Конденз по дограмата и съвети за ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ

  • 67 801
  • 133
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 67
Здравейте,

мога ли и аз да попитам нещо - ако вече е дискутирано, моля да ме извините, но нямам толкова време да изчета всичко.

Имаме приобщен балкон с ПВЦ дограма и изолация фибран от вътре, по скълнопакета, вече трета зима тече страшно, а по стените под тях изби страшен мухъл. Същото е и в спалнята ни. Причините ми станаха ясни - но търся решенение. То така не се живее, а и мъжът ми има алергична астма. Ако се направи външна изолация, решение ли е?Или направо да планираме ремонт догодина да махаме този фибран, които само създаде куп проблеми.Благодаря.

# 46
  • София/Перник
  • Мнения: 983
Ами щом има вече създадени проблеми - или го махате и слагате вата и гипсокартон, или стиропор отвън, ако има и други апартаменти изолирани така.
Иначе вътрешната изолация е по-евтин вариант, но не е най-добрия.

# 47
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Имаме приобщен балкон с ПВЦ дограма и изолация фибран от вътре, по скълнопакета, вече трета зима тече страшно, а по стените под тях изби страшен мухъл. Същото е и в спалнята ни. Причините ми станаха ясни - но търся решенение. То така не се живее, а и мъжът ми има алергична астма. Ако се направи външна изолация, решение ли е?Или направо да планираме ремонт догодина да махаме този фибран, които само създаде куп проблеми.Благодаря.

Ами да ти кажа, че ние имаме 1 стая с вътрешна изолзация, а другите са с външна. В стаята с вътрешната няма мухъл, а в едната стая с външна - има!!!  newsm78 И ние в чудо сме се видяли! Обяснението ми е, че сушим дрехи в стаята в външна изолзция и мухъл и затова се получи така!

# 48
  • Мнения: 2 161
...но понеже сме на последен 8ми етаж и таванът си е леден... Ако налепя коркови плоскости дали ще има полза? Държа да е сухо строителство, че иначе нямам нерви... Grinning

Като искаш сухо строителство - гипсокартон с минерална вата поне 5 см. За да не ти пада много тавана - наблъскай я в 3 см. профил.
В къщи дори сме сложили 12 см вата,ако не се лъжа в 5 см. профили.Мисля,че това е най-добрият начин за топлоизолация.Но това ,разбира се е само мнение.

# 49
Nisto ne kazvate za Depron-a, a Galski?

# 50
  • София/Перник
  • Мнения: 983

Ами какво трябва да кажа за него? Необосновано скъп за това, което е. Не е сериозен изолатор. Не бих го препоръчала...

# 51
  • Мнения: 179
Прочетох повечето неща по -нагоре , но не намерих инфо за препарати против мухал ....... проблема с влагата и мухала вече е факт конденз колкото си искаш (въпреки 5-камерната дограма:() и понеже не е възможно да се ремонтира в момента (ниско температури  Simple Smile) дали някой знае някакъв ефикасен препарат ........... преди време имах малък проблем с мухал ,но наистина май е бил малък ..... измих мястото с винен оцет и повече не се появи , ама сега нестава ... От скоро сме в този зпзртамент и предните собственици са освоили балкона и са го изолирали с Фибран отвътре ..... а преди седмица ние го изолирахме и отвън отнови с фибран (за съжаление преди да прочета "ЗА" и "против" различните видове изолации, но станалото станало ) Simple Smile това дали ще помогне поне малко ? Омръзна ми да мирише всичко на оцет Sad ......... а колкото до парното и пуснато и спряно .. все тая Sad...... В стаята на малките то е почти постоянно пуснато , а на освоеният балкон не го пускам и резолтата е еднакъв : мухал по ъглите ,а оттам се разпространява и по стените ........ доколкото знам има препарати за мухал , но кой да взема и изобщо помагат ли ?

# 52
  • Мнения: 79
Axrax, SAVO е такъв препарат за мухлясали стени. У дома сме го ползвали и върши работа. Има го сигурно навсякъде в магазините за домашни потреби, строителни материали... Обаче мирише гадно  Sad А и не решава проблема генерално!
Като напръскаш (само се напръсква, без да се бърше или мие), мухъла ще изчезне до няколко минути. Но след време може пак да се появи  Confused Трябва да се премахне причината за конденза и мухъла, инъче често ще прибягваш до SAVO-то  Cry
Внимавай да не напръскаш килим, мокет и т.н., защото препарата избелва! Инъче на тапети и стени е ОК.

# 53
  • Мнения: 411
За мен не е нормално да има конденз нито ои диграма,нито по стъклопакет!И ние сме с 6 камерна пвц и пак!Явно качеството им е такова newsm78

# 54
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
...нито ои диграма,нито по стъклопакет...

Аз мисля, че момичетата се оплакват от конденз само по стъклопакета, а не по дограмата!

# 55
  • Мнения: 464
Здравейте и от мен. По мое скромно мноение и опит няма кой знае каква разлика от това каква е дограмата - пвц и алуминиева с прекъснат термомост. По важен е какъв е стъклопакета, как се отоплява и проветрява помещението и има ли изолация и каква. Та значи ние имаме алуминиева с К-стъкла и стопсол. Доволни сме като поддържаме 18-20 градуса и проветряваме сутрин 5-10 мин. няма ни конденз, ни нищо. Но това нон стоп. Пробвах да спирам отоплението през деня и резултата конденз  Sad. Та затова само малко го намалям и си спестявам сутрешното бърсане  Grinning.

# 56
  • до Герена
  • Мнения: 118
Здравейте и от мен. По мое скромно мноение и опит няма кой знае каква разлика от това каква е дограмата - пвц и алуминиева с прекъснат термомост. По важен е какъв е стъклопакета, как се отоплява и проветрява помещението и има ли изолация и каква. Та значи ние имаме алуминиева с К-стъкла и стопсол. Доволни сме като поддържаме 18-20 градуса и проветряваме сутрин 5-10 мин. няма ни конденз, ни нищо. Но това нон стоп. Пробвах да спирам отоплението през деня и резултата конденз  Sad. Та затова само малко го намалям и си спестявам сутрешното бърсане  Grinning.

Нашата дограма е ПВЦ , но с обикновен стъклопакет и прави страшен конденз направо си тече по стъклата вода. Мъжа ми ме обвинява, защото съм настоявала за обикновени, а не К-стъкла, според него това е причината за потенето на стъклата  и казва, че негови колеги, които са с К-стъкла нямат никакъв конденз Thinking Даже иска да сменим стъклопакета и да сложим тези К-стъкла

# 57
  • София/Перник
  • Мнения: 983
Много ми се иска повече хора да прочетат това, което ще напиша по-долу, защото явно цари една голяма заблуда по отношение на конденза и дограмите....

1-во: Защо се получава конденз по стъклата?
       - Защото топлият въздух от помещението среща студената повърхност на стъклото и съответно се превръща в капки вода, тъй като допреди това тази вода е била под формата на пАри. Тези пари са всъщност изпаренията от кухнята, от мокрите дрехи, от дишането ни, от цветята и пр. Това смятам е ясно на всички.

2-ро: Какво се е променило в микроклимата на жилището ни след смяната на старата дървена и зееща дограма с новата, така прекрасна, PVC или Al дограма?
       - Ами изключително голяма промяна има, дължаща се на факта, че последните имат невероятно уплътнение и не допускат филтрация на въздуха - нито навън, нито навътре. Предишната ви дървена (слепена или двойна) дограма е зеела, защото е била остаряла, правела е течение, имало е филтрация на въздуха - т.е. парите са излизали свободно навън и не са имали възможност да се кондезират по стъклата. Ако сте предприели действия дори само за уплътняването на старата ви дограма - ефекта ще е същия както и да си я смените. На практика сте спрели филтрацията на въздух в жилището. Поради тази причина вие вече виждате конденза изявен.

3-то: Има ли значение каква е новата дограма и стъклопакета за появата на конденз?
       - В общи линии няма. Щом е нова и е с уплътнения - конденз ще има!
Вида на дограмата, стъклопакета, камерността на профила имат значение единствено и само за топлоизолационните й характеристики. Колкото повече камери има профила - толкова по-добър топлоизолатор; изолационния стъклопакет с "К" стъкло - също.

4-то: Начините за премахване на конденза?
       - Ами постоянно отопление и поставяне на отоплително тяло ПОД прозореца, както и проветряване от време на време за смяна на въздуха. Избягване на сушене на дрехи в помещенията. При готвене не само аспиратора, но и леко проветряване след това.

5-то: Поставянето на топлоизолацията би ли помогнало за премахването на конденза?
       - Категорично НЕ! По-скоро неправилната топлоизолация (като фибран отвътре) би довела до увеличаване на конденза и влагата в помещенията.

Допълнение:

6-то: Защо се получава мухъл?
       - Ами защото кондензираната влага не се е изпарила и защото температурата в помещението не  е постоянна, а напротив - бързо се затопля и бързо изстива помещението. Именно поради това се получава и мухъла, който "чака" само влажните петна по стените. Постоянното отопление и правилното проветрение няма да доведат до мухъл. Отделно ще имате и икономия на ток, ако се отоплявате на ток! (ама това никой не слуша!)

Последна редакция: чт, 15 дек 2005, 15:46 от Галски

# 58
  • софия
  • Мнения: 29
Темата ме заинтригува. Ние сме  с вътрешна изолация от стиропор вече 8 години (само по външните стени), а нямаме парно. Отопляваме се на ток, естествено правим и икономии. Но ощо взето, температурата в апартамента е горе-долу постоянна. Няма и помен от мухъл. Тази година сложихме ПВЦ дограма на кухнята и детската стая. И в двете стаи не работят постоянно радиаторите. В детската стая няма никакъв конденз, а в кухнята се появява само докато готвя. Аз си отварям леко прозореца и забърсвам. Искрено се надявам да не се сдобия с мухъл, защото от това няма отърваване. А конденз ще има при всички положения, докато се готви. Не съм забелязала по друго време да се появява. Но той ми се появяваше и при старата дървена дограма, която позволяваше изключително добра "вентилация" на помещението при готвене.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 1 571
    ЕЕЕ Галски, страшна си. Благодаря ти, че направи този така полезен разбор  bouquet  И в горните постове всичко това е обяснено, но тук е систематизирано.



    Имам една идея, взаимствана от други форуми. Да се закове една тема в която да се вмъкват линкове към някой полезни теми и такива съдържащи повече информация по даден въпрос. Например темите за миялните машини, на мен много ми помогнаха.


Общи условия

Активация на акаунт