Дълги отпуски, кратки почивки

  • 2 103
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 950
Много се колебаех къде да  попитам,  тук или в  "На  път...", но тъй като въпросът ми  е свързан по-скоро с времето, в което не сме на път го задавам тук

Въпросът ми е към тези, които имат дълги отпуски и ползват по-голямата част от тях.
Всяко лято предчувствам предстоящата почивка,  правя си планове,  които включват и пътуване.Но извън времето за пътуване, когато съм в  отпуск, но у дома, все имам чувството, че не мога да организирам деня си, не мога пълноценно да си почина или ако не върша нещо полезно за дома и семейството си  чувствам угризения.
почивката за мен е само там, където пътуваме, тогава ми е приятно, отпускащо.Но няма как напр. при 30 дни отпуск да съм и  30 дни  някъде на почивка.
Ако например пътувам за седмица- две, през останалото време все не успявам да си организирам ежедневието, вероятно от свръх очаквания от самата себе си

А вие?Как организирате отпуските си,  когато си оставате у  дома и не сте на почивка?С какво се занимавате? С отложени домакински работи / пренареждане на гардероби, ремонти и др/ С предварително планирани дейности, за които през годината не ви стига времето?С любимото си хоби, за което все нямате време? С отделяне на  много повече време за децата?

Правите ли си предварителни планове или както дойде?
питам по две причини- имах приятели, които твърдяха, че и ден не остават по време на отпуск в града, дори и да  почиват месец.
Втората причина  е личното  ми усещане за  не много добра организация на свободното ми време по време на отпуск,  / в случай  че не пътувам/

Много подозирам, че  всеобщият проблем на неизползвани отпуски се дължи и на тази причина- неумение на някои хора да си организират добре времето по време на отпуските.

# 1
  • Мнения: 924
Пъувам, чистя по основно у дома, мързелувам, за всичко имам време.
Не очаквам кой знае какво от отпуската си, общо взето на втората седмица започва да ми омръзва,,свободното време'' и да си мисля как ще се върна на работа newsm78
Не мисля, че неизползваните отпуски са защото някой не знае какво да прави и как да се организира Joy Joy Joy

# 2
  • Мнения: 1 732
Хм, давайте, давайте идеи колко са дълги отпуските, и без това управляващите се заеха да ги  съкращават  Mr. Green

# 3
  • София
  • Мнения: 399
 От всичко по малко, но главно за отделяне на повече време за децата. Скоро и аз чистих отпуск и всеки ден бяхме на различно място с малката- парк, детски център, плаж, куклен театър...следобяд си спях с нея и си почивах, а привечер вършех по някоя домакинска работа между 16 и 20часа. Когато е топло вечер пак излизахме с приятели, ако не- по някое филмче и така. Нищо не съм планирала, просто сутрин, като се наспим, решавахме какво ни се прави. Отпуските е за отпускане Grinning -  от напрежение, бързане и организации.

# 4
  • Мнения: 11 950
И все пак- кои са точно приоритетите ви през дните, когато сте у дома, но не и извън мястото, където живеете.Книги, разходки или пренареждане на дома?

Хареса ми идеята на Санела да отделя повече врме на детето и всеки ден да посетим различни интересни места.
Малко повече от месец ще съм в отпуск, а на почивка извън града- само 10 дни Sad

А сега разбирам, че за 2010г.трябва да си взема всички почивни дни, после ще се чистят старите отпуски

# 5
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Нямам такива дълги отпуски. Но съм имала периоди с плаващо раб. време, т.е. доста свободно такова извън смените, а също и периоди на "отдих".

Различни неща правя. Главното е, че се наспивам.
Друго, чета книги. Върша разни неща, ако имам, които не съм успяла да свърша през останалото време-работа с институции, ходене до хим.чистене, обущар, профилактични прегледи на лекар/зъболекар и т.н.
Отделно, ако има някой свободен приятел/ка, гледам да се видим.
Чистене в къщи също.

# 6
  • Мнения: 5 370
Бпожееее, един месец отпуск, ааааа, аз за годината едвам успявам да се справя с 20 дена. Кому кози крак...

Най-умирам да си взема два дена отпуск, да се размажа блажено у дома, да се размъквам до обед с чашата с кафе с ръка, тивито да бръмчи за фон, после да се поразходя малко, следобед да му залегна....
Ама да късмет. рядко се случва.

# 7
  • Мнения: 239
Аз за отпуск от 30 дни само мога да мечтая  Cry Иначе, за да не оставам с усещането, че си пропилявам отпуската и не почивам пълноценно я ползвам на няколко пъти. Не си взимам отпуска, за да чистя! Това лято вече една седмица бях на море и си починах в пълния смисъл на думата-8 дни само плаж, книжки, разходки и мързел. Планирам и през Август една така седмица. За мен това е работещата формула за добра отпуска, но всеки има своите разбирания..

# 8
  • Мнения: 177
Аз през изминалите години всяко лято ходех във Варна при свекърва ми. На десетия ден вече ми омръзваше там и се прибирахме. Миналото лято обаче, поради една или друга причина /новата работа на милото/ не отидохме. Еми починах си като хората в къщи, защото явно нещо плажа ме изморява. Никога не правя ремонти по време на отпуска, правя ги когато ходя на работа, защото отпуската е за почивка. Цялата отпуска лежах, теглих и гледах филми, излизах на кафе и съответно нещо набързо да наготвя и да поизчистя, но това си е в реда на нещата. Направо се размазах от почиване и да ви кажа изобщо не ми липсваше плажа, Варна и морето, въпреки че като отида във Варна свекърва ми не ми разрешава нищо да правя, за да си почивам - тя готви, тя мие чинии, абе изобщо всичко тя, за което съм й много благодарна.

# 9
  • Мнения: 4 916
Много добре си организирам отпуските аз, в това най ме бива. От 4-5 години практикуваме така - при нас целият август е свободен, разбиваме го на две - две седмици някъде, плюс десет дни другаде. За море става въпрос, ние нещо не сме по планините. Чистене, копане, ремонти не се правят по време на свещеното августовско време.

# 10
  • Мнения: 11 950
Много добре си организирам отпуските аз, в това най ме бива. От 4-5 години практикуваме така - при нас целият август е свободен, разбиваме го на две - две седмици някъде, плюс десет дни другаде. За море става въпрос, ние нещо не сме по планините. Чистене, копане, ремонти не се правят по време на свещеното августовско време.

Е, това е идеалният вариант!Имах п ознати, които точно така правеха, в детството ми родителите ми постъпваха по същия начин , затова сега ми е малко тегаво да съм по-голямата част от отпуските у дома/ макар и да съм на море, но не е същото, като да си на почивка/

# 11
  • Мнения: 4 916
Защо не мръднете някъде наблизо - на Шкорпиловци да кажем, или дори по-далече - Китен, Резово, Синеморец... И аз съм от морето, но детството ми мина по такива местенца - Шкорпиловци, Камчия, Албена и доста често на планина. Между другото докато си бях във Вн (вече като голям човек) имаше няколко поредни години, в които не бях ходила на плаж  Crazy Сега си наваксвам.

# 12
  • Мнения: 11 950
Защо не мръднете някъде наблизо - на Шкорпиловци да кажем, или дори по-далече - Китен, Резово, Синеморец... И аз съм от морето, но детството ми мина по такива местенца - Шкорпиловци, Камчия, Албена и доста често на планина. Между другото докато си бях във Вн (вече като голям човек) имаше няколко поредни години, в които не бях ходила на плаж  Crazy Сега си наваксвам.

Аз съм с дългите отпуски, мъжът ми с кратките....лоша работа Simple Smile

Но обикновено за един уикенд ходим на Шкорпиловци .

# 13
  • Мнения: 850
  Отпуска ??? Какво е това ... аз не съм имала такава от февруари 2008  Tired

# 14
  • Мнения: 5 940
Веднага бих я оползотворила на морето, на местата, за които пише argun . Освен това там можеш да живееш горе долу със същите пари, с които и вкъщи. Тихо е, прекрасно, истинска почивка. Откакто сме с мъжа ми, делим почивките на две /първите две седмици на море, останалите в някое планинско селце, близо до язовир, за да може да ходим и за риба. За него риболовът е почивка от почивката на море Laughing Мен ме устройват и двете.
Вкъщи бих се занимавала с неща, които обичам -дълго пиене на кафе на терасата, среща с приятелки, европейско кино, латиноамериканска литература, сутрешен крос, бране и хапване на плодове, скара, гости, такива неща.

Общи условия

Активация на акаунт