Конденз по дограмата и съвети за ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ

  • 67 847
  • 133
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 195
И аз имам въпрос за Галски, ако е възможно.
Живеем в тухлен блок, над нас жилището не се обитава. Направили сме вътрешна изолация с Депрон на всички външни и вътрешни стени и на тавана. Имаме и външна изолация 5 см. Дограмата ни е дървена двукатна, добре уплътнена. Отопляваме се на ток постоянно с локално парно, радиаторите са под прозорците. Проблемът ни е, че имаме много конденз по прозорците и влага, дори може да се каже теч по ъглите, а дори вече и мухъл на тези места. Какво бихме могли да направим, за да избегнем конденза и влагата? Грешка ли е изолирането и на вътрешните стени? 
Предварително ви благодаря.

# 61
1-во"Ако все пак искате вътрешна - най-доброто решение (без значение дали е панел или тухла) - е минерална вата каширана с алуминиево фолио и гипсокартон."

2-ро"Поставянето на ФИБРАН изобщо (отвътре или отвън) е нож с две остриета. Въпреки по-добрите си топлоизолационни качества, този материал е от групата на Екструдиран пенополистирол - XPS. Това е материал със затворена клетъчна структура и на практика не позволява на преминаването на пари и вода през него. Затова XPS се използва главно за изолация на фундаменти (основи), сутеренни стени - всичко, което е под кота нула. Така че, поставен от вътре фибрана може да доведе до появата на конденз дори по стените. "

Каква е разликата тогава м/у 1-во и 2-ро, че нещо не мога да схвана?Къде отиде свойсвото "паропропускливост" на ватата след като се сложи слой от фолио?Или и фолиото "диша"?Единствената разлика би могла да е в цената(не съм се интересувал ), но така както ги обясняваш нещата 1-во=2-ро!Поправи ме ако греша...

# 62
  • София/Перник
  • Мнения: 985
................................
Каква е разликата тогава м/у 1-во и 2-ро, че нещо не мога да схвана?Къде отиде свойсвото "паропропускливост" на ватата след като се сложи слой от фолио?Или и фолиото "диша"?Единствената разлика би могла да е в цената(не съм се интересувал ), но така както ги обясняваш нещата 1-во=2-ро!Поправи ме ако греша...

Ясно кой чел - недочел темата... На 3-та страница подробно съм отговорила на подобен въпрос. Не смятам пак да се повтарям! На невярващите - ще ги пращам при хора дето взимат  Money за консултация!

# 63
  • Мнения: 1 612
И ние сме с ПВЦ дограма и когато температурите паднат под нулата или около нея прозорците се изпотяват. Спасение няма. Бърша си ги с кърпа и се старая да проветрявам по-често. Иначе имаме външна изолация (прилича на стериопор, но е по-дебела, а над нея има сложени някакви ПВЦ профили за да не се мокри). Но мухъл по стените нямаме.

# 64
Здравей,

ПарИ за консултация-нема порблем,ама ако и те разбират колкото тебе-мерси!Явно не разбираш въпроса ми та да обобщя: 1во казваш не слагайте XPS щот не диша, има разни страшни директиви и т.н., 2ро изведнаж препоръчваш EPS (или вата) щот виждаш ли те дишали,ама им сложете фолио та да спрете парата да не минава през тях(говорим за вътрешна изолация).Каква е тогава разликата във паропропускливостта на XPS и EPS+фолио?НИКАКВА-едното  изолира и не диша и другото тоже.тъй 4е недей разправя тука на хората разни дивотии и ги обърквай, щот гледам ти и вЕрват нещо.А и ти си вярваш,което е по-лошото.Това,4е си про4ела това онова е похвално,ама трябва и малко разбиране...

Толкова от мен по тая тема.
Всеки сам решава и си носи кръста.

# 65
  • Мнения: 550
Стига сте се заяждали. Проблема е сериозен. Ние сме в панелно жилище, на последен етаж и от края на блока. Изложение изток - запад. Значи отвсякъде ни отвява, и отгоре и отстрани. Сложихме на всички стаи алуминиева дограма, оттогава влага голяма, а тя води до мухъл. През 2-3 седмици пръскам на определени места с "Антимухъл". Но като тази година толкова влага не е имало. Но  има и много мъгла, и въобще и навън е голяма влага, а това има значение. Незнам вече какво да правя, с парно сме, навсякъде работят радиаторите, вратите са отворени, температурата е еднаква във всички стаи - 21градуса, така, че не е до това, че е студено. А сутрин прозорците са мокри, бърша, подсушавам, но вече има една гнусна чернилка под гумата на стъклопакета. Наистина незнам къде е решението, не съм сигурна, че ако направим външна изолация и ще решим проблема. Ами ако не стане, ако пак има влага. Не ми се дават толкова пари за нещо, в което не  съм сигурна. А нямо кой да ти гарантира, всеки ще гледа да си пробута продукта и ще обещава какво ли не, а после иди го търси.

# 66
  • Мнения: 1 383
А как може да се спаси положението при вече направена вътрешна изолация с фибран, без да се маха? Имаме конденз по стените, мухъл не, мислим да правим И външна изолация, но каква?

# 67
  • София/Перник
  • Мнения: 985
Здравей,

ПарИ за консултация-нема порблем,ама ако и те разбират колкото тебе-мерси!Явно не разбираш въпроса ми та да обобщя: 1во казваш не слагайте XPS щот не диша, има разни страшни директиви и т.н., 2ро изведнаж препоръчваш EPS (или вата) щот виждаш ли те дишали,ама им сложете фолио та да спрете парата да не минава през тях(говорим за вътрешна изолация).Каква е тогава разликата във паропропускливостта на XPS и EPS+фолио?НИКАКВА-едното  изолира и не диша и другото тоже.тъй 4е недей разправя тука на хората разни дивотии и ги обърквай, щот гледам ти и вЕрват нещо.А и ти си вярваш,което е по-лошото.Това,4е си про4ела това онова е похвално,ама трябва и малко разбиране...

Толкова от мен по тая тема.
Всеки сам решава и си носи кръста.

Понеже явно не си прочел на трета страница поста ми, ще го пейстна пак частично:

".... За изолационния вътрешен слой - ако няма пароизолационен слой ще се появи кондез на границата - изолация/стена - което от своя страна ще доведе до нарушения (ест. с течение на времето!) в конструктивните способности на самата стена - т.е. поява на пукнатини и пр. неблагоприятни последствия. Наличието на пароизолационен слой на практика защитава стената. А парата така или иначе си намира начин да се изпари, без да се връща в помещението...."

А колкото до разбирането - сигурна съм, че е повече от теб...Съдейки по това, че за теб EPS е и ватата!, което в никакъв случай не е така! И отделно, че дори не си прочел за какво иде реч. Защото никъде не съм и споменавала за EPS+фолио! Извинявай, ама аз "идиотски" съвети не бих си позволила да давам!!!
Не смятам за нужно да привеждам точно тук технически характеристики и данни защо едно или друго решение е по-добро, тъй като едва ли някой ще ги разбере (нека да не ми се обижда никой)!
Има си цяла наука, която се занимава с това и съм превела на достатъчно разбираем език онова, което съм счела за необходимо! Естествено всеки има право на избор, но трябва да има и нужните познания!

Ако ти си по-компетентен - дай твоя съвет, а не бързай да правиш "обобщения", които дори не съм й казала!

Не Случайно съм и Архитект!

# 68
4етем на 2 стр. :
"Та, ако стиропора е сложен от вътрешната страна на стената, тогава в контактната зона между него и студената стена има предпоставки за поява на конденз и в следствие на това на мухъл. Т.е. вие няма да го виждате това, но (да не ви отчайвам) ще се появи мириса му след време.
Това е. Не случайно казах, че ако все пак решите да сложите вътрешна изолация - наличието на пароизолационен слой е от съществено значение (виж по-горното ми мнение)!"
-е ако това не е стиропор+фолио здраве му кажи!прост български дали разбираш?писал съм EPS(ИЛИ вата)!

и аз ше го пеистна 4асти4но:

" А парата така или иначе си намира начин да се изпари, без да се връща в помещението...."-ко му е тогава на "фибрана"-та той прави то4но това.

" тъй като едва ли някой ще ги разбере (нека да не ми се обижда никой)!"-така си е ти, Архитекта не си ги разбрала,а камоли ние-простосмъъртните. newsm78

# 69
  • София/Перник
  • Мнения: 985
Не мислех да ти отговарям, но подобно вадене от контекста води до коренно погрешни изводи! Безсмислен спор не желая!!! И ако обичаш, не обиждай!

До момента нито един от съветите, които съм дала не са погрешни!

# 70
  • Мнения: 2 161
Не мислех да ти отговарям, но подобно вадене от контекста води до коренно погрешни изводи! Безсмислен спор не желая!!! И ако обичаш, не обиждай!

До момента нито един от съветите, които съм дала не са погрешни!
Точно така!До момента не си дала нито едно абсурдно мнение.Май единствено ти отговаряш в тази тема адекватно,за което ти благодаря Simple Smile

# 71
  • Варна
  • Мнения: 1 571
  Хм, що така и аз съм доволна от отговорите на Галски newsm78

iliqv, ти май не даваш отговор на въпроса поставен в темата а само опровергаваш дадените до сега. Виж, ако дадеш съвет и рационално решение, ще се замисля. Явно е че има спор по въпроса за изолацията. Чета на доста места и мненията са коренно различни. Стигам до извода че решение няма и всички варианти си имат своите плюсове и минуси, въпроса е да открием този с най-малко минуси.

Галски, поздрави отново  bouquet

# 72
Уважаеми Дами (основно),
ЧНГ !
Случайно минавам, защото се опитвам да прегледам всичко по тема Влага и Конденз.
Разбирам, че това не е най-добрия форум за целта, но бях "препратен" Laughing

Не съм специалист като г-жа Архитект, но със сигурност твърдя, че има основание да се съмнявам във "всеобхватната" компетентност на споменатата.
Освен указаните по-горе от  iliqv некоректни твърдения, искам да и обърна внимание на АБСОЛЮТНАТА ГЛУПОСТ, писана и повторена (май като собствен опит) - за 5cm вата в 3cm профил.
Няма да влизам в дискусия.
Само обръщам внимание, че едно време всички разбирахме от футбол и политика, а сега вече и от топлоизолации Sad.

Темата е сложна и няма еднозначни, общовалидни решения. Сигурно не е и за този форум. За тези, които сериозно се интересуват препоръчвам:

http://forum.imoti.net/

и специализирания:

http://www.isover.bg/forum/index.php

Желая успехи и по-малко проблеми с конденза.

# 73
  • София/Перник
  • Мнения: 985
....
Не съм специалист като г-жа Архитект, но със сигурност твърдя, че има основание да се съмнявам във "всеобхватната" компетентност на споменатата.
Освен указаните по-горе от  iliqv некоректни твърдения, искам да и обърна внимание на АБСОЛЮТНАТА ГЛУПОСТ, писана и повторена (май като собствен опит) - за 5cm вата в 3cm профил.
Няма да влизам в дискусия.......

Г-н Случаен гост - подобно нещо като "абсолютната глупост" е напълно възможно! Личен опит!
Да не говорим, че точно в тези посочени от вас форуми много добре зная какво се коментира и пише! Както зная и аз какво пиша, и си поемам отговорността за казаното! За разлика от "специалисти" като теб, които даже нищо съществено не казвате... просто няма какво повече да коментирам... явно е недопустимо една жена да разбира от подобен род неща!
А проблема за парите и влагата е много по-дълбок, отколкото може да се задълбочим тук! Не смятам, че точно това е нужно именно в този форум! Желаещите да се "побъркат" тотално - да отидат във форума на Изовер! Успех!

# 74
Изолацията на стиропора , фибрана и ватата  се дължи на въздуха затворен в материала. Ако пресоваме 5 сантиметра вата в 3 сантиметра изолацията се равнява на 2 см вата. По-добре е да се търси тънка вата .....а наи-добре изолацията да си е 5 см вата.

Общи условия

Активация на акаунт