въпрос за програмите на новите фурни

  • 9 334
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 518
опитах да избера фурна , но се натъкнах на изненадващи затруднения , свързани основно с това ,че явно не съм на ясно за какво точно се използват различните програми .
основният въпрос е за какво се изолзва печене с долно и горно загряване + вентилатор .
оказа се ,че почти няма фурна среден клас (разбирайте - цени ненадвишаващи с много 600 лв. )  с такава програма .
от приятелка знам ,че я използва за готвене едновременно на 2 или повече ястия .
това значи ли , че програма само с долно и горно загряване без вентилатор няма да свърши същата работа  ?

първоначално се бях спряла на горение като избор на производител , но ето новият им каталог ми е в ръцете и нито една фурна, независимо от цената ,  няма прословутата програма .

открих само 2модела на уърпул които я имат , но съм малко предубедена към марката . все си мисля ,че ще има някаква недомислица , някакъв недостатък  .

ако някой може да публикува знаците , обозначаващи функциите и обясние какво точно значат , ще бъда много благодарна .
например ветилатора ?! имало  вентилатори със и без нагревател  newsm78 .
на много от фурните вентилатора с нарисувано кръгче около него -с нагревател ,е отделна прогрома ? без включени горен и долен реотан - за какво ли се използва ?!

изобщо вече не гледам имат ли телескопично изтегляне  или свалящи се панели и вратичка ! явно второстепенни въпроси  щом не мога да се справя с това кои програми са най-важни и за какво служат !

ето кои програми бях набелязала като важни , по съвет на прятел :
1.  горно и долно загряване
2. горно и долно загряване с вентилатор
3. долно загряване
4. долно загряване с вентилатор
5. грил с вентилатор

да купувам ли горение без прословутото печене - горе , долу + вентилатор , или да търся фурна която задължително има тази програма ?

мога да оправдая тъпите си въпроси с това ,че досега съм ползвала само раховец , на който в последната година работи само един котлон , а и нямам много приятели с нови фурни , които  да  попитам.

Последна редакция: пт, 20 авг 2010, 13:22 от oska

# 1
  • Мнения: 2 978
Виж по сайтовете на различните фирми. Има упътвания.
Ето тук има на електролукс. http://www.electrolux.bg/node240.aspx

Ние си взехме вградена фурна на промоция, излезе 525лв.
Има всички изброени от теб неща.
Грил+вентилатор, горни, долни печения Laughing и тем подобни.

Само не се само почиства, маа аз за какво съм Grinning

# 2
  • Мнения: 0
1. Големи букви се пишат като натиснеш Shift+съответната буква Simple Smile
2. Според мен прекалено много се задълбочаваш в тези програми. Не виждам голяма ползва от повече програми. (Може и да греша, защото не готвя кой знае колко много) Пример: Хубаво, ще печеш 2 ястия във фурната, ама това ще отнеме почти толкова време, колкото да ги изпечеш по отделно май.
Според мен Горенйе си е ОК и аз също съм си харесала такава.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 361
всички фурни почти имат едни и същи функции. в книжката към фурната те са описани и са дадени примери коя функция за какъв тип готвене е подходяща.

# 4
  • Мнения: 1 174
1. Големи букви се пишат като натиснеш Shift+съответната буква Simple Smile
2. Според мен прекалено много се задълбочаваш в тези програми. Не виждам голяма ползва от повече програми. (Може и да греша, защото не готвя кой знае колко много) Пример: Хубаво, ще печеш 2 ястия във фурната, ама това ще отнеме почти толкова време, колкото да ги изпечеш по отделно май.
Според мен Горенйе си е ОК и аз също съм си харесала такава.

Ами, да изпечеш 2 ястия едновременно си отнема малко повече време отколкото за едното. Например правя мусака на горната позиция и хляб на долната, на вентилатор за около 40 минути, като хляба пека на 220 градуса за 20-25 минути, останалото време на 250 градуса за мусаката. Вентилатора уеднаквява температурата във фурната, като върти въздуха и няма опасност баницата да ти изгори отгоре, пък да остане сурова отдолу.
Фурна като тази, която искаш заедно с котлоните ще струва около 600-700 лв. Моята е такава, на промоция беше със стъклокерамичен плот, доволна съм.
 

# 5
  • Мнения: 518
 Захар4е , благодяря ! би ли споделила кой модел фурна купихте ! ако готвиш едновременно 2 ястия , коя програма използваш ?

 zorrytta ,jam , благодаря !
в каталога на gorenje има някакво упътване за какво и как да се използват програмите . виждам такава за печене на сладки на 2 нива , но не е упоменато дали това важи изобщо за каквито и да е ястия .
смятам ,че програмите имат значение . за мен е абсурдно , но видях фурни които изобщо нямат само долно загряване . чудно ми е как ще се готвят много от сладкарските рецепти  ?!
 като ще се купува нещо ново ,  поне да дава възможност за приготвяне на всякакви рецепти .

zorrytta , предполагам забележката е добронамерена . въпрос на принцип е . ако имах време да да съм достатъчно прецизна , изобщо нямаше да питам тук . търся помощ за конкретен проблем - който има желение и може- да помага !
rosy_bosy   bouquet, когато печеш мусаката и хляба, точно коя програма използваш? някоя от тези които съм описала ?
доколкото схващам точно - 2. горно и долно загряване с вентилатор или пък тази с нарисувания вентилатор с кръгче -т.е. вентилатор с нагревател ?


# 6
  • София
  • Мнения: 163
например ветилатора ?! имало  вентилатори със и без нагревател  newsm78 .
на много от фурните вентилатора с нарисувано кръгче около него -с нагревател ,е отделна прогрома ? без включени горен и долен реотан - за какво ли се използва ?!

Аз ползвам тази програма (вентилатора с нарисувано кръгче около него) за печене на тестени изделия - сладки, хляб, козунак. Особено на козунака много му се радвам, т.к. се изпича добре без да слагам фолио и т.н. и без да ми се образува половин сантиметър прегоряла коричка.

# 7
  • Мнения: 0

zorrytta , предполагам забележката е добронамерена . въпрос на принцип е . ако имах време да да съм достатъчно прецизна , изобщо нямаше да питам тук . търся помощ за конкретен проблем - който има желение и може- да помага !


Дори не е забележка. Simple Smile Просто ти казвам, в случай, че не знаеш, защото това не отнема време, тъй като на практика натискаш два бутона почти едновременно.
Сори, че не отговарям по темата.

# 8
  • Мнения: 2 978
Модела е EOB33100

На страница 12 има снимки на програмите и разяснение!
http://www.electrolux-ui.com/2007/822/929359BG.pdf

Дано ти помогне.

  bouquet

п.п. Все още не съм пробвала на две нива да пека.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Според мен това кръгче с вентилатор без упоменати реотани включва точно горен и долен реотан,като ти само си нагласяш температурата.

# 10
  • Мнения: 243
Моята фурна е Самсунг и също има долно и горно нагряване, два вентилатора и разделител за печене на две ястия едновременно. Все още не съм се възползвала от тази екстра. Явно мойте вентилатори са без нагряване , защото го няма това кръгче на дисплея  Rolling Eyes Сега погледнах, имам го и това нагряване  Flutter

Може ли да използвам темата и аз да попитам нещо, т.к. въпроса ми е свързам пак с фурните  Embarassed Искам да пусна каталитично почистване, в книжката пише да се извадят всички аксесоари от фурната, да се налее 400 мл вода и да се пусне на съответната програма за почистване. Това, което ме озадачи, е дъното на фурната е плоско  Rolling Eyes Къде да я налея тази вода  newsm78 Не трябва ли поне една тава да оставя  newsm78

Последна редакция: пт, 20 авг 2010, 21:23 от *ИлиЯна*

# 11
  • Мнения: 518
благодаря на всички които отговориха  bouquet!
по-къдно ще споделя каква фурна съм избрала .
добре е че се намират такива , които имат нърсените от мен функции (макар още да не съм съвсем наясно точно те ли са които ми трябват), на прилична цена .

*ИлиЯна*, в магазините ми обясняваха , че се слага тава с вада на дъното на фурната и това е всичко .
но по-добре да кажат , тези , които имат опит с  този тип почистване .

смятам да задам въпроса си и в готварския форум , ако модовете не го разкарат от там .

# 12
  • Мнения: 325
oska,моята фурна е нова и все още разучавам функциите й,но това "вентилаторче с кръгче" е функцията TRUE FAN (истински вентилатор)-използва се за печене на максимум 3 нива едновременно.Можеш да печеш кексове,хляб,сладки и т.н без да ти загарят.Това е т.нар.топъл въздух. Същата фигурка ,но с черта отдолу е изпичане с вентилатор-за готвене на 1 ниво с по-интензивно запичане и хрупкава основа. Тази функция още не съм я използвала.
Мисля,че най-масово и често употребявани са  горен+долен, топъл въздух и грил+горен+вентилатор (на моята е три тръгълничета и под тях вентилатор)-тази е най-вече за месо.

# 13
  • Мнения: 121
В къщи сме с фурна на Eurolux и аз лично си ползвам вентилираното печене.... Много е полезна функцията – спестява ми време. Е, не съм пробвала да готвя скумрия и крем карамел едновременно, за да видя дали ще се смесят миризмите  newsm78, но си мисля, че функцията си заслужава.... Иначе, ето тук (в края) можеш да се запознаеш с различните функции и техните означения: http://leksgroup.com/l_bg/?s=2&i=10 Ако искаш, хвърли едно око на фурните – в рамките на 500-600 лв. има модели, които си имат всичко най-важно (http://leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=10&c=1&pid=910) Успех! bouquet

Общи условия

Активация на акаунт