За памперса и детската градина?!

  • 10 742
  • 64
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 411
Според мен проблема се корени в ширещото се в Б-я криворазбраното схващане за приучване към този хигиенен навик, а и до желанието на персонала да си върши работата, а не до това колко пари дава родителя /защото всеки данъкоплатец плаща за да ги има тези д. заведения/, не е и до бройката на децата. Изисквания като това детето да е приучено да ползва гърне, да е без биберон т.н. са меко казано дискриминация и несъобразяване с особеностите на детето. 

# 31
  • София
  • Мнения: 44 156
не гърне, а тоалетна, има разлика, гърнета в детската градина няма...и не е никаква дискреминация...става дума за досаттъчно големи деца, че да са без дневен памперс....
И аз не смятам, че работата на персонала е да учи децата  да пишкат извън памепрса...това си е работа на родителя...

А бройката на децата  има огромно значение...
Има го и другият момент...ДДГ не е задължителна за никое дете...ако мислите, че децата не са готови и няма да се чувстват комфортно, не ги пускате.... има гледачки, частни градини, занимални и т.н решения...или просто предполагам може да се отложи тръгването месец-два докато детето е готово за това...

# 32
  • Варна
  • Мнения: 773
За каква дискриминация говорите? Памперса трябва да го махнете вие, никой в градината не е длъжен да върши това. За биберона пък просто ме изумихте, срамота дете на почти 3 г. да е с биберон. Махнах всички шишета с биберони , както и залъгалки, когато дъщеря ми навърши 1 г. Виждала съм в заведение дете колкото моето някъде да яде кебапчета и налапва после биберона. Грозна картинка.

# 33
  • Мнения: 15 379
Голям спор се е разразил, а не това беше целта на темата Confused.
Абсолютно подкрепям думите на simplyaven и заставам зад тях. Само мога да добавя, че съжалявам, че живея в България и че все още децата в ясли и градини се възпитават по Макаренковата методика.
Усилия полагам всякакви, детето ми просто не е готово да се раздели с пелената си.
С премахването му нямам никакво намерение да товаря лелки и госпожи в градината, но твърденията, че това е само и единствено работа на родителя не приемам. За мен възпитанието е двустранен процес, в който активно участват детето и родителя. Познавайки детето си най-добре разбирам, че не е готов. Помагам, говоря, но не насилвам. Насилието води до съпротива и агресия, а аз нямам никакво желание да отглеждам под диктатура детето си.
Това, че някои от вас не могат да приемат почти 3-годишно дете с пелена или биберон не го коментирам. Струва ми се тесногръдо.

 

# 34
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
С премахването му нямам никакво намерение да товаря лелки и госпожи в градината, но твърденията, че това е само и единствено работа на родителя не приемам. 

А мога ли да попитам защо не приемате подобни твърдения Rolling Eyes?

Или сигурно и останалите хигиенни процедури като рязане на нокти и чистене на уши също следва да се поделят от персонала в яслите/градините Thinking.

Знаете ли, понякога имам усещането, че видите ли единствената роля на семейството е да зечене и роди детето, а нататък са длъжни да го поемат социалните институции.

Може би прекалено късно сте започнали с приучването към ползването на гърне. Идеалната възраст за мен /говоря от опит като майка на две деца, без проблем привикнали в 15-тина дневен срок/ е възрастта около 1,6 г. - по-късно детето навлиза в т.нар. бебешки пубертет, в осъзнаването на АЗ-а и всяка една такава намеса в личния му свят се приема с пълно отрицание.

Щом сте имали намерение да пускате детето на градина трябваше да започнете по-отрано - и двете ми деца са тръгнали на ясла!, не на градина - без памперс - никакъв - нито дневен, нито нощен, без биберон, можейки да се хранят и обслужват сами, да пият от чаша. И не защото съм Макаренко Wink, а защото смятам, че тези умения са напълно постижими от едно 2-годишно дете, приучават го на самостоятелност и ред и най-важното - на независимост.
Защото когато в устата няма биберон - детето говори. Когато отиде в тоалетната само и се изпишка за 30 секунди ще може да играе, да изучава света, а не да седи нещастно в ъгъла да чака някой да му смени памперса.

# 35
  • Мнения: 1 763
Аз съм съгласна с твърдението, че не е работа на персонала в градините да учат децата да ходят в тоалетна и да не ползват биберон, но не и тяхна работа да решават кога детето е готово да се откаже от бебешките навици. Ние махнахме памперса на 2г.за ден и половина, преди това не сме го слагали на гърне, само сме му обяснявали за ползването на тоалетна. След това направихме  неуспешен опит да ходи на ясла, където се върна към памперса. Въпреки, че бях помолила да му дават биберон само, когато спи, му го даваха постоянно. Взимала съм го на обяд и съм виждала как детето се храни, а до него на масичката стои биберонът. След като го отписах от яслата веднага без проблем махнахме памперса отново и доста по-трудно спря да иска биберон през деня. За сън ще го махне, когато видя, че е готов, ако това стане преди градината-добре, ако не, ще спи в градината с биберон.

А за биберона и говоренето- моят син ползва биберон само, когато спи, не говори през него, въпреки че не би го затруднило. Проговори сравнително рано, на 1.7г.започна да прави изречения.

# 36
  • Мнения: 15 379
mari_eta, вадите думите ми от контекста и затова ще се самоцитирам, за да разберете какво точно съм имала предвид:

С премахването му нямам никакво намерение да товаря лелки и госпожи в градината, но твърденията, че това е само и единствено работа на родителя не приемам. За мен възпитанието е двустранен процес, в който активно участват детето и родителя.
Надявам се, че вече си изяснихте.

Макар че ненавиждам биенето в гърдите по отношение постиженията и уменията на децата искам и да добавя следното:
Синът ми ползваше биберон-залъгалка до 2 години и 3 месеца, но само за заспиване след навършването на 1 година.
Проговори с изречения на 1година и 2 месеца, биберонът не е бил пречка.
На 9 месеца пропи от обикновена чаша, няколко месеца след това спря да се олива. Храни се напълно самостоятелно и много чисто от преди да навърши 2 години. Събува и обува сам обувки, пантофи и маратонки с лепки, с връзки не се справя.
Облича и съблича дрехите си сам. Обслужва се почти напълно самостоятелно, с мъничко чужда помощ.
Ползвам памперс-гащи и напълно може да не стои нещастно в ъгъла, а да смени сам пелената си за по малко от 30 секунди, без да губи време в изучаването на света Wink.
Предвид това не мисля, че не е готов да посещава градина.

Дали съм закъсняла с махането - не знам. Водя се по него.
Показва ми, че не е готов с нежеланието си да ползва гърне или седалка.
И след като имате такъв богат опит, предвид наличието на двете ви деца би трябвало успешно да сте запозната, че някои умения (вкл. и способността да се пазиш сух) се придобиват на различна възраст от всяко дете.
Защото сме различни.


# 37
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Нямам нищо против придобиването им на различна възраст.
Имам против вменяването на Ваши задължения на персонала в градината.
Щом има такова изискване - спазва се. Ако не Ви изнася - няма да запишете детето на градина.
Просто, нали.

 А с цитата си нищо не доказвате, напротив, оплитате се още повече:


С премахването му нямам никакво намерение да товаря лелки и госпожи в градината, но твърденията, че това е само и единствено работа на родителя не приемам. За мен възпитанието е двустранен процес, в който активно участват детето и родителя.

Та къде, казвате, в този двустранен процес е мястото на възпитателя в детската градина, дето хем няма да го товарите, хем не приемате твърдението, че само вие трябва да приучите към хигиенни навици детето си  Thinking. Вашето собствено.

# 38
  • Мнения: 15 379
Имам против вменяването на Ваши задължения на персонала в градината.
Щом има такова изискване - спазва се. Ако не Ви изнася - няма да запишете детето на градина.
Защо решихте, че вменявам на персонала в градината, в която детето ми е записано, задължението да го научат да ползва тоалетната чиния за физиологичните си нужди? Не съм споменавала подобно нещо Rolling Eyes.
Изискването, за което говорите не е нормативно установено или поне липсва законова рамка.
Което автоматично води до извода - ако детето ползва пелена или биберон може да посещава детска градина, барабар с памперса и биберона си. Кой би могъл да го върне?!
За мен това е дискриминация.

П.П. А децата със СОП, които посещават редовна група, в редовна градина? Вероятно голяма част от тях ползват пелени в първа група.

# 39
  • София
  • Мнения: 44 156
Sourcherry - все пак наистина има 4 месеца... за които и детето ти ще порасне...и съм почти сигурна, че и без насилие ще се реши проблема.
За 3 годишно с памперс нищо не мога да кажа, моят е на четири и половина и нощем още е с такъв...явно не съм и аз по насилието Wink
Апропо ученето без памперс при нас започна август, преди градината....заради градината...даже се учудих с дневното пишкане колко листно стана..въпреки, че се  е случвало и на градината първо мааалко да се изпусне и после да се сети, че му се е пишкало....
за съня - по-трудно.... както казах,  първите месеци в градината всеки след обяд се будеше от напишкване...

И въпреки това... приемам нормално условието в градината да е без пампа...

И наистина за детето е неприятно, защото колкото и да не ми харесва другите деца откровено се подиграват на някое напишкало се и наакало се дете....представям си ако е с памперс...така че най-малкото заради моето си дете бих се опитала да го убедя, че е достатъчно голям да ходи на градината без ...или както казах, бих отложила тръгването с месеца докато свикне на идеята без памперс...

# 40
  • Мнения: 15 379
Ейнджъл, до септември наистина има време.
Най-вече разчитам на неговата суета, която е пословична Grinning.
Вече писах - от поне 6 месеца сутрин се буди абсолютно сух. Което означава, че може, но не иска Confused.

П.П. Моята кръщелница е на 5 години и още понякога се напишква нощем.
До към 4 и нещо и тя спеше с памперс.
Дано и теб Филип да те изненада скоро Wink.

# 41
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ами то и сигурно и внасянето на оръжие не е нормативно установено или тем подобни неща - давайте тогава, което не е забранено с правилници, да е разрешено, а Wink?

Вижте, никой тук не Ви напада, но изказванията ви навяват точно това - ще си пуснете напук на всички детето с памперс и биберон, пък лелите там да се оправят.
Да, те ще се оправят, толкова добре ще се оправят, че...но защо детето ви да страда...това е то, всички с рогата напред, пък каквото ще да става.
Голяма дискриминация, голямо нещо...

# 42
  • София
  • Мнения: 44 156
Sourcherry - ами...дано...но надали...като стане топло просто ще махнем памперса и ще  се учим да става да пишка, иначе сутрин си му е направо препълнен обикновено памперса...даже чат-пат и прелива Simple Smile но поне той вече иска да му го махам...така че...съвсем скоро и това ще стане....всъщност сме се разбрали като свърши този пакет да не купувам повече...пък да видим...

Дано се подредят при вас нещата по най-лекият начин до есента Simple Smile

# 43
  • Мнения: 15 379
mari_eta, имам чувството, че четете, четете, ама нищо не разбирате Crazy.
Аз напук няма да го пусна с памперс, биберон, както вече казах не ползва.
И за какво нападане говорите за Бога?!

# 44
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Много добре Ви разбирам Stop.
Защо тогава пуснахте темата? Да се оплачете от дискриминация в градината? Да оплюете системата? Защо?


И понеже съм цапната в устата и никой няма право да дискриминира детето ми ако ползва памперс, ще поставя въпроса на първата родителска среща през юни.

И какъв въпрос ще поставите Rolling Eyes?
Знаете ли какво ще получите насреща - присмех и ирония. Нищо друго.

Няма какво повече да кажа.
Винаги съм се съобразявала с нормативните и не само изисквания, затова и винаги съм решавала подобни въпроси предварително, за благото на децата си.
Смятам, че по този начин улеснявам всички.

Последна редакция: нд, 09 май 2010, 16:21 от mari_eta

Общи условия

Активация на акаунт