Помагат ли ви мъжете в домакинството?

  • 16 511
  • 126
  •   1
Отговори
  • Мнения: 224
Предварително се извинявам ако повтарям темата, търсих но не открих подобна.
Провокирана съм от възникналия спор със съпруга ми снощи... Не, че не ми помага, помага, ако го накарам или помоля и естествено за неща, които не изискват някакви специални умения, като например да простре прането, да изчисти с прахосмукачка, да изхвърли торбата с боклук...но за съжаление почти никога не се сеща сам да го прави, дума не може да стане да се научи да сготви нещо...Честно да ви кажа понякога ми идва в повече да мисля за дете, за готвене, за чистене, за пране и т.н. Той излиза с аргумента, че никога не ми е отказал да ми помогне в домакинската работа, но не може да разбере че понякога искам той сам да помисли и прецени какво има да се върши вкъщи.
Баща ми е същият, никога не е помагал на майка ми в домакинството, дори не знае къде стоят вилиците сигурно  Laughing, за сметка на това единствено той изкарва парите в семейството и работата му е свързана с тежък физически труд, което до известна степен го оправдава. Но аз винаги съм си мислела, че като си избирам съпруг, ще гледам да е различен от баща ми, т.е да ми помага с домакинската работа, уви  newsm78...не стана така. Като гледам свекър ми и той никога не е измил една чиния. Дали е насадено от родителите по някакъв начин? Понякога имам чувството, че приема желанието ми да се учи да готви / поне някои неща/ за обидно и срамно.
Аз се грижа да детето тъй като съм в майчинство, но след као започна работа не знам как ще се справям със всичко сама...сега имам време, сравнително, но после? Работата ни с него е от едно естество, дори понякога той се прибира вкъщи преди мен... Как да му втълпя, че домакинстването не е срамно за един мъж / предимно готвенето/?
Знам че това не е най-важното, но гледам проятелките си, повечето от които не умеят да готвят, а всичко правят мъжете им...
Извинете за дългия пост, дано не съм досадила...олекна ми като си казах "мъката"  Hug Hug Hug Hug

# 1
  • Мнения: 3 459
Помага, ама като го подсетя.  Mr. Green
Няма опасност да предложи първо той.
  Joy

# 2
  • Мнения: 6 713
Помага ми много, за моя голяма радост. Да не кажа, че някои неща само той ги прави - примерно боклук аз почти не хвърлям.
Според мен идва от възпитанието. Мъжът ми е възпитаван така от майка си от малък. Всичко прави - готви, чисти, подрежда, глади, без никаква срама. Аз съм казвала и друг път, той е по-подреден от мене.  Rolling Eyes Не че майка ми не ме е възпитавала, обаче до много голяма възраст не знаех печка, пералня как да пусна.  ooooh!

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Да, помага за почти всичко. За детето например, само дето не го е кърмил по обективни причини Laughing. За домакинските ужасии - чисти, пере, простира, готвенето много не му се отдава, ама се пробва. По мои впечатления много мъже го правят.
И нищо не можеш да му втълпиш - това е въпрос на възпитание , характер, разбирания и т.н. Той ако иска сам ще го прави, насила хубост не става, а и даже и да стане, то ще е една измъчена работа, дето по - добре да не беше ставала... Whistling Ти като "го взема" мъжа ти не ги ли знаеше тези работи, че е такъв ? Трябваше да си уточните нещата още в началото, желязото се кове докато е горещо Laughing

# 4
  • Варна
  • Мнения: 957
Не, не помага - участва наравно, отвътре му идва.

# 5
  • Мнения: 224
явно мъжете попиват много от нещата от собстените си майки...например моя мъж постоянно ми казва, че съм маниачка, защото всеки ден бърша прах, лъскам мивка и печка с препарати, банята и тоалетната също / не само защото имаме малко дете, а и защото по цял ден вкъщи имам възможност да го правя/ . Но има хора и хора, например майка му не мога да кажа,че е голяма чистница / категорично не казвам,че е някаква мърла и т.н, просто на някои неща които на мен ми правят впечатление на нея явно не/ Дразни ме това, че той е свикнал с нейните навици в домакинството и понякога има моите за прекалени и ненужни...Много пъти сме се карали за това...надявам се с времето да свикне  Laughing

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 3 033
Има десетки подобни теми и понеже този филм съм го гледал, преди да се въоръжат страните и да почнат да хвърчат анатеми, поздравявам всички с едно тълкуване на Василиса от 2008 г.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=309589.msg7943369#msg7943369

# 7
  • Мнения: 762
И моя много ми помага...е по някога трябва да го подсетя Laughing но иначе нямам оплаквания
всичко може да си прави.Помага ми и с детето.
Чисти,пуска пералянта, простира изхвърля боклука..готви ..играе с дето храни я къпе я когато се налга може всичко. Hug

# 8
  • Мнения: 46 526
Подхвана дълга тема, която май е в архива, подготви се за спорове и определения  Simple Smile това са неща, които се определят в конкретния дом, както се разберат двамата - така, хубаво е когато мислят по еднакъв начин и се чувства добре в ролята си, лошо е, когато има разминаване като при вас.

Моят не помага. Може да ми помогне комшията, приятел, роднина, но за мъжа ми - домът е точно толкова негов, колкото и мой, съответно и задълженията по него са общи и изпълнението им не е помощ, а отговорност.
Работата не ме интересува, професията си е професия, домът си е дом. Както човек има задължения там, така и вкъщи, щом иска дом, ще се грижи за "здравето" му, гост на хотел, който се прибира, плаща таксата и сяда да му сервират/отсервират, мен не ме устройва.

Права си - за срамно се приема мъжът да поддържа дома наравно с жената, такъв мъж се нарича мухльо и т.н., но всеки има право да си приказва.

И понеже знам накъде ще тръгне темата - жената говори за ежедевните неща, които трябва да се вършат всеки ден, нещо като ежедневния душ, че веднъж в годината ще забие 1 пирон или ще смени гума, това е др. въпрос и задължение, тя пък приготвя празнична трапеза за Коледа и другите празници Mr. Green

# 9
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Не, не ми помага. Върши домакинската работа наравно с мен. Няма мъжка и женска работа у нас.

# 10
  • Мнения: 1 727
явно мъжете попиват много от нещата от собстените си майки...например моя мъж постоянно ми казва, че съм маниачка, защото всеки ден бърша прах, лъскам мивка и печка с препарати, банята и тоалетната също / не само защото имаме малко дете, а и защото по цял ден вкъщи имам възможност да го правя/ .

преполагам, че съм като свекърва ти, защото ако някой край мен така развърта парцала, аз ще се изнеса да пия кафе, за да не му преча:)

# 11
  • Мнения: 2 622
"Помага" е силно казано,върши нещо само ако изрично го помоля.Не се сеща сам почти за нищо.Боклука, ако ще да прелее от коша,няма да се сети да го хвърли.Чака да му го връча в ръката когато излиза да разхожда кучето.И за други неща е така-ако му кажа,ще го свърши,но самоиинициативи не проявява.Децата гледа пак така-по указание.Всичко приготвям предварително,давам инструкции(като за малоумни)и тогава тръгвам за работа.Това преди,като работех де...Чистене,бърсане на прах-абсурд!Виж,пазарува с охота,готви някои прости неща,кучето също е негова грижа.Не мога да кажа,че е някакъв супер готованин,но все иска подсещане,накарване,и така става едно такова като изпросено и натяквано.Затова имам ли възможност,предпочитам сама да си свърша нещата,отколкото да чакам той да се накани.

# 12
  • Мнения: 224
Мъжът ми наистина е много добър човек и баща Simple Smile и аз много си го обичам, просто за някои неща не сме на едно мнение, за сега...Всичко с времето си. Той никога през живота си не е вършил домакинска работа, но след като станахме семейство започна да се учи на някои неща, затова се надявам след време да изгладим тези противоречия...
Мисля, че когато определена ситуация го наложи, сам ще види ,че е добре да умее сам да се справя с някои неща, а не да ме чака аз да ги свърша...
Благодаря за мненията  Hug

# 13
  • Мнения: 234
Да,без да се налага да казвам.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 573
Моят не помага. Ама хич. Чинии и чаши е мил 3 пъти - 4 дни вихри купони у нас докато бях в родилното. Забележете - 4 дни купони, 3 пъти миене. Това е защото на четвъртия ден знаеше, че се прибирам и ще измия последната партида  Laughing Пералня не пуска, но много старателно се старае да ми го спести и на мен като си крие мръсните дрехи под и зад дивана  Laughing Веднъж ми сготви вечеря. Бях на работа до 22.00 и той към 21.30 ми звъни и гордо заявява "Направих вечеря", аз от другата страна с възторг "Ама наистина ли? Каква?", той отвръща самодоволно "Сварих ти яйца"  Joy Памперси е сменял около 10-ина. Бях тежко болна и на легло, та затова. Веднъж нахрани детето с пюре... искаше ми се да не беше. Трябваше да пера дрешки, количка и дънки  ooooh!
Сега ще каже някой - е да, ама той носи парите в къщи и живеете в неговия дом. Еми да, ама не. Пари носим почти наравно, а живеем в моя апартамент.
Друг ще каже - ама за какво го търпиш тоя? Ми търпя го защото не ми тежи и даже ми е забавно колко е непохватен и защото има голямо сърце... и други големи работи  Joy

Общи условия

Активация на акаунт