Гърция-25

  • 51 574
  • 735
  •   1
Отговори
# 45
  • Стара Загора. Три чучура-юг - Derby
  • Мнения: 22
[значи ,по правилно е  akomi mia nihta moraki mu/mou/ ,тъй като   w   не се чете за омега или о и също така    v   не се чете    n  за       ,така че за nihta       вариантите са само 2.С граматиката на гр.език се наложи да се запознаем добре,защото си имам ученик ,вече в  4ти клас.
size=10pt][/size] newsm78

# 46
  • Мнения: 2 925
Leila_Leila, какво толкова се ядоса:)
Освен да са  майки много жени имат и други интереси.
И твоята транслитерация е правилна и всяка друга.
 Чочи love се учуди как така -vuxta се изписва с в и счетох за необходимо, независимо ,че имам доста работа да се опитам да ѝ обясня
Сигурна съм ,че е разбрала обяснението.

И да, аз считам ,че тази дискусия е важна.


Айез Седай,
за подмяна на лична карта ще са ти нужни една снимка, акт  за раждане и документ за семейно положение, ако има промяна в имената.
Сега декларацията, която се попълва е много опростена.

Няма нужда от ЕГН- та на роднини и т.н.
Попълва се декларацията, подава се на гишето, служителката проверява данните.
Плащаш си, служителката те снима и ти взема отпечатъци и ти казват ,че когато документа е готов ще те уведомят на телефона ,който си дала за връзка при попълването на декларацията
Обикновено се чака 3 месеца.
Веднъж в месеца се събира дипломатическата поща в Гърция.
Един месец се обработват документите в България и по веднъж на месец се изпраща дипломатическата поща от България.

Последна редакция: пт, 27 авг 2010, 11:00 от Хипатия

# 47
  • Мнения: 2 925
тъкмо тук е мястото да научи.Simple Smile

Наистина има нов език, въпреки ,че много рaдетели за чист гръцки език да го отричат.
Но е факт ,че се налага все повече.
При него няма правила , така ,че всяко изписване на гръцките думи е правилно:))
Ужасно изглежда и мен лично ме дразни, но понякога няма възможност да се ползват гръцки букви и е полезно

Ето малко инфо
http://el.wikipedia.org/wiki/Greeklish

# 48
  • Мнения: 90
Моля ви не се карайте ,не разбирам гръцки,а ми трябва6е да напиша нещо,благодаря на всички за обясненията Hug

# 49
  • Мнения: 5 776
Аз пиша както ми дойде.Важното е,че милото ме разбира  hahaha Joy

# 50
  • Мнения: 1 825
 Laughing ей това е най-важното, да се разбираме с хората, с който ни е най-приятно  Hug

# 51
  • Мнения: 1 372
Аз съм на мнението, че е хубаво да се знае правописа на даден език, но много скоро въпросният "грийклиш" ще стане официален. Гръцкия език има много правила и тежка граматика от която обаче младото поколение въобще не се интересува. За жалост световната тенденция е и богатите езици да се "осъкатяват" поради неграмотност и съответно всичко да се опростява до максимум. В България положението е същото. Не случайно самите гърци вече започнаха да си въвеждат по-опростени правила за писане и децата, които тепърва им предстои училище ще учат по тях.  Предполам, че след около 30 години всичко толкова ще се е смесило, че официално ще се пише само на латиница и всичко което се напише ще е правилно /защото всъщност никой няма да знае правилата и да може да отсее кое е грешно/.

# 52
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Айез Седай ,   аз си смених личните документи преди 3 седмици (в България , провинцията , без опашки от чакащи) . Преди
  това, се поинтересувах дали мога да го направя чрез Консулството в Солун . Обясниха ми , че трябва да имам предварително записан час и че получаването на готовите документи може да отнеме до 5 месеца . Също така , че това трябва да се направи най-късно месец преди датата , когато изтича личната карта , за да няма глоба .  В България снимките се правят на място  и би трябвало и Консулството да има апаратурата за това .
   А за замяната на една азбука с друга , не мисля, че ще стане толкова бързо . Все пак азбуката е повод за национална гордост . Поне нас така ни учеха...

# 53
  • Стара Загора. Три чучура-юг - Derby
  • Мнения: 22
и аз искам да се поправя,защото съпруга ми,който е голям фен на ПАОК,сърфира из нета и ми каза ,че така си пишат на гр.много благодаря на всички ви за инфото,което черпим от тук,живи и здрави.и да ,за жалост сте прави  - чистотата на езика не е това ,което беше.тъй като сега сам по заета с бебчо,не ми достига време да си дообогатя знанията.....желая ви хубава вечер на всички.  bouquet baby_neutral Hug

Последна редакция: пт, 27 авг 2010, 18:24 от dani-01

# 54
  • Мнения: 146
Дет, скорох ходих в ТЕВЕ да си представя Е101 и ми казаха, че вече не важи и да отида до Бг да си извадя А1. Нищо с Е не важи!!!

цитирам:
От 1 май 2010 г. за държавите от ЕС се заменят всички европейски формуляри от вида Е, които до тази дата се издават в изпълнение на старите регламенти. Старите формуляри за удостоверяване на здравноосигурителни права и за право на медицинска помощ при придвижване в друга държава от ЕС се заменят с нови формуляри от сериите S, H, DA1.*
Новият формуляр за удостоверяване на приложимо законодателство, издаван от НАП, е А1.
Издадените в съответствие със старите регламенти Е-формуляри остават да действат до изтичане на срока им на валидност. Е-формулярите със срок „до отмяна” остават валидни до промяна в обстоятелствата, касаещи съответните осигурени лица. **
 
и линк
http://www.nhif.bg/web/guest/7;jsessionid=Lv1SM4vHhYzQqP8sBVYgyy … qvJHCLvGHwFyWvLKh!1942138042!1282941543742

Скорох ходих в ТЕВЕ да си представя Е101 и ми казаха, че вече не важи и да отида до Бг да си извадя А1.

# 55
  • Мнения: 1 263
Айез Седай, във вторник се обадих до консулството в Атина и ми дадоха час за 6 октомври. Изискванията са тези, които е изброила Хипатия (акт за раждане, копие, удостоверение за семейно положение(което не е нужно, ако няма промяна в името) и 1 снимка с формат за паспорт (останалите се правят там). Личната карта ще  е готова след около 4 месеца.

Последна редакция: сб, 28 авг 2010, 07:51 от basis

# 56
  • Стара Загора. Три чучура-юг - Derby
  • Мнения: 22
Добро утро на всички.1 въпрос:някои пазарил ли е от интернет и да ми кажете подробности.благодаря и лек ден. Rolling Eyes Heart Eyes Peace

# 57
  • Мнения: 5 776
Дани,погледни тук

# 58
  • Germania-Pleven
  • Мнения: 39
Здравейте и от мен момичета.Да ви питам дали имате някаква информация за вадене на задграничен паспорт на дете/за първи път вадим/ какви документи искат ,за колко време става и каква е таксата?Ходих да я снимам в едно българско фото и ми отказаха защото били се правили снимки в някакво фото до посолството в Атина newsm78.Знаете ли нещо по въпроса?Три дена подред се мъча да се свържа с посолството за инфо и не си вдигат телефоните #2gunfire.

# 59
  • Мнения: 1 263
takuzmanova, на кой номер звъниш? На мен на този номер - 2107648105 ми отговаря оператор или се включва тел.секретар, който дава информация, какво е нужно за различните видове документи.

Общи условия

Активация на акаунт