Повивате ли малките си бебчета?

  • 2 727
  • 69
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 613
Не съм повивала и съм против повиването, по-горе са казали причините.

# 16
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Само ръцете повивах с пелена за да има мир.Иначе се плашеше от тях и само плачеше.А като му ги "вържех",си спеше като агънце.

# 17
  • Мнения: 3 550
Не ми е и хрумвало да го повивам. ОТрича се масово, тъй като води до луксацио (измъкване на крачето от тазобедрената става). А нали хората са измислили електричеството и парното отопление. Ще му е топло на бебчо и през декември.  Grinning

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
По-добре не!Причините са ги казали другите мами.
Можеш да прочетеш и тук:
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=755
И за да нямате разногласия със съпруга ти,помоли го и той да прочете за локсацията-така сам ще се убеди в евентуалната вреда от повиването.

# 19
  • Мнения: 827
Категорично НЕ! Има толкова много материал, който можеш да намериш по въпроса, ако все още се колебаеш, прочети и последните ти съмнения ще изчезнат!

# 20
  • Мнения: 58
По-еднопосочни мнения по една тема те бях виждала, така че предполагам отговорът на въпроса е ясен. Само искам да добавя, че преди ок. 20 г., когато сестра ми беше бебе, майка ми я повиваше - тогава май нямаше алтернатива за малко бебе, и най-малките ританки и гащи бяха за от 3 мес. нататък - та мама ми каза, че бебето трабва да се повива хлабаво, за да не получи увреждане на тазобедрените стави, от които по-късно в живота да ходи като патица. Т.е. стегнатото повиване постига обратния на желания ефект.

# 21
  • sofia
  • Мнения: 562
абсурд!първо ортопедите са единодушни че това е вредно!
от практична гледна точка ще се счупиш от пране на пелени, а няма да ти излезе по евтино да плащаш за вода и прах за пране отколкото за памперси, повярвай още едно допълнително задължение не ти трябва! Sunglasses

# 22
  • Мнения: 6 390
Мили мамчета ще ви бъда много благодарна ако споделите своят опит относно повиването,защото ние с мъжът ми  имаме малко разногласия по тази тема.Той настоява да повиваме бебчо,иначе щели да му се изкривят крачетата,а и щяло да му бъде по топло,понеже го чакаме през Декември
Не ти препоръчвам да го повивате, това няма нищо общо с правите крачета / кажи на татито, за да се успокой Wink/
Тук до 40ден те прещат задължително на специален детски ортопед, който извършва прегледа с видеозон на тазобедрените стави, дали ябълката е добре в ставата, защото масово при ражданията има или леко или и по големи излизания на ябълката от ставата.
Знам че в БГ за съжаление такъв преглед няма все още, но на нас едната става беше ок, а другата не беше на мястото си ябълката Confused и ни дадоха ортопедична възглавничка, която се слага между краченцата на бебчето и се закопчава с нещо като тиранти на сух цип на гърдичките, за да има нон стоп крачетата като жабче, и ябълката да си влезе на мястото в ставата, за да няма проблем като по отрасне детето.
Около 40.дена бяхме с крачета свити като жабче  Wink докато докторката не каза пак на следващия преглед, че всичко се е наместило  Wink
Ела да видиш какви прави и стройни крачета вадиме сега  Wink Laughing
Моят съвет дори е първия месец да слагаш сгъната кърпа допълнително между крачетата, за нещо като профилактика на тазобедрената става след раждане  Wink / горките не им е много широк пътя за на вън  Confused/ не се безпокой за формата на крачетата, найстина няма влияние  Peace

# 23
  • Мнения: 46 520
.... Тук до 40ден те прещат задължително на специален детски ортопед, който извършва прегледа с видеозон на тазобедрените стави, дали ябълката е добре в ставата, защото масово при ражданията има или леко или и по големи излизания на ябълката от ставата.
Знам че в БГ за съжаление такъв преглед няма все още...

Има, задължителен е.

# 24
  • Мнения: 6 390
Сори значи  Embarassed
Пропуснала съм го при нашите декемврийски отчетни теми , всъщност то беше доста отдавна вече ... та даже и в тоя форум още не съм била  ooooh! Wink
Идеално значи, взимаш татито там и ортопеда ще му обясни още по добре защо не трябва Wink

# 25
  • Мнения: 46 520
Eli cz, лошото е, че някои педиатри го отлагат за 3 месец, но затова трябва да знаем, че ни се полага и е безплатен! Другия номер е да дават "Талон три", с който е безплатен прегледа, но се плаща ехографа, но касата поема всичко, просто педито трябва да даде "Талон три А". Така, че бъдещи мами, настоявайте за талона, когато бебето ви стане на около месец, не чакайте!

# 26
  • Мнения: 46
Не съм повивала. Още докато бях бременна си мислих да повивам но само от кръста надолу, но като ми дадоха бебето в болницата беше направо с дрешки и от там нататък само с дрешки. А сестра ми като роди  в БГ - Шумен, и повиха веднага малката. На мен ми стана толкова мъчно  да я гледам така. Cry

# 27
  • София
  • Мнения: 1 057
Не. Използваме памперси. По-нагоре са обяснили изчерпателно защо не трябва да се повиват бебетата Wink

# 28
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Предлагам ти да заведеш татито на един разговор с ортопед в Горна Баня. Да му обяснят защо не трябва. Защото там хората оперират после повиваните бебета. А да ти кажа и как майката на моя приятелка получава херния - от носенето на приятелката ми гипсирана в поза шпагат 2 години. Та полза от повиване няма, а вредите са доста и то с последствия за здравето на малкото. Не винаги повиването води до луксация, но повечето случай да.
Ако искаш пиши на лични да ти дам координати на добър детски ортопед, поне за един телефонен разговор.

# 29
  • Мнения: 197
Твърдо НЕ!

Дъщеря ми се роди с локсация на тазобедрената става (беше открита на 2 ден от раждането). На 4-ти ден от раждането бяхме на ортопед и 6 месеца носеше коланче (казва се коланче на Павлик), за да държи краката разкрачени, та да се наместят ставите:


От многобройните посещения при ортопеди, плюс всичката прочетена по въпроса литература, която успях да намеря, разбрах, че ДОРИ И ПРОФИЛАКТИЧНО, краката на бебето трябва да се държат разкрачени. Обикновено памперсът е достатъчен. Ако има проблем, вече се взимат допълнителни мерки.

В тази светлина, повиването звучи почти като престъпление...

Общи условия

Активация на акаунт