Ха, хемоглобинът! - таласемия

  • 5 172
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 228
Белинда, стискам палци всичко да е наред. И нас по едно време ни бяха изплашили, че има вероятност бебка да е с таласемия. Тестове се правят само в София, но добър хематолог може да каже с някаква вероятност и от кръвна картина (така поне ми обясниха на мен). Дано всичко да е наред.

# 31
  • Мнения: 249
И аз жестоко се бях шашардисала преди около месец, защото Хб на малката все си оставаше не задоволителен... И при нас на 6 мес. незахранена - беше 121 и след това вече започна да ни шокира с резултати 86, 102, 94...(и аз все избягвах Малтофера!)... накрая й взеха венозна кръв - и резултата беше 96 и ниско желязо 5,53 umol/l  при нормални стойности  между 9 и 20... Sick Правихме и морфология на еритроцитите...изчетох какво ли не и стигнах до заключението, че най-вероятно докторът е прав и че най-вероятно се касае за желязодефицитна анемия и засега не нужно да бързаме с други изследвания...
Бях решила също да се консултирам с хематолог и чак след това евентуално да направим електрофореза на хемоглобина, но засега съм се успокоила и я караме с Малтофера, пък след месец-два ще направим отново изследвания (с венозна кръв разбира се)... и тогава вече , ако няма ефект от лечението - ще се консултирам на всяка цена с хематолог.

...Та мисълта ми беше, че е много вероятно е и при вас желязото да ви е ниско и толкоз...Не се шашкай прекалено...минах по твоя път и затова искам да те успокоя...
 action032

П.П. Би ли ми казала какви бяха стойностите от кръвната ви картина или от други допълнителни изследвания! И въз основа кои от тях хематологът ви реши, че може да е таласемия?

# 32
  • София
  • Мнения: 18 679
П.П. Би ли ми казала какви бяха стойностите от кръвната ви картина или от други допълнителни изследвания! И въз основа кои от тях хематологът ви реши, че може да е таласемия?

Не мога, не им разбирам:(Само знам, че хемоглобинът беше 86.А хематоложката предположи, че може би се касае за таласемия, защото в родовата ни история има страшно много анемични хора.Разпитва ме за майка ми, за вуйчо ми, за братовчедите, племениците и така - навсякъде има анемични SadМоже и просто да сме предразположени към ниско желязо, знам ли...Не сме сигурни...Като направим подходящите изследвания, ще стане ясно.

# 33
  • Мнения: 5 228
П.П. Би ли ми казала какви бяха стойностите от кръвната ви картина или от други допълнителни изследвания! И въз основа кои от тях хематологът ви реши, че може да е таласемия?

До колкото знам се гледа морфологията на кръвните клетки, а не стойностите от кръвната картина.

# 34
  • Мнения: 249
П.П. Би ли ми казала какви бяха стойностите от кръвната ви картина или от други допълнителни изследвания! И въз основа кои от тях хематологът ви реши, че може да е таласемия?

Не мога, не им разбирам:(Само знам, че хемоглобинът беше 86.А хематоложката предположи, че може би се касае за таласемия, защото в родовата ни история има страшно много анемични хора.Разпитва ме за майка ми, за вуйчо ми, за братовчедите, племениците и така - навсякъде има анемични SadМоже и просто да сме предразположени към ниско желязо, знам ли...Не сме сигурни...Като направим подходящите изследвания, ще стане ясно.


Добре де, но ако сте "предразположени към ниско желязо", то тогава не може да става въпрос за таласемия, защото при нея има високи стойности на желязото.
...А аз между другото бях решила по едно време  да отидем и да си направим аз и мъжа ми изследвания за таласемия (защото не можех и да си представя да мъча през няколко дни детето да го боцкат във веничката Cry!)...ако никой от нас двамата го няма, то и детето не може да е с таласемия. Така, че ако искаш да си спокойна поне за таласемията, можеш да направиш така...

Вие какви изследвания бяхте направили? Само кръвна картина ли? С периферна кръв ли?
Наистина не трябва да се разчита само на кръвната картина! (Въпреки, че един добър хематолог може и само по нея да разбере, че става въпрос за анемия, но не може да каже каква е - има толкова видове анемии!) ... Според мен не може ей така да заключи, че се касае за таласемия! Не само тя е наследствена...


П.П. Би ли ми казала какви бяха стойностите от кръвната ви картина или от други допълнителни изследвания! И въз основа кои от тях хематологът ви реши, че може да е таласемия?

До колкото знам се гледа морфологията на кръвните клетки, а не стойностите от кръвната картина.

Както и Фукла  казва се правят морфология на еритроцитите, също и Желязо и желязо-свързващ капацитет, може и ретикулоцити, освен това се прави и изследване на Хемоглобин А2, който при таласемия е повишен...и също така най-гарантирания начин е електрофореза на ХБ (но той се прави наистина само на едно място в София!).
Ние направихме поне морфология на еритроцитите и желязо. Поне да се види дали не се касае за желязодефицитна анемия...

От стойностите на кръвната картина се гледа не само Хб, но и броя еритроцити, хематокрита, ср.обем на еритроцита, ср. ХБ съдърж. в еритр. , ср. ХБ конц. в еритр. и девиацията на еритр. разстояние...
Абе да не се правим на доктори, но някои неща можеш да ги видиш и ти и поне да се успокоиш, докато си направите още изследвания! Хайде спокойно!

# 35
  • София
  • Мнения: 18 679

Добре де, но ако сте "предразположени към ниско желязо", то тогава не може да става въпрос за таласемия, защото при нея има високи стойности на желязото.

Ина, нали и аз това казвам - че не знаем за какво всъщност се касае.Жената изрази само предположение Rolling EyesТрябва да се правят допълнителни изследвания, но в момента е невъзможно, защото Ники е с кашлица и хрема.Като оздравее, тогава..
По въпроса за това какво се гледа...ми, как да ти кажа, не съм чак толкова в час.В едно съм сигурна - лекарката е много добра, специално ми я препоръчаха, вярвам, че ако не може да установи за какво се касае, няма да ми поставя смешни диагнози, а ще ме изпрати където трябва.

# 36
  • Мнения: 4 176
Когато иде реч за таласемия, желязото не е ниско или е съвсем малко ниско.
Затова се прави "електрофореза на хемоглобина" и се гледат стойностите на "хемоглобин А" И " хемоглобон Б" ( май тези стойности се гледат). Но 90% от случайте на таласемия, няма ниско желязо.
Личната лекарка на моя врабчо, като видя кръвната картина и прецени, че след като хемоглобина е 90, трябва да пие желязо. След като и казах, че бащата е таласемик, тя пусна изследване на желязото и то беше в норма. Това беше първата индикация за вероятна таласемия. После като направихме "електофореза на хемоглобина" се оказа 100% сигурно таласемия.

# 37
  • Мнения: 4 176

...и също така най-гарантирания начин е електрофореза на ХБ (но той се прави наистина само на едно място в София!).
аправите още изследвания! Хайде спокойно!

Не е само на едно място. Аз лично съм си правила в болница "Лизенец" и ракова болница.

Общи условия

Активация на акаунт