От кога риба и телешко???

  • 9 757
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Здравейте, бебето ми е на 7 месеца и педиатърката ми каза да му давам риба и телешко месо. Това правилно ли е, някой дава ли ги на тази възраст!?

# 1
  • Мнения: 299
За телешкото съм съгласна , и аз вече давам , но рибата ми се струва прекалено. Разбира се от голямо значение е това до къде си стигнала със захранването , но не виждам причина да бързаш.

# 2
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Телешко съм дала на 9.5 месеца, а риба - след годинка  Peace

# 3
  • Мнения: 801
Нито лекарката ти, нито аз, нито който и да е било, може да ти каже от кога. Не сравнявай детето си с другите нито по ръст, нито по храна, нито по имунитет. Научи се че детето ти е индивидуалност и винаги ще има нещо, което ще го различава от другите. Не го вкарвай в калъпи.
Какво ще му предложиш, зависи от детето ти, от средата в която расте, от имунната му система. На селско дете, бих дала по- рано нов продукт, отколкото на градско. На море също имунната система е заангажирана от морските организми и вероятността да атакува хранителен продукт е по- малка. Всяко дете е различно.
През бремеността ядох всеки ден риба. На големия дадох на 9м (морски език, писия), но съм сгрешила. След 1,5г наблегнах за "доброто" на детето на "елитна бяла" риба (поне 2 /седмица). А сега се оказа, че през цялото време е бил алергичен към риба и краве мляко (включително АМ). Някак си ми беше набито в главата, че алергиите се проявяват само с обриви и астматични пристъпи. Мислех си, че като е неуродерматик (дерматит), ще му се прояви с обриви и сърбежи, да ама не. Сега е за година на диета без риба, яйца и краве мляко, докато имунитета му се стабилизира (не боледува), след това ще сензибилизираме.
Сега малкия ми е почти на 9м, но е само на пъщърнак, просо, овес, картофи, ориз, моркови, ябълка, круша и пилешко. Може би така до годинката, а може и по- късно. Този път няма да бързам. Никой не знае какво се случва в организма на детето, последствията идват след години.

# 4
  • Мнения: 27 524
Месо дадох към 8-ми месец, риба - на 10. На 7м е рано и за двете.  Simple Smile Изчакай още малко  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 426
И аз сега погледнах (понеже съм си записвала в една тетрадка Simple Smile) месо съм дала на 8м и половина а риба на 1годинка.

# 6
  • Мнения: 1 424
Мисля, че е рано и за двете. Аз въведох телешкото на 8м и половина, а риба- на 10м и половина.
Няма за къде да бързаш,по-добре изчакай Wink

# 7
  • софия
  • Мнения: 2 140
Телешкото въведох след 8 месец,а рибата в 9 месец.

# 8
  • Мнения: 186
рибата въведох през 12 месец,а телешкото мисля,че през 8 м.

# 9
  • София
  • Мнения: 355
аз чак сега въведох телешко,риба все още не съм!

# 10
  • Мнения: 397
Аз пък телешкото в 10 месец и риба около годинката  Mr. Green

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Риба дадох на 5 мес (захранени са на 3,5), телешко на 6 или 7.

# 12
  • Мнения: 15 379
Риба дадох на 5 мес (захранени са на 3,5), телешко на 6 или 7.

Т.е. захранени са с риба преди въвеждането на месо?

# 13
  • Мнения: 781
Телешко дадох на 10 месеца,а риба все още не,но август и нея я почваме.

# 14
  • София
  • Мнения: 39 787
Моя син е захранен късно, 8м. Риба дадох към годинка. Телешко малко по-късно.

# 15
  • Мнения: 45
Моят син е захранен вече с рибно пюре, харесва му толкова много, че дори от пюретата на "Ганчев" сьомга със зеленчуци яде по 2 неведнъж, а това не се случва с нито едно от другите. Той е на 10 месеца.
Допреди няколко години се препоръчваше рибата да бъде въведена преди месото, още към 6-7 месец. Сега отричат това заради тежките метали, които се натрупват в моретата.
Телешко съм дала на 8 месеца и половина. Но не му харесва особено.

# 16
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 755
На 7м детето е малко за риба. Аз захраних с месо на 7м и първо давах заешко и пилешко. Не помня кога точно дадох риба за 1-ви път но беше може би на 11м.

# 17
  • Мнения: 9 450
Риба дадох на година и три месеца,а телешко все още не съм и не мисля да бързам.

# 18
  • Мнения: 9 814
Телешко на 10 м., две седмици след него и риба.
Аз пък не виждам защо е нужно дасе чака с въвеждането им след годинката, ако детето не показало алергии към храни до този момент.

# 19
  • Мнения: 27 524
Аз пък не виждам защо е нужно дасе чака с въвеждането им след годинката, ако детето не показало алергии към храни до този момент.

Не е нужно, разбира се  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 97
моят съвет е: по-добре да изчакаш още малко за телешото, а рибата след 1 год. защо да бързаш  Simple Smile ще опита детето от всичко

# 21
  • Мнения: 107
През бремеността ядох всеки ден риба. На големия дадох на 9м (морски език, писия), но съм сгрешила. След 1,5г наблегнах за "доброто" на детето на "елитна бяла" риба (поне 2 /седмица). А сега се оказа, че през цялото време е бил алергичен към риба и краве мляко (включително АМ). Някак си ми беше набито в главата, че алергиите се проявяват само с обриви и астматични пристъпи. Мислех си, че като е неуродерматик (дерматит), ще му се прояви с обриви и сърбежи, да ама не. Сега е за година на диета без риба, яйца и краве мляко, докато имунитета му се стабилизира (не боледува), след това ще сензибилизираме.

Рила11, с какви признаци се прояви алергията към рибата и яйцата при вас? Да знам какво да следя... 

# 22
  • Мнения: 1 796
Телешко дадох към 9 месец,а риба на 9 месеца и половина.

# 23
  • Мнения: 3 294
Телешко дадох на 9 месеца , риба към 1 г. и 1 м.  Peace

# 24
  • Мнения: 383
Телешко дадох след 8 месец, а риба след година и малко. Peace

# 25
  • Мнения: 1 567
Здравейте, бебето ми е на 7 месеца и педиатърката ми каза да му давам риба и телешко месо. Това правилно ли е, някой дава ли ги на тази възраст!?

Т.е навършени & и е в осмия, така ли?
Изчакай още малко, да стане на 10 и дай телешко. Шол, без тлъстини. Сварено много, много добре.
Риба месец и половина след захранването с месо. Препоръчват се хрущялните риби.

# 26
  • Мнения: 1 796
Направо ме убивате с това захранване до 2 години.Какво лошо има да се даде телешко или риба преди годината,незнам.

# 27
  • Мнения: 27 524
 Laughing

Не е нужно да се чака 10-ти месец за телешко, разбира се.  Simple Smile

# 28
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Направо ме убивате с това захранване до 2 години.Какво лошо има да се даде телешко или риба преди годината,незнам.
Който иска може да захранва и до 3 години, какво лошо? Всеки си гледа детето така както прецени за най-добре  Peace

# 29
  • Мнения: 27 524
Който иска може да захранва и до 3 години, какво лошо?

Лошо е. Лишава се организма от важни и ценни неща.

# 30
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Тези важни и ценни неща винаги могат да се набавят от друго място  Grinning

# 31
  • Мнения: 1 796
Ами по принцип няма лошо,всеки си преценя.Ама ако едно дете не яде всичко,в детската градина ще си стои гладно(или в училище).

# 32
  • Мнения: 27 524
Тези важни и ценни неща винаги могат да се набавят от друго място  Grinning

Зависи. За един развиващ се организъм не е съвсем така.

# 33
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Кой е казал, че тези неща няма да му се предложат докато дойде време за градина или училище? И ако не ги хареса - какво? Трябва да го тъпчем насила ли, само защото и в ДГ ще му ги предлагат?

Тези важни и ценни неща винаги могат да се набавят от друго място  Grinning

Зависи. За един развиващ се организъм не е съвсем така.
Дай ми пример кое от телешкото и рибата не може да се открие в друга храна?

Последна редакция: вт, 03 авг 2010, 14:52 от AnMary

# 34
  • Мнения: 27 524
Аманита, нещо смесваш нещата  Wink Отговорих ти на това:

Който иска може да захранва и до 3 години, какво лошо?

а не за рибата и телешкото. Освен това рибата е уникален продукт и другаде не знам да се намират нейните съставки. Както и да е  Peace Който иска може да захранва и до гимназията  Grinning

# 35
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Именно. Всеки си носи последствията от своите решения. Кои сме ние да съдим  Grinning

# 36
  • Мнения: 9 814
И най-големият светец богу не е драг, казали старите хора.
Та така и със захранването.
Последствия?Тогава щяхме да се затрием като нация и половината свят също.

# 37
  • Сф
  • Мнения: 10 673
свинско след година и половина, след 6тия месе4 редувах пилешко с телешко. Риба след годинка и нещо- просто не я искаше по- рано- сега оба4е много оби4а риба, може да яде всеки ден, 4е и на закуска Rolling Eyes
Такива неща като заешко, пуешко- сьм давала рядко.
Аз си готвех и от време на време Ган4ев и Овко

# 38
  • Мнения: 122
По съвета на педиатърката рибата въведохме след 1 година, въпреки, че не проявяваше алергия към храни, а телешкото доколкото си спомням около осмия месец

# 39
  • Мнения: 158
Телешко и бяла риба - в началото на деветия месец. По-тлъстите риби - след годинка.

# 40
  • Мнения: 456
Телешко дадох когато малкия беше на 7 месеца, дали пък не бяха 8 newsm78, риба - малко след като стана на годинка.

# 41
  • Мнения: 1 475
Телешко опита на 10м и половина, риба малко по-късно, но изобщо не и хареса, опита още веднъж и пак я изплю и повече не съм пробвала. Мисля, че риба изобщо няма да яде, тъй като и аз не обичам и не ям риба!

# 42
  • Мнения: 364
Телешко яде от края на 8-ия месец. Риба още не съм въвела. Може би следващия месец

# 43
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 288
Телшкото го въведох на 8 месеца и половина, а риба съм давала веднъж преди седмица някъде.

# 44
  • Мнения: 84
Колкото повече се вманиачавате, толково по-кекеви са децата!!! На буркана Ганчев си пише -след 6 месец започнах с месо и тогава телешко-много го обича Peaceи хек съм давала-хапва Laughing

# 45
  • Варна
  • Мнения: 3 953
За рибата вмъквам цитати от Косе Босе.
Предстои да я въведа и аз , като съм се спряла на пюрета на Плазмон.
Цитат
Възраст
- 8-10 м. е най-често срещаната препоръка
- след 1 год. при алергична обремененост или лична преценка
- няма основание за отлагане на рибата с цел предпазване от алергия (за разлика от други храни)
...
Риба преди 1 год. или за захранване:
- всички бели риба = лека за храносмилането, слаб алерген (хек, мерлуза, треска, пастърва, калкан, щука и т.н.)
- може и някои по-мазни риби, по преценка или според местните педиатрични препоръки (напр. шаран) = мазнините са важни за възрастта под 1 год.

# 46
  • Мнения: 840
Хипп имат страхотни пюрета от риба и мисля, че бяха от 5 или 6 месец! Peace

# 47
  • Мнения: 83
на мен много ми се искаше малката да хапва риба,но тя не пожела дори да опита.

# 48
  • Мнения: 15 379
Хипп имат страхотни пюрета от риба и мисля, че бяха от 5 или 6 месец! Peace

Хипп наистина имат чудесни менюта с риба.
Те са само 2 вида и са съответно от 10-ти и от 12-ти месец.

# 49
  • Мнения: 3 294
Рибата я вкарах към 11 -тия месец с ДК , телешкото по-рано 9-10 месец под формата на пюре  Peace

# 50
  • Мнения: 45
телешко в 8-9 месец.риба на 1,1г но не я хареса

# 51
  • Мнения: 914
Каката много обичаше рибните пюрета,за бебето ще изчакам до 8 месеца.

# 52
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Колкото повече се вманиачавате, толково по-кекеви са децата!!! На буркана Ганчев си пише -след 6 месец започнах с месо и тогава телешко-много го обича Peaceи хек съм давала-хапва Laughing

О, със сигурност е така  Rolling Eyes Особено е важно какво пише на буркана на Ганчев!

Риба все още не съм давала, ще изчакам още поне 2 месеца. Телешкото ще го въвеждам след около месец някъде, т.е. на 9 месеца.

Пп. НЯкой за агнешкото ще ми каже ли нещо? Кога се дава? Въвела съм пиле, пуйка и заек до момента.

# 53
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Агнешко съм дала на 10м  Peace

# 54
  • Мнения: 15 379
НЯкой за агнешкото ще ми каже ли нещо? Кога се дава? Въвела съм пиле, пуйка и заек до момента.

Агнешкото е едно от първите меса. Дава се преди телешкото, рибата и свинското.
Можеш да дадеш вече.

# 55
  • Мнения: 9 814
НЯкой за агнешкото ще ми каже ли нещо? Кога се дава? Въвела съм пиле, пуйка и заек до момента.

Агнешкото е едно от първите меса. Дава се преди телешкото, рибата и свинското.
Можеш да дадеш вече.

 Thinking Не е ли точно обратното?

# 56
  • Мнения: 15 379

Не.
Пуешко или заешко - като първо месо се избира едно от двете, после пиле, агне, теле, риба, свинско.
В този ред.

# 57
  • Мнения: 9 814
Хм, мерси.

С месата сме на вие, заради алергия към пилешкото и двама видни столични педиатри ме предупредиха да отлагам въвеждането на агнешко възможно най-много.

# 58
  • Мнения: 15 379
Агнешко никога не съм въвеждала.
У дома такова месо не се купува, защото не го ядем.
Сам ще се захрани някой ден.

# 59
  • Мнения: 456
НЯкой за агнешкото ще ми каже ли нещо? Кога се дава? Въвела съм пиле, пуйка и заек до момента.
Агнешкото е едно от първите меса. Дава се преди телешкото, рибата и свинското.
Можеш да дадеш вече.
Аз агнешко в интерес на истината още не съм давала. Покрай Великден бях питала педи за него (да сме били към 10 месечни), но тя каза да не давам че било твърде мазно. А и май бях чела че било и алерген и ни се размина тогава. Аз след месата които си въвела ти дадох телешко. После беше ред на рибата - около годинка. Май агнешко ще ядем както е тръгнало на пролет hahaha

# 60
  • Мнения: 1 424
И аз не съм въвеждала агнешко поради същата причина ( в къщи се яде предимно пилешко, свински пържолки и риба). Ако реши някой ден да опита от това месо, тогава ще се захрани, ако му хареса.

# 61
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Е, то пуешко и заешко щото се сбъркваме да ядем вкъщи  Stop Не се водя аз от тази логика.
Благодаря ви за отговорите   bouquet

# 62
  • Мнения: 111
Телекото на 7 м. с пюре на Хип - Спагети болонезе. Риба още не съм давала.

# 63
  • Мнения: 534
Здравейте, вчера бяхме на консултация и педиатърката ни каза да започваме с рибата на 10 м. сме освен на Хип кои други рибни пюрета са хубави ще препоръчате   bouquet

# 64
  • Мнения: 648
Здравейте,
аз телешкото го въведох след 7 навършени месеци, но риба все още не съм, смятам като навърши 9 и половина  Peace мисля си да започна с едни малки рибни пюрета, гледах ги в Пикадили, мисля, че бяха Плазмон, но не съм съвсем сигурна, ще погледна и ще пиша  Peace

# 65
  • Мнения: 27 524
Семпер имат хубави рибни  Simple Smile

# 66
  • София
  • Мнения: 39 787
И според мен менютата (рибните пюрета) на Семпер са по-разнообразни.

# 67
  • Мнения: 15 379
Семпер имат най-голямо разнообразие от рибни менюта.
Гербер пък имат абсолютно пюрирана сьомга със зеленчуци, която по мои лични впечатления нито едно бебе не отказва.
Хипп - имат 2 менюта с риба, единствено.

# 68
  • Мнения: 1 424
И на Нестле рибните не са лоши - имат два вида и са напълно пюрирани. Едното е Хек с ориз,а другото мисля, че се води само Риба със зеленчуци.

# 69
  • Мнения: 45
Риба съм давала само веднъж досега - на Гребер Сьомга със зеленчуци ( на 7 навършени месеци) 130гр е пюрето и дохраних с домашно зеленчуково. Много се хареса, но не съм давала пак  Rolling Eyes
Телешко давам от 6-тия месец ( редувам го с пилешко и пуешко).

# 70
  • Мнения: 45
Късно се включвам, но горещо препоръчвам сьомга със зеленчуци на "Ганчев", синът ми яде от това пюре по 2 едно след друго.

# 71
  • Пазарджик
  • Мнения: 37
Аз телешко дадох за първи път на 9 мес., риба- на 1 година.

# 72
  • Мнения: 1 759
ние сме почти на 8месеца и днес за първи път и дадох рибка,но така като прочетох всичко май май ще е запоследно докато не стаен поне на годинка.
досега сме яли бели месца-пилешко,пуешко,заешко,скоро дадох и телешко(веднъж).има време да ги яде всички и ще се огранича май само с птичките и заешкото,че нещо се притесних Sad

# 73
  • Мнения: 44
Oт 6ти месец започнахме с рибата. Много деца, ако приемането и се забави не я приемат на по-късен етап. До годинка двах говеждо, след това минахме на телешко.

# 74
  • Мнения: 17
Телешкото дадох на 9 месеца, а риба чак след годинка.

# 75
  • Мнения: 15
Чела съм на много места, че телешкото може да е едно от първите въведени меса. Не е алерген, а е и много полезно месо. Мисля, че съдържаше желязо. Аз дадох телешко на сина ми без никакви притеснения на 7 месеца, но за рибата смятам да изчакам поне до 10-и месец.

# 76
  • Мнения: 2 805
И аз си погледнах записките Simple Smile
Телешко на 10 м.
Риба на 11 м.

# 77
  • Мнения: 78
За момента съм дала само заешко, риба смятам след 1г.

# 78
  • Мнения: 186
на 10 месеца

# 79
  • Мнения: 74
Телешко започнах да давам на 9 месеца навършени,риба скоро на 1г 6м(незнам защо толкова късно-може би защото тук няма готови храни с риба).След като се захрани с пиле,пуйка,телешко,заек,агнешко,свинско,може и риба,без значение на колко е бебето.

# 80
  • Мнения: 351
Риба- след годинката, а месо- след 8-я месец.

# 81
  • Мнения: 241
Телешко започнах да давам на 9 месеца навършени,риба скоро на 1г 6м(незнам защо толкова късно-може би защото тук няма готови храни с риба).След като се захрани с пиле,пуйка,телешко,заек,агнешко,свинско,може и риба,без значение на колко е бебето.

В този ред ли?
Аз до сега съм давала: пуйка, заешко, пилешко, в реда в който ги изброявам. Сега си мисля да дам телешко, а след това агнешко или свинско ? Мисля да въведа всички меса и тогава да дам риба, но има време ще видим.. Rolling Eyes

# 82
  • Мнения: 181
Телешко дадох за първи път на 11 месеца,а риба съвсем малко преди годинката.

# 83
  • Мнения: 3 114
Телешко на 10 навършени, риба след годинка.

# 84
  • Мнения: 2 149
Телешко дадох на 8.5 месеца
рибата след годинката.

# 85
  • Мнения: 53
Кати за пръв път яде риба на 10м от детската кухня.Някъде на тази възраст е яла и телешко...

# 86
  • Мнения: 628
Въвеждане след 8 навършени. От 9 месеца - и месо, и риба постоянно , като само свинско не сме въвели , и говеждо по-точно яде, не телешко, иначе заек, пиле, пуйка (по два пъти в седмицата месо и два пъти риба,  веднъж - зеленчуци с жълтък, два пъти само зеленчуци - това ни е режима).

# 87
  • Мнения: 12
Телешко съм дала на 10,5 месеца, а риба все още не съм (дъщеря ни на 1год. и 1 мес.) .

# 88
  • Мнения: 309
Риба- след годинката, а месо- след 8-я месец.
Подкрепям и аз така направих.

# 89
  • София
  • Мнения: 44 162
с телешко захраних на 8 м.
риба не помня, някъде над година, но така или иначе до към 3 не искаше да погледне риба.

иначе на 6м захраних с пилешко, в началото на 7-пуйка, в края на 7 заек, в 8 освен телешко, му купувах и пюрета с шунка понякога. Агнешко прояде на ДК, над годинка.

Общи условия

Активация на акаунт