента има едно коренче фий и смятам да не го махам.Смятам че ще върши същата работа като люцерната.Благодаря ти че си отговорила по моя въпрос  bouquet
Голяма горещина днес голямо чудо.Засадих си прословутите Роми-50 корена общо във 5 дълги реда от по 10 метра долу- горе.Сега остана патладжана и него да засадя,той си седи в едно трапче в парника ,седи си така от преди три седмици -нищо му няма.Сега пак ще отравям и ще засаждам.
За сега толкова.
Вйе днес какво правихте колеги? Hug

# 708
  • Русе
  • Мнения: 11 924
  При нас сбор, гости, нищо не свършихме, само поокоисихме гората. на връщане, щахме да минев да ви видим мими, ама бях вече много изтощена.
  Прехвърлихме от лозето малини и аронии, но няма да ги бъде. Прасковата, кояго сложихме тази година - болничка. Обаче крушката - една пръчка, а цъфти.

# 709
  • Мнения: 30
Вчера сях боб на новата градина, разсаждах домати и тиквички. Днес влачихме тор, кравешки, разсадих стотина камби, поливах, косих и др. За тази седмица приключвам!

# 710
  • Мнения: 902
Как се справяте с коларадските бръмбари? На ръка ли ги събирате? Предполагам другото е да се пръска.

# 711
  • Мнения: 4 586
Колорадските бръмбари не обичат тикви. Тук там сеех по някоя тиква, каквато ще да е. Милините на тиквичките за пържане са най-къси, останалите тръгват да завладяват картофите и ги потискат в сянката на листата си. Не изчезват съвсем, но се траят. Спрях да гледам картофи заради един червей, бледо кафяв, с хиляди крачета. Правеше дупки в картофите, не много, то една стига. После картофът правеше коричка и на стените на тая дупка, та ставаха само за варене.
Иначе с химия най-ефективен ми се вижда банкол. Пръскат се преди здрачаване. Мори малки и дърти, получават разстройство и стават сплеснати като хартия. В рамките на 5-10 часа ефективността е видима.

# 712
  • Мнения: 28
Вълк-и аз сях тикви близо до картофите Peace.Незнаех, че тиквите пъдят бръмбара.Картофите са ми около 7-8 гнезда колкото да красят градината.
Сега ще сея тикви и около патладжана.
Прегледах каисийте за плод-нямат Confused.Копър обаче има бол.Остава и краставиците да родят бол и хайде за кисели в буркана.
Имам и малко динено семе-да взема да засея и дини .Все ще родят нещо.И аз ги обичам киселки за зимата Mr. Green

# 713
  • Мнения: 7
Здравейте!Събота и неделя съм без нет и чак сега ви чета GrinningПотрудихме се всички в името на градинарското хоби,жегите не ни спряха.Аз лично,засях корнишоните/ако някой има впечатления от сорт Левина,да сподели.../,засях още моркови,плевих много ooooh!Картофите са ми тръгнали ,но заедно с тях и коларадските бръмбари #2gunfireЖалко,сега научих за тиквите да са близко до картофа,но мойте са в другия край на парцела...
еkspowoman-" Трапезица"  по картинката на пликчето  ми изглежда добър сорт.Зайнтригуваме още в началото когато започнах да засявам за разсад.Моля те пиши по-нататък за качествата на -Трапезица.Като узреят доматките също пиши-да кажеш вкусовите качества.
Следващата година искам от този сорт да засявам домати но ще почакам да видя твоето мненйе. Hug
Мими,ще докладвам  видим Grinning А Идеал,за хапване в шопски салатки,ще посадя Peace

Последна редакция: пн, 03 май 2010, 16:36 от ekspowoman

# 714
  • Мнения: 7
Цитат
И морковчета, и малки, зелени или узрели динчета. Резливички и студени, с хрупкава коричка.
Вълчо,браво!Много добре си допълнил!Аз не можах да зацепя на кое викаш "динчета" EmbarassedПрощавай,ама разясни ми Embarassed!
И пак към тебе Вълчо
Цитат
Всяка вечер, като си погледна кайсиите ми се скофтя, че има цели клончена с изсъхнали листа.
Мойта прасковка е по същия начин.Дано се оправи!Като се сетя миналото лято що вкусни прасковки роди,а сега само пет клона са се облистили,другите си останаха пръчки #Cussing out

# 715
  • Мнения: 28
ekspowoman- нали може и аз да отговоря на двата въпроса Flutter
Динчета-представляват дребни дини.Те се обират последни след като вече са се народили едрите дини.Малки са-колкото малка детска топка Grinning.
А за сухите клони по прасковата-предполагам, че са измръзнали през зимата и затова няма листна маса по тях(аз така мисля де Rolling Eyes).

# 716
  • Мнения: 4 586
http://agrosaveti.com/agro/ovostarstvo/711-rezitba-praskovi.html  Бе тука има една статия, но не и разбирам много. въпросът е тия клони дали са измръзнали и изсъхнали. Щракай с ножица открая, да видиш дали са изсъхнали. То вече е крайно време, ако са живи да са разлистени. Бяха ли напъпили преди сланите? От сланите ли са останали без листа, или тая пролет не напъпиха изобщо? Сухото се реже с овощарско триоонче, аз режа с ножовка. Първо зарязвам отдолу, после режа срещу него отгоре надолу. Срязаното замазвам с блажна боя, да не прониква влага в пукнатините навътре в дървесината. Някои ползват градинарска замазка, продава се в кутийка в цветарските магазини. Дядо ми мажеше с овче лайно.

# 717
  • Мнения: 28
Вълчо -полезен линк,покрай него прочетох за поповото прасе.
Преди две седмици като прекопавах парника разрових едни ларви ,който ми заприличаха на попови прасета ама не бях сигурна.Не знаех че се развъжда чрез ларви.Голяма част от тях изтрепах, бяха колкото малки мравчици.Може и да е останало нещо.Догодина ще местим парника на друго място.Представям си ако наторим есента на пролет какво ще заваря в почвата.

# 718
  • Мнения: 120
Да се включа и аз с отчет. Чесъна ми е поникнал- вече е към 7-8 см.Всички ягоди са ми се прихванали. Единия ред садих диви ягоди, взети от пътя и пренесени на 100 м в градината.Много са свежи и дори една имаше малко цветче. Направо се развълнувах ,като го видях. Laughing Насадих си арпаджика. Дано ми поникне.Май е късно за садене на картофи- но разкопавам по малко, че е една прерия.Планирала съм и няколко корена доматки- дай Боже да има за салатка.Какво не се садеше до доматите- май картофи?А картофите, може ли до ягодите?Ох, обърках се Embarassed

# 719
  • Мнения: 30
 healthi , къде градинарстваш? Огледай съседите и прецени дали е късно за картофи. В Троянско и днес сееха тази култура. И за другите ти култури ми се струва, че е късно, но всеки гледа през своята призма. Тук на моя баир е хванала една суша, страшна работа! И в Априлци е същото, а уж живея в Балкана!
mimi_vi2, и аз имам същите проблеми с тези прасета, правят тунели и прегризват младите стръкчета, отгледани с толкова труд!
Сега е най-усиления сезон, не падайте духом, приятели! Въпреки мускулната треска, трябва да заредим градините, за да се радваме на чудесна реколта! Слагам във всяко ъгълче семенце, пошепвам добри думи и чакам...
mimi_vi2 , освен семенца, ако имаш и малко свободна земя, около 1 дка, свирни! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт