Наистина безплатна предучилищна?

  • 3 648
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 522
Аз ненормална ли съм като работа по 8 часа на ден  newsm78

# 31
  • Мнения: 54
А какво ще кажете за това http://dnes.dir.bg/news/sergey-ignatov-raforma-sredno-obrazovanie-6672948
 Аз разбрах че се отлага за сега въвеждането на предучилищна от 5 год.

# 32
  • Мнения: 54
Моето дете е на 4г и 8 месеца но всички деца от нейната група са на 5 год / моето дете е родено декември/ и тя би трябвало от септември да е в предучилищна , аз попитах нейните госпожи в градината различава ли се нещо матирала в детската градина защото са в предучилищна и те ми казаха че има малко промени но не съществени. Те и без това подготвят децата за първи клас и почти няма разлика от престоя им като в детска градина. Разликата е само , че става задължителна. А, за заплащането аз мисля да не издребнявам и предпочитам да заплащам но детето ми да се чувства добре и да бъде подготвено за първи клас, дали ще плащам 50,00лв или 20,00лв не мисля че ще е от основно значение.

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 10 826
Това с отлагането явно е оставено всяка община сама да решава дали ще въвеждат задължителната предучилищна подготовка.

# 34
  • sofia
  • Мнения: 8 946
Опс. Обаче какво се получава - предучилищната в училище, цял ден, с ядене е безплатна.
А в градината, цял ден, с ядене е платена.
Нещо не ми се връзва! newsm78
Нещо не си разбрала (прочела). Този коментар го направих като аналогия на желанието ти да не плащаш предучилищната в ДГ и детето ти да е цял ден там.............
БЕЗПЛАТНОТО обучение в предучилищната в училище се провежда от 8,30 до 11,30 + безплатната закуска (състояща се от едно от следните ябълка, кроасан, филия намазана с нещо)............това е безплатно.
Аз лично не виждам нужда нещо повече от това да е безплатно.

Сега за първи клас в нашето училище въвеждат нещо, което е нито риба, нито рак.......Помощник-възпитател поема децата след обяд, като това се явява занималня само за нашия клас. Децата не са задължени да ходят следобяд.

Аз самата съм учила целодневно 1-3 клас. Като сутрин бяха четене, писане, смятане, а след обяд рисуване, трудово, физическо и приключвахме ранния следобяд. И ей богу, не си спомням да съм писала домашни и майка ми да ми е висяла на главата. Явно всичко сме усвоявали и упражнявали в клас и учитлеката е имала време да предаде и упражни материала.

# 35
  • София
  • Мнения: 38 704
Не, ти не си ме разбрала.
Не е въпросът в нежеланието ми да плащам за ДГ.
Въпросът е за принципното противоречие между Конституцията и общинските наредби.
Да се разберат кое от двете да променят накрая.
И доколкото разбирам, според новия закон за задължителна предучилищна тя ще е целодневна и с безплатна храна.

В 81 соу /в което май ще ходи Габи/ в първи клас е безплатна занималнята.

# 36
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А какво ще кажете за това http://dnes.dir.bg/news/sergey-ignatov-raforma-sredno-obrazovanie-6672948
 Аз разбрах че се отлага за сега въвеждането на предучилищна от 5 год.
Не, не се отлага. Всяка община дава информация - е ли готова да поеме всички петгодишни или не е. А цитираната от теб новина е от 5-ти юли и не е актуална към момента. Т.е. там, където имат възможност да поемат всички деца, ще го въведат още тази година, а останалите ще имат до две години отсрочка да си набавят свободни места и учители.

Дилянка, според мен няма противоречие. Предучилищната е задължителна и би следвало да е безплатна. Но безплатно е самото обучение. Дава се на родителите, ако предпочетат да си оставят децата в детската градина, но тогава държавата ще им поеме само разходите по обучение и някаква част/колкото конкретната община реши/ по отглеждане и обгрижване на децата, които са в детска градина, останалото се поема от родителите. А целодневното обучение, доколкото аз знам, е само за първи клас, но не твърдя със сигурност.

# 37
  • sofia
  • Мнения: 8 946
И нашата занималня е безплатна, но не бъркайте целодневното обучение с наличието на безплатна занималня.
Аз съм против занималнята, но "за" целодневното обучение.
Не съм чела закона, но това с безплатната храна не го вярвам......дори и "там" го няма.

# 38
  • София
  • Мнения: 8 286
За мен е нормално ходещите в ДГ да плащат.
- хранят ги 3 пъти.
- имат следобеден сън
- нямат ваканции
За щастие съм щастлива че сме с ДГ и имам целодневно обучение, без ваканции които да се чудя какво да си правя детето.

относно програмата за 5годишните още миналата година (3та група) децата се движат по 2годината предучилищна.

# 39
  • sofia
  • Мнения: 8 946
Относно "задължителността" и повелята на закона: като си подавах молбата в социалните за детските месечни помощи и нося  бележка от училището, че Борис е предучилищна и служителката се засмя и каза "Те тия дето трябва да носят, не носят. Искаме бележки от първи клас".
Та, ще го приема, че е задължително, когато на циганката й поискат бележка, че детето й посещава "задължителната" предучилищна група и тогава да й отпуснат социалната помощ.

# 40
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Уводната статия на в. Труд: Няма да има забавачка за 5-годишните
Но все пак може да го въведат пробно в някои общини и аз се надявам нашата да е една от тях. За София е почти изключено да започнат от тази година.

# 41
  • София
  • Мнения: 44 229
т.е. последно няма - така ли....супер Simple Smile(това предполагам важи за всички и за тези, които са в детска градина, нали?)

# 42
  • Мнения: 9 814
Детската градина е социална услуга, незадължителна и като такава се заплаща.
В цената от Х лв. не влизат отделно перо-обучение, перо-храна, перо-грижа...Цената е обща за всичко.
Обаче тук идва принципно и мястото на задължителността, въведена от доста време за предучилищна група.
Та щом е задължителна, трябва ли да се заплаща? Да, трябва, но цената й трябва ли да е пълната такава като за другите групи в ДГ- това е въпросът?
И още нещо- при положение, че от държавата, в частност МОН твърдят, че ще субсидират детските заведение и училищата, в които има предучилищни групи с пари за храна, редно ли е таксата да не претърпи промяна?

# 43
  • София
  • Мнения: 38 704
Е това ме мъчи и мен - предучилищната /в момента 1 година/ се води част от задължителното безплатно средно образование на РБ.
А таксата за ДГ си е такса за ДГ - плащаме си за всичко - храна, спане и обучение /е, някаква част де/. Това е ясно.
Как така в предучилищната хем си плащаме за всичко, хем част от него е безплатно.
Поне да прекръстят името на таксата.
Да не е таска за ДГ, а такса за храна и спане.
Нали обучението уж е безплатно.

Тогава, къде е млякото?
Залагам си главата, че и тая година децата в нашата ДГ мляко няма да видят!

# 44
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 731
Нашите госпожи ни бяха казали, че  в предучилищна група имат една допълнителна закуска в 10ч. Сигурно е същата, която се полага на децата в предучилищна в училище.  Учебниците също мисля са безплатни. Септември ще видим как ще е.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт