Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 76
И аз не знам защо пускам тази тема…
Принципно изобщо не ме интересува как другите хора гледат децата си, гледам да не се намесвам и не съм сеирджийка по душа…
Но реших да споделя вчерашната случка, защото съм потресена от дъното на душата си.
Имаме хубава площадка пред блока, където се събират деца от целия квартал. От няколко дни на площадката две десетина годишни момченца разхождат бебе с количка. На мене не ми направиха впечатление, но други майки ми споделиха, че са по цял ден навън, без наблизо да има родители.
Преди три дни (не съм очевидец, но ми разказаха), от пет часа следобед момченцата били на площадката с бебето и то започнало да плаче и почти непрекъснато плакало до 8 вечерта (междувременно заваляло дъжд), при което една от седящите на съседна пейка майка решила да види какво става. Оказало се, че бебето е на 29 дни и че майката е казала да го приберат към 9 и половина. Другата майка взела бебето и му дала вода, за да го поуспокои, след което изпратила момченцата незабавно да заведат бебето вкъщи.
Та вчера какво се случи – към 7 часа вечерта бях тръгнала да се прибирам с дъщеря си, когато на площадката с тичане се появи един мъж (както се оказа бащата на бебето) и се нахвърли да бие тази майка, която била дала вода на бебето. Мъжът бе видимо в нетрезво състояние, като с него бяха жена му, бебето и двете момченца. Стана грандиозен скандал, като за щастие не успя да нарани другата майка. Но бяха отправени гнусни псувни и обиди– изключително грозна гледка пред очите на играещите деца (за щастие бяха малко, защото бе започнало да приръмява).
Чудех се дали да не се обадя на полицията, но се притеснявам да не стане по-лошо.
Както и да е – реших да споделя, защото още съм разтреперана от снощи.
Защото тук потърпевши практически са тези две момченца, пред очите на които баща им върши подобни геройства…

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Е ти какво очакваш да ти кажем?!?!!?! Да си повикала полициа когато е трябвало! Сега, ако ти пука, а не си успокояваш съвестта тук се обади на социалните.

# 2
  • Мнения: 1 879
Най-напред трябва да разбереш къде точно живеят двете момченца и бебето и как се казват, поне фамилията им - иначе никъде никакъв сигнал не можеш да подадеш.

# 3
  • Мнения: 47 991
Мда, лекичко ги придърпайте, поразпитайте ги, може да им дадетет някоя играчка, например топка да поритат за да не изчезнат и през това време се обаждате на полицията, идват на площадката и да видят къде са родителите на това бебе
Само не знам след това какви правомощия имат, едва ли ще им вземат децата, но ако има няколко сигнала може би ще могат да се продвижат нещата  newsm78

# 4
  • Мнения: 76
Да,
прави сте - в момента ме е яд, че вчера не реагирах адекватно (затова и ме гризе съвестта), но за съжаление и аз не се различавам много-много от масовите хора - не ми стиска да се намесвам в "неприятности" сигнализирайки...
В момента имам и допълнителен проблем - какво да обясня на дъщеря си за станалото, защото снощи не даде признаци да е много впечатлена, но тази сутрин само за това говори и не иска да излиза навън

# 5
  • Мнения: 801
Не губи време, социалните също ще се размотават, докато предприемат нещо, а детето може и да умре от недохранване. Ако на детето се случи нещо, вината ще е и твоя.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 957
Не губи време, социалните също ще се размотават, докато предприемат нещо, а детето може и да умре от недохранване. Ако на детето се случи нещо, вината ще е и твоя.

По-лошото е, че някой ще вмени непосилна вина на двете момченца, така както се опитва да им вмени непосилна отговорност. Намесата е повече от наложителна.

# 7
  • Мнения: 2 960
Намесата е повече от наложителна.!!!!!!!
Направо съм изумена от разказа-бебе на 29 дни с две деца...тяхна отговорност да се грижат за него...о не!!
Трябва насистина да се сигнализира в отдела за закрила на детето и социалните работници да проверят нещата....

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 548
Жалко за децата. Винаги е имало безотговорни родители.

# 9
  • Мнения: 463
), но за съжаление и аз не се различавам много-много от масовите хора - не ми стиска да се намесвам в "неприятности" сигнализирайки...
В момента имам и допълнителен проблем - какво да обясня на дъщеря си за станалото, защото снощи не даде признаци да е много впечатлена, но тази сутрин само за това говори и не иска да излиза навън

Да, така е, това е някаква свенливост, която обаче почне ли човек много лесно се преодолява и после много лесно и естествено почва да се обажда за всичко където трябва. Звънни още днес в Общината ви. На дъщеря ти ще обясниш, както си е - небрежни хора, лоши родители на бебенцето, обадили сте се на хората, които отговарят за тези неща.

# 10
  • Мнения: 857
Аз бих се намесила при такава ситуация, на Закрила на детето бих се обадила, на полицията също - ей така бих реагирала.

Какво им става на тези хора  ooooh!!

# 11
  • Мнения: 804
Дечицата с бебето едва ли са се изпарили. Поогледай се из квартала и сигнализирай някого.
Така хем ще обясниш на дъщеря си, че такива безотговорни хора съществуват, хем ще й дадеш пример, че има й отговорни като теб и че ако си затваряме очите пред чуждите проблеми ставаме съучастници.  Peace

# 12
  • Мнения: 1 128
В една друга тема обяснявахте на една майка, че никой няма право да се бърка на другия, как си гледа децата, сега пък обяснявате на тази  да се обади в Социалните служби,  #Crazy ох обърках се вече с вас.
И мен ме шокира, че две 10 годишни момченца отглеждат 29 дневно бебе, и че майката им е казала да го разхождат от 17 до 21.30 часа, т.е. 4 часа и половина, в които бебето няма да яде, пие вода и му се сменя памперса, но лично аз не бих се бъркала, още повече пък да обяснявам на авторката, че ако нещо се случи с детето отговорността ще бъде и нейна.
Шокира ме и агресивното поведение на бащата, че на детето е давана вода. 
И мен като бебе са ме разхождали нагоре-надолу по улицата с часове по-големите момичета от квартала, докато мама е помагала за строежа на блока, в който живеем. На 3 часа - кърма, вода, смяна на пелените и пак на каките.
А ако искате да давате примери на децата си, защо не им дадете пример със страхотните батковци, които има това бебе, как вместо да се играят или правят бели помагат на мама да гледат братчето/сестричето си?

# 13
  • Мнения: 463
В една друга тема обяснявахте на една майка, че никой няма право да се бърка на другия, как си гледа децата, сега пък обяснявате на тази  да се обади в Социалните служби,  #Crazy ох обърках се вече с вас.
И мен ме шокира, че две 10 годишни момченца отглеждат 29 дневно бебе, и че майката им е казала да го разхождат от 17 до 21.30 часа, т.е. 4 часа и половина, в които бебето няма да яде, пие вода и му се сменя памперса, но лично аз не бих се бъркала, още повече пък да обяснявам на авторката, че ако нещо се случи с детето отговорността ще бъде и нейна.
Шокира ме и агресивното поведение на бащата, че на детето е давана вода. 
И мен като бебе са ме разхождали нагоре-надолу по улицата с часове по-големите момичета от квартала, докато мама е помагала за строежа на блока, в който живеем. На 3 часа - кърма, вода, смяна на пелените и пак на каките.
А ако искате да давате примери на децата си, защо не им дадете пример със страхотните батковци, които има това бебе, как вместо да се играят или правят бели помагат на мама да гледат братчето/сестричето си?


А, не. Бебе навън, или оставено у дома само без придружаващ го пълнолетен възрастен е незаконно. А за незаконните неща се сигнализира. Кой, ако не тоя дето е видял?

# 14
  • Мнения: 13 291
В подобен род ситуация нещата не са никога нито само черни, нито само бели.
А и незнам дали има ясно предписани нормативни документи кое може, кое не може, а и дори и да ги има, в нашата страна това не е гаранция че ще се спазят.
Дори и да започне някакво устно оплакване по тел до полиция или отдел закрила на детето-дали ще дойдат, дали няма да те отсвирят и да ти кажат не е наша работа-кой може да каже?

# 15
  • Мнения: 463
Никой не може да каже докато не се е обадил. Има ли предписания, има и хора, на които се плаща да следят спазването им. Винаги, когато съм се обадила за някаква нередност е имало следствия. За някои неща се изисква писмен сигнал - тогава пък се завежда преписка и ти изпращат резултатите. Информирайте се за тия неща. Не е вярно, че в нашата държава било така, пък не знам какво си. Просто хората се свенят да подават сигнали.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
В една друга тема обяснявахте на една майка, че никой няма право да се бърка на другия, как си гледа децата, сега пък обяснявате на тази  да се обади в Социалните служби,  #Crazy
Не обичам на мен да ми се бъркат и да ме коментират пред детето ми каква майка съм. Ако смятат, че греша - да се обадят в полицията или при социалните. Аз лично съм звъняла. Не коментирам и не се бъркам на самата майка, това не е моя работа.

# 17
  • Мнения: 232
Тоя случай си плаче направо за журналисти. Пък да видим тогава колко бързо ще реагират всички които трябва, включително и родителите. Като им се появят журналисти белким се светнат, че правят нещо, което не е много наред и че си е направо срамно да си оставиш новороденото на вниманието на деца, които се интересуват на тази възраст от всичко останало, но не и от бебета. Всичко може да се случи като се разсеят батковците, включително и да го откраднат. Ами ако се задави , или повърне и никой не го видида му помогне. Ужас направо не ми се мисли. Sad

# 18
  • Мнения: 13 291
Тоя случай си плаче направо за журналисти. Пък да видим тогава колко бързо ще реагират всички които трябва, включително и родителите. Като им се появят журналисти белким се светнат, че правят нещо, което не е много наред и че си е направо срамно да си оставиш новороденото на вниманието на деца, които се интересуват на тази възраст от всичко останало, но не и от бебета. Всичко може да се случи като се разсеят батковците, включително и да го откраднат. Ами ако се задави , или повърне и никой не го видида му помогне. Ужас направо не ми се мисли. Sad

Не може да се взимат мерки само като се звъни по журналисти, по-скоро си плачем да имаме адекватни и наистина действащи социални служби и отдели по закрила на децата.

# 19
  • Мнения: 9 814
Понеже питаш как бихме реагирали на вече миналото събитие- аз ти отговарям директно с обаждане в полицията.
А доста преди това с разговор с децата чии го търсят с това бебе на площадката без родители.

# 20
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Потресаващо  Shocked
Днес появиха ли се пак тези деца?

# 21
  • Мнения: 76
Не, днес нямаше нито децата, нито т.нар. родители.
Решихме с други две майки утре да се обадим на социалните - на първо време за съвет, пък ще видим натам какво ще правим.

# 22
  • Мнения: 427
       Shocked Нямам думи просто.
        Какви са тези родители , и за какъв ...... създават тези деца, само да страдат милите  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 463
Не, днес нямаше нито децата, нито т.нар. родители.
Решихме с други две майки утре да се обадим на социалните - на първо време за съвет, пък ще видим натам какво ще правим.

 newsm10

# 24
  • Мнения: 920
Ужас, потресена съм. Защо не се обадите още днес, съжалявам, че ще го кажа, но утре може да е късно.
Днес може просто съвет да им поискате, да им обясните ситуацията, утре децата може пак да се появят и вече да сте подготвени. Ох милото бебенце, направо не се събирам в кожата си.

Общи условия

Активация на акаунт