Хапещо бебе

  • 1 880
  • 14
  •   1
Отговори
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Търсих, търсих в Гугъл ,обаче нищо не намерих, та ви моля  за  малко инфо. Дъщеря ми, която все още няма нито едно  зъбче, от около два месеца  разви необикновена  любов към хапането. Хапе всички ни наред, освен баща си / щото й боцка Laughing/ Прави физиономия като вампирче, докопва ме за косата здраво,  доближава си лицето към моето и ме захапва с всичка сила / обикновено по брадичката/, щото е по- мекичко и има  какво  да загризе Simple Smile Засега  само ми е смешно, но наближава момента, в който  тази нейна закачка ще стане  болезнена  за потърпевшите / аз и двете баби/. Мислех си дали не е защото я  дразнят  подутите венци. Обаче тя хапе не само когато я дразнят зъбките / ясно проличават такива моменти/, но и когато   сме се смели и закачали двете, както и когато се ядосва на  нещо. Явно хапането е израз на някаква  емоция, която  няма как да изрази вербално. Но въпросите ми са:
1. Нормално ли е това? Вашите   деца минавали ли са през такъв период?
2. Ако  не  е  нормално, на  какво според вас  би могло да се дължи?
3. Има ли  начин  на тази възраст безболезнено за нея да я отуча от този  навик? Как да реагирам, когато хапе?Аз обикновено   стоически изтърпявам хапането с твърдите венчета, което  е далеч  по- поносимо от   скубането на косата ми в същото време. А скубането е друга запазена нейна марка- само да ме докопа  и  дърпа с всичка сила, като умира от радост Simple Smile
И като последно пояснение- дъщеря ми е дете, което никога не е оставяно да плаче, гушкаме я много, обръщаме  й внимание, играем с нея, насърчаваме контактите й с други хора- тоест, внимание и любов не й липсват. КЪм нея не сме проявявали  агресия под каквато и да е форма.
Та, чудя си се...

# 1
  • София
  • Мнения: 44 105
Ами... как да кажа...мен ме хапеше, но не където му падне, а като му давах да суче...случи се 2-3 пъти, последният път до кръв...няколко дни така боля, че изобщо не можеше дума да стане да суче от там и тн. приятни моменти покрай цялата ситуация.
Ами изобщо не съм му се смяла, най-сериозно обяснявах, че това боли и ако хапе, просто няма да яде и няма да го гушкам...
Бързо му мина мерака, като видя, че няма папо...

Не бих дала да ме хапе и където и да било другаде, ще казвам Ох, боли, мама ще плаче и т.н. ще се цупя и "сърдя" и т.н. Може да предложиш и залагалка като те захапе и да обясниш, че това е за хапане, а не мама или тати...  изобщо не го намирам за приемливо.
За нормално обаче да - имат си нова придобивка, пробват си я, за какво служи, какво може с нея, до къде могат да стигнат...абе с една дума - изследват Simple Smile

Недей да търпиш стоически, нито това, нито да те скубе, от малки е хубаво да им се показва кое може и кое не, кое наранява и кое е забавно, кое е добро и лошо и т.н.

Последна редакция: вт, 13 апр 2010, 00:17 от Angel_Dust

# 2
  • София
  • Мнения: 1 524
Не ми звучи смешно хич, избиите на бебо тези мераци, че ще си патите и вие и околните.
Моята скубеше, когато се ядоса - дълго и мъчително се опитвах да обяснявам, но се отказа чак когато едно дете на нейната възраст я хвана и почна да я скубе.

# 3
  • Мнения: 56
Мисля, че е период. Ние го минахме това с хапането, сега сме на удряне по мама и тате Grinning
На тази възраст децата не осъзнават, че причиняват болка и не схващат разликата между погали мама и удари шамарче на мама, а по-скоро възприемат всичко като игра.
Според мен с обяснения и отклоняване на вниманието е най-добре да се действа.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 1 201
Ние също имахме такъв период като беше малка.Но при нас беше свързано с кърменето.Вие кърмите ли се?Тя все засмукваше нещо по мен.Така ми се случи и с едно друго детенце.Като ме надушеше и почваше да ме захапва по лицето.Отмина за 2-3 месеца при нас.

# 5
  • Мнения: 9 776
Много бебета го правят. Синът ми се опита няколко пъти, но аз реагирах бурно. Т.е. извиках силно, казах твърдо Не! и след няколко опита спря. Не си мисли, че бебето не разбира. Разбира, и то много добре. И докато суче ме е хапал няколко пъти. Реагирам по същият начин. Една позната в такива моменти му подръпваше лекичко косата, и то спираше да хапе, вече по-големичко, след годинката. Не знам сега как са. Не оставяйте детето да си прави каквото си иска. Гушкането си е гушкане, но трябва понякога и по-строго да се държите.

# 6
  • Мнения: 2 521
Дъщеря ми го правеше това.Просто се опитваше да си чеше венеца.Хапеше само брадичката,но още нямаше зъбки.И само на мен го правеше този номер LaughingОбаче,наистина е добре да и показваш отсега по някакъв начин,че не ти е приятно и не се прави така.Ако може да отвиква от този навик отсега.Защото дъщеря ми доста години след това имахме проблеми с хапането.Като се скарат с някое дете и го ухапе Thinking.

# 7
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Не смятам, че трябва да търпиш. От самото начало трябва да покажеш, че така не се прави, защото когато вече има зъбки, може да е късно за отучване.  Naughty
Дори да не те разбира какво му говориш, действията ти със сигурност ще са показателни. Обясни, че така боли и дръпни детето далече от лицето си.
И моята дъщеря се пробваше да хапе, докато суче, но бързо се отказа, защото видя, че така няма да получи ядене.

# 8
  • Мнения: 1 475
Моята дъщеря действа по същия начин, който си описала с разликата, че вече има 5 зъба и болкатат не е приятна, тя го прави по всяко време, като приоритет са и носовете и ушите, караме и се, бия я леко през ръцете, с уж строг тон, ама тя с такава усмивка го приема и пак налита и, изобщо не възприема забележките! В същото време и много жестоко обича да дере, мъжа ми няколко пъти бе така жестоко издран по  носа и от него шурваше кръв бедна ви е фантазията,все едно са му разбили носа с бой, ноктите и се изрязват "до месо", както се казват и пак успява да дере! И въпреки всичко,тя е изключително лъчезарно  и усмихнато бебе с афинитет към хапане  и драскане на родителите си! Навън, никога не е посягала към други деца, въпреки,че други бебчета на нейната възраст са и посягали! Не мисля,че е проблем, а нормално състояние на бебета в тази възраст!

# 9
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Гушкането си е гушкане, но трябва понякога и по-строго да се държите.

Когато обяснявах, че я гушкаме много, идеята ми беше  да подчертая, че хапането и скубането  не са проява на ответна агресия или на търсене на внимание, защото  получава внимание в предоволни количества Peace Що се отнася  до строгото  държане, единственото, което  съм си позволявала до момента, е  да й  говоря  със строг тон, който  я  кара  да  ме гледа учудено, така че не знам доколко  успява  да  разбере   за  какво  й  се карам.
В интерес на истината, досега  за хапането и скубането  не съм й се карала,  но  при следващия случай ще опитам, за да видя ще има ли ефект. Прави сте, че  хапането е предпоставка за по- нататъшни проблеми при общуването с други деца- точно  затова и пуснах темата.
А  удрянето  с две ръчички/ прави го леко, а не със сила/, по- скоро приемам  като опит за  несръчни милувки. В този ред на мисли,  като опит  за милувка доскоро приемах и хапането, но в един момент взех да  се замислям, когато  започна да го прави и в пристъп на гняв.

# 10
  • София
  • Мнения: 44 105
Ама то не е нужно да и се караш точно, да крещиш или кой знае какво...просто да не се радваш и смееш сякаш е най-сладкото и мило нещо на света, а сериозно и много спокойно да обясниш и да си категорична, не един път така-един  ура...
А ако детето те удари като удар...много се различава от милувка и несръчно погалване ...
Ясно и когато хапе защото нещо се ядосва, това нито е милувка, нито игра...

# 11
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Нормално е. Моята дъщеря също имаше такъв период по това време. Макар че, на 9 месеца не бих я нарекла "бебе".

# 12
  • Мнения: 9 776
Гушкането си е гушкане, но трябва понякога и по-строго да се държите.
Когато обяснявах, че я гушкаме много, идеята ми беше  да подчертая, че хапането и скубането  не са проява на ответна агресия или на търсене на внимание, защото  получава внимание в предоволни количества...

Разбрах те прекрасно, спокойно Peace.
Освен това да не мислиш, че синът ми, на година и 6 месеца разбира като му се карам? Даже се забавлява ooooh!. Позволявам си да го удрям и през ръцете, и пак се забавлява. Но е важен тона. Дай на детето да разбере, че това не е нещо приятно за теб.

# 13
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
За тези неща трябва голямо търпение. Бяха почнали да хапят, но не знам дали от многото обяснения или играчките им станаха много интересни (предложих им голямо разнообразие) преместиха хапането на тях. Изобщо не ги оставям и да скубят, веднага реагирам а те ми се смеят доколко разбират от тона ми не знам. Обожават обаче обици да дърпат, това и да обяснявам без да е нагледно (отдавна нямам дупки) не знам как да ги отуча. Търпение и постоянство до този извод стигам. Така и децата не се объркват от различните реакции всеки път и учудващо за мен бързо схващат. А така наречената от авторката "вампирска физиономия" Валето си я прави постоянно, двете още нямат зъбчета.

# 14
  • Мнения: 31 179
Норамално е, ще спре.

Общи условия

Активация на акаунт