петиция в подкрепа на българските озеленители

  • 1 822
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 55
Моля ви помогнете да подкрепим ландшафтните архитекти в България! http://bgpetition.com/landshaftna-arhitektura/index.html
Специалността Ландшафтна архитектура се изучава 5 години и е позната от повече от 60 години, много от красивите български дворове и паркове са дело именно на тези специалисти, а сега се опитват да наложат ограничения на дейността. Благодаря ви!
п.с. за съжаление срока е до утре, тъй че моля ви, побързайте!

# 1
  • София
  • Мнения: 690
Подписах се. Стискам палци!  Peace

# 2
  • Мнения: 4
Голяма глупост. Нищо не разбрах. Някой иска нещо но какво точно иска така и не става ясно... Някакви членове от закони се размятат насам-натам... Глупост голяма...

# 3
  • Мнения: 1 849
Странно нищо не се е обсъждало в блулинк?
А нямаше ли да протестират срещу решението на Фадъкова проектите за софийските паркове да бъдат изработени от турски ландшафтни архитекти?
До колкото си спомням шеф на тяхната организация е Мария Самарджиева? Или и те имат хиляда организации... ooooh!

# 4
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Значи, ако искате хората да ви подкрепят, напишете ясно и конкретно какво точно се случва и срещу какво протестирате. Познавам донякъде специалността, както и работата на "озеленителите" (все пак те бяха "каймака" на Лесотехническия университет преди години, сега не знам) и съм много склонна да ги подкрепя, стига по-ясно да се разясни ситуацията. С тези членове и алинеи много малко хора ще ви разберат. Едва ли очаквате хората да познават изтънко закона, който цитирате.

# 5
  • Мнения: 55
За съжаление сте прави, че е много объркано и неясно  Sad хората, които са го писали явно се стремят към подкрепа само от запознати с проблема, което е адски неправилно според мен.
@migito пуснато е писмо до Фандъкова по въпроса, но се чака все още отговор.... дано го дочакаме!
              Моля те, кажи ми кое е "блулинк", че явно с познатите ми не сме запознати. - намерих го кое е ... мерси Simple Smile

Последна редакция: ср, 24 мар 2010, 10:10 от ylitha

# 6
  • София
  • Мнения: 17 301
Хем мъжът ми е ландшафтен архитект, хем съм в час, хем нищо не разбрах от тая петиция.
Може ли с две думи - какво се опитват да ви вземат като право?

# 7
  • Мнения: 55
Общо взето искат да ни вземат правото на пълна проектантска правоспособност т.е. да нямаме право самостоятелно да проектираме каквото и да било, а задължително да сме в екип с архитект или инженер. Най-общо казано, когато проектираме зелена площ да искаме съгласуване с архитект, който учи 1 семестър нещата, които ние учим 5 години?! Говори се и че ще се появи специалност "Архитект, хоризонтална планировка" , който ще проектира алейната мрежа и въобще плановата композиция на обекта - неща, които са изцяло в нашата компетенция.

# 8
  • София
  • Мнения: 17 301
Дааа, щуротия е. Още ги е яд архитектите, че вече сте в тяхната камара, а не в инженерите  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 55
Честно да ти кажа не познавам колега, който да е искал да сме при тях! Нали ти е ясно, колко пари ще им паднат, ако само трябва да съгласуват проект по който не са работили - пари за подпис  Confused във време на криза всеки си търси работа и доход, но защо трябва да е на чужд гръб?! И то на на гърба на хора с които ще работиш и след като кризата отмине ... Close

# 10
  • София
  • Мнения: 17 301
Ами да, съгласуването с подписче е най-сладката работа  Tired

# 11
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Общо взето искат да ни вземат правото на пълна проектантска правоспособност т.е. да нямаме право самостоятелно да проектираме каквото и да било, а задължително да сме в екип с архитект или инженер. Най-общо казано, когато проектираме зелена площ да искаме съгласуване с архитект, който учи 1 семестър нещата, които ние учим 5 години?! Говори се и че ще се появи специалност "Архитект, хоризонтална планировка" , който ще проектира алейната мрежа и въобще плановата композиция на обекта - неща, които са изцяло в нашата компетенция.
За това ви подкрепям на n! процента!!!
Аз съм завършила "механична технология на дървесината" и за да придобия правото на проектант, трябва да изпълня в пъти повече условия от човек, който учи във ВИАС. Абе какво толкова им бърка в здравето тоя ЛЕсотехнически университет. НАвремето, че бяхме най-богатия ВУЗ бяхме (благодарение на ловните стопанства). Сега дали е така не знам, ама много хора се точат за ЛТУ-то и неговите специалисти.

# 12
  • Мнения: 55
За заинтересованите: подписката се удължава до вторник  Grinning

# 13
  • Мнения: 1 849
много хора се точат за ЛТУ-то и неговите специалисти.

За това може да се поспори...
Аз лично не съм прокопсала с образованието си там... и не съм била тройкаджийка.

# 14
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
migito
друго имах в предвид (в смисъл, че окрупняването на университетите, ще изглади като с ютия специалностите), ама нейсе!
И аз не съм прокопсала, ама то не всеки е роден да прокопса, нали знаеш (въпреки много добрия си успех)
! И въпреки всичко не смятам, че специалността ми е лоша...

Общи условия

Активация на акаунт