По времето на бай Тошо...

  • 31 211
  • 976
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 386
Напоследък все повече хора с носталгия си спомнят за онова време - как всички са имали пари, били добре, ходели на море всяко лято, как царяло мир и спокойствие навсякъде и колко хубаво всъщност било. Дали са прави или просто са останали излъгани от идеята за развито капиталистическо общество? Дали през онези години наистина е било по-добре да се живее, или с времето лошите спомени избледняват и помним само хубавите?
Пускам темата,макар че не знам дали е за тук - ако на някой му се разсъждава, ще ми е приятно да го чета... а който има спомени, да сподели  Peace

# 1
  • София
  • Мнения: 12 102
Няма нито една епоха, през която да е било добре за всички. за някои по онова време е било добре и си таят носталгия, за други е било зле и те се страхуват да не се върне. Трети, пък, искат да се върнат само определени неща и наричат това носталгия по цялото време.

Не предвиждам добър край на тази тема.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 990
Въпросът е спорен и обикновено такива не издържат дълго без ключ.
Виж темата за 09.09.1944г. и горе-долу ще разбереш нагласите. Животът преди промените не е само "йеденье и пиенье и ходене 2 пъти на море", ами и много други неща. Имам спомени от "онзи" период и не се обръщам към него с носталгия.
Не се чувствам и излъгана от идеята за развито капиталистическо общество, защото промените са ми предоставили нещо, надделяло над храната, морето и псевдо спокойствието, а именно - свободата. Достатъчно се интересувам от политика, за да си завирам главата в пясъка и да казвам, че живея безметежно, но сравнявайки с едно време, откровено се чувствам по-добре.

# 3
  • Мнения: 24 467
...мн'оо лошо, мн'оо лошо...

А-а-а, морето, викате. Редовият българин го правеше така: чака за карта, която в предприятието я дават през година. Обаче затова е семейството- двама родители, всеки през година, та така- всяка година. Кеф! Настаняването бе в обща стая четворка с четири кревата и общ санитарен възел на етажа, обслужващ да речем още 4-5 такива стаи с по толкова народ. Е, има и късметлии- с по 3 стаи, да речем. От плажа се връщаш бегом, да си първи на бойлера /няма лятно време ТЕЦ-ове с топла вода, ни имаше слънчеви колектори/.
Толкова спомени лични имам. Какви неща мога да разкажа за личното си чакане на опашки, мога мемоари да издам. Както и за услугите. За характеристиките, въз основа на които можеха да не те допуснат да учиш /опит с най- близък ми роднина/. За екскурзия в чужбина- ми не бе за всеки не бе-е-е. Мама не успя, щот беше редова гражданка. Даже и да успееш- отиваш с някой друг джобен долар /друга валута/. Колежка наскоро ми споделя, как като свършили по гръцко парите и нямали за една вода да си купят нападнали някакви лимони. Те ги българЕте, познават се отдалеко.
Много работи, много. Е, пиша за "редовия български гражданин", оно се разбра в началото. За нередовия може да е било и по-'арно.

...мн'оо лошо, мн'оо лошо...

Последна редакция: пт, 10 сеп 2010, 15:34 от Judy

# 4
  • Мнения: 3 386
милинка,
Отивам да разгледам темата, която ми препоръчваш... не знам кой вятър навя тия мисли в иначе празната ми глава, но наистина ми е интересно в момента.  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 351
Моите спомени от този период се опират до:

-празните магазини
-горещите дискусии вкъщи против комунизма и редовното заканване на нашите да си трая, че ако кажа навън за какво говорят и ще ги арестуват
-чакане с години, за да си купиш кола
-когато отида в работата на мама или на тати - всички се размотаваха и никой не вършеше работа
-идиотските приказки на Тодор Живков, за които се срамувах още от дете

и още има, но трябва да тръгвам вече  Laughing

На хората им липсва това време/според мен най-вече на червените бабички/, защото тогава беше доста по-спокойно за сметка на много други неща и всеки - иска или неиска беше назначаван някъде на работа, отделно че по този начин липсва всякаква ефективност на производството. Като добавим и разграбването на частната собственост ... на мене лично не ми липсва това време, единствено детството  Sunglasses

# 6
  • Мнения: 0
Въпреки, че  бях сравнително малка тогава имам отлични спомени за онова време.
Имаше работа качественна храна и здравни услуги за всички.
Хората живееха много добре и спокойно.
Сега са богати шепа мошеници и мафиоти, а народът мизерства. Peace

# 7
  • Мнения: 7 111
Я, МАРИАНКАААА.  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 24 467

Да питам- за вота ли ще пишем мотиви ?   Laughing

# 9
  • Мнения: 2 022
Имаше и хубави неща, които разрушихме, а сега се захласваме по тях в другите държави.

# 10
  • Мнения: 2 480
Тогава ни съпровождаше ГОЛЯМОТО НЯМАНЕ! Не само кафе и банани нямаше. Нямаше и кока-кола, шоколади, дори леща, захарта на моменти изчезваше и бяхме принудени да купуваме по 10-20кг., когато я има, за да можем да направим компотите. Нямаше кой знае какви видове риба, а само скумрия, цаца, мерлуза, амур и толостолоб. За паламуд бях чувал от баща ми, но и него го нямаше. Да не говорим за сьомга, калкан, тон и др. Не се е случвало бананите и кафето понякога да липсват-те липсваха постоянно и като пуснат случайно някой път се редяхме на опашки за тях!  Все още помним какво беше и все още сме живи, за да го кажем! Портокали и мандарини също пускаха само по нова година. Като студент 1-ви курс през 1987г. купувах по 1кг. кафе, когато го пуснат в софийските хали, за да го занеса на мои приятели в Русе. Частите за коли и за телевизори също бяха дефицитни. Сега пък сме заляти от ментета. За режима на тока и разместените почивни дни пък направо не ми се говори! И то при такива енергийни мощности! В една друга тема обсъдихме чакането за нова кола. А в ГДР чакаха и за хладилник 3години! Това чували ли сте го? Не се наемам да отговоря дали сега ми харесва повече или тогава ми е харесвало. Как да избирам между 2отвратителни неща? Но отвратителни по различен начин, разбира се. Защо старата ЧЕРВЕНА НОМЕНКЛАТУРА ни насади на днешното "благополучие"? Някой досеща ли се за отговора? Защо не запази до голяма степен предишното статукво, след като беше на власт през всичките години? Иван Костов ли е виновен за всичко? Защо Андрей Луканов доведе тук големите експерти Ран и Ът? Не можехме ли да минем без тях? Защо позволиха източването на банките и сриването на цялато финансова система през 1996-1997г.? Защо разсипаха и печелившите държавни предприятия, като ги направиха губещи? В това разсипване участваха именно хората на ЧЕРВЕНАТА Т.ЖИВКОВА НОМЕНКЛАТУРА! Не можеха ли да се спрат?

Имало ред и дисциплина тогава....Е, повече ред и дисциплина имаше в Германия! И тогава бяхме на опашката. Но за непослушните имаше Белене, Ловеч, Скравена, както и интерниране, оставяне без работа и всякакъв вид тормоз...Имаше бригади, самооблагане, открити партийни събрания, ленински и димитровски съботници и какво ли още не....Всички работещи искат, не искат членуваха в профсъюзите и в ОФ. Непрекъснато по форумите виждам напъни да се изопачи и фалшифицира това минало и да се представи като нещо много хубаво! Обаче не беше!!! Мога да предполагам и какви книги ще бъдат написани, за да се заблудят идните поколения!

Последна редакция: пт, 10 сеп 2010, 16:24 от vl

# 11
  • Мнения: 0
Имаше и хубави неща, които разрушихме, а сега се захласваме по тях в другите държави.
Да много точно -  разрушихме доста хубави неща след 10.11.1989г. Crossing Arms

# 12
  • Мнения: 4 555
Според мен на голяма част от хората носталгията им се дължи на това, че в онзи период са били деца или млади. Нормално е всеки да изпитва носталгия по детството или младостта си и по начина, по който се е чувствал тогава, без оглед на политическата ситуация. А много хора бъркат носталгията по младостта с носталгията по комунизма.

Аз съм чувала много разкази за студентските бригади (не от моите родители), колко изключително яко са си изкарвали. Ами нормално. Млади хора на едно място, кое да му е лошото. Трудят се, хвърлят си погледи, вечер пеят и свирят на китари около огъня. Има поле за носталгия.
Родителите им и бабите и дядовците им може да не са се чувствали така, понеже проблемите са били за тях, а за младите - само вятъра в косите. Кой ти е гледал нямането, като друго не са познавали и без това. Кой се е чувствал ощетен, че не може да иде в чужбина, след като никой от съучениците и приятелите му не е ходил и е нямало и да ходи.

# 13
  • Мнения: 2 480
Имаше и хубави неща, които разрушихме, а сега се захласваме по тях в другите държави.
Да много точно -  разрушихме доста хубави неща след 10.11.1989г. Crossing Arms

Кои бяха те и кой ги разруши?

# 14
  • Мнения: 24 467
Освен това едно дете е далеч от грижите на родителите си по изнамиране на храна, дрехи, топло и въобще по организиране на живота и набавяне на битовизмите от първа необходимост. Е, аз понеже ходех лично по опашките и у нас се говореше каквото се мислеше имам и по- инакви впечатления.

Общи условия

Активация на акаунт