истерични изблици при 4 годишно момиченце

  • 2 757
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 448
Напоследък се чудя дали да не се допитам до психолог,защото положението започва да излиза извън контрол.Крещи за всичко и мрънка за всичко.Като че ли не може да говори спокойно.Ако нещо и се откаже става нетърпима.Бяхме за седмица на море,на плажа се засичахме често с няколко семейства,на отиване и на прибиране все намираше да недоволства и да вика всички наоколо се обръщаха и ни гледаха,умирах от срам Crazy разбира се,че не защото често ме е срам повдигам въпроса,но все по-често се замислям,че това може и да не е само от трудната възраст в която е.За да е по-нагледно ще дам пример.Прибираме се от плажа и пясъка е горещ,пари и на краката и до като не излезем от плажа не спира да пищи и да повтаря колко и парело на краката.С джапънки е все пак и аз също и намирам,че е търпимо човек да премине 10 метра.После пък мръсни и били ръцете и краката и трябва да се измият на момента,иначе се развиква,разревава и прави невероятна драма.Или пък и се казва не удряй бебето на което тя отговаря-искам да го удрям.Изобщо никога с никой не е съгласна и го изразява с крещенеи агресия.Давайте акъл,че изтрещявам Twisted Evil

# 1
  • Мнения: 2 457
Според мен най-добре да се допиташ да психолог Peace

# 2
  • Мнения: 2 645
Знам че,звучи клиширано,но да не би да ревнува от бебето?Щом казва,че иска да го удря...Разбира се,може и на пук да отговаря така,просто за да бъде опозиция.Поведението й от кога е такова,в смисъл такъв й е нрава или последно време е започнала да се държи така истерично.Децата са на моменти,на периоди.

# 3
  • Мнения: 388
Колкото и изтъркано да звучи, възможно е да е в такъв период. И моято дъщеря мрънка за всичко или крещи. На последък започна да отшумява, но я държа ок. година. Тъй че зареди се с търпение. Аз направих и консултация с психолог, не ми каза нещо много по- различно. Може би наистина ревнува от бебето. В нашия случай не се разбра от какво е.

# 4
  • Мнения: 7 837
Според мен най-добре да се допиташ да психолог Peace

А, според мен, да се опитваш в зародиш да предотвратяваш част от мрънканията, познавайки детето си. Естествено, че като кажеш "не удряй" и тя ще отвърне обратното.  Simple Smile
Ако беше моето дете, в случая с пясъка, щях да го гушна и така да преминем. Понякога съчувствам, дори за дребната за мен, но голяма за него драма. Те имат нужда от това. Има ситуации и ситуации, не е нужно във всеки един момент да сме отгоре, поставящи ограниченията, правилата, начин на поведение.

# 5
  • Мнения: 425
Най-добре е да потърсиш специалист, защото поведението й говори за изява на много силно его (светът трябва да се подчинява на нейните изисквания и когато това не стане, тя започва да му се "кара"), а това пък е знак, че детето се чувства някак си засегнато, неоценено или смята, че не получава достатъчно внимание. Опитай се да общуваш повече с нея - например в ситуацията с горещия пясък, разкажи й защо пясъкът пари, как се нагрява от слънцето, после вечер се охлажда, но пък водата в морето изстива по-бавно и т.н. Така не само ще й отвлечеш вниманието, а ще й е интересно и следващия път, тя ще ти обясни защо пари пясъкът, а няма да писка.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 097
Дъщеря ми има подобни периоди, които нямат обяснение с някаква промяна в битието й. Бях чела за трудните четни години - 2, 4, 6 и т.н. При нас абсолютно съвпада това - на 3 и 5 беше толкова разбрано и комуникативно дете. Откакто стана на 6 г., а и по време на 4-тата й годинка, да не говорим пък за 2-тата, имаше такива изблици в изобилие - от мрънкане и капризничене до истерични ревове. Аз гледам да подхождам търпеливо, защото ядосам ли се става още по-зле. Усетя ли я, хващам я за ръчички или я прегръщам, карам я да ме погледне в очите и говоря с нея. Ако продължава да се цупи и да не възприема я оставям сама докато се успокои.

# 7
  • Русе
  • Мнения: 212
И аз се позовавам на нестабилните четни години в развитието на децата,точно защото и  при нас тези периоди съвпадат  и като впишем в картинката  и бебето,което предполагам прибирате от плаж ,носейки го на ръце … ами пари този пясък , че не се трае …Е,това си е трагедия за една четиригодишна кака , която дето се казва до онзи ден  е била бебето в семейството.Не се съмнявам,че обръщате внимание и на нея,но мисля,че тя не смята така.Сигурно има някакъв жест /малък- от ежедневието/ , с който да  обърнеш нещата в стил „ще пренебрегна исканията на бебето пред твоите нужди,но моля те наглеждай го за секунда докато аз се грижа за теб”.

# 8
  • Мнения: 7 837
Ама, защо говорите за бебе. Аз виждам лентичка на дете на година и половина, то отдавна не е бебе.

# 9
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
А от доста време ли прави така или това се появи по време на почивката? Защото, ако е второто, може би смяната на мястото е оказала влияние. И като не е знаело как да го изрази, детето е решило по този начин.

# 10
  • Мнения: 1 473
Да, и аз се замислих, дали само на морето е била в такова настроение или и иначе си мрънка?
Защото  море, жега, децата се изморяват бързо, а като са гладни, могат да станат доста кисели...
Може тези настроения да са временни и в следствие от променената обстановка?

Иначе сцени на 4-годишните са според мен нормално ежедневие. Чак на психолог не бих тръгнала да си водя детето.

# 11
  • Мнения: 2 908
Дъщеря ми прави инати, цупи се, опитва се да ни се троска, но такива неща не прави, защото отдавна и показах вратата-с извинение, но не оставям в къщата ми хлапе да си върти конските изпълнения и тя отдавна го научи и никога не прави такива работи. Като беше по-малка беше единствената, която виждах из града да се тръшка, въргаля по улиците, реве, хвърля, и тем подбни бяха. Научих я стъпка по стъпка,че с мен така не се постъпва, а и не само с мен. И не смее дори гък да каже, като се нацупи сега, камо ли да вика, беснее и да се качва на нечия глава-ама намеквах до сега с поста си,че съм от години мноооого твърда с нея. Не съм убедена до колко ако се опитвате сега, ще успеете, защото на мен ми ги правеше такива от 2.5 годишна до скоро, може би наистина трябва малко намеса и на психолог, защото се е научила вече, че може всякак да ви се качва на главите, а и по-малкото дете наслагва още повече гнева и. Съмнявам се да ви го е правила това само по време на почивката, права съм, нали?  Wink Не обвинявам четните години-казвам отново-не позволявам на четни, нечетни такива държания у нас.

# 12
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Просто ще я "ошамаря". Три плесника по задника и съответния поглед- вършат чудеса. Без обяснения, крясъци, с цялото си спокойствие и леден поглед. А да видим дали ще го направи пак.

Имам опит, при дъщеря ми съм го прилагала 3 пъти при различни поводи, при сина ми веднъж и то преди години. Сега не ми се налага дори да кресна, спомнят си погледа и какво следва евентуално после.
Забелязала съм, че много майки търпят всякакви лигавщини, но за мен това е нещо недопустимо.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 777
И дъщеря ми е в такъв период. Шамарих дупе и гледах лошо. Сега мен ме шамари и ме гледа лошо. Къде сбърках? След месец тръгва на ДГ и съм в ужас какво ще е там. В момента е опозиция на всичко. Кажеш и нещо, тя отвръща с "няма да ...". Кажа и "добре, недей...", а тя "няма пък, ще..." и така по цял ден и за всичко, до последната дреболия. За всичко рев и крясъци, неодобрение и противопоставяне. Вече нямам нерви.

# 14
  • София
  • Мнения: 38 618
Само да не ви чуе Андариел! Mr. Green

Това си е период, въоръжи се с търпение и гледай да предлагаш някакви варианти, когато е възможно.
Може би есента, като тръгне на градина каката, ще позатихнат малко истериите.

Общи условия

Активация на акаунт