Проблеми с ученето или какво знаем за дислексията! - 3 ДИСЛЕКСИЯ

  • 78 406
  • 759
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 1 942
Лошото на писмената реч е, че отсрещния може грешно да разчете вложената емоция....

margaritavass, само това разсъждение на vesi1 трябва да те успокои, че маймуна също е добронамерена. И няма как да не е, бе момичета, ние тук нищо не делим, за нищо не се състезаваме,  сигурна съм, че всяка от нас пише за да е в помощ на другите, защото знае какво е.

Аз също като вас не се успокоявам, като чувам какви гении също са дислектици. Много важно. На мен много по убедително ми дават кураж хора като Стела Богомилова и Dorothy.  И аз се радвам, че сме от малкото, открили интересите на детето си и сме се хванали за тях... все пак трябва да го изкараме някак това училище, да му се не види. Няма да сме неграмотни гении Laughing

# 436
  • sofia
  • Мнения: 8 954
И няма как да не е, бе момичета, ние тук нищо не делим, за нищо не се състезаваме,  сигурна съм, че всяка от нас пише за да е в помощ на другите, защото знае какво е.
Именно, ако децата се справят без проблем, едва ли родителят ще пише в тази тема.

# 437
  • Мнения: 955
Добро утро на всички   bouquet
Сега, като поутихнаха малко страстите, да се опитам да изясня:
тези тестове по училищата са нож с две остриета. Споменах, не живеем в България и тук подобни масови тестове са практика. Точно по тази причина при нас диагнозата се забави с години. Виждахме, че нещата не вървят, както трябва, но детето си 'издържаше'  тестовете. Диагнозата поставиха след тестове в продължение на почти три дни, разговори с учители, обстоен преглед на всички оценки и изпити и т.н., при които бяха изключени всички други евентуални неврологични проблеми.
Много е различна проявата и начинът, по който конкретното дете компенсира трудностите.
За сериозни проблеми става дума, според тукашните дефиниции, когато детето изостава с материала повече от две години, независимо от системно и целенасочено обучение (в смисъл допълнителни занимания в училище примерно). "Диагнозата"  е важна, за да внесе яснота - за училището и за самото дете. Моето дете не се е променило, откак има тази хартийка, но определени разговори с определени учители вървят по-лесно, въпреки негативното им отношение. Защото тук са задължени по закон да прилагат определени правила, колкото и да са минимални.
В България нещата са още по-сложни, точно затова е важно да се знае за какво става дума, без да се вкарват всички видове обучителни трудности в един кюп.
Най-важното от моя опит е, че трябва системно и упорито да се прави разлика между това, което децата трябва да знаят и начина, по който се преподава и изпитва. Например по един и същи предмет огромната разлика в оценките на различни видове тестове е показател за неподходяща форма на изпитване. Преподавателите никак не обичат да им се казват такива неща, защото за тях това означава допълнителна работа. За нас като родители това също не е лесно, но нямаме избор, нали?

Последна редакция: ср, 16 ное 2011, 10:50 от маймуна

# 438
  • София
  • Мнения: 754
Здравейте момичета,

Минаха две седмици откакто Елена е в ново училище.
Не искам да го хваля - ще Ви кажа само -идете и вижте.
Препоръчвам на всяка от Вас, особено с малките деца - всичко е различно там.
Въобще не става дума за много пари. Ние ги давахме почти същите за частни уроци 3-4 пъти седмично, а тук заетостта е целодневна (до 7 клас от 8.30 до 16 часа, до 12 клас - от 8 до 14 часа). До 10 деца в клас, рисуване с маркери - подчертава се най-важното, прожектиране на мултимедия нагледно урокът за деня, допълнително работят и с ресурсни.
Става въпрос за Образователни технологии. Всеки може да влезе в Гутъл и да види сайта.
Намира се в двора на бившето ПЖИ (сега Транпортен университет) в Слатина. На мен лично ми е далече, но има директен транспорт. А и разстоянието е без значени. Детето ми се връщаше разстроено всеки ден от училището на 5 минути от нас, а сега е спокойна въпреки че пътува 1 час.
И вече иска да ходи на училище!!!
Който иска може да се свърже с мен за всякаква информация.
Горещо Ви го препоръчвам.

Последна редакция: чт, 24 ное 2011, 09:24 от margaritavass

# 439
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Образователни технологии са си образователни технологии. Наистина страхотно е там. Там е за всякакъв вид ученици. Мои познати вместо да взимат уроци, ползуват техните услуги. С кандидатстуденти правят чудеса.

# 440
  • София
  • Мнения: 4 412
margaritavass, много се радвам за вас! Следях с нетърпение да споделиш впечатления. Вярвам, че дъщеря ти ще дръпне много в това училище!  bouquet

# 441
  • varna
  • Мнения: 41
Някой има ли информация за подобни у-ща във Варна Praynig
Не съм писала отдавна тук, но искам да се похваля от нашата ресурсна, с която сина ми учи едва от тази година....Вчера започна да си срича нещо, докато си пишеше домашното и се оказа,че той пише нещо и си го чете Shocked сам....Направо съм изумена #Crazy Та той е в трети клас и не може да чете, да не говорим ,че и не иска...и не искаше и на у-ще да ходи и въобще нещата бяха много зле....В часовете все още не прави нищо, класната не му обръща внимание, но явно с ресурсната си работи добре детето и постепенно започват да се виждат резултатите. Въпреки, че това което прочете беше елементарно-от буквар за 1клас, но пък го направи сам и с желание, а това е нещо ново за мен...и съм много щастлива Laughing Peace

# 442
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Като гледам имат цяла България http://edutech.bg/index.php?option=com_content&view=article& … =47&Itemid=41 . Говорете, дали събират паралелки.

При нас също има доста напредък, поне спря да протестира, че ходи на училище Следи сам кога да тръгва.  С баща му го отдаваме и на хомеопатията. Съвсем казва домашни. Някои не ги записва, а ги помни. Обичам учителката му по математика - невероятна. Намира време да го наблюдава, какво прави и учителя по ЧиП и предишната и сегашния. Аз все още съм доволна от училището, където е сега, но съм се замислила за след седми, но не знаех, че и за по-проблемни деца са направили училище и така добре се грижат за тях в ОТ.

# 443
  • София
  • Мнения: 754
Благодаря момичета. И много се радвам че всеки постига напредък с детето си.
От толкова време нямаше добри новини. Дай боже.
TanyaMG - благодаря!!!

marlen  - За другите градове извън София не знам дали има училище ОТ, защото гимназията е от 2007 г. а основното училище от миналата година 2010. Иначе курсове има, но не това е целта.
Но можеш да провериш други честни училища. Оказва се че това е единственото решение за нашите деца.

Преди две години Оля също ми каза, че записва синът си в частно училище, но аз си мислех че е много скъпо и ходят деца на новобогаташи. Всъщност частните училища също са различни типове и не са толкова скъпи в сравнение с огромните такси, които даваме за частни уроци и логопеди.

# 444
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Това за което говоря, не са курсове. Просто индивидуален подход, като до три деца събират, нещо като частни уроци, но на родителите излиза много по-евтино, не да се чуди човек как със заплата 400 лв, може човек да прати детето и на необходими уроци.

А за другите градове, си мисля, че те са толкова гъвкави и подхождат, че сигурно и училище ще измислят начин, ако е необходимо.

# 445
  • София
  • Мнения: 754
Много правилно го каза Дороти.
Точната дума е гъвкави. Освен това методите, които ползват са утвърдени, защото имам информация, че и в Британика работят по сходни методи.
Няма съвършено училище, но това е много, много различно от кварталното държавно училище, бих казала - абсолютна противоположност.

# 446
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Те ползуват много високо квалифицирани учители и ако започнат и те да ползуват държавна субсидия, предполагам и таксите ще са по-малко. Такава е идеята на министър Игнатов. Аз съм за.

# 447
  • София
  • Мнения: 754
Те ползуват много високо квалифицирани учители и ако започнат и те да ползуват държавна субсидия, предполагам и таксите ще са по-малко. Такава е идеята на министър Игнатов. Аз съм за.
1+

# 448
  • Мнения: 216
Здравейте майчета, аз отдавна не съм писала, за което се извинявам.
Но откакто сме в новото училище някак се успокоих, защото самият той се чувства спокоен, и на мен ми понамаляха притесненията дали ще запише следващ клас. Вероятно като стигнем до матурите, ще е трудно.

Исках да споделя с вас нещо, което много ме впечатли преди две недели, а и мисля, че ще ви окуражи и вас, както нас:
http://www.btv.bg/shows/tarsi-se/videos/video/841869926-Tarsi_se … encho_Ilchev.html

После ще ви кажа с какво, но предполагам, че и вие ще забележите.

# 449
  • София
  • Мнения: 1 942
В момента говорят за дислексия по БНТ1

P.s. Всъщност не казаха нищо, което ние, информираните, заинтересуваните и компетентните  smile3521 да не знаем, но винаги е полезно да се популяризира проблемът.

Ето го предаването от сайта на БНТ:
Денят отблизо с Мария - 1 декември 2011
Има и други теми и цялото предаване е повече от 45 минути, но специално за дислексията е между минутите 01:36 и 22:07.

Последна редакция: чт, 01 дек 2011, 14:53 от Sash

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт