Пускате ли децата си да пътуват сами надалече?

  • 3 837
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Sf
  • Мнения: 978
На 15 г. е вече голяма девойка, какво има да ги мислиш. Моята е на 15 г., пътува сама когато се налага от 8-годишна.

# 16
  • зад кестените
  • Мнения: 798
Мислех, че само аз съм от лудите майки Wink, които се притесняват да пускат порасналите си дечица, вече тийнейджъри, да пътуват сами. Сега вече ми е по-спокойно Grinning
LaughingАааааааааааа   и аз съм от тях!Претеснявам се за какво ли не , за сега не се е налагало да пътува на много далечни разтояния сама и може би ще се престраша да я пусна сама ако се наложи. Hug

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
абе то няма майка, дето да не се притеснява за децата си, дори последните да са зрели хора вече..
Въпросът е да се отпуска човек по малко и да не мисли за лоши неща.

# 18
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
абе то няма майка, дето да не се притеснява за децата си, дори последните да са зрели хора вече..
Въпросът е да се отпуска човек по малко и да не мисли за лоши неща.
Тъй де, това е ясно, но трудно постижимо, поне при мен!

# 19
  • Мнения: 58
foxysilver, лудост е да НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАШ, а не е лудост да се тревожиш за децата си, когато са сами на далечен път. Кой преди 20 - 30 години е пускал детето си само някъде, камо ли на  път? Тези, които са си оставяли децата сами, са заклеймосвани от обществено, а и не само с обществено мнение.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 274
Преди 30 години /11-12 годишна/ пътувах сама с влак и после с автобус, без мобилен телефон разбира се. Нямаше проблеми нито с пътя, нито с общественото мнение Simple Smile - все пак ще питам майка ми дали навремето някоя съседка не си е дала компетентното мнение относно моите пътувания Simple Smile

# 21
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
foxysilver, лудост е да НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАШ, а не е лудост да се тревожиш за децата си, когато са сами на далечен път. Кой преди 20 - 30 години е пускал детето си само някъде, камо ли на  път? Тези, които са си оставяли децата сами, са заклеймосвани от обществено, а и не само с обществено мнение.

Лудост, нелудост, хубаво е да срещаш съмишленици.  Прегръщам ви:hug:

# 22
  • Мнения: 910
и мен ме обземат едни страхове ,защото дъщеря ми има покана за зимната ваканция за чужбина ,но не знам как да я пусна ,трябват ли някакви по-специални документи ,тогава тя ще е на 17 г навършени ?!?

# 23
  • Мнения: 24
и мен ме обземат едни страхове ,защото дъщеря ми има покана за зимната ваканция за чужбина ,но не знам как да я пусна ,трябват ли някакви по-специални документи ,тогава тя ще е на 17 г навършени ?!?
Трябва ви заверено при нотариус разрешение от двамата родители за пътуване на детето само. Може да се ограничите като точно определите, времето и дестинацията, а може и да е генерално- за всяко време и страна. При нотариусите има такива стандартни образци. Моят син също пътуваше така до сега- не беше на 18 години.
Приятни пътувания!

# 24
  • Sf
  • Мнения: 978
Кой преди 20 - 30 години е пускал детето си само някъде, камо ли на  път? Тези, които са си оставяли децата сами, са заклеймосвани от обществено, а и не само с обществено мнение.


Преди около 30 г., аз - тогава 5-годишна - ходех на градина с ключ на врата. Прибирах се сама, защото майка ми работеше до късно.
Всички се притесняваме за децата си, но те трябва да се учат на самостоятелност. 15-годишно вече не е дете, за него няма голяма разлика дали ще се качи на градския транспорт и ще пътува 1 час из града или да се качи на междуградски и да пътува няколко часа с автобус. Последното дори е по-безопасно - най-много едно спиране да направи по пътя, ако изобщо. Има мобилни телефони в крайна сметка.

# 25
  • Мнения: 56
      От практика знам, че мобилният телефон не може да помага в екстремни ситуации. За първи път пуснах детето само с градския транспорт в София на 13 год. възраст. Случиха му се такива неща, че то после 2 седмици то не излиза от дома си. Детето е с двойно гражданство и в повечето месеци живеем извън страната /за съжаление/. Преди да тръгне му напомних по телефона за пореден път да не забрави парите, билетите, тел., ключа. Но там откъдето идваме децата пътуват без билети в гр. транспорт и поради това, то забравило билетите вкъщи. Качили се контрольори. А детето е русичко и белокожо. Ако беше мургаво, нямаше и да го питат за билет /Вече наблюдавам работата на контрольорите и виждам, че не проверяват хората с по-матова кожа/ .  Детето ми на развален български обяснил, че в бащината му страна децата пътуват безплатно. Свалили го от автобуса, за да не видят останалите пътници, че го глобяват. /Според чл. 37 ал. 2 от закона за транспорта децата не се глобяват, а се съставя акт на родителите./ Демонстративно се "обадили" на полицията и го глобили, като по този начин оставили едно дете без пари в непознат чужд град. Съжалявам, че го пуснах само, съжалявам, че не си знаем правата, съжалявам, че детето не се е обадило на посолството, защото държавните служители на бащината му страна си защитават гражданите. НИКОГА ПОВЕЧЕ НЯМА ДА ГО ПУСНА САМО ДА ПЪТУВА в България.

# 26
  • Мнения: 151
Така и не посмях да ги пусна сами. Баща им ги закара и се върна.
Върна се вечерта и веднага започна да работи нощна смяна.
Какви ли не жертви правим, за да бъдат добре децата ни. Simple Smile
Важното, че всичко мина

# 27
  • Мнения: 910
talasum4e ,благодаря ти ,не бях много наясно ,въпреки че тя до сега е излизала 6 пъти с ансамбъла зад граница - там съм дала пълномощно на ръководителката

# 28
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Но за всеки случай запази си едно копие от пълномощното. Ей, така да си го имаш...
А за пътуванията: Да, още не беше навършил 17 години, когато и в Испания беше сам... Peace

# 29
  • Мнения: 1 773
Моята пътува чисто сама от Варна за София  с влак като беше на 13. По-скоро ме притеснява, че тази година много взе да пътува на стоп, въпреки, че и забраняваме. Преди седмица тръгнали със сина ми двамата на стоп пак от Варна за София, без да кажат. Само вътрешното ми предчувствие ми каза, че не са с влак както си мислеха всички. След дни става на 18 и аз всеки път, когато пътува и отсъства от дома се притеснявам.  И сега е на път към Родопите.

Общи условия

Активация на акаунт