Как бихте постъпили в тази ситуация?

  • 6 072
  • 135
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 615
Това последното не го разбрах...

# 106
  • София
  • Мнения: 62 595
Те хубаво излитат, ама като завършат училище, а не в седми-осми клас! Много млади хора след завършването учат или работят в друг град, а някои и в друга държава. Но темата е за 14-годишните.
Между другото, и ние имахме една подобна случка, но беше за кино. Не че е имало някакви проблеми вкъщи, просто казах, че ще заведа детето до киното. Обаче другите се опитали нещо да кажат как вече тях никой не ги водел никъде, а ги били пускали сами и моето отроче колко било изостанало. Е, накрая се оказа, че все пак повече от половината не дойдоха, защото нямало кой да ги доведе, а дойдоха "най-загубените" с майките си. Е, децата отидоха на кино. Това беше много важен урок за детето, че всеки може да си приказва и да се пъне колкото си иска и да се прави на велик, но накрая пак се намесва "големият шеф".
В края на учебната година децата от класа се наговаряли да ходят сами на басейн, но моето категорично отказало.

# 107
  • Мнения: 156
Аз съм ЗА постепенното привикване на децата към самостоятелен живот. И всеки родител сам и при необходимост преценя как да стане това. Моята дъщеря още в 3 клас по необходимост пътуваше сама с влак 2 пъти седмично Перник-София. Но я съветвах на спирката още да се присламчи към някоя лелка и да я помоли да пътува с нея, като изрично спомене, че майка й я чака на гарата. (Така си и беше). На 2-ия месец се запозна с елитна компания - учителки в музикални паралелки, директор на училище, художник. 2-3 години имаше много положителни емоции. В 4 клас й се наложи сама да пътува и в София - обаждаше ми се, че е пристигнала на гарата и след това- в радиото за солфежа. От 5 клас се преместихме и пътуваше за училище Лозен-София. Ходи на лагери, сега е на екскурзионно в Пирин, после за 2 път тази година ще пътува сама София-Бургас, НО всичко се случва постепенно, при необходимост, с много инструкции от моя страна, с постоянни телефонни контакти, с изпращане и посрещане в крайните точки от пътуването.
Ако до 14 години беше само с нас и не се беше делила, НЕ БИХ я пуснала в толкова дълбоко изведнъж - най-малкото, защото няма да има житейски опит да се справи.
Дори батко й - човек на 19 години, всеки път получва наставления от мен, когато тръгва нанякъде. Няма да забравя как в 9 клас, връщайки се от съсезание, което беше спечелил, скочил от влака в движение и си беше ударил жестоко коляното-2 седмици беше в къщи на антибиотик. (а аз ревях, предстявайки си, че както го е завлекъл влака е можел да попадне под колелетата)
Не можем да ги спрем да растат и стават самостоятелни в това динамично и по-агресивно от нашето време, просто трябва да им помогнем да влязат в самосотятелния си живот.

# 108
  • Мнения: 2
И аз да бях на твое място Milenna нямаше да я пусна. Едно 14 годишно момиче колкото и да е разумно и инструктирано от твоя страна, няма да може да се справи в ситуация на изнасилване или отвличане от някой пиан или наркоман. Точно този 18 годишен брат пръв ще започне да купонясва и дори няма да му мине през главата, че носи отговорност за "една камара народ".

Относно до телефонна връзка до нея или до някой от компанията- НЕ помага. Защото при лудото купонясване и при този шум никой НЯМА да чуе мобилният си телефон.А пък да не говорим, че може някой дори да остане без телефон след някоя кражба.

# 109
  • Мнения: 13 466
Те хубаво излитат, ама като завършат училище, а не в седми-осми клас! Много млади хора след завършването учат или работят в друг град, а някои и в друга държава. Но темата е за 14-годишните.
Между другото, и ние имахме една подобна случка, но беше за кино. Не че е имало някакви проблеми вкъщи, просто казах, че ще заведа детето до киното. Обаче другите се опитали нещо да кажат как вече тях никой не ги водел никъде, а ги били пускали сами и моето отроче колко било изостанало. Е, накрая се оказа, че все пак повече от половината не дойдоха, защото нямало кой да ги доведе, а дойдоха "най-загубените" с майките си. Е, децата отидоха на кино. Това беше много важен урок за детето, че всеки може да си приказва и да се пъне колкото си иска и да се прави на велик, но накрая пак се намесва "големият шеф".
В края на учебната година децата от класа се наговаряли да ходят сами на басейн, но моето категорично отказало.
Много често срещана ситуация. И моята отдавна е разбрала, да не се връзва на всички приказки на приятелките си.
А и нещата много лесно се разбират понякога дали го пускат детето.
Аз съм правила и друго, когато приятелки на дъщеря ми са се опитвали така да ме убеждават. Не отказвам -просто казвам ок, нека да ми звънне майка ти да знам, че те пуска и говорлнята умира дотам Peace
Вярвам на детето си, но все пак и аз съм била в тая възраст, а днешните пубертети не измислят топлата вода. Даже по мое мнение на тяхната възраст ние бяхме по-изобретателни

# 110
  • Мнения: 701
Тая вечер, за да не остане с впечатление, че никъде не я пускам, е на гости на селото у тая същата приятелка, дето не я пуснаха. Естествено по-рано проведох разговор и с бащата, и с майката - Всичко е ОК.

# 111
  • София
  • Мнения: 16 165
Милена, браво за тази вечер.
Постепенно трябва да ги пускаме насам-натам децата, няма начин.
липиум по-горе е описала как постепенно детето се е научило да пътува само.
А ние - винаги ще се притесняваме и ще ги мислим, няма начин, нали са ни деца.
Колкото и да не ни се иска - растат и постепенно се отделят. И ние сме били така с родителите си. Притеснявали са се, мислили са ни. А тогава и мобилни нямаше, телефони не всички имаха.
Дори и толкова таксита като сега нямаше, та да се прибере бързо детето.
Затова учете ги кое, как, подготвяйте ги за живота. Да не побегнат като отвързани на 18 год. и да правят глупости.

# 112
  • Мнения: 154
Milenna,нека дъщеря ти да прочете това http://www.spiritofburgas.com/static/228/3

# 113
  • Мнения: 5 173
Не бих я пуснала! Категорично.
С вас: да, но с 1 тумба дечурлига, абсурд!
Когато бяхме на концерта на Рамщайн, едни зад половинката ми започнаха да се блъскат. Май "пого" наричали това. Имаше групичка до нас от 4-5 човека, която в блъсканицата се разпръсна. Момчето до мен се развика на 1 момче да пази "Денито". Прекрасна постъпка, но момчето до нас беше на 24-25 години, мислиш ли, че дечурлига на нейната възраст ще могат така да се опазят като група?
Аз не мисля!

# 114
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 564
Аз също не бих го пуснала.

# 115
  • Мнения: 7 325
Аз не бих пуснала синът си на подобно пътуване камо ли ако беше момиче. Няма лошо в свободата и приучването към самостоятелност, но всичко с времето си.

# 116
  • Мнения: 5 173
Само информативно, на колко години е дъщеря ти?

# 117
  • Мнения: 156
Сега прави 14, но когато започна да пътува самостоятелно беше 3 - 4 клас и всички ми се дивяха как смея да я пускам сама. (такава беше ситуацията - ние на работа, а тя трябва да ходи на репетиции). То има малка задявка - нея също й беше малко страшно и не се отклоняваше въобще от изработения маршрут. Така свикна постепенно да е самостоятелна. Имали сме разни транспортни ситуации най-вече в 5 клас, когато се преместихме - автобус със спукана гума, лека автобусна катастрофа, неправилен автобус, но се справяше с помощ по телефона.

Последна редакция: пн, 09 авг 2010, 10:05 от липиум

# 118
  • Мнения: 5 173
Поздравления за смелостта и доверието, което ѝ имаш.

# 119
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен това е ужасно! Не бих си пуснала детето така, ако ще да е олимпийска шампионка! Според мен просто сте имали късмет, че нищо лошо не се е случило.

Общи условия

Активация на акаунт