Приобщаване на западен остъклен балкон

  • 7 324
  • 24
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 443
Хора, загризала ме една мисъл...
Имаме малка детска стая със западно изложение. Пред нея има остъклен балкон. Дограмата между балкона и стаята си стои. Решили сме да сложим климатик, че е страшна жега.

До скоро поддържах твърдо позицията, че трябва да махнем междинната дограма, да приобщим помещението към стаята и да монтираме климатика на балкона. За да не е над главата на едно от децата. Същевременно да бутнем остатъка от стеничката (около 1-1,5 квадрата) и да изнесем радиатора на парното под прозореца на остъкления балкон.

С какво са свързани колебанията ми?
На самия балкон температурата е по-различна от тази в стаята. Лятото - по-горещо, зимата - по-студено. Вероятно самия стъклопакет не е хубав (Ролпласт). Иначе имаме външна изолация и вътрешна на балкона.
Мъжа ми смята че, в момента балкона играе ролята на буфер и ако махнем междинната дограма температурата в стаята ще се вдигне, климатика ще работи нон стоп и децата ще настиват.  През зимата пък ще е студено. Панел, какво да го правиш. Евентуално ще се наложи да сменим и прозореца на остъкления балкон, който за момента си върши работа като такъв, но очевидно не изолира добре. Голям е и би глътнал доста пари.

Моля някой да сподели опит, защото аз просто не виждам друг вариант. 

# 1
  • Мнения: 5 936
Изстудяването,съответно стоплянето на помещението, освен от стените-става и от пода и тавана.Направете изолация и на пода и на тавана.И при всички положения е по-ефективна външната изолация.Т.е. ако съседите ви под вас са с неостъклена тераса-искайте разрешение да поставите изолация на техния таван-за вас под. Отгоре-изолирайте пода на съседите.Но мисля,че ще ви е трудно да се споразумеете,а и терасите сигурно са благоустроени по някакъв начин и никой няма да се съгласи да разваля заради вас. Тогава вътрешна изолация.
Резервен вариант,а защо не и в добавка към изолацията-външни ролетни щори.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Според мен мъжа ти е абсолютно прав.  Peace Не си взимай беля на главата с усвояването на балкон към жилищна площ.
Това му е лошо на западното изложение: лятото жега, зимата студ. Даже е по- лошо и от севера. При него поне в един от сезоните има предимство- лятото е естествено хладно.

# 3
  • София
  • Мнения: 443
Гледам хората навсякъде направили балконите на кухни, вкарали в дневни, какво ли още не. А стаята на дребните е малка, вещите им - много. Ако има начин да се направи добре, ще бъде супер. Но ако опитът се окаже неуспешен, няма връщане назад. А и нали се сещате кой ще е виновен  Mr. Green  Mr. Green

# 4
  • София
  • Мнения: 7 995
Надявам се, че знаете, че при панелното строителство всички стени са носещи, независимо с прозорци или не. Simple Smile
Преди да бутате е хубаво да се консултирате с някого за укрепване на конструкцията.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Приобщихме тераса с югозападно изложение, външна изолация нямаме, само вътрешна. Разлика в температурата на стаята не намирам Rolling Eyes
Милинка, не е вярно това за панелното строителство. Не всички стени са носещи Peace

# 6
  • Мнения: 284
Приобщихме западна тераса към кухнята и направо се родих.Преди беше ад:лятото- жега,зимата-студ(не само на терасата,но и в самата кухня)Сега цялата площ е с еднаква температура-лятото не е жега,а зимата е по-топло от преди.

# 7
  • София
  • Мнения: 443
oniks, може ли да кажеш как го постигнахте този ефект?

Goldieр, при вас за панел ли става дума?

милинка,  за бутане евентуално не за цяла стена, а за едно парче, върху което е закачен радиатора. Т.е размера на стеничката е незначителен. Останалата част от нея е вратопрозорец към остъкления балкон. То принципно може и да остане стеничката и да се сложи плот, но няма да може да се използва пълноценно освободеното пространство.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Калимби, да, живея в панелен апартамент Peace Усвоихме терасата на спалнята. При мен тази стеничка с радиатора, за която говориш, си остана, слагам на плота покривката на леглото и дрехите си като лягам вечер. Честно казано, малко съжалявам, че не си сложих вратопрозорец, тъй като на бившата тераса ми е дъската за гладене, шкаф за дрехи и т.н. Ако си бях сложила вратопрозорец, терасата щеше да ми се обособи като дрешник, то и на практика сега така я използвам, но не е много лицеприятно като натрупам дрехи за гладене Embarassed
Понеже тази стая я предвиждаме в бъдеще да е втора детска стая, си мислех тази малката стеничка да я направим нещо като пързалка - от едната и страна едно-две стъпала, откъм терасата пързалката, но това са ми проекти за след 4-5 години и то, ако имам трето детенце, че дребната тогава ще е голяма за такава пързалка Laughing

# 9
  • Мнения: 5 936
При панелното строителство не всички стени са носещи.Точно над вратопрозореца има греда,нали?Е,тази греда стъпва някъде на колони и "носи". Другото е фасаден панел.Помислете-какво може да носи една стеничка с огромна дупка-вратопрозорец.Но все пак трябва да се допитате до конструктор.Панелни блокове има различни.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 957
И ние ще усвояваме западна голяма тераса към дневна. Имам същите притеснения, но съседите ме убедиха, че не са състоятелни, защото всички са го направили (това си е огромен плюс), после - лятото цялото помещение ще се охлажда с климатик (няма друг избор за "панелен Запад"), когато ни няма помещението ще се предпазва от рулетни щори (това е една инвестиция, която прави чудеса със западното изложение) и, да, трябва да се заложи на добра дограма и външна изолация. Естествено, че и мен ме тревожат разходите  Sad, но някак трябва да се справим с този запад!
Относно панела - оставяш страничните трегери, питах строителен инженер. При нас  има вратопрозорец, но и още един прозорец, колоната между тях ще изтъним (до арматурата), но не е желателно да махаме, яд ме е, че ще "краде" от помещението, но сигурността е преди всичко, все пак.

# 11
  • София
  • Мнения: 443
Goldie, ако единствения прозорец на стаята ти е откъм балкона, както е при нас, е по-добре да не го ползваш за дрешник, защото ще се затъмни. Мен специално междинната дограма ме дразни, не виждам смисъл да стои освен ако няма някаква определена функция. В момента и аз ползвам остъкления балкон като склад, но е по-добре да се отвори място за децата. Склада ще го местя другаде  Mr. Green...или направо в коша за боклук  Mr. Green

W, благодаря ти за съветите,  още не мога да се примиря да сложа ролети. Сега на балконския прозорец има обикновени алуминиеви щори, които затъмняват и стаята и изглежда като дупка, а с ролетните кой знае каква тъмница ще стане. Все пак това е детска стая, трябва да има светлина.

Ментова, ти сложила ли си вече ролетките, да кажеш как е или планираш да слагаш?

Както можеше да се очаква, мъжа ми изобщо не е във възторг от идеята за къртене и рязане на арматура. Много ми е трудно да го убедя да правим някакви промени в къщи.  Вероятно защото хамалогията остава за него   Mr. Green  

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Да, единствен прозорец е, но аз така или иначе не обичам да има светлина в спалнята Rolling Eyes И сега винаги са ми спуснати щорите на бившата тераса Blush
А мъжа ти го разбирам. Ние започваме ремонт в кухнята и отново ще усвояваме терасата, но отново само ще махнем вратопрозореца и ще направим плот, без да събаряме панели. Живот и здраве, ако осъществим някой ден големия ремонт, кухнята ще ми стане спалня и тогава вече ще се кърти яко, но засега толкова. На мен тераси не ми трябват. Живея на ужасно оживена улица с голяма мръсотия, не простирам пране, единственият вариант при нас е терасите да са остъклени. Единствено към терасата на трапезарията ще оставя вратопрозореца, защото ще я правим нещо като библиотека - кабинет и няма да върви да е в общо помещение с трапезарията. Общо трите ми тераси са 22кв.м., предпочитам да си я оползтворя тази площ Peace

# 13
  • Мнения: 133
Момичета, сложете снимки Praynig И ние в момента приобщаваме тераса към кухня.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 957
Ох, нищо още не сме слагали, всичко предстои, апартаментът е наш от 2 дни. И аз се чудех дали ще ги пускам изобщо тези щори, че мразя тъмното, но ми казаха, че смисълът им е да ги пускаш, когато няма никого - пазят стаята от горещината. Или да се спускат на 1/3, за да спират директните слънчеви лъчи. Но не съм чула още цените.

рулетни щори (руло) или ролетни щори (ролка), срещам го и в двата варианта ?

Последна редакция: ср, 16 юни 2010, 23:34 от Ментова

Общи условия

Активация на акаунт