КОЗУНАЦИ - 2 тема

  • 82 140
  • 805
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 14
Здравейте! Тази година реших да опитам да направя домашен козунак. От известно време чета във вашата хубава тема и събирах идеи кое как да направя. Избрах си рецептата на max-mama за бързия козунак. И снощи направих първия си опит /заради което си легнах в 3 през нощта, ама с малко дете нямаше как да започна по-рано/. Козунакът правих ръчно /само в началото замесването направих с миксер, видях че някои от вас практкуват и така/. Резултатът е този http://media.snimka.bg/5859/017973149.jpg и този http://media.snimka.bg/5859/017973150.jpg. На външен вид изглежда чудесно. Още не съм го разрязала, че мъж ми още спи.

Имам само няколко въпроса към max-mama, понеже намерих две нейни рецепти:
- на едното място в рецептата пише 180 мл прясно мляко, а на другото 250 мл прясно мляко
- на едното място пише 90 мл мазнина, на другото 75 мл мазнина.
Останалите продукти нямат разлика.

Като започнах замесването видях, че приготвеното брашно от 600 грама няма да ми стигне и в крайна сметка ми отиде повечко, може би към 800 грама като гледам какво е останало в пакета. Но в крайна сметка увеличих прясното мляко малко и може би заради това ми пое повече брашно.

Много благодаря на всички, които споделяте тук. Много ми помогнаха идеите ви  Hug

# 91
  • София
  • Мнения: 1 312
Ами нали обикновенно се слага едно кубче жива на 1 кг,брашно и аз се нагаждам със сухата /но досега на д-р Йоткер и там си пише че 1пакетче е за о.500гр брашно ясно и точно  -немска работа/ а тази френската....обърквация ми направи....

# 92
  • София
  • Мнения: 7 912
А сега помагайте Sick  ,че закупих френска мая- saf-instant и на пакетчето пише така- едно пакетче е за 500-до 1000 гр брашно.....Е как неясно е написано само......Колко да сложа за 1кг брашно ....??? Mr. Green

То и на живата мая пише, че е за до 2 кг брашно. Ами зависи какво ще правите. Ако ще е леко тестото може да сложите половин пакетче на 1 кг (че и по малко в зависимост от начина на приготвяне на тестото), ако ще правите например козунак тогава може да сложите и цялото.

Маята на доктора е 7 гр., а другите по 11 гр. и от там идва разликата в упътванията.

По принцип във всяка рецепта е посочено количеството на маята.

# 93
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Честит празник на всички празнуващи !
neni78, чудесен козунак. Давай и снимка на разреза, като закусате. Peace

За маята- по принцип на хляб и изделия без мазнина и яйца по рецептурник се влага 20 гр мая за 1 кг брашно и 30 гр за козунак. Обаче в домашни условия няма да ви стигне това кололичество. Аз слагам 1 пак, от 7 гр суха или 20 гр (половин кубче прясна) на 500 гр брашно.

# 94
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Нени,надявам се да сте доволни от резултата.Много добре изглежда на външен вид.  bouquet Разликата в грамажите се получи от това,че рецептата за мен беше нова,опитах се да направя само един брой козунак,за да видя резултата.Хареса ми и така бях публикувала рецептата.В последствие Гала го прави,но с леки изменения от нейна страна.Та,затова намираш разлика.А да не би да са две различни рецепти или и на двете пише *Бърз козунак*?

# 95
  • Варна
  • Мнения: 71
Благодаря ви за отговорите!!!! Сега втасват, после ще сложа и локума и ще докладвам!!!

# 96
  • Мнения: 14
Нени,надявам се да сте доволни от резултата.Много добре изглежда на външен вид.  bouquet Разликата в грамажите се получи от това,че рецептата за мен беше нова,опитах се да направя само един брой козунак,за да видя резултата.Хареса ми и така бях публикувала рецептата.В последствие Гала го прави,но с леки изменения от нейна страна.Та,затова намираш разлика.А да не би да са две различни рецепти или и на двете пише *Бърз козунак*?

Ами ето двете рецепти:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=461739.180 - на тази пише Бърз козунак и е публикувана тази година

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24722.msg10648624#msg10648624 - на тази пише само Козунак и е публикувана миналата година март Simple Smile

В крайна сметка аз малко омешах двете рецепти - сложих мазнина колкото в първата, а мляко колкото във втората. Сложих корички от цял лимон и цял портикал, нямах обаче лимонова есенция и минахме без нея. Стана много вкусен и ароматен, опитахме го вече. Но снимките с разреза останаха в на мъжа ми телефона. Като се прибере от работа ще пусна и тях. Това ми беше първата тренировка. За Великден ще повторя, но искам козунака да стане една идея по-влажен отвътре. Това от какво зависи - повече мазнина ли трябва да сложа или пък да сложа някаква плънка? Какво ще ме посъветвате? Аз го пекох малко по-дълго /близо 50 минути/ на 160 градуса без вентилатор, защото формата ми беше голяма и да се застраховам да не остане вътре суров. Да не би пък да съм го изсушила, но не е препечен, така че мисля, че може би трябва да добавя някаква съставка, за да е по-влажен.

# 97
  • Мнения: 1 020
Някои слагат купичка с вода във фурната, но не си спомням на кого беше съвета  newsm78
Май на Джемма, но да не объркам  Embarassed

# 98
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Някои слагат купичка с вода във фурната, но не си спомням на кого беше съвета  newsm78
Май на Джемма, но да не объркам  Embarassed

Да, преди много години го бях прочела в един женски вестник като съвет. Мислих си, е е за да не прегарят, но опитът ми показа, че не е така. А е за да не изсъхват по време на печенето. С две думи се получава ефект на параконвектомата. Мак че, пък четох че издели, които се мажат с яйце не се пекат с пара. Simple Smile Ама нищо им аняма, слагала съм купичка с вода във фурната.

# 99
  • Мнения: 14
Благодаря ви! Следващият път ще сложа купичка с вода. На пода на фурната се слага нали Simple Smile Аз уж изчетох всички съвети преди да почна да меся и да пека  Heart Eyes

# 100
  • Мнения: 321
ДЖЕММА,БЛАГОДАРЯ ТИ ОТ ЦЯЛОТО СИ СЪРЦЕ И ДУША ЗА СЪВЕТИТЕ.ЗА СЕГА НЕЩАТА ВЪРВЯТ ФАНТАСТИЧНО С МОЯ ПРЕДВЕЛИКДЕНСКИ ОПИТ. ВТАСА УМОПОМРАЧИТЕЛНО,ТАКОВА НЕЩО НЕ МИ СЕ Е СЛУЧВАЛО ДО СЕГА .ВЕЧЕ СЕ ПЕЧЕ ,НО ДА НЕ ГО УРОЧАСЪМ. ЩЕ ДАМ ИНФО. СЛЕД ФИНАЛА.ЗА СЪЖАЛЕНИЕ СНИМКА НЕ МОГА ДА ПРИЛОЖА,АКО СИ ЗАСЛУЖАВА ДЕ! ОЩЕ ВЕДНАЖ ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ.

# 101
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
ДЖЕММА,БЛАГОДАРЯ ТИ ОТ ЦЯЛОТО СИ СЪРЦЕ И ДУША ЗА СЪВЕТИТЕ.ЗА СЕГА НЕЩАТА ВЪРВЯТ ФАНТАСТИЧНО С МОЯ ПРЕДВЕЛИКДЕНСКИ ОПИТ. ВТАСА УМОПОМРАЧИТЕЛНО,ТАКОВА НЕЩО НЕ МИ СЕ Е СЛУЧВАЛО ДО СЕГА .ВЕЧЕ СЕ ПЕЧЕ ,НО ДА НЕ ГО УРОЧАСЪМ. ЩЕ ДАМ ИНФО. СЛЕД ФИНАЛА.ЗА СЪЖАЛЕНИЕ СНИМКА НЕ МОГА ДА ПРИЛОЖА,АКО СИ ЗАСЛУЖАВА ДЕ! ОЩЕ ВЕДНАЖ ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ.

За нищо, радвам се, че съм била полезна. Hug Simple Smile

# 102
  • Варна
  • Мнения: 208
Здравейте  Hug

Моля за малко помощ. В момента меся козунак в хлебопекарната по рецептата на Pina. Сложих обаче един белтк в мовече и около 20 мл ром. В рецептата пише 450-500 гр брашно, а до момента съм сложила около 650 и пак ми се струва, че е течно тестото. Какво да правя - до кога да прибавям брашно?

Благодаря ви предварително

# 103
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Здравейте  Hug

Моля за малко помощ. В момента меся козунак в хлебопекарната по рецептата на Pina. Сложих обаче един белтк в мовече и около 20 мл ром. В рецептата пише 450-500 гр брашно, а до момента съм сложила около 650 и пак ми се струва, че е течно тестото. Какво да правя - до кога да прибавям брашно?

Благодаря ви предварително

Слагаш,докато тестото стане на хубава стегната топка.

Нени,това са две различни рецепти.

# 104
  • Варна
  • Мнения: 208
Благодаря max-mama   bouquet

Радвам се, че ти се включи. Май вече е стегната топка. Тъкмо да те питам че съм го пуснала на програмата за френски хляб, както ти си обяснявала. Горе-долу по кое време се слагат стафидите и коричките, т.е. кога е последното премесване?

Общи условия

Активация на акаунт