Любимото Ви ястие?

  • 3 179
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Абе каква е тая мания за МЕСО... Месо, месо... Не мога да разбера що така... То вярно е, че и аз обичам... Ама толкова, че мога и изобщо да не се сетя...
Що се отнася до конкретния въпрос... Обичам толкова много неща, че едва ли ще имам времето да ги изброя... После кулинарния форум би изглеждал като детска книжка... Хи-хи-хи-хи-хи... Колко скромно...
Иначе обичам аз да готвя... Само да имам време... Което принципно се случва рядко, но... Ям всичко с удоволствие...
Има две неща, които не обичам да липсват от масата ни... Едното от тях е... Самардала (за тези, които не знаят какво е - една зелена тревичка, много силно лютива, но с великолепен аромат, смляна и смесена със сол, става силно ароматна зелена сол, някои й казват и мерудия)... Което се опитвам да откажа... А другото е... Сирене... Всякакъв вид... Зряло, недозряло, тебеширено, твърдо, меко, мазно, солено, натрошено, краве, овче, козе... Всякакво... Ако ще и мухлясало дори... Обожавам и не се отказвам за нищо на света от сиренето... Върви ми на всякакво ястие... Пък мога дори и само сиерне да ям...

Последна редакция: пн, 07 ное 2005, 23:18 от Ekcnpec

# 31
  • Мнения: 2 596
Мъжа ми каза, всичко, което аз съм сготвила, можело и без месо.

# 32
Хайде мрънкоч! Simple Smile Ям всичко, което не мърда толкова бързо, че да избяга от чинията. Изключения: спанак и лапад. Всяка пролет се пробвам - не става.  Wink

# 33
  • Мнения: 1 410
Да ви изненадам с отговора на моя 120кг. мъж - Крем карамел Laughing Laughing Laughing
Ама и той е месоядно. newsm10

# 34
  • Мнения: 1 983
моя умира за леща, аз не я понасям Sick, добре, че е любимата тъща да му носи отвреме на време, че незнам, пък по местото аз съм повече, ако няма на масата или в манджата аз повече се цупя Crossing Arms

# 35
  • Мнения: 301
Моят мъж обожава боб-варен,на фурна,с месо,с пушени гърди,с наденица,на салата с лютеница и още и още и още....БОБ във всякакъв вид и с всичко аз за сметка на него боб ям един път в годината иначе не е капризен и яде всичко лесен за гледане много вкусно готви и прави всичко на скара-пилешко,свинско,риба.....много обича баници всякакви и сладичко...изобщо голям чревоугодник

# 36
  • София
  • Мнения: 5 828
Моя пък обича всичко, но на скара да е, манджи не обича  Naughty

# 37
  Намерих още неща, само две ще Ви оставя :

 САМОСКИ ПИТАГОР (ок. 580-500 г. пр. Хр.) - един от най-големите гръцки мъдреци. Запознат с египетските и източните учения. Основал т. нар. Питагорова школа. Известен днес най-вече с приноса си към геометрията и математиката. Той е и един от най-известните древни привърженици на вегетарианството. Ето неговата позиция по този въпрос:


    “Хора, стига сте се сквернили с храна непозволена. Ние имаме златокласи ниви, сочни плодове, които превиват клоните с тежестта си, лози, зеленчуци - крехки и вкусни. Чистата млечна каша и благоуханният мед също са ви предоставени. Обилно, щедро всички блага ви дава земята - без жестокости, без убийства и без кръв. Само дивите зверове утоляват глада си с живо месо и то не всички. Много от дивите животни се хранят с растения. Само свирепите хищници - лютите тигри, жестоките лъвове, алчните вълци обичат да проливат кръв. Какъв престъпен обичай! Как можем с месо и кръв на твари и нам подобни алчното си тяло да гоим и с убийство на други живи създания да подкрепяме живота си? Не е ли срам за нас, окръжените щедро с даровете на благодатната земя страстно, с жестоки зъби да късаме раздрани трупове като люти диви зверове? ...
    Човек, който, слушайки жалкия предсмъртен рев, коли невинно теле, който убива агнето, ревящо като дете, който птицата небесна бие за забава или за да яде, той не трудно ще се реши и човек да погуби. На този жесток обичай само човекоядството прилича. О, свестете се, не убивайте, недейте, братя! ... Смъртни - смъртните щадете! Хранете се с това, което е позволено и достойно за любящата и чиста душа на човека.”



  ПЛУТАРХ (ок. 46-120) - знаменит старогръцки писател и историк, чиито произведения се издават и днес. Освен своите много по-известни произведения, Плутарх е написал и съчинение върху месоядството, защитавайки вегетарианските принципи:


    “Най-често се разстройва храносмилателният орган след месна храна, защото тя скоро го затлачва и оставя лоши последици. За човека ще бъде най-добре да не яде никак месо, защото земята ни дава достатъчно много предмети, които ни служат не само за храна, но и за наслада. Но човек от алчност се нахвърля върху всичко, за да задоволи прищявките на своя апетит, опитва всичко, вкусва всичко и сякаш, търсейки това, което трябва да е за него, става едно всеядно животно. Той употребява месо не защото има нужда или необходимост, а от сластолюбие и пресищане, понеже вижда, че му се дава да прави свободен избор между тревите и плодовете, чието изобилие е неизчерпаемо. Той търси и намира нечиста и неудобна храна, която се доставя с цената на убиването на живи същества. И по такъв начин излиза по-жесток от най-кръвожадните диви зверове. Кръвта и месото на убитото животно могат да нахранят ястреба, вълка и змията, но за хората те са излишни храни.”
    “Вие ме питате на какво основание се е въздържал Питагор от употребяването месото на животните. Аз пък от моя страна се чудя какво чувство, мисъл или причина е ръководила оня човек, който пръв е решил да оскверни устата си с кръв и е позволил на устните си да се допрат до месото на убитото същество; който е наредил на своята трапеза обезобразените форми на мъртвите тела и е поискал да има за всекидневна храна това, което преди малко е било същество, надарено с движение, чувство и глас.”
    “Защо хулите земята, че уж тя не е в състояние да ви нахрани и напои?”
    “Вие наричате хищни и жестоки лъвовете, тигрите и змиите, когато сами вие никак не им отстъпвате по варварство. И все пак за тях убийството е едничкото средство да съществуват, а за вас то е излишен разкош и престъпление. Всъщност ние не убиваме и не ядем лъвовете и вълците, което ние бихме сторили за самозащита, а напротив, оставяме ги спокойни, а преследваме и убиваме невинните, домашните, безпомощните същества, които са лишени от оръдие за самозащита.
    Горко на нашето дивашко човечество! Страшно е да се видят трапезите на богатите, заобиколени от тези, които простират върху тях убитите тела - касапите и готвачите. А още по-страшна гледка представлява същата трапеза подир пира, защото оголените мощи са по-грозни, след като бъдат оглозгани.”
    “Ако въпреки всичко, вие все още твърдите, че природата ви е предназначила за такава храна, тогава убивайте поне сами това, което вие искате да изядете, но вършете това само с вашите природни оръдия, без да употребявате нито ножа на месаря, нито брадва, нито сопа. И така, както вълците, лъвовете и мечките убиват сами всичко, с което те се хранят, така и вие убивайте кравата или вола, като ги захапвате с вашите челюсти, като гризете свинята с вашите зъби, като се хвърляте върху заека или овцата и ги разкъсвате на парчета, без да търсите време и място. Като извършите сами всичко това, тогава седнете на вашата трапеза. Но ако вие чакате някое живо и мислещо същество да бъде лишено от живот от други хора, и ако на вас самите е противно да изтръгнете сърцето на своята жертва и да пролеете нейната кръв, то защо вие, питам ви аз, в разрез с природата, се храните със същества, надарени със съзнателен живот?
    Нещо повече: даже след като са убити вашите жертви, вие не ще ги ядете в тоя вид, в какъвто са доставени от кланицата. Вие ги варите, печете и съвършено ги изменявате с огън и подправки. Вие напълно видоизменяте убитото животно, като употребявате десетки хиляди миризливи треви и зеленчуци, за да излъжете по тоя начин вашия естествен вкус и да го приготвите да приеме неестествената храна.”

Дълго е, дано не съм Ви досаден. Извинявам се!!!

# 38
  • Мнения: 1 493
Ангнешко със спанак
Гювеч с овнешко месо
Скара - агнешка, пилешка, свинска
Боб със свински ребърца
Свинско със зеле
Качамак с масло, сирене и пръжки
Спържа
Чига с червен хайвер
Лангуста

# 39
  • Мнения: 418
Кашкавал пане и скаричка.Таратор и печени червени чушки.Крем карамел и торта гараш.

# 40
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
  Намерих още неща, само две ще Ви оставя:...

Иване, пак удави рибата и сложи недвусмислен край на темата си... Честно ти казвам, направо уби прасето с лопатата... smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532

# 41
  • Мнения: 5 317
1.свинско месо
2.кашкавал пане
3.сирене пане
4.шкембе 
това са най-любимите му неща за хапване.

# 42
  Намерих още неща, само две ще Ви оставя:...

Иване, пак удави рибата и сложи недвусмислен край на темата си... Честно ти казвам, направо уби прасето с лопатата... smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532 smile3532


Ех, Експрес !!!
Може и да са прави тези хора от стари времена. Ама аз не съм прав нито за тях, че неслушам съветите им, нито за Вас, че Ви оставям такива неща тук.

А забравих да питам:
С каква максимална скорост се движат "Експресите" в България?

# 43
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
А забравих да питам:
С каква максимална скорост се движат "Експресите" в България?

Много офф...
Максималната скорост е 130 км/ч...

# 44
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Свинско месо (със зеле),боб,фъстъци и крем карамел са му най

Общи условия

Активация на акаунт