Въпрос относно "Предучилищна подготвителна група"

  • 2 689
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 958
В началото на миналата учебна година в детската на дъщеря ми ни попитаха дали тази есен ще е предучилищна /2005година е родена/. Ние казахме, че ще е предучилищна. Пролетта се смени директорката на детската градина и изведнъж не може моето дете и още 2 от нейната група да са предучилищна. Казаха ми, че трябва сами да си купим учебните материали и да я подготвят самостоятелно в група с деца, които също са родени 2005 година, но родителите им не желаят да ги пускат на училище другата есен. Проблема е, че ако си купим учебните материали сами и я подготвят за предучилищна самостоятелно няма да получим и удостоверение за завършена предучилищна група. И ако не я приемат в училище без това удостоверение няма да има и място в детската градина за нея другата година. Можете ли да ме посъветвате към кой да се обърна за да ми кажат дали всичко това е истина. На страницата на МОН има само тел, на който се оставят съобщения и вече 4-ти ден ми го обработват съобщението. На кои телефони мога да звъня и да получа адекватен отговор дали всичко това е законно. Могат ли да ми откажат предучилищна подоготовка при условие, че съм го заявила вече писменно, имат ли право да не ми издадът удостоверение за завършена така група? Много съм объркана и се чудя какво да правя. Миналата година ни дадоха една информация, изведнъж ръководството на градината се сменя и информацията е коренно различна.
Благодаря на всички включили се!

# 1
  • Мнения: 425

Потърси инспекторите в РИО София - за предучилищното образование са:

Вирджиния Вълчева Василева     - тел. 935 60 77     
Бойка Цветанова Йосифова - тел. 935 60 76    

Ето и сайта:
http://www.rio-sofia-grad.com/

# 2
  • Мнения: 2 898
Казаха ми, че трябва сами да си купим учебните материали и да я подготвят самостоятелно в група с деца, които също са родени 2005 година, но родителите им не желаят да ги пускат на училище другата есен. Проблема е, че ако си купим учебните материали сами и я подготвят за предучилищна самостоятелно няма да получим и удостоверение за завършена предучилищна група. И ако не я приемат в училище без това удостоверение няма да има и място в детската градина за нея другата година.

 Детето ти е 5 годишно. Явно няма сформирана група за такива деца, а те не могат да се обучават наравно с 6 годишните. Аз така виждам нещата. А такова нещо като сами да я подготвяте няма! Никой няма да ви издаде удостоверение и никой няма да я приеме в 1 клас без него. И това при положение, че искаш да тръгне 6 г. на училище. Според мен най-добре да си кара ДГ, догодина да е ПК и на 7 г. да отива в 1 клас.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 958
Не Димана, искат да ги подготвят индивидуално в групата с по-малки деца. Учителките да подготвят моето и още 3 деца по програмата за предучилищна подготовка.

Преди малко разговарях РИО, казаха, че няма причина да не ни издадът удостоверение за завършена подготовка. За учебните материали и те не успяха да ми кажат дали ни се полагат или не. Благодаря на Перископ за телефоните   bouquet Другата седмица ще ходя да говоря с директорката на детската.

# 4
  • Мнения: 425
Радвам се, че са ти свършили работа телефоните - притеснявах се, че е отпускарски сезон и може никой да няма там.

# 5
  • Мнения: 2 898
Ясно. Не предполагах, че и в ДГ има подобни проблеми. Дано всичко се реши в полза на детето.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 958
Благодаря за пожеланията Димана!   bouquet Аз вече се замислям да си оставям още 1 година на детска. Дано другата седмица имам нормални отговори от директорката и да си стиснем ръцете, че вече съм  Crazy

# 7
  • Мнения: 2 898
Всеки решава сам, но аз съм против тръгването на училище по-рано / личен опит с малката ми дъщеря /.

# 8
  • Мнения: 54
А аз защо чух че са го отменили това за задължителна предучилищна от 5 год. да влезе след 2 год. Embarassed
Или аз нещо не съм разбрала!!!

# 9
  • Мнения: 184
И аз не мога да се ориентирам,прието ли е задължителното 5-годишно ,или още не.Най-сигурно е да се види в Държавен вестник-ако не е публикувана поправката в Закона ,значи още не е задължителна!

# 10
  • Мнения: 408
На майка ми днес от детската в Жеравна й казали, че не е задължителна за 5 годишните. И аз не искам да тръгва тази есен - тъкмо се закрепихме  ooooh!

# 11
  • Мнения: 2 898
Днес казаха, че ще отпадне. Чакат работливите депутати да се върнат на работа, за да го гласуват.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт